Prije oko sedam dana na snagu je stupio novi Zakon o komunalnim djelatnostima koji propisuje oštru kaznenu politiku. Većina novih pravila je dobrodošla, jer Podgorica baš i ne odiše kulturom i čistoćom.
Tako će se novčano kažnjavati (od 150 do 1.500 eura), između ostalog, uklanjanje poklopaca sa šahtova, lomljenje klupa, stolova, stolica, korpi za otpatke, dječjih rekvizita, uništavanje saobraćajnih znakova, rasvjete, kidanje ili vađenje cvijeća. Ista kazna predviđena je i za vanpijačnu prodaju ili kampovanje bez odobrenja, a 100 eura će platiti oni koji budu uhvaćeni dok bacaju žvake, opuške ili flaše.
Međutim, postoje i djelovi zakona koji su mnogima dali materijala za šalu, jer malo ko vjeruje da će se zaista poštovati. Među pojedinim novim zabranama, koje bismo najblaže mogli nazvati čudnim, nalazi se korištenje prečica. Ako ne možete sebi da priuštite prevoz, a skraćujete put jer vam fali vremena da stignete na posao ili pokupite dijete iz škole, moraćete izdvojiti petinu prosječne crnogorske plate.
Iako snijeg u Podgorici možemo vidjeti tek par dana godišnje, novi zakon zabranjuje klizanje, smučanje ili sankanje na mjestima koja za to nijesu predviđena. Pošto u Podgorici, je li, postoje mnoga mjesta koja su predviđena za upražnjavanje zimskih sportova. Posebno je zastupljeno ekstremno smučanje.
Novčano će se kazniti (zelenom novčanicom) oni koji igraju fudbal na mjestima koja nijesu za to predviđena. To bi bilo u redu da u minuloj deceniji na mjestu velikog broja terena i dječijih igrališta nijesu nikle stambene zgrade ili garaže. Računica je sljedeća – ukoliko vaše dijete popodne provodi „igrajući lopte” ispred zgrade, na privatnom terenu će vas to sada koštati desetak eura dnevno. Kažnjivo je i penjanje na drveće. Ako dijete, prilikom ilegalne igre ispred zgrade loptu pošalje na drvo, i odluči da se popne po nju, bićete u ozbiljnom problemu (ako ga uhvate) – ode polovina prosječne plate.
Novi zakon tretitra i vlasnike kućnih ljubimaca. Ko bude „uhvaćen” dok šeta psa po zelenoj površini, izdvojiće petinu prosječne plate. Kako druge nema, zaključujemo da nadležni poručuju da pas treba da vrši nuždu po trotoaru.
Iz udruženja Prijatelji životinja reagovali su na dio novog zakona koji se odnosi na kućne ljubimce. „Ako uzmemo u obzir to da u Podgorici postoji samo park na Ćemovskom polju, onda nam je jasno da ćemo ubuduće naše ljubimce morati da držimo zatvorene u stanovima i dvorištima”, kaže Dragoje Vlahović. „Da bi ovaj zakon mogao da se primjenjuje, nadležni su u obavezi da u svakom kvartu i naselju obezbijede, makar po jedan ograđeni dio, na kome bismo mogli da šetamo svoje ljubimce. U suprotnom nećemo dozvoliti da bilo ko, ko bude šetao svog ljubimca u parku ili na zelenoj površini, bude kažnjen”, pojašnjava on.
Đorđe Suhih, predsjednik Skupštine Glavnog grada, smatra da su propisane kazne novog zakona nerealne i da se taj zakon zbog toga neće primjenjivati, te da Podgorica mora biti najorganizovanija lokalna samouprava.
On je na zanimljiv način objasnio sve probleme ovog zakona: „Kada krenete da sprovodite bilo koji zakon onda to ide teško jer je potrebno vremena da on zaživi. Da bi ovaj zakon mogao da se sprovodi moguće je da će biti potrebna reorganizacija službi. Mi nažalost, često donesemo zakon pa kada vidimo da se on ne sprovodi onda ga mijenjamo.Tako promijenjeni zakon je takođe, teško sprovoditi”. Suhih dalje pojašnjava: „Treba vremena da se ljudi na neke stvari naviknu, najvažnije bi bilo da neke stvari koje su se pokušale zakonom regulisati postanu navika građana, da uđe u način razmišljanja i ponašanja a ne da vi kažnjavanjem sprovodite zakon. Ako zakon sankcionisanjem treba da funkcioniše onda to nije dobar zakon. Kazne koje je predvidio Zakon o komunalnim djelatnostima su drakonske jer ko će da plati kaznu od 7.500 eura”.
Zakon o komunalnim djelatnostima predviđa i da se poslovima vodosnabdijevanja, čistoće, javnom rasvjetom, organizovanjem pijaca, parkinga i ostalih komunalnih poslova mogu baviti i privatna preduzeća koja posao mogu dobiti na javnom oglasu.
Ti poslovi će biti oročeni na najmanje pet, a najviše deset godina. Suhih smatra da to tako neće moći : „Ne mislim da to može da funkcioniše jer je pitanje i kako bi javna preduzeća funkcionisala da ih Glavni grad ne pomaže. Privatnici moraju da nađu način kako će da naplaćuju od građana, što je uvijek problematično. Ako se to svede ne ekonomsku računicu ne znam kako će to ići. Uvijek sam govorio da imamo mogućnost da napravimo komunalnu firmu koja će da funkcioniše na dva načina. Jedan način je da im date ekonomske cijene i da oni povećaju cijenu vode ili čistoće i da zarađuju pare na osnovu toga što plaćaju svoju uslugu. Drugi je da držite neekonomske cijene, to jeste niže od realnog, a sufinansirate sa druge strane. I na jedan i na drugi način uzimate pare od građana”, objašnjava Suhih.
Novi komunalni zakon, svojim pojedinim odredbama, podsjeća na zakone grada-države Singapura. Njihovi komunalni zakoni predviđaju basnoslovne kazne za, na primjer, pušenje (1.000 dolara) ili jelo u javnom prevozu (500 dolara). Podsjetimo, Singapur je do 1960. godine važio za jednu od najprljavijih, najkorumpiranijih i državu sa jednom od najvećih stopa kriminala. Posebno u posljednjoj deceniji, korištenjem mjera koje su u svijetu nazivali radikalnim i represivnim, istrijebljena je korupcija i stvoreno društvo zasnovano na kulturi i oštrim zakonima.
Nadajmo se da će nas naš novi komunalni zakon, ukoliko izostavimo neke banalne djelove, makar malo povesti u smjeru u kojem je Singapur otišao. Makar što se tiče čistoće, a korupcija i kriminal kad i ako dođu na red.
Filip Đ. KOVAČEVIĆ