Povežite se sa nama

Izdvojeno

POPIS 2023.: Državni posao o kome ne treba govoriti  

Objavljeno prije

na

Možda do samog početka popisa nećemo znati kako izgledaju popisne liste, ko popisuje, kako se obrađuju prikupljeni podaci, kako se popisuju stranci a kako eliminišu duplo popisani državljani Crne Gore. Uostalom, ne znamo ni da li će popis, zaista, početi 1. novembra. Bili spremni ili ne

 

Ostalo je tek nešto više od petnaest dana do početka Popisa stanovnika, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori. Nedoumice se množe. Baš kao i predložena, trajna ili privremena, rješenja.

“Dajte da ne spominjemo popis”, apelovao je predsjednik Jakov Milatović. Pojasnio je: “Ja ga ne spominjem da ga ne bih politizovao.” Kasno.

Mi se o popisu baš raspričali. I raspisali. Ni manje ni više nego preko bilborda. Građaninu pokornom stižu poduke: ko je  u šta vjeruje i kojim jezikom govori.  Jezik, vjeroispovijest i nacija – tri nepostojeća ili fakultativna pitanja u popisima pristojnih država – ovdje su suština cijele priče. I jedini podaci kojima naši političari mogu pronaći upotrebnu vrijednost. Ukoliko im podaci odgovaraju.  Toliko o tzv. javnim politikama.

Za razliko od Predsjednika, političari nižeg ranga o popisu su se raspričali. Jedni smatraju da je popis pripremljen u skladu sa međunarodnim standardima i da ga treba sprovesti u planiranom roku. Drugi tvrde suprotno: da pripreme za popis nijesu obavljene kvalitetno i blagovremeno, te da ga zato treba odložiti, makar za 30 dana, kako bi se nadoknadilo propušteno. I primijenilo sve ono za što se 2011. godine  izborila tadašnja opozicija.

Ukoliko popis ne bude odložen, nepovjerljivi prema procesu pripremanom pod kontrolom aktuelne vlade i njenih namještenika u javnoj upravi, najavljuju kako će se od mogućih grešaka i zloupotreba braniti bojkotom, opstrukcijom (nije sasvim jasno šta ideja koja je došla iz poslaničkog kluba DPS podrazumijeva) i, konačno, postpopisnim aktivnostima koje bi trebale dovesti do poništenja dobijenih rezultata.

Činjenica da, za razliku od prethodnog, na predstojećem popisu (kad god bude) neće biti stručne pomoći i posmatrača Eurostata nije doprinijela povećanju povjerenja u započeti proces evidentiranja. “Uspješnost popisa zavisi od učešća svih koji žive u Crnoj Gori“, objašnjavali su zvaničnici Eurostata uoči posljednjeg  popisa. „ Zato je značajno da se popis ne politizuje, jer bi to moglo imati negativan uticaj na samo učešće stanovništva u popisu. Sa relevantnim rezultatima Crna Gora će biti u mogućnosti da formira valjanu statističku bazu i da ubuduće, od 2021. godine, popise radi samo na osnovu statističkog ispitivanja uzorka, kao što je to slučaj sa Slovenijom…“.

I pored odsustva međunarodnih posmatrača, mi smo našli način da predstojećem popisu damo internacionalnu dimenziju. Hrvatska je, naime, uputila protestnu notu crnogorskim vlastima zbog zloupotrebe “hrvatskih velikana i poznatih ličnosti iz hrvatske istorije” koje na bilbordima, u susret popisu, promovišu srpski identitet u Crnoj Gori. Hrvatskom Ministarstvu vanjskih i europskih poslova za oko su zapali bilbordi sa likom Ruđera Boškovića i Baltazara Bogišića uglednih ličnosti dubrovačke historije koji se u predpopisnoj kampanji portala IN4S na bilbordima u Budvi predstavljaju kao Srbi. Šta je sledeće – vidjećemo.

Do tada, pozabavimo se pitanjem da li je popis, zaista, pripremljen kako treba. Ili makar u mjeri u kojoj je to bilo 2011. godine.

Opštinske granice između Podgorice, Tuzi i Zete još nijesu utvrđene. Sada, postoji bojazan da dio stanovnika jedne opštine i njihova nepokretna imovina budu pripisani “u vlasništvo” opštine u kojoj oni ne žive. A ti podaci bi, navodno, trebali da ukažu na potrebu izgradnje novih škola, domova zdravlja, saobraćajnica…

Prema Zakonu o popisu, opštinskom popisnom komisijom predsjedava predsjednik opštine (gradonačelnik). Budvanski gradonačelnik je u zatvoru. U Šavniku traje izborni proces započet u oktobru 2022, pa će popis voditi lokalna popisna komisija koju imenuje lokalni parlament kome je mandat istekao prije više od godinu dana. U Andrijevici glavnu riječ ima predsjednik opštine koga većina u lokalnom parlamentu ne može da smijeni zato što “grupa građana” mjesecima ne dozvoljava da se održi sjednica.

U opštinama gdje nema sličnih problema lokalna većina nije imala  obavezu da u rad popisne komisije uključi predstavnike opozicije. Slijedeći taj princip, prema tvrdnjama funkcionera DPS-a, oni su i popisne instruktore u svojim opštinama imenovali po principima porodične i partijske pripadnosti.

Pošto metodologija popisa nije poznata stručnoj i laičkoj javnosti (riječ je o pitanjima koja se postavljaju građanima, načinu rukovanja popisnim materijalom, zaštiti ličnih podataka anketiranih građana, kompjuterskom unosu i obradi dobijenih podataka) možemo samo da nagađamo da li će i u kojoj mjeri popisne komisije, njihovi instruktori i popisivači biti diskretni i nepristrasni. Odnosno, da li će kopirani popisni materijal, kao što govore aktuelne glasine, završavati i u podrumima pojedinih vjerskih objekata , gdje će ga kompjuterski stručnjaci sa već pripremljenom tehnikom podvrgnuti “dubinskoj analizi”.

Zagovornici održavanja popisa u zakazanom terminu tvrde kako su sve to izgovori bivših, ne bi li se izbjegla  prilika da se utvrdi “koliko stanova imaju zvaničnici bivših DPS vlasti”. Tako, zapravo, najavljuju moguće zloupotrebe popisa.

Zakon je, baš kao i međunarodni standardi, kristalno jasan: “Individualne podatke i upitnike za popis Uprava za statistiku ne može ustupati drugim fizičkim i pravnim licima. Podaci i upitnici za popis prikupljeni popisom ne mogu se koristiti u svrhu utvrđivanja obaveza građana, niti kao dokaz za ostvarivanje prava građana. Uprava za statistiku dužna je da preduzme mjere administrativne, tehničke ili organizacione prirode radi zaštite podataka prikupljenih popisom, od neovlašćenog pristupa tim podacima, njihovog otkrivanja ili zloupotrebe.”

Dakle, popis neće pomoći da saznamo koliko Milo Đukanović ili Branimir Gvozdenović imaju stanova. Ali postoji bojazan da će, zbog odsustva promotivno-edukativne kampanje, državni statističari ostati i bez tačnih podatka o broju podstanara i stanodavaca.

Ta kampanja je bila jedna od obaveza koju organizatori popisa, predvođeni Monstatom, nijesu realizovali. Ako ne računamo “one” bilborde.

“U okviru javne kampanje obezbijeđeno je potpuno, tačno i pravovremeno obavještavanje stanovništva o značaju i ciljevima popisa, načinu i vremenu njegovog sprovođenja, o pravima i dužnostima građana i načinu izvršavanja obaveza u popisu i zaštiti podataka“. Citat je iz završnog izvještaja nakon prošlog popisa. Poslije ovog dolazećeg, niko neće moći da napiše nešto slično. Ili neće pisati istinu.

Pride, imamo problem koji nijesmo imali 2011. Pretpostavlja se da u Crnoj Gori, trajno ili privremeno, boravi oko 100 hiljada stranaca, mahom Ukrajinaca, Rusa, Turaka koje bi trebalo popisati (popisuju se svi stanovnici države koji u njoj borave duže od šest mjeseci). Dobar dio njih ne zna naš jezik, pa je pitanje ko će njih obavijestiti a ko popisati?

Ili ćemo i njih popisivati metodom statističke procjene, iako je Zakon ne prepoznaje kao relevantnu popisnu metodu? Ista metoda je, prema zvaničnicima Monstata, spasonosno rješenje i za slučaj bojkota popisa od strane većeg ili manjeg dijela stanovnika Crne Gore. Pošto su, sjetili su se, na taj način u bivšim Jugoslavijama popisivali stanovnike Kosova. Odoka.

U srijedu veče, 20 dana pred početak popisa, od pomoćnice direktora Monstata Snežane Remiković  saznajemo kako pripreme za popis još nijesu završene.

Oglas za popisivače biće ponovljen, po treći put, pošto se u šest opština nije prijavilo dovoljno kandidata. Iako je ukupan broj prijavljenih , kaže, veći od potrebne 4.000 popisivača. Prije 12 godina kandidata za popisivače bilo je više nego dovoljno, pa je njihov konačni izbor izvršen tek nakon obuke i kontrolnog testa.

Ukoliko bude falilo popisivača spremni smo na tri alternativne opcije, objašnjava Remiković, „ produženje oglasa, prelivanje popisivača iz jedne opštine u drugu i treći krug aktivnosti – produžavanje perioda popisivanja“.

Popisna metodologija je, tvrdi, završena, ali će ostati tajna. Iako su prošle nedjelje iz Monstata poručili da će biti objavljena kad se za to steknu tehnički uslovi. Možda, dakle, do samog početka popisa nećemo znati kako izgledaju popisne liste, kako se obrađuju prikupljeni podaci, kako se eliminišu duplo popisani. Kao što ne znamo ni da li će popis, zaista, početi 1. novembra. Bili spremni ili ne.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

FOKUS

MILO ĐUKANOVIĆ – ZNACI NERVOZE: Sam na slobodi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svi njegovi ljudi su na optužnicama. Nakon hapšenja Lazovića i Katnića, Đukanović je sam na slobodi i uplašen da to možda neće tako i ostati.  No pravo pitanje je – kome se to obraća dugogodišnji vođa? Koga želi da animira svojim vatrenim govorom i prizivanjem crnogorske krvave tradicije, kojoj je upravo vladavina prava jedini branik

 

 

Dugugodišnji vođa  poručio je ljutito, preko prijateljskih medija,  da je vrijeme da se podvuče crta.  Nakon što su uhapšeni gotovo svi njegovi ključni ljudi, a on ostao sam na slobodi.

“U Crnoj Gori je na sceni politički revanšizam, kao nova stranica tradicije crnogorskih osveta”, ocijenio je Đukanović nakon hapšenja nekadašnjeg visokog funkcionera bezbjednosnog sektora Zorana Lazovića  i bivšeg specijalnog tužioca Milivoja Katnića, poistovjećujući rad Specijalnog državnog tužilaštva sa krvnom osvetom, institutom običajnog prava koji je upravo suzbijan institucionalnom pravdom. No, Đukanović nije slučajno napravio omašku.  Zna trodecenijski vođa šta je krvna osveta, a šta vladavina prava. I ne plaši se on krvne osvete, već upravo suprotno –sistema koji isporučuje pravdu i sprovodi zakon.  Crnogorsko pravosuđe, koje je kontrolisao, još je živo. No,  Specijalno državno tužilaštvo pod Vladimirom Novovićem, uspjelo je nakon decenija nepovjerenja u crnogorsko zarobljeno pravosuđe da promijeni percepciju javnosti.  Pokrenulo je važne procese uz pomoć EUROPOL-a.  Koji ispada, slušajući Đukanovića, ima neke  veze sa  crnogorskom tradicijom  osveta.

“Jako griješi onaj ko u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra”, kazao je dugogodišnji vođa, dajući na volji svojoj uznemirenoj mašti.

“Živimo u jako zatrovanoj atmosferi. Atmosferi koja govori da će se ćeranija po Crnoj Gori nastaviti. Zašto na to upozoravam? Crnogorsko društvo je društvo osvetnika. Nije to karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta. Treba da se prisjetimo da u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina. E, ko to ne zna taj ne razumije kako je opasno kada vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete”, pojasnio  je svoj stav doskorašnji šef države.

No nije tu stao.  On je u intervjuu za Antenu M zlokobno priprijetio i poručio  da “onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta”.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠTA ČEKA SADAŠNJE I BUDUĆE PENZIONERE: Različite priče premijera i ministra finansija

Objavljeno prije

na

Objavio:

Odgovorno osmišljena, detaljno pripremljena i brižljivo provedena reforma sistema penzionog osiguranja nudi priliku. Otaljana na brzinu, bez zajedničkog promišljanja i pripreme, može donijeti katastrofu nepojmljivih razmjera. Za sada smo bliži lošijoj opciji

 

Priča o reformi (zapravo – korjenitoj izmjeni) postojećeg sistema penzionog osiguranja ponovo je top tema. Premijer Milojko Spajić našao je za potrebno da izađe pred kamere, što baš ne voli da radi, kako bi ubijedio javnost da penzije neće pobjeći. “Građani uopšte ne treba da strahuju za svoje penzije”, kazao je pokušavajući da primiri rastuću nervozu koju je, koji dan ranije, proizveo ministar finansija Novica Vuković.

Govoreći o korekciji postojećeg penzionog sistema (sistem međugeneracijske solidarnosti) ministar Vuković je u razgovoru za Glas Amerike najavio rješenje u kome će zaposleni upravljati “sa svojom bruto platom, odnosno sa svojim doprinosima i zaradom”, dok će se država brinuti da to bude urađeno “kroz zakonski okvir”. To ne zvuči kao korekcija nego temeljna izmjena i prelazak na sisteme kapitalizacionih fondova i individualnog penzijskog osiguranja.

I to nameće podugačak niz pitanja na koja se moraju ponuditi istiniti i detaljni odgovori. Koji će sadašnjim penzionerima, zaposlenima i onima koji se tek spremaju (školuju) za budući izlazak na tržište rada, pružiti čvrsta uvjerenja kako iz tog reformskog posla neće izaći finansijski oštećeni ili uskraćeni za neka od postojećih i Ustavom garantovanih prava. Trenutno to nije slučaj.

Najjednostavnije je to vidjeti poređenjem nedavnih izjava premijera i ministra finansija. Govoreći o budućoj reformi sistema penzionog osiguranja, koja kao prvi vidljivi efekat treba da donese obećano povećanje prosječne i minimalne (neto) zarade, ministar Vuković kaže “može se desiti jedino korekcija kada govorimo o doprinosima”. Na potpitanje novinara o kakvim korekcijama je riječ, lakonski odgovara kako je to “…nešto s čim je upoznata javnost”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

KOSOVO, SREBRENICA, SRPSKI SVET –  VUČIĆEVE IGRE BEZ KRAJA: Klišei za čuvanje fotelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prošle nedjelje je održana na Pešteru i završnica vojne vježbe Vihor 2024. Poredpredsjednika Srbije, i drugih srbijanskih dužnosnika prisustvovali su i komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš, predsjednik Republike Srpske (RS), ali i predsjednik Skupštine (i lider Nove srpske demokratijeAndrija Mandić i lider Demokratkse narodne partije (DNP) Milan Knežević. Mandić i Knežević su najavljeni u svojstvu „lidera srpskog naroda u Crnoj Gori“. Vježba je bila sa bojevim gađanjem

 

Ako je vjerovati režimskim medijima u Srbiji i njihovim razglasnim stanicama u regionu, Srbiju i srpski narod čekaju teški i odsutni dani za odbranu prava na postojanje i slobodu. Stanje je skoro pa ratno. Prvo je krajem marta gospodar Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će 5. i 6. maja „u Beogradu i drugim delovima Srbije biti održan veliki Vaskršnji sabor Srbije i Republike Srpske“. To je odlučeno „posle višesatnih razgovora” koje je imao s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, u prisustvu Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija. „Na tom saboru biće donete važne odluke o opstanku srpskog naroda na svojim ognjištima, njegovom ekonomskom napretku, očuvanju srpskog jezika i ćiriličkog pisma…” istakao je Vučić.

Prošle nedjelje je održana na Pešteru i završnica vojne vježbe Vihor 2024. Pored predsjednika Srbije, ministra odbrane i drugih srbijanskih dužnosnika prisustvovali su i komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš, predsjednik Republike Srpske (RS), ali i predsjednik Skupštine (i lider Nove srpske demokratijeAndrija Mandić i lider Demokratkse narodne partije (DNP) Milan Knežević. Mandić i Knežević su najavljeni u svojstvu „lidera srpskog naroda u Crnoj Gori“. Vježba sa bojevim gađanjem održana je „sa ciljem daljeg unapređenja obučenosti i osposobljenosti komandi i jedinica Vojske …tokom pripreme i izvođenja borbene operacije“ kako je navelo Ministarstvo odbrane Miloša Vučevića, uskoro novog premijera. Na vježbi su učestvovali kopnena i vazduhoplovna komponenta vojske i specijalne snage. Dodik je rekao da je srbijanska vojska „pokazala da je sposobna i spremna da očuva Srbiju, njenu teritoriju i slobodu“ dok je Milan Knežević uočio još jednu opasnost po srpstvo. Na twitteru je kasnije napisao da „stavovi (predsjednika) Jakova Milatovića Mila Đukanovića o Srbiji, Srebrenici, Kosovu, Rusiji“ su isti i da zapravo Milatović ima „još rigidniji stav i isključiviji od njegovog prethodnilka“.

Skoro se navršilo 11 godina od Briselskog sporazuma koji su potpisale vlasti u Beogradu i Prištini uz posredovanje EU. Predsjednik Srbije ih je nazvao „11 godina brutalnih laži“ i da je to bilo „vreme svakodnevnih besmislica, izmišljanja i pravdanja, neispunjavanja onoga što su potpisali i Beograd i Priština, ali i EU“. Po srbijanskoj vlasti, Srbija je ispunila sve što je do nje bilo. Nakon priča o Kosovu i davanja pogrdnih etiketa antimafijaškoj vladi Albina Kurtija koja se drznula da udari na laboratorije za drogu i kripto valute narko bosova u službi Beograda priča je opet prebačena na drugu vječitu temu – Srebrenica.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo