Očigledno je da je Spajić tokom pregovora više put “matiran” njegovim oružjem, odnosno improvizacijom. Pokušavajući da manevriše, više je puta zbunio i svoje članstvo i simpatizere i kompletnu javnost i time učinio da je nejasno za koje se principe zalaže, sa kim želi da sarađuje i kakvu vladu uopšte namjerava konstruisati
MONITOR: Nakon što su Demokrate ostale pri stavu da ne žele da odlučujući glas za formiranje Vlade bude glas lidera DUA, prema pisanju medija, mandatar Milojko Spajić razmatra druge modele vlade, sa onima sa kojima je rekao da neće pregovarati. Kako to komentarišete?
ĐUKIĆ: Stvari se poprilično brzo mijenjaju, pa smo za jedno veče imali tri promjene različitih pregovora i različitih kombinacija stranaka koje bi činili vladu. Očito je da pregovori nisu vođeni radi nekih principa na kojima bi vlada funkcionisala ,već da je sva priča u tome ko će uzeti koliko ministarstkih, koliko direktorskih mjesta, koliko službenika “po dubini”. Takav, partitokratski model vladanja i vlasti je ono što izjeda ovu državu i čini je, na papiru demokratskom, ali suštinski prilično antidemokratskom.
MONITOR: Kako vidite tok tih pregovora od samog početka do danas?
ĐUKIĆ: Ne treba smetnuti sa uma da su izbori održani 11. juna, tako da je prošlo preko četiri mjeseca od kada smo znali rezultate izbora, iako su oni formalizovani nešto kasnije. Očigledno je da je Spajić tokom pregovora više put “matiran” njegovim oružjem, odnosno improvizacijom. Pokušavajući da manevriše ,više je puta zbunio i svoje članstvo i simpatizere i kompletnu javnost i time učinio da je nejasno za koje se principe zalaže, sa kim želi da sarađuje i kakvu vladu uopšte namjerava konstruisati.
MONITOR: Koji je po vama dalji put mandatara Spajića najmanje rizičan i u kom smjeru vidite rasplet?
ĐUKIĆ: Za njega trenutno ne postoji najmanje rizičan rasplet jer je već nanio ozbiljnu štetu sopstvenom imidžu i stranci koju predvodi. Može se iz toga “izvući” ako uspije da formira vladu, dovoljno brzo predstavi i pripremi program “Evropa Sad 2” i taj program bude uspješan. Ali to sada djeluje prilično daleko.
MONITOR: Kako komentarišete u kontekstu pregovora o vladi nedavnu Platformu predsjednika Jakova Milatovića?
ĐUKIĆ: Predsjednik Milatović je osjetio priliku da aktivno sudjeluje u svakodnevnom političkom životu iako nema formalna ovlašćenja za tako nešto. Njegova platforma je skup lijepih želja kakve smo već viđali u crnogorskoj politici i generalno ne može nešto suštinski promijeniti tako da možemo zaključiti da je on takav potez povukao iz prostog razloga da bude aktivan.
MONITOR: Kako vidite odnos Spajića i Milatovića i procese u toj stranci?
ĐUKIĆ: Od formiranja stranke PES se očekivao sukob na toj ravni samo je on izgleda došao značajno ranije nego što je djelovalo logično. Naime i Spajić i Milatović žele da strankom dominiraju i žele da pruže svoj model kao temelj. Trenutno je Spajić očito snažniji i ima veću podršku, ali Milatovićeva sigurna predsjednička pozicija i ćorsokak pregovora o sastavu Vlade su mu dali priliku da ranije “zaljulja” Spajićevu poziciju i pokuša redefinisati odnose u stranci.
MONITOR: A prošlonedeljno isključenje iz te stranke poslanice koja nije podržavala Spajćev model?
ĐUKIĆ: Još jedan dokaz da se radi o klasičnoj crnogorskoj stranci, stranci kakvu smo vidjeli desetinama puta. Uvijek nam se priča o progresivnim principima, o modernom vođenju politike, ali se uvijek sve svede na liderski model i na gušenje različitog mišljenja. To im i omogućuju trenutni zakonski i Ustavni okvir.
MONITOR: Od početka procesa formiranja vlade govori se o spoljnim uticajima. Koji su to i kakav je njihov rezultat?
ĐUKIĆ: Najsnažniji spoljni uticaj u Crnoj Gori je onaj koji se naziva “evroatlantski”. Postoji i uticaj okolnih zemalja, Srbije, Albanije a možda i drugih. Ipak jedino što je sigurno je da niti jedna Vlada sada ne može biti formirana bez makar prećutne saglasnosti “ambasadora”, a zna se na koje ambasadore se misli. Nije ništa neobično da strane zemlje žele da ostvare svoj uticaj ali je problem što smo se mi odrekli bilo kakvog prava da budemo suvereni, da niko ne može da nam diktira ko smije biti ministar turizma ili saobraćaja.
U nekim stvarima je u današnjem svijetu nemoguće biti suveren ako niste nuklearna sila, ali smo se mi odrekli unutrašnjeg suvereniteta po širokom spektru pitanja iz sebičnih, partikularnih razloga – zato što je u datom trenutku nekome odgovaralo da podršku sa strane iskoristi kao “batinu” protiv političkih oponenata. Takve stavove, takvu društvenu atmosferu moramo mijenjati.
MONITOR: Šta je sa unutrašnjim interesima? Koliko je onih koji žele ili ne žele novu vladu?
ĐUKIĆ: Sve partije izuzev Pokreta Evropa Sad u nekoj mjeri zaziru od vlade. Imajući u vidu da je PES najsnažnija partija svjesni su toga da će program Evropa Sad 2 biti realizovan u nekom trenutku i da će na njega građani sigurno pozitivno reagovati. Koliko god zasada bilo nejasno šta će taj program da podrazumijeva, kako će redefinisati javne finansije i sisteme socijalne zaštite većina građana će gledati na to prostije – kolika im je bila plata juče a kolika je danas, što će značiti ozbiljan rast podrške Spajićevoj partiji. Istovremeno, nije im jednostavno, a možda ni moguće, da prosto unedogled sabotiraju pregovore,već traže načina da nekako amortizuju taj potencijalan rast PES-a.
MONITOR: Do skoro se govorilo i o novim izborima. Da li je to više mogućnost ?
ĐUKIĆ: Mislim da su male šanse da idemo ponovo na izbore. Milojko Spajić i PES bi pretrpjeli ogroman udarac svojoj podršci ako bi se ponovili izbori te će uraditi sve, pokušati svaku moguću opciju da do izbora ne dođe. Druge stranke takođe, ako mogu ispregovarati dobru poziciju u toj Vladu neće rizikovati sa izborima jer je sada prilično neizvjesno i nezahvalno pretpostavljati kakav bi rezultat zabilježili, odnosno na koga bi se “prelili” glasovi Pokreta Evropa Sad.
MONITOR: Uskoro očekujemo izvještaj Evropske komisije, znajući unaprijed da nalaz nije dobar, zbog čega je i zvanično nastala Milatovićeva Platforma. Šta je neophodno da se pokrene evropski put?
ĐUKIĆ: Platforme, strategije, protokoli, komisije, sve druge stvari su odavno dobri izgovori kako da se ništa suštinski ne riješi. Iz različitih razloga, koji se uglavnom svode na uske partijske interese, partije prosto nisu spremne da donose nove zakone, biraju ljude čistih biografija na potrebna mjesta, grade stvaran konsenzus kako bi se napravili istinski koraci u pogledu demokratizacije društva, veće vladavine prava, borbe protiv korupcije i ostalih neophodnih činilaca za napredak na putu evrointegracija. Njihovi maksimalistički zahtjevi, povezani sa željom da prije svega zaposle što više svog kadra, ne idu u korak sa onim što treba da donose suštinsku demokratizaciju. Na kraju krajeva, i da sve partije potpišu Milatovićevu Platformu, da kažu da je to sjajan akt, to opet neće pomjeriti stvari s mrtve tačke, jer njihov suštinski interes, očuvanje partitokratije, ne može donijeti ikakav napredak.
Milena PEROVIĆ