MONITORING
POSLOVI BRAĆE VELJOVIĆ: Made in Podbišće

Nakon što su se prethodnih godina mediji počeli interesovati o misterioznoj fabrici duvana u Mojkovcu, Montenegro tabacco company – u kojoj, prema objavljenim podacima, postoji ilegalni pogon za proizvodnju cigareta namijenjenih prekograničnom švercu, te nakon što su se pojavile sumnje da takav posao, po prirodi stvari (čitaj: prirodi crnogorskog režima) štiti ,,mojkovački politički klan” – prema podacima do kojih je došao Monitor, dio posla (iz fabrike, naselje Polja) premješten je u naselje Podbišće!
Brat bivšeg direktora policije Veselina Veljovića, komandir mojkovačke policije Vitomir Veljović, u svom rodnom kraju (Podbišću) – prema izvorima našeg lista koji su insistirali na anonimnosti – tako, odnedavno posjeduje nekoliko objekata u kojima se, između ostaloga, skladište cigarete.
Kako je Vitomir prvi čovjek policije u gradiću kojeg uz potpredsjednika Vlade i ministra pravde Duška Markovića kontroliše i Vitomirov brat, sada savjetnik predsjednika države, Veselin (kome je Marković vjenčani kum) – tako su mu sva vrata otvorena, priča nam izvor.
,,Nedugo nakon što je na TV Vijesti ponovo aktuelizovana priča o nelegalnoj proizvodnji cigareta u fabrici u Poljima u kojoj je bilo riječi i o bugarskim državljanima koji rade na crno, Vitomir dio ‘postrojenja’ prebacuje u Podbišće, u više povezanih lokala, objekata. Nerijetko se za potrebe posla sa cigaretama, uz sve ostalo – njihovo prenošenje od Polja do Podbišća i drugdje, koriste i službena vozila mojkovačke policije, defenderi.”
Da mojkovački ilegalni posao sa cigaretama nikada nije zaustavljen – iako je pod pritiskom medija pokrenuta tužilačka istraga februara 2011. godine, koja je okončana oslobađanjem od svih optužbi – potvrđuje i jučerašnje pisanje Vijesti. Taj dnevnik donosi podatak da je mojkovačka firma Montenegro duvan komerc (vlasnik – Željko Bulatović, istovremeno izvršni direktor gorepomenute fabrike Montenegro tabacco company, MTC) prodala cigarete (200 paketa, marka Monte) firmi bez dozvole Stupa company, iz rožajskog sela Stupa, na granici (,,švercerskog raja”).
Vitomir Veljović dospio je u žižu javnosti pred prošle lokalne izbore (16. novembra) kada je u kampu SAJ-a na Zlatici (u Podgorici), u ulozi komandira, okupio gotovo kompletan sastav mojkovačke policije, sa ciljem agitacije za vladajuću partiju. Iako je Veljović to demantovao tvrdeći da je održao redovni sastanak, izvor Vijesti je prenio da je Vitomir na dvočasovnom sastanku potencirao da su predstojeći lokalni izbori jedni od najvažnijih i da zato zahtijevaju maksimalno angažovanje svakog policajca. Dan kasnije sličan sastanak održao je i njegov brat Veselin, koji je, takođe, prema kazivanju izvora, tražio maksimalno angažovanje policajaca pred izbore. On je to negirao i kazao da je održao predavanje o NATO integracijama.
I drugi brat bivšeg prvog policajca Crne Gore, Aleksandar Veljović, radi u mojkovačkoj policiji, ali na nešto nižoj poziciji. Vitomir i Aleksandar, priča dobro obaviješteni izvor Monitora, godinama važe za osobe koje vedre i oblače Mojkovcem.
,,Sa bratovim aminom, njih dvojica su, uz Vlatka Rakočevića – čovjeka od povjerenja Duška Markovića – glavne osobe preko kojih su se ljudi, kako iz inostranstva (Bugarske) tako i iz ovih krajeva zapošljavali u fabrici cigareta u Mojkovcu. Regrutovali su i provjeravali ljude, zapošljavali i otpuštali, uvijek se vodeći kriterijumom da angažuju lojalne radnike koji će ‘držati jezik za zubima’. Vitomir i Aleksandar su jedni od najmoćnijih ljudi u Mojkovcu koji vam mogu završiti bukvalno sve.” Sa druge strane, Veljović i Marković su više puta demantovali bilo kakvu povezanost sa fabrikom cigareta u Mojkovcu.
Veselinova braća nijesu državni funkcioneri pa im nije jednostavno provjeriti zvaničnu imovinu. Ipak, nešto od imovine dijele sa bratom, koji je u imovinski karton zaveo stambeni prostor sa garažom površine 135m2. U Podbišću posjeduje dvorište, kuću i prateće objekte, sve površine 347m2 (nije neveden procenat vlasništva); livadu od 15.843m2, još jednu, površine 1987m2, te šume na prostoru od 981m2…
U Mojkovcu se dobro snalazi i ujak Veselina Veljovića Raco Zindović. On se pominjao u slučaju prošlogodišnjeg ubistva (13. januar) mladića Luke Popovića u hotelu Enigma na Žabljaku, kada ga je u hotelskoj sobi, pred nekoliko svjedoka – Zindovićevih i Popovićevih prijatelja – hicem iz pištolja (pucao u glavu) ubio Pljevljak Jovica Zindović, veoma blizak rođak Veljovićevog ujaka. Početkom oktobra Apelacioni sud potvrdio je presudu Zindoviću, osuđenom 31. marta na 15 i po godina zatvora zbog ubistva i nelegalnog držanja oružja.
Otac ubijenog Popovića, Duško, nezadovoljan presudom, od starta tvrdi da država zna sve o zločinu i da je Zindović plaćenik koji je unajmljen da ubije njegovog sina, dok ubica kaže da nije imao namjeru da ikoga ubije ta da se sve desilo ,,sasvim slučajno”. Duško Popović za Monitor kaže da je ubicu, između ostalih, direktno štitio Veselin Veljević.
,,Nema sumnje da je ujak Veselina Veljovića, Raco Zindović, umiješan u krivično djelo pomoć učiniocu poslije izvršenja krivičnog djela. Prepiska, sada pokojnog, Sretena Zindovića (poginuo u saobraćajnoj nesreći, janura 2014. godine), policajca mojkovačke policije, sa telefona ubicine žene i Raca Zindovića, govori o obimnom dokaznom materijalu protiv ubice Zindovića, koji Raco sklanja iz svoje kuće prije dolaska policije iz Bijelog Polja da vrši pretres kuća Zindovića, u Babića polju, u Mojkovcu.”
Popović se, za narečeno, poziva na presretnute razgovore iz mjera tajnog nadzora na dan ubistva, 13. januara 2013. godine, od 22:36 do 22:37. Broj mobilnog telefona Raca Zindovića, koji je koristio u komunikaciji sa ubicom, Popović je dao na uvid redakciji Monitora.
,,Sve se ovo radilo uz blagoslov policije koja je napravila prostor od nekih trideset sati da bi mogli sve na vrijeme skloniti. I pored svih preduzetih preventivnih mjera, u kući kod Raca, policija pronalazi pištolj, municiju i još ponešto. Vitomir, komandir stanice policije u Mojkovcu, je Racov sestrić. I protiv njega nije podnešena prijava ni za ilegalno posjedovanje oružja, što se da zaključiti iz presretnutog razgovora.”
Prema informacijama do kojih je, preko našeg izvora, došao Monitor – Raco Zindović trenutno vodi i kafanu-kockarnicu u Vojnim zgradama u Mojkovcu. Njome iz zatvora u Bijelom Polju navodno upravlja ubica Jovica Zindović.
Sve miči, sve, sve…
Transkripti razgovora Jovice Zindovića, čije djelove je svojevremeno objavio Dan, pokazuju da je ubistvo Popovića prijavljeno tek dva sata nakon zločina! Prije nego što su prijavili ubistvo, Zindović i pomagači uklanjaju kompromitu-juće materijale iz kuće osumnjičenog. Naročito je znakovito, objavljeno je, što presretnuti telefonski razgovori pokazuju da je Zindoviću u istrazi bio dostupan telefon i da mu je u zatvoru u Bijelom Polju dostavljano sve što mu je bilo potrebno. Veoma je indikativan razgovor, koji je objavio Dan, između ubice, Jovice Zindovića, i, kako je objavljeno u tom listu, ,,izvjesnog Raca”. ,,Izvjesni Raco” je Raco Zindović, ujak Veselina Veljovića. Raco pretura po kući ubice i uklanja stvari po nalogu Jovice Zindovića.
Raco Zindović: Kuverta sa papirima, je l’ tako?
Jovica Zindović: Jes, žuta kuverta velika, papiri neki u nju… Samo je nosi kod tebe.
Raco Zindović: E, u ga… ovđe sam u, u ovu kužinu… I onu kutiju od puške sam mak'o.
Jovica Zindović: Sve miči što ima, sve što ima miči, Raco, sve, sve, sve… Znači, ona mi je žuta najbitnija koverta. Sve papira što ima gore na, na plakar, sve miči!
Marko MILAČIĆ
Komentari
Izdvojeno
JAVNE TAJNE POLICIJSKE TORTURE: Kriminalci sa značkom

Nasilje i pokušaji da se ono zataška, prepoznatljiv su obrazac postupanja crnogorske policije duže od 30 godina. A možda i danas. Novitet su dokazi o sveprožimajućoj saradnji sa narkoklanovima
Crnogorska stvarnost. Dio visokorangiranih policajaca sarađivao je, a neki možda i dalje sarađuju, sa kriminalnim klanovima čiji se pipci protežu od Južne Amerike do Australije. Drugi su mučili ljude, snimali svoje iživljavanje nad uhapšenim/otetim i dijelili snimke na mrežama za koje su, nekada, računali da će ostati van vidnog polja kolega iz policije i konkurentskih organizovanih kriminalnih grupa.
Upućeni pretpostavljaju da su tim snimcima svojim šefovima dokazivali uspješno obavljen zadatak. Analitičari ukazuju kako je među kompromitovanim policajcima bilo i onih koji su pripadali i jednoj i drugoj grupi – korumpiranih i sadistički nastrojenih.
Od sredine marta, zbog navodne saradnje sa kavačkim narkoklanom, uhapšeno je više bivših i sadašnjih pripadnika crnogorske policije. Počev od pomoćnika direktora Uprave policije zaduženog za borbu protiv organizovanog kriminala Dejana Kneževića, pa do službenika kriminalističko obavještajne analitike iz Bijelog Polja Dragana Kojovića koji je uhapšen u srijedu, dok je pokušavao da napusti Crnu Goru.
Prema dostupnim informacijama, prvi je sarađivao sa kavčanima a drugi sa kriminalnom grupom specijalizovanom za šverc marihuane. Ta grupa nije koristila Skaj aplikaciju već Anom, konkurentski program koji je u međunarodni svijet kriminala podmetnula FBI, kako bi nadzirala njihove komunikacije i operacije. Otud su dešifrovani podaci stigli u Crnu Goru. Skupa sa onima koje je, vezano za Skaj aplikaciju, dostavio Europol.
Problem je što se u Podgorici ti podaci sporo čitaju a lako gube.
Tek zahvaljujući portalu libertaspress.me, saznali smo da postoje prepiska i fotografije koje pokazuju kako su pripadnici nekadašnjeg Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije, pod komandom Mirka Banovića, tokom 2020. hapsili, otimali i zlostavljali ljude. I o tome izvještavali Radoja Zvicera, vođu kavačkog klana.
Ovaj Odsjek je rasformiran 2021., nakon promjena u izvršnoj vlasti. Treba dodati kako je u to vrijeme (2020.) šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, bio Zoran Lazović jedan od najkontroverznijih pripadnika crnogorske državne i javne bezbjednosti (ANB i UP). On je, takođe, smijenjen u martu 2021.
Ispostavilo se da je, dobrim dijelom, riječ o već prijavljenim slučajevima policijske torture. Neki su i procesuirani od strane suda. Ali, većina osumnjičenih i optuženih policajaca i dalje radi u UP-u.
,,Početkom ovog mjeseca je jedan od okrivljenih inspektora, Nemanja Vujošević, koji je morao biti suspendovan još u martu prošle godine kada je optužen, čak dva puta nastupio na televizijama kao predstavnik Uprave policije, pa se tako i saznalo da do suspenzije nije došlo, uprkos zahtjevu za njegovu suspenziju koju je Uprava policije ministru dostavila u julu prošle godine”, navodi se u današnjem (četvrtak) saopštenju Akcije za ljudska prava (HRA) u kome se odnos izvršne sudske vlasti prema policajcima optuženim za policijsku torturu opisuje i skorašnjim primjerom iz sudnice.
Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
IMA LI DOVOLJNO PILOTA U SUSRET SEZONI POŽARA: Prekomandovani u kancelarije

U Službi zaštite i spasavanja Herceg Novi strahuju da tokom ove godine neće imati valjanu podršku iz vazduha koja je neophodna da bi se uspješno borili sa vatrenom stihijom. Podsjećaju na „zabranu“ letenja iskusnim pilotima u Vojsci Crne Gore
Dolaskom toplijih dana svake godine slična priča – državne službe su nespremne za borbu protiv vatrenih stihija. A požara je iz godine u godinu sve više, pa je ta nespremnost vidljivija i opasnija.
„Blizu je ulazak u novu požarnu seozonu a nema poboljšanja od strane države“, kaže za Monitor Zlatko Ćirović, komandir Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi. Vatrogasci u ovoj bokeljskoj opštini su se protekle godine mjesecima borili sa požarima, a mnoge ne bi uspjeli da ugase da nije bilo pomoći iz vazduha.
Ćirović, koji je inženjer zaštite od požara sa dvodecenijskim stažom u Službi zaštite i spasavanja, uoči početka požarne sezone upozorava: „Imamo hendikep, dva pilota su dobili premještaj iz pilotske jedinice Vojske Crne Gore u pješadiju, a imamo i prelazak iz te jedinice u Direktorat za zaštitu i spasavanje. Znamo da je Vojska bila ključni nosilac za gašenje iz vazduha, a ovu sezonu dočekujemo sa manjkom od četiri pilota“.
On ističe da im je neophodna podrška iz vazduha i podsjeća na iskustvo iz 2017. kada je gorjela Luštica, i kada su vatrogasci bili potpuno nemoćni da nije bilo podrške iz vazduha. „Prepoznali smo da ima nade kada smo vidjeli pilote VCG, dali su se bezrezrevno i bili su heroji. Međutim, od septembra počinje hajka na te ljude i profesionalce. Ne mogu da shvatim da ulažemo u pilote, da bi ih se tako lako odrekli“, naglašava Ćirović.
Smjene o kojima govori Ćirović su se desile 22. avgusta prošle godine, prvog radnog dana nakon što je u Skupštini Crne Gore izglasano nepovjerenje Vladi. Tadašnji ministar odbrane Raško Konjević smijenio je potpukovnika Jovana Radetu sa dužnosti komandanta Vazduhoplovstva VCG, a nakon nekoliko dana smijenjen je i dotadašnji komandir jedine letačke jedinice u VCG – Mješovite eskadrile, major Radovan Perović.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
MONITOROVA ANKETA: Stari teret i novi strahovi

Pitali smo: Koliko su vazni izbori u nedelju i kako ih vidite?
ZARIJA PEJOVIĆ
Hoće to s padom DPS-a
„U nedjelju se završava najduži januar u istoriji“. Jezgrovitom dosjetkom, moj prijatelj je pretkazao vjerovatan ishod drugog kruga predsjedničkih izbora. Promjena koja će se desiti u nedjelju, nije izraz kadrovskog razvoja unutar sistema, jer Đukanovićeva autokratija nije tolerisala formiranje snažnih političkih figura, kako unutar DPS-a tako i vani…
PAULA PETRIČEVIĆ
Valja obrađivati svoj vrt
Uprkos preovlađujućoj ,,ili-ili” atmosferi nisam ubijeđena u to da su ovi izbori ,,istorijski”, niti da je na sceni nekakava presudna gigantomahija, iako bih zbilja voljela da je tako. Ne slažem se sa tezom da izbor nikad nije bio lakši, meni lično nikada nije bilo teže nego na ovim izborima jer čak ni poražavajuća logika izbora ,,manjeg zla” ovaj put, makar za mene, nije bila primjenjiva. ,,Stisni zube, začepi nos i zaokruži” – to nije izbor na koji pristajem. Dovoljno sam se puta prevarila da bih se sada namjerno pravila neznavenom…
ĐURO RADOSAVOVIĆ, PISAC
Đukanovićev odlazak, prostor za nove ljude i pokrete
Ovi izbori su prekretnica, jer nije mala stvar živjeti pod režimom Mila Đukanovića još pet godina. Ukoliko se konačno skloni sa scene ,biće to prostor za nove ljude, nove pokrete i mogućnost da već jednom zaživi demokratija i smjenjivost političara…
VESKO RADULOVIĆ, ADVOKAT
Poruke i retorika kao 1997.
Predsjednički izbori u nedjelju možda su najneizvjesniji još od predsjedničkih izbora 1997. godine, na kojima je takođe učestvovao jedan od kandidata na ovim izborima, aktuelni predsjednik g-din Đukanović. Nažalost, to nijesu jedine sličnosti sa izborima koji su se desili prije više od 25 godina jer su poruke i retorika kandidata gotovo identični kao i na tim izborima…
STEFAN ĐUKIĆ, ANALITIČAR
Rezultat određuje sudbine DPS-a i PES-a
Nalazimo se u prilično paradoksalnoj situaciji za crnogorsko društvo. Pred nama su izbori koji su sa društvene strane veoma važni, jer će determinisati politička kretanja u narednih par godina (možda i duže) a situacija je sasvim mirna. Kada uporedimo ovo sa izborima 2020. godine, kada smo posljednji put imali izbore u svim opštinama kao da je prošlo 30, a ne 3 godine. Ta opuštenija atmosfera je proizvod toga da promjene nisu strašne, da treba mijenjati i da se treba mijenjati…
MARIJA POPOVIĆ KALEZIĆ, CEGAS
Kontinuitet ili ne
Ulazimo u još jedne izbore u nizu onih koji su se odvili u nesređenom izbornom zakonodavstvu uz veliki proj neusklađenosti i pravnih praznina. Tu su: nesređen registar prebivališta i boraviśta, uz loša rješenja Zakona o prebivalištu i boravištu, kao i nemogućnost utvrđivanja nezakonite dodjele drugog državljanstva, pored crnogorskog, i stalne zavisnosti od podataka zemalja iz regiona. Osujećenost povrđivanja kandidata za predsjednika i politizaciju Državne izborne komisije, koja mora pretrpjeti izmjene i uspostavljanje profesionalizovanog tijela, čije odluke u kontinutetu neće potpadati pod sumnju u pravnu ispravnost. Nesređen birački spisak, bez mogućnosti provjere matičnih registara iz kojih se izvodi, čini jedan od osnovnih razloga nepovjerenja u cjelokupan izborni proces…
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
-
Izdvojeno1 sedmica
I POMOĆNIK UPRAVE POLICIJE U ZATVORU ZBOG SUMNJI DA JE SARAĐIVAO SA KAVAČKIM KLANOM: Ko je kome gazda
-
INTERVJU1 sedmica
EDIN OMERČIĆ, ISTORIČAR, INSTITUT ZA ISTORIJU SARAJEVSKOG UNIVERZITETA: Politički je mit da je SDA bio jedini organizator otpora
-
Izdvojeno4 sedmice
ANKETA: Favoriti i saputnici
-
FOKUS4 sedmice
PRVI PREDSJEDNIČKI IZBORI NAKON PADA DPS-a: Na čijoj je strani neizvjesnost
-
OKO NAS3 sedmice
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad
-
INTERVJU4 sedmice
BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište
-
FOKUS2 sedmice
PRVI KRUG PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Poraz ili pobjeda Đukanovićevog i Mandićevog partnerstva
-
DRUŠTVO4 sedmice
GRADONAČELNIK NIKŠIĆA NIJE KRIV ZA IZJAVE O ZLOČINU U SREBRENICI: Negiranje genocida na sudu prihvatljiv način