Povežite se sa nama

Izdvojeno

POŠTA CRNE GORE NAKON ŠTRAJKA: Menadžment se hvali bez pokrića, radnici im traže pare

Objavljeno prije

na

Samo dva mjeseca nakon štrajka, Uprava Pošte tvrdi da je za prvih devet mjeseci ostvarila rekordni poslovni rezultat. Radnici na račun tog uspjeha traže novogodišnji bonus od sto eura. Član Odbora direktora Pošte Stojan Sjekloća smatra da frizirana saopštenja kompaniji neće pomoći

 

Pošta Crne Gore je za devet mjeseci ostvarila dobit od 733,21 hiljadu eura, pokazuje finansijski izvještaj tog preduzeća.

U izvještaju, koji je prošle sedmice usvojio Odbor direktora kompanije, navodi se da je rezultat poslovanja za period od januara do oktobra najbolji u prethodnih pet godina i jedan od najboljih poslovnih rezultata koji je Pošta Crne Gore do sada ostvarila. „Ukupni prihodi Pošte Crne Gore za devet mjeseci bilježe rast od 21,4 odsto u odnosu na devet mjeseci prošle godine i iznose 15,03 miliona eura“, navodi se u saopštenju.

Odbor direktora i menadžment Pošte Crne Gore istakao je da je ostvarena dobit, prije svega, posljedica postignutog nivoa zajedničkog i predanog rada velikog dijela zaposlenih: ,,Činjenica da većina zaposlenih dijeli viziju razvoja kompanije i da je fokusirana na ostvarenje rezultata i poštovanje zajedničkih vrijednosti, što je jedan od najznačajnijih uspjeha menadžmenta”.

Na ovu činjenicu poziva se Jedinstveni sindikat zaposlenih u Pošti, pa u dopisu koji su uputili izvršnom direktroru Josipu Đuraškoviću  početkom ove sedmice, ističu ,,da su zaposleni u Pošti Crne Gore svojim predanim radom zaslužni za ovako uspješan poslovni rezultat, što ste i sami potvrdili u saopštenju za javnost koje ste dali na ovu temu”.

Sindikat zato traži da menadžment razmotri mogućnost ,,isplate stimulansa svim zaposlenima u Pošti Crne Gore u iznosu ne manjem od 100 eura i time nagradi zaposlene za ovako uspješnu poslovnu godinu i ujedno budete svijetli primjer poslodavca u Crnoj Gori koji cijeni predan i odgovoran rad svojih zaposlenih”.

Rekordni uspjeh Pošte ostvaren je u godini kada su radnici zbog niskih primanja početkom oktobra stupili u štrajk. Jedan od transparenata koji su štrajkači nosili bio je: ,,Pričaju da je bolje a u Pošti nikad gore”.

Nakon nedjelju dana pregovora sa upravom, štrajkački odbor Pošte Crne Gore prihvatio je ponudu uprave o povećanju zarada kroz izmjene koeficijenata i obračunske jedinice, pa je ovom metodom zarada za većinu radnika povećana za 100 do 130 eura zavisno od radnog staža.

Da stanje u Pošti nije rekordno, kako tvrdi menadžment, smatra član Odbora direktora ovog preduzeća Stojan Sjekloća. On za Monitor kaže da se iz saopštenja Pošte koje je uslijedilo nakon 64. sjednice Odbora direktora, mogao steći utisak o blagostanju u Pošti Crne Gore. Smatra da je to čudna logika i statistika menađžmenta, koja, kako kaže, Poštu može odvesti u gubitak, kad frizirana saopštenja neće pomoći.

,,Vidnim oduševljenjem devetomjesečnim finansijskim ‘uspjehom’ top-menađžment na čelu sa izvršnim direktorom, najbolje demantuju sebe, jer su za vrijeme štrajka radnika od 2 do 10. oktobra, izričito tvrdili da bi povećanje plata od 30 odsto značio bankrot Pošte. Da paradoks bude veći, na kraju se dogovorila skuplja varijanta – povećanje 100 eura, oko 20 odsto, ali svima”, kaže Sjekloća.

On navodi i da se u saopštenju menadžment nije ,,pohvalio” značajnim povećanjem troškova zarada, sa planiranih osam i po miliona na 9,1 milion, što je rezultat, kako tvrdi, enormnog zapošljavanja, prema poznatim partijskim kriterijumima.

Sjekloća dalje govori da je u saopštenju zaboravljeno da se navede da se Pošta po prvi put kreditno zadužila sa 1,8 miliona eura, te da rate od 32.000 mjesečno dolaze na naplatu sredinom sljedeće godine. Ističe i da menadžment navodi da je ,,dobit ostvarena u vremenu rasta svih cijena”, ali se prećutkuje činjenica da je i Pošta na izričit zahtjev top-menađžmenta znatno povećala svoje usluge. ,,Za povećanje cijena, nisam siguran da je potrebna neka ‘posebna predanost radu ”, kaže Sjekloća.

Kao jedan od ključnih razvojnih projekata Pošte navodi se izgradnja novog poštansko-logističkog centra. Menadžment u saopštenju navodi da su ove godine Vladi uputili inicijativu za stvaranje pretpostavki za izgradnju poštansko-logističkog centra u Podgorici.

,,Odbor direktora je  još 2021. novi poštansko-logistički centar uvrstio u plan za 2022. i to kao prioritet. Dakle, dvije godine je trebalo top-menađžmentu, da se obrati za lokaciju. Sa tom dinamikom, trebaće još pet za kamen temeljac, a petnaest za presijecanje vrpce. Zaista ‘predan rad’ top-menađžmenta Pošte, što potvrđuje i podatak da je Izvještaj za januar-mart razmatran 17. oktobra, a šestomjesečni 12. decembra, zajedno sa devetomjesečnim”, navodi Sjekloća.

U saopštenju Odbora direktora ističe se i da je Pošta u prethodnom periodu investirala u tehnološku opremu, modernizaciju i proširenje kapaciteta, kako bi se postiglo optimalno korišćenje resursa i podizanje kapaciteta komercijalne djelatnosti kompanije.

,,O kvalitetu modernizacije i adaptacije objekata, najbolje se vidi kad pada kiša. Poseban afinitet top-menađžeri imaju prema molersko-farbarskim radovima, basnoslovno skupim ‘plakarima’, nabavci kancelarijskog materijala (po mogućnosti bez javnog tendera), potrošnji goriva, rezervnim djelovima, ljetnje-zimskim gumama i sl.”, govori Sjekloća.

Iako je član Odbora direktora, Sjekloća je nakon što se štrajk u Pošti završio, krajem oktobra, dobio otkaz na radno mjesto rukovodilac logistike, prerade i distribucije.

Iz Pošte su saopštili da je Sjekloća dobio otkaz nakon sprovedenog disciplinskog postupka zbog težih povreda radnih obaveza iz Kolektivnog ugovora u vezi članova koji se odnose na ,,neopravdano nepostupanje po nalogu neposrednog rukovodioca”, ,,zloupotreba položaja ili prekoračenje ovlašćenja” i ,,nasilničko, nedolično ili uvredljivo ponašanje prema strankama ili zaposlenima ili iskazivanje bilo kakvog oblika netrpeljivosti”.

Sjekloća je najavio da će na sudu potražiti pravdu, te da su sve tri stavke  optužbe koje se navode u odluci – neosnovane, nezakonite i zlonamjerne. Smatra da je otkaz vrhunac dvogodišnjeg mobinga i diskriminacije kojoj je izložen od strane menađžmenta i predsjednika Odbora direktora Igora Bulatovića, jer se kao član odbora direktora nije slagao sa pojedinim odlukama izvršnog menadžmenta. Kazao je da je neposredni povod za otkaz to što je 28. avgusta pokrenuo disciplinski postupak protiv dvije radnice, koje su u rodbinskim vezama sa funkcionerima, zbog povreda radnih obaveza, a da je sve kulminiralo njegovim javnim nastupom u medijima povodom nedavnog štrajka u Pošti. Sjekloća je u izjavi Vijestima 10. oktobra naveo više loših odluka menadžmenta kompanije koje su nanijele štetu Pošti. Govorio je i o partijskom zapošljavanju neradnika, nepotizmu, kao i o mogućim uštedama koje bi popravile finansijsko stanje kompanije.

Zbog različitog gledanja na stanje u Pošti, Sjekloća je na posljednjem Odboru direktora tražio da se glasa o nepovjerenju izvršnom direktoru Pošte Đuraškoviću. Umjesto toga, Odbor direktora je, kako se navodi u saopštenju, dao punu podršku izvršnom direktoru da nastavi sa aktivnostima,  koje očigledno daju očekivane rezultate. „Izvršni direktor se zahvalio Odboru direktora na datoj podršci rekavši da su ostvareni rezultati plod zajedničkog truda svih zaposlenih u Pošti Crne Gore na čelu sa Odborom direktora, izvršnim direktorom i pomoćničkim timom“, navodi se u saopštenju.

Uprava Pošte očekuje rast i u sljedećoj godini, optimizam temelje na novom cjenovniku univerzalnih poštanskih usluga koji će biti u primjeni od 1. januara naredne godine. ,,Povećanje cijena u odnosu na cijene utvrđene 2012. godine iznosi od 20 centi do 2,2 eura u unutrašnjem poštanskom saobraćaju i od 20 centi do 12,25 eura u međunarodnom poštanskom saobraćaju, u zavisnosti od vrste usluge”, saopštili su svojim korisnicima iz Pošte.

Ostaje da se vidi da li će zbog rekordnih rezultata i radnici dobiti novogodišnji stimulans od po 100 eura. Zaposleni u Pošti svakako imaju čemu da se nadaju, jer je tokom štrajka u pregovorima ostavljena mogućnost da se u martu naredne godine, nakon završetka finansijskog izvještaja za 2023, ponovo razgovara o mogućnostima dodatnog povećanja zarada.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo