Povežite se sa nama

INTERVJU

IVANA MIHAILOVIĆ, USSCG: Izostaje dijalog Vlade sa socijalnim partnerima

Objavljeno prije

na

Posebnu zabrinutost  izaziva činjenica da povećanje zarada nije predviđeno za one zaposlene u javnom sektoru koji su to povećanje očekivali, budući da su obaveze u vezi sa tim propisane granskim kolektivnim ugovorima. To povećanje nije smjelo da se posmatra kao dio paketa programa Evropa sad 2 već kao dospjela, ispregovarana obaveza

 

MONITOR: Nakon  predloga budžeta, srušeni su mnogi snovi o rastu zarada i boljem standardu koje je u predizbornoj kampanji obećavala nova vlast.  Reagovali su i pojedini granski sindikati. Kako USSCG gleda na ovakav predlog budžeta Vlade?

MIHAILOVIĆ: Nastavlja se negativna praksa iz prethodnog perioda u kojoj izostaje dijalog Vlade sa socijalnim partnerima u pripremi i izradi Predloga budžeta. Nemogućnost davanja doprinosa kreiranju budžeta jedan je od razloga nezadovoljstva planiranim i usvojenim budžetom kako zbog, često, iznevjerenih očekivanja tako i zbog nedostatka razumijevanja i povjerenja. Ovdje se ne radi o potrebi uticaja na rashodnu stranu budžeta, već naprotiv, na insisitranju na održivosti budžeta, pravednoj raspodejeli, iskorišćavanju svih mogućnosti na prihodnoj strani budžeta i uvođenju sistema odgovornosti za neracionalno i nedomaćinsko upravljanje. Stoga se USSCG obratila predsjedniku Socijalnog savjeta sa inicijativom za zakazivanje sjednice na kojoj bi bio predstavljen i razmatran Predlog zakona o Budžetu. Rekacija je izostala.

USSCG nije očekivala da će od 01.01.2024. godine u potpunosti zaživjeti, u kampanji najavljivan, program Evropa sad 2 jer se radi o ozbiljnim reformama i koracima koje je prethodno potrebno preduzeti i koje nužno moraju biti rezultat dijaloga i dogovora sa sindikatima i privredom. Za nas je bilo posebno važno da je budžetom predviđeno povećanje najnižih penzija, kako je to i najavljeno. Uprkos tome što nijesmo dobili garanciju da će to povećanje biti održivo i da će paralelno sa njim doći do povećanja svih ostalih penzija, sa posebnim fokusom na srazmjerne penzije koje su decenijama zanemarivane, ovu vrstu povećanja cijenimo nužnom i opravdanom zarad poboljšanja uslova života svih naših građana/ki u trećem dobu.

Posebnu zabrinutost izaziva  činjenica da povećanje zarada nije predviđeno za  zaposlene u javnom sektoru koji su to povećanje očekivali, budući da su obaveze u vezi sa tim propisane granskim kolektivnim ugovorima. To povećanje nije smjelo da se posmatra kao dio paketa programa Evropa sad 2 već kao dospjela, ispregovarana obaveza, koja je nužno trebalo da bude predviđena budžetom za narednu godinu.

MONITOR: Prosvjetari su najavili masovni štrajk, jer Vlada ne planira novčana sredstva za zarade zaposlenih u prosvjeti shodno Granskom kolektivnom ugovoru. Kako vidite poziciju prosvjete?

MIHAILOVIĆ: Neprihvatljivo je da Budžetom nijesu opredijeljena sredstva za povećanje zarada zaposlenima u prosvjeti, a koja sredstva je Vlada Crne Gore bila dužna da predvidi obzirom na sadržinu Granskog kolektivnog ugovora za prosvjetu (GKU) kojim su definisani uvećani koeficijenti složenosti za 2024. i 2025. godinu. Svjedoci smo, na žalost, da su očekivanja prosvjetnih radnika i svih zaposlenih u prosvjeti, po ko zna koji put, iznevjerena i da je istim dovedena u pitanje pravna sigurnost i vladavina prava. Pružena ruka Sindikata prosvjete, kao jednog od potpisnika GKU, da njihovo povećanje zarada bude postepeno, dakle od 2023-2025, zloupotrebljena je i njihovo nezadovoljstvo cijenimo u potpunosti opravdanim.

Zaposleni u prosvjeti u ovom trenutku, ali i svi drugi zaposleni i građani/ke Crne Gore godinama unazad, taoci su nestabilne političke situacije u zemlji. Kao socijalni partneri i punovažni učesnici u kolektivnom pregovaranju dovedeni smo u situaciju, koja već predugo traje, da obaveze preuzete za vrijeme mandata jedne Vlade gube na značaju i ne poštuju se od strane naredne Vlade. Odgovornost za takvo stanje niko ne snosi, a negativne posljedice takvog odnosa trpe isključivo zaposleni. Pitamo se da li Vlada i zaštitnik imovinsko pravnih odnosa Crne Gore imaju u vidu da bi u sudski postupak moglo da uđe oko 15 00 zaposlenih u prosvjeti što bi državu samo na osnovu sudskih troškova moglo da košta preko 20 miliona eura?! Ukoliko do toga dođe, pokrenućemo pitanje utvrđivanja odgovornosti za one koji su dozvolili da se, po ko zna koji put, nesavjesnost, nestručnost i nepoštovanje vladavine prava sanira na teret građana/ki. USSCG daje i davaće bezrezervnu podršku Sindikatu prosvjete u svim daljim sindikalnim aktivnostima koje će preduzimati, uključujući i sve izvjesniju odluku o stupanju u generalni štrajk.

MONITOR: Planira li USSCG štrajk?

MIHAILOVIĆ: Uvažavajući društvene i političke okolnosti u prethodnom periodu, USSCG se trudila da kroz svoje djelovanje ne bude kočnica promjenama koje su se dešavale i na neki način davala šansu konsolidaciji ukupnih odnosa i političkih prilika. Danas, nakon više od tri godine promjena koje su se desile, a u kojima je izostajao socijalni dijalog, u kojem su donošene brojne odluke na Vladi i u Parlamentu bez prethodnog konsultovanja socijalnih partnera i u kojima je u potpunosti zapostavljen naš evropski put, upozoravaju da je strpljenje na izmaku. U razgovoru sa premijerom, istakli smo da ćemo pomno pratiti sve aktivnosti Vlade Crne Gore i da ćemo biti spremni da preduzmemo sve dozvoljene mehanizme sindikalne borbe ukoliko izostane očekivani socijalni dijalog po svim pitanjima od suštinskog značaja za naše članstvo i građane/ke.

MONITOR: USSCG je premijeru Spajiću krajem novembra dostavila Platformu za  nastup prema 44. Vladi Crne Gore. Očekujete li podršku Vlade za inicijative u tom dokumentu i dalje?

MIHAILOVIĆ: Dostavljanjem Platforme za nastup prema 44. Vladi Crne Gore i šest rezolucija usvojenih na IV Kongresu, premijeru smo predočili našu viziju mape puta kojom bi Crna Gora trebalo da se kreće. Budući da se radi o životnim pitanjima, usmjerenim na omogućavanje dostojanstvenog života i rada građana/ki Crne Gore i na uvođenje sistema odgovornosti na svim nivoima, očekujemo punu podršku realizaciji istih. Ukoliko ne budemo naišli na podršku kod donosioca odluka to će nam biti jasan signal da ne postoji volja za iskrenim društvenim promjenama.

MONITOR: Nedavno je USSCG, skupa sa CEISI, predstavila sindikalnu potrošačku korpu za četvrti kvartall 2023, koja, prema vašem istraživanju iznosi 1850 eura. Šta to u stvari znači?

MIHAILOVIĆ: Naša potrošačka korpa dokazala je opravdanost kritike koju smo prethodnih godina iznosili na račun visine minimalne potrošačke korpe koju objavljuje Monstat. Sindikalna potrošača kopra (SPK) jasno pokazuje da aktuelna potrošnja većine građana u Crnoj Gori ne korespondira sa njihovim mjesečnim primanjima. Ukoliko pođemo od pretpostavke da, u posmatranoj četvoročlanoj porodici, roditelji primaju dvije prosječne zarade, dolazimo do zaključka da ovaj iznos nije dovoljan da toj porodici obezbijedi dostojanstvene uslove živote, odnosno pokrije troškove SPK-a. Uz to je važno napomenuti da iznos do kojeg smo došli korišćenom metodologijom i ispitivanjem javnog mnjenja na reprezentativnom uzorku, predstavljaju troškove koji su dovoljni samo za ostvarenje minimuma potrebnog za dostojanstven život. Stvarni troškovi na mjesečnom nivou značajno su veći ako se uzme u obzir da sindikalna potrošačka korpa ne sadrži, recimo, troškove posjedovanja sopstvenog automobile (amortizacija, registracija), ogrijeva u smislu nabavke drva i peleta, kozmetičarske, frizerske usluge i sport i rekreaciju za roditelje.

MONITOR: Vlada nije postupila po odluci Ustavnog suda jer Skupštini u predviđenom roku od 30 dana nije dostavila izmjene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. Kako to komentarišete, kao i cjelokupnu situaciju vezano za tu temu?

MIHAILOVIĆ: USSCG je još po saznanju da je podnijeta inicijativa za ocjenu ustavnosti i zakonitosti člana 17 stav 1 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju upozorila Ustavni sud Crne Gore ali i ukupnu javnost o posljedicama eventualnog prihvatanja iste, dajući jasne argumente o pravnoj neosnovanosti takve inicijative. Uz apele smo ujedno isticali nužnost organizovanja javne rasprave pred Ustavnim sudom. Ništa se, međutim, nije preduzelo tim povodom, a rezultat svega bio je potpuni pravni kolaps i ugrožavanje prava za stotine građana/ki u ostvarivanju ustavom garantovanog prava na penziju. Socijalni partneri i Vlada Crne Gore postigli su kompromis u vezi sa izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koje su ispred Vlade dostavljene Skupštini 12. decembra tekuće godine. Očekujemo da će poslanici/ce dati prioritet ovom pitanju zbog njegove važnosti i da će od početka naredne godine ove izmjene stupiti na snagu. Važno je istaći da je u međuvremnu postignuta saglasnost na nivou Vlade, resornog ministarstva i Fonda PIO o postupanju i primjeni preostalih članova važećeg zakona na način koji je u interesu građana/ki, tako da nepostupanje Vlade u ostavljenom roku (koji nije prekluzivnog karaktera) od strane Ustavnog suda nije ugrozilo interese građana/ki.

MONITOR: Za sva  potraživanja po osnovu rada, nastala od 23. avgusta 2008. godine do 7. januara 2020. godine, osim doprinosa za penziono osiguranje, nastupiće zastara 7. januara 2024. godine. Saopštili ste da to može značiti i hiljade novih sudskih sporova.

MIHAILOVIĆ: USSCG je svoje članstvo, odmah po stupanju na snagu zakona, obavijestila o novom rješenju vezanom za zastaru novčanih potraživanja i naravno ohrabrivala ih da pokrenu postupke mirnog rješavanja radnih sporova. Očekuje se značajan priliv predmeta po ovom osnovu kako pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova, tako potencijalno i pred nadležnim sudovima. Ovo znači da je u Crnoj Gori pravilo, a ne izuzetak, da se prava zaposlenih iz rada ne poštuju i da oni koji krše zakone i kolektivne ugovore ne snose nikave posljednice zbog toga.  Imamo situaciju u kojoj izostaje odgovornost onih koji ne poštuju zakone, posebno odgovornost u javnom sektoru gdje se zbog takvog postupanja odlivaju ogromna sredstva iz Budžeta za naplatu sudskih troškova i zateznih kamata. Ovo dalje ukazuje i na činjenicu da su brojni zaposleni, od straha od mogućeg revanšizma poslodavca, odlagali pokretanje postupaka u prethodnom periodu, a da sada to čine kako prava u potpunosti ne bi izbugili. Sa druge strane, očekivani priliv predmeta ukazuje još jednom na nužnost formiranja radnih sudova ili posebnih odjeljenja za radne sprove za šta se USSCG godinama unazad zalaže.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

DRAGAN KOPRIVICA, IZVRŠNI DIREKTOR CDT: Kod nas se nije desila promjena, nego zamjena vlasti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vidimo da je anahroni dio ove vlasti preuzeo kontrolu nad mnogim procesima i da demokratija i njene vrijednosti nazaduju. Zato sve više ljudi razumije da će se teško desiti da eventualni povratak DPS-a može učiniti da u ovom segmentu bude gore, pa je i mantra o toj opasnosti sve manje učinkovita

 

 

„Za one koji pažljivije i bez pristrasnosti prate dešavanja na našoj političkoj sceni, možemo reći da prošlonedjeljna dešavanja u zgradi SO Budva nijesu iznenađenje. Budva predstavlja kontinuitet podrivanja demokratskih procesa na koje smo pripremani, odnosno drilovani kroz operacije Šavnik, Andrijevica, ali i one sa neustavnim odlaganjem izbora i sličnim poduhvatima“, kaže u razgovoru za Monitor Dragan Koprivica, izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju. „Cilj tih priprema je da nam nezamislive i neprihvatljive stvari postanu normalne i da svako kome se ne sviđa izborni rezultat može, pod firmom volje naroda, nasiljem spriječiti formiranje vlasti koje ne podrazumijeva da i oni dobiju svoje parče.

MONITOR: Da li se tako zaista brani ‘volja birača’ ili su u pitanju neki drugi, lakše mjerljivi interesi?

KOPRIVICA: U pitanju je neutaživa potreba za vlašću. I to je početak i kraj svih dilema. Samo što je za odbranu te vlasti volja naroda dobra zavjesa koja može, za manji broj ljudi, prikriti nečasne i nedemokratske namjere aktera.

Frazom ”branimo volju naroda” pokušavaju se pokriti kriminalne aktivnosti i nasilje kojima se žele blokirati demokratski procesi, a Budvu pretvoriti u Šavnik, koji je događaj bez presedana u zemljama koje su odmakle na putu pristupanja EU. Takav princip udario je temelje i pokušao normalizovati pristup da kad god se nekom ne sviđaju rezultati izbora ima legitimno pravo da nasiljem ostvaruje svoje partikularne interese.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ASIM MUJKIĆ, PROFESOR FAKULTETA POLITIČKIH NAUKA U SARAJEVU: Ono što je Medvedev Putinu, to je Vulin Vučiću

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ni jedna odluka Dodikovih predstavnika u institucijama BiH, ne može biti donijeta bez odobrenja Vučićevog režima

 

 

MONITOR: Iz Sarajeva je upućena i protestna nota Beogradu u vezi sa učešćem najviših funkcionera Srbije na proslavi Dana RS. Potpredsjednik Vlade  Srbije i senator RS, Aleksandar Vulin, stavio je ulogu RS u centar srpskog sveta. Koliko politika „a la Vulin“- a koliko ponašanje zvaničnog Sarajeva utiču na raspoloženje i političke stavove Srba u BiH?

MUJKIĆ: Kada otvoreno podržavate protivustavne aktivnosti u susjednoj zemlji vi činite otvoreni neprijateljski akt prema toj državi koji se nikakvom slatkorječivošću o poštovanju Dejtona i suvereniteta ne može prikriti. Ono što je Medvedev Putinu, to je Vulin Vučiću, dakle-glasnogovornik one stvarne politike, politike koju taj režim valja „ispod tezge“. Vulin je Vučićeva dvorska-ili bolje reći radikalska luda koja, kreveljeći se, govori sve kako jeste. Od njega se, po potrebi, Vučić može ograditi, može ga javno izgrditi, ali to političko dvoglasje postiže  cilj koji je vidno narušavanje sigurnosne situacije u cijelom regionu. Zvanično Sarajevo u ovom odnosu snaga, gdje preko satelitskog režima Milorada Dodika i njegovih ljudi u institucijama BiH nijedna odluka ne može biti donesena bez odobrenja Vučićevog režima, ima uglavnom inferiornu i reaktivnu poziciju. Te reakcije su najčešće infantilne.

MONITOR: Posle junskog Svesrpskog sabora i Deklaracije, Vučić kao da pokazuje još veću lojalnost Dodiku. Mimo sabora, proslava i deklaracija, koliko ih je povezala novootkrivena uzajamnost- posebno kada se radi o glasanju Srba iz RS na lokalnim izborima u Srbiji?

MUJKIĆ: Kriza u koju je zapao Vučićev režim u posljednju godinu ili dvije ga izbacuje na čistinu. On mora dodatno mobilizirati snage pa se tješnje, na obostranu korist, uvezuje s Dodikom. Platforma te združene mobilizacije krunisana je Deklaracijom Svesrpskog sabora- koja je u operativnoj dimenziji, u stvari mehanizam za očuvanje anahronog, autoritarnog radikalsko-nacionalističkog režima i s jedne i s druge strane Drine, a ogleda se u osiguravanju glasača kako u Srbiji, tako-kad zatreba i u Srebrenici, u osiguranju mitingaškog tijela, a pogotovo u osiguranju unosnih profita. Vučić je oličenje kontinuiteta radikalske politike i kao pravi izdanak te opcije-onda kada se nađe priklješten ili nadjačan, počinje da kuka i da drami, da se prikazuje kao žrtvom, da se sprema atentat na njega i može čak da nas zavara tom svojom prijetvornošću. Onda glumi nekog racionalnog političara hladne glave, poziva na dijalog. Ali koordinate njegovog političkog djelovanja dubinski su određene rečenicom, koju bilo ko normalan ne bi rekao ni u šali- ubiti sto Muslimana za jednog Srbina ili onim sramotnim lijepljenjem imena Ratko Mladić preko imena  Zorana Đinđića. To je kontinuitet krvavih režimskih ruku kojeg hrabri studenti širom Srbije ovih dana izvode na čistac.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ERIK GORDI, PROFESOR POLITIČKE I KULTURNE SOCIOLOGIJE, UNIVERZITETSKI KOLEDŽ-LONDON: Nova vlada SAD neće riješiti ni globalne sukobe, ni sukobe unutar sopstvene stranke

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pojavljuje se pitanje da li će UK pokušati ponovo da se približi Evropi u vrijeme kada SAD postaju manje pouzdane. Možda će biti značajna razlika između evropskog i američkog javnog mnjenja, jer u Evropi postoji veća simpatija prema Palestincima nego u SAD

 

 

MONITOR: Kako ocjenjujete spoljnu politiku laburističke vlade Kira Starmera? Šta bi danas-posebno poslije pada sirijskog režima Bašara al Asada, trebalo da znači stav premijera Starmera u razgovoru sa Mahmudom Abasom iz jula 2024-3, da priznanje države Palestine vidi u sklopu mirovnog procesa na Bliskom istoku?

GORDI: Bilo je razloga da se mnogo očekuje od Starmera na početku, s obzirom da se on afirmisao kao pravnik specijaliziran za ljudska prava, i njegov ministar inostranih poslova je sin imigranata iz Guyane. Njih su dvojica bila u stanju da pokažu razumevanje za teška iskustva civila, za neophodnost primene međunarodnog humanitarnog prava i za političke probleme koji dolaze zajedno s okupacijom teritorije. Kad je ova vlada tek bila izabrana izgledalo je kao da će od nje nečega od toga biti. Ali uglavnom su se povukli od tih početnih stavova u strahu da se ne zameraju SAD. Sad je pitanje da li će Starmer imati isto poštovanje prema Trampu kao što je imao prema Bajdenu. I i isto tako se pojavljuje pitanje da li će UK pokušati ponovo da se približi Evropi u vreme kada SAD postaju manje pouzdane. Možda će biti značajna razlika između evropskog i američkog javnog mnjenja, jer u Evropi postoji veća simpatija prema Palestincima nego u SAD-u.

MONITOR: Starmera i druge evropske lidere uznemirila je ofanziva „političkih direktiva“ Ilona Maska. Od UK Mask je tražio da iz zatvora pusti Tomija Robinsona, lidera krajnje desnice. Podržao je i njemačku ultra-desničarsku AFD, sve sa pozicije spoljnjeg savjetnika Donalda Trampa. Da li Mask nagovještava Trampovu politiku prema Evropi?

GORDI: Najbolje bi bilo zaboraviti malo na Maska. Radi se o osobi koja priziva sažaljenje, ideje su mu loše i vidi se da u društvu nije ni voljen ni poštovan. Sada izigrava vrhunac hubrisa, a to jedino može završiti u degutantnom poniženju. Neprijatno je gledati tu jeftinu dramu.

Iza njegove aktivnosti stoji stari projekt o ujedinjenju evropske pa onda svetske desnice. Drugi ljudi su to pokušavali, nikada nije išlo dobro. Prvo treba imati na umu da su možda svi desničari nacionalisti, ali za “svoje” nacije, pritom su šovinisti pa se međusobno ne podnose. Drugo, možda jesu desničari rasisti i sve što ljudi poput Trampa vole, ali uglavnom su i antiamerički.

MONITOR: Lideri konzervativaca Liz Trast i Boris Džonson bili su i na Republikanskoj konvenciji u julu… Nazire li se stav vladajućih Laburista prema novoj američkoj administraciji?

GORDI: Očigledno im ne ide lako. S jedne strane Tramp predstavlja čistu negaciju svih socijaldemokratskih vrednosti za koje se Laburistička stranka zalaže, pa čak i negaciju liberalnih vrednosti Starmerovog krila stranke. S druge strane, Britanija gaji istorijski bliske odnose sa SAD-om i ne bi bilo preterano reći da u određenoj meri zavisi od SAD-a u ekonomskoj i političkoj sferi. Britanski političari pokušavaju da nađu odmeren način da čuvaju taj odnos a da pritom ne gube sav integritet i svo samopoštovanje. Više je nego očigledno da će UK morati da popravi svoje odnose s Evropom. U nekom smislu pomaže to što ovih dana Trampov glasnogovornik Mask napada Starmera i druge britanske zvaničnike, i podržava domaće rasiste u Britaniji, jer to Starmeru daje slobodu da pravi veću distancu od američke politike.

MONITOR: Može li se očekivati da Tramp i njegova administracija-odmah na početku mandata, iskoriste krize vlasti u više evropskih zemalja- posebno u Francuskoj i Njemačkoj, i nametnu već nagoviještene carinske i druge restrikcije?  Šta će biti sa starim evro-atlantskim savezništvom?

GORDI: Ne znam šta će biti s carinskim merama. Razumno bi bilo očekivati nešto nekoherentno u kojemu se ideološko samopokazivanje meša s očiglednim izuzecima od carinske politike za političke podržavaoce i prijatelje.

Alijansa s Evropom svakako ne zauzima visoko mesto na spisku prioriteta dolazeće administracije. Ako gledate onu malu programsku dokumentaciju koju imaju, na primer “Projekat 2025,” videćete da oni gledaju na svet kao na plen koji treba biti podeljen između tri velike sile: SAD, Kine i Rusije. Nema tu mesta za saveznike u Evropi, naročito ne za saveznike koji bi mogli pružati nekakvu alternativu desničarskom fundamentalizmu.

MONITOR: Djeluje da se za Trampov povratak-bar verbalno, najbolje pripremio Mark Rute, generalni sekretar NATO. On je još prije Trampove pobjede rekao da se nje ne treba bojati. Kako se očekuje da SAD krenu da rješavaju pitanja globalnih ratnih žarišta, može li se očekivati da se promijeni stari kritički odnos Trampa prema NATO?

GORDI: Naravno da neće nova vlada SAD-a rešiti globalne sukobe! Neće rešiti ni sukobe unutar sopstvene stranke.

Na pitanje-da li se treba bojati, uglavnom čujem dve priče. Prva priča vam je već poznata, a to je da preti velika opasnost od administracije koju će voditi jedan potpuni ignoramus bez osnovnih vrednosti, koji prezire i demokratiju i fundamentalna načela civilizacije. Druga priča je da su sve te strepnje preterane, da nismo videli do sada nikakve dokaze da taj čovek može da izvede nešto sasvim obično a kamoli nešto ambiciozno-i da će se, uglavnom, nova administracija ponašati kao sve američke administracije do sada, samo u karikaturalnoj formi.

MONITOR: Emanuel Makron je rekao da bi Ukrajina trebalo da smanji svoja očekivanja u vezi sa teritorijalnim aspektom mirovnog rješenja. U vrijeme krize svoje Vlade, Olaf Šolc je telefonom razgovarao sa Vladimirom Putinom. Da li se EU priprema da ne ispusti kakav-takav uticaj na budućnost Ukrajine ali i Evrope?

GORDI: Više je verovatno da će se Evropa potruditi da podržava Ukrajinu i bez američke podrške. I, verovatno, Evropa ima kapacitet za takvu podršku. Ali to neće biti dovoljno da Ukrajina izvojuje pobedu u ratu, ako pod pobedom podrazumeva povratak cele teritorije i eliminaciju opasnosti od nove agresije s ruske strane. Ne može pobediti ni Rusija, ako imamo na umu da je njihov početni cilj bila promena režima u Ukrajini-i to u roku od tri dana. Politički pritisak od SAD-a će, verovatno, učiniti da zaraćene strane moraju da idu na pregovore. Naravno da ne mogu predvideti ishod takvih pregovora, ali najverovatnije će Rusija pristati da vrati neke teritorije u Ukrajini, a Ukrajina će vratiti Kursk.

MONITOR: EU snažno verbalno ali ne tako jasno u svojim aktivnostima, podržavaju integraciju Zapadnog Balkana u njihov prostor. Hoće li Tramp-kako neki polušaljivo komentarišu  –  i u svojoj politici prema ZB, najviše brinuti o svom, i krugu svojih rođaka i prijatelja, političkom  i materijalnom interesu?

GORDI: Rođaka malo ima u regionu, tu bi bila porodica njegove supruge u Sloveniji, pa možda neke sumnjive investicije njegovog zeta po Srbiji i Albaniji. Sve u svemu, nije lako pronaći neki materijalni interes u regionu koji bi mogao značajno uticati na politiku američke administracije. Jedino, kao što je bio slučaj kada je podržao državni udar u kosovskom parlamentu i iskoristio rezultirajuću kratkoročnu vladu da napravi neki spektakl sa šatro dogovorom između Kosova i Srbije, možda će se naći neki trenutak u kojemu neke države u regionu  budu korisne za propagandu. Inače će mu Balkan, srećom, ostati nebitan. Vara se režimska štampa u Srbiji koja misli da je njihova strana nešto dobila izborom Trampa.

MONITOR: Tramp se,-za sada, drži predizbornog obećanja da će carina na kinesku robu biti 60 posto.  Da li Tramp zbog svojih ekonomsko-političkih interesa ali i globalnog uticaja, ovim navodima samo ucjenjuje Si Đinpinga kojeg je, neuobičajeno, pozvao i na svoju inauguraciju?

GORDI: Greška bi bila računati da njegova predizborna obećanja znače bilo šta.

MONITOR: Koliko će pad Al Asada u Siriji i povlačenje Rusije (sem baza), uticati na sudbinu Bliskog istoka i posebno na palestinsko pitanje?

GORDI: Ne mogu predvideti budućnost, naravno, ali jasno je da je uticaj Rusije u regionu u padu, kao i da će Izrael da iskoristi situaciju da ojača svoju poziciju spram Sirije i Libana. Treba napomenuti da novonastala situacija dosta povećava i uticaj Turske u regionu. Teško je ići dalje od toga, pogotovo kada još uvek nisu konsolidirane nove vlasti u Siriji, pa još i ne znamo kakav će im biti politički karakter.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo