Crna Gora spada u rang ,,najbitnijih perionica novca”. Taj nalaz sadrži najnoviji izvještaj Evropske policijske kancelarije (Europol), koji su objavile Dnevne novine.
„Europol upozorava da Crna Gora ima problem sa pranjem novca, jer se nelegalno stečen ubacuje u legalne tokove i poslove. I dalje se ispituje kakve i kolike veze ovako stečen kapital ima veze sa državnim vrhom i koruptivnim radnjama. Pod posebnom lupom su ruski tajkuni, čije je poslovanje godinama sumnjivo evropskoj policiji”, citirale su Dnevne novine izvještaj Europola.
U izvještaju se navodi da je ,,crnogorski smjer zanimljiv krijumčarima radi slabijeg nadzora, ali i mogućnosti podmićivanja carinskih i policijskih kontrola”. Kriminalne grupe zarađeni novac peru ulaganjem u legalne tokove, stoji u Europolovom izvještaju.
Odavno je javna tajna da se u Crnoj Gori pere ruski kapital sumnjivog porijekla.
Polovinom 2011. godine na graničnom prelazu tivatskog aerodroma uhapšen je ruski državljanin V.E.K, osumnjičen za pranje preko sedam miliona eura od 2003. do septembra 2009. Policija je saopštila da je V.E.K. (48) uhapšen, jer je za njim tragao Odsjek za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije Uprave policije. On je osumnjičen da je 265 miliona ruskih rubalja, u protivvrijednosti više od sedam miliona eura, stekao raznim krivičnim djelima koja je počinio u Moskvi. Za to je pravosnažno osuđen u Rusiji, a novac je prebacio ,,na svoj devizni račun u jednoj banci u Crnoj Gori”, saopštila je policija.
U međuvremenu je ruskom biznismenu suđeno, ali, prema našim izvorima, on je položio kauciju i nestao. Njegova vila u Herceg Novom je zakatančena i prepuštena zubu vremena.
Povodom objavljivanja Europlovog izvještaja odmah su se javili dežurni branitelji crnogorske vlasti tvrdnjama da je to njegova slobodna interpretacija i da ga Europol nije zvanično usvojio.
Član Odbora za odbranu i bezbjednost iz redova Demokratske partije socijalista Luiđ Škrelja izjavio je da izvještaj u medijima nije pročitao, ali da zna da ocjene nijesu u redu. ,,Posrijedi su prestroge ocjene. Smatram da ne odgovaraju stvarnom stanju u Crnoj Gori. Vjerujem, takođe da, isječci iz novina ne bi trebalo da odražavaju stvarnu sliku”.
Možda će se nakon ovih izjava Europol predomisliti i uputiti crnogorskim vlastima hvalospjeve poput onih kojima ih obasipaju Jelko Kacin i Miroslav Lajčak.
Ni u jednom izvještaju Evropske komisije, Stejt departmenta ili bilo koje druge relevantne međunarodne institucije, Crna Gora nije označena kao perionica novca, kazao je za Radio Crne Gore novi direktor Uprave za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma Vesko Lekić.
Podsjetimo: u avgustu prošle godine predstavnici Europola tajno su boravili u Crnoj Gori i istraživali rad najviših državnih organa, kriminal i korupciju. Tada su mediji pisali da je veza crnogorskog podzemlja i političara jedna od najbitnijih stavki kojima su se bavili eksperti Europola i da je jasno da će rješavanje ovog problema biti jedan od najznačajnijih zahtjeva Evrope prema Crnoj Gori.
Socijalistička narodna partija je pozvala državne institucije koji se bave borbom protiv organizovanog kriminala, korupcije i pranja novca da povodom najnovijeg Europolovog izvještaja ,,odmah daju sistemski odgovor na probleme” koji su u njemu pomenuti.
Reagovala je i NVO Građanska alijansa. Zoran Vujičić iz te organizacije izjavio je da vd stanje u Tužilaštvu i Upravi policije pokazuje da država nije spremna da rješava suštinske probleme u zemlji.
,,Izvještaj VDT za 2012. i friziranje izvještaja iz oblasti pranja novca i korupcije može možda da baca prašinu u oči trenutno ljudima u Crnoj Gori, ali ozbiljnoj organizaciji kao što je Europol to sigurno ne može da prođe. Kako možemo da govorimo o ozbiljnoj borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala kada je gospođa Čarapić nedavno kazala da je tek prije dva ili tri mjeseca dobila spisak kriminalnih grupa u Crnoj Gori”, izjavio je Vujičić, ocijenivši da je pomenuti izvještaj Europola ,,svakako minus za otvaranje poglavlja 23 i 24″.
Lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević svojevremeno je tvrdio da su osnivanjem Prve banke stvoreni institucionalni mehanizmi za zatvaranje kompletne operacije pranja prljavog novca. ,,Crna Gora je 2007. i 2008. godine postala veoma atraktivna lokacija za pranje novca bjelosvjetskih, a najviše ruskih tajkuna i kriminalaca”, kazao je Medojević prije dvije godine.
Tada je Frankfuter algemajne cajtnug opisao Crnu Goru kao idealnu za pranje novca i da je prodaja nekretnina maska za prljave poslove. Prljavi poslovi u cvjetajućem biznisu sa nekretninama na Crnogorskom primorju su otvorena ponuda za pranje novca, navodi se u tekstu Kandidat sa lisicama na rukama, koji je objavio njemački list.
Generalni direktorijat za spoljnu politiku EU zaključio je prije pet godina da su ruske direktne investicije u Crnoj Gori znatno veće nego u bilo kojoj drugoj zemlji nekadašnjeg socijalističkog bloka. U izvještaju, rađenom povodom tvrdnji da Rusi preko Crne Gore često peru novac, navodi se da su ruski biznismeni najprisutniji u bazičnoj industriji, hotelijerstvu i kupovini nekretnina. Kada su se 2006. godine susreli ruski predsjednik Vladimir Putin i crnogorski Milo Đukanović saopšteno je da su ukupna ulaganja u Crnu Goru premašila dvije milijarde eura. Ko zna koliko je u međuvremenu ta suma narasla.
Nezvanično, Rusi su prvi na listi stranaca vlasnika nekretnina u Crnoj Gori, i to sa oko 150 hiljada stambeno-poslovnih kvadrata i više od 300 hektara zemljišta. Najveći broj hotela od Ulcinja do Herceg Novog vlasništvo je ruskih bogataša i kompanija. U njihovim rukama su i mnogi atraktivni zemljišni posjedi duž obale.
Ruski milijarder Andrej Dobrov kupio je ulcinjski hotelski kompleks Grand-Lido za 10,8 miliona eura. To je do sada najviše plaćeni privatizovani crnogorski hotel. Ruska kompanija Sonuba-Montenegro kupila je 202 hiljade kvadrata kod Sutomora za 32,3 miliona eura. Ruska kompanija Njega turs kupila je hotel As u Perazića Dolu, a u neposrednoj blizini ruska kompanija VAS Invest Montenegro kupila je plac od 13 hektara. Rusi su kvadrat gole ledine plaćali po 207 eura. Među poznatim ruskim investitorima je i najmlađi moskovski milijarder Sergej Polonski. Imovinu u Herceg Novom posjeduje i gradonačelnik Moskve Jurij Luškov. Njegova kompanija kupila je na ime gradonačelnikove supruge plac od 30 hiljada kvadrata za četiri miliona eura.
Monitor je nekoliko puta pisao o mahinacijama, uz pomoć državnih službenika, u vezi preprodaje kompleksa Lalovina u Meljinama, koji je imovina države Crne Gore. To zemljište kupio je po bagatelnoj cijeni beogradski biznismen Mirko Tica. On je prije šest godina Lalovinu prodao ruskoj firmi Čanj iz Bara za basnoslovnih 18 miliona eura. Ovlašćeni posrednik za prodaju bila je i podgorička firma New step. Posumnjavši da se radi o pranju novca i raznim zloupotrebama, New step početkom 2009. godine Upravi za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma i Vrhovnom državnom tužilaštvu, uz bogatu dokumentaciju, podnosi prijavu za kontrolu novčanih tokova na račune Čanja.
Tužilaštvo se nije bavilo akterima kupoprodaje Lalovine, što je, sudeći po dokumentima, krivično djelo zabrinjavajućih razmjera. Pored ostalog, kompanija Eemeline group limited, registrovana na Britanskim Djevičanskim ostrvima, po osnovu simuliranog Ugovora o zajmu uplaćivala je novac na račun firme Čanj kod njene matične banke, kojim je kupljena Lalovina. No, tužilaštvo ne interesuje kako je u Crnu Goru ušlo i iz nje izneseno osamnaest miliona eura. Još se pravi da nije čulo upozoravajući izvještaj Europola.
Veseljko KOPRIVICA