Povežite se sa nama

OKO NAS

PRAVDA POBIJEDILA U VALDANOSU: Mir vraćen u uvalu mira

Objavljeno prije

na

Nakon više od četiri decenije, uvala Valdanos je vraćena vlasnicima. Pokazalo se da je to bilo prije svega pitanje političke volje. Sada preostaje da se masline revitalizuju, a uvala zaštiti. Od svih koji bi da degradiraju taj prekrasan prostor

 

– Ima nade za Crnu Goru! Sada je prirodno očekivati da se ovo ekonomsko, ekološko, kulturno i istorijsko blago, unikatna pejsažna cjelina, neće devastirati kao puno sličnih bisera pod starom vlašću. Očekujem od nove vlasti da primijeni postojeće zakone i hitno, kroz multidisciplinarni pristup, uklopi postojeće objekte, osmisli način gazdovanja i valorizaciju u skladu sa odgovornim razvojem, zabrani svaku dalju devastaciju i sačuva za buduća pokoljenja ovaj biser prirode”, kaže za Monitor građanski aktivista i lider Grupe za Valdanos Džemal Perović.

On tvrdi da je nakon četiri decenije uporne borbe ostvarena ,,pobjeda vrijednosti nad pohlepom koja treba da bude nauk svakoj vlasti, svakom građaninu i vlasniku, da postoji pravda i da je ona dostižna”.

Perović je sa predsjednicom Društva ,,Dr Martin Šnajder Jakobi Asociation”, ekološkom aktivistkinjom Zenepom Lika već predao predsjedniku Opštine Ulcinj Aleksandru Daboviću Inicijativu o privremenoj zaštiti ulcinjske Maslinade i uvale Valdanos. Inicijativa je, kako navode, naišla na podršku i gradonačelnika i Agencije za zaštitu životne sredine.

Da je praktično sve što se tiče Valdanosa u domenu političke volje pokazuje činjenica da je ta institucija praktično ostala nijema kada joj je prije 10 godina upućen na razmatranje zahtjev grupe nezavisnih intelektualaca da Valdanos postane Međunarodni ekološki centar.

Kao, uostalom, i sve druge državne institucije, koje nijesu smjele da se suprotstave štetočinskom naumu tadašnje vlasti o privatizaciji i betonizaciji predivne uvale. Desetljećima su varani vlasnici maslina kojima su one prevarno oduzete 1978. godine da bi se tu navodno pravila vojno-pomorska luka, brutalno su gažene sve zakonske odredbe, formirane tenderske komisije, čak nađen i nekakav investitor, famozni Cubus lux, a stoljetne masline i taj prostor propadao. Na sve molbe, zahtjeve i proteste Ulcinjana, vlast je ostala nijema i odlučna da, kako je ona to znala, protivno volji mještana i njihovih političkih predstavnika, valorizuje Valdanos.

,,Bila je to otvorena diskriminacija, koja je, na sreću, novom odlučnošću konačno prekinuta. Držati u žici oko 18.000 stoljetnih maslina je suludo. Bio je to ekocid. Zato je jedinstvena odluka svih prisutnih poslanika u državnom parlamentu, najveća pobjeda Crne Gore nakon 30. avgusta“, ocjenjuje za Monitor predsjednik Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA Omer Bajraktari.

Odlukom o vraćanju imovine su svakako najzadovoljniji raniji vlasnici. ,,Žao mi je samo što ovaj dan nijesu dočekali moji roditelji. Otac nikada nije sumnjao da će doći taj dan kada će nam se one vratiti. Svi smo mi bili vezani za ove masline, one su nas othranile“, kaže maslinar i član Odbora za vraćanje maslina u Valdanosu Džemal Hadžibeti.

Inače, sedmina maslina u toj uvali, oko 2.400 stabala ukupno, ima status zavještanja, odnosno vakufa. Pripadaju vjerskim zajednicama – islamskoj, pravoslavnoj i katoličkoj.

Višedecenijska nebriga ostavila je katastrofalne posljedice na Maslinadu. ,,Prema elaboratu koji je uradio Biotehnički fakultet iz Podgorice, taj prostor je potpuno zapušten, obrastao samoniklim rastinjem i da podsjeća na prašumu”, kaže maslinar i ekonomista Basrija Derviši.

Prema njegovim riječima, u Valdanosu se osušilo oko 1.500 stabala, oko 4.500 treba regenerisati, a ostalih 12.000 stabala rigorozno se mora podmladiti rezidbom. ,,Za kompletnu revitalizaciju potrebno je između milion i po do dva miliona eura. Do punog roda, od momenta revitalizacije, može doći tek za sedam godina. Da bi se vratila uložena sredstva treba još najmanje toliko”,ukazuje on.

Hadžibeti i Derviši, kao i predsjednik Odbora za vraćanje Maslinade Luka-Batko Đakonović,  ističu da je i na ovom slučaju potvrđena istorijska istina, odnosno da je maslina kao majka: uvijek vas primi, kada god joj se vratite.

Zakonom o maslinarstvu Crne Gore iz 1992. godine, maslinjak u Valdanosu stavljen je pod posebnu zaštitu države, dok se u Zakonu o maslinarstvu iz 2014. godine ističe da „Maslinada Valdanos u opštini Ulcinj, Stara maslina u Baru i Velja maslina u Budvi uživaju zaštitu u skladu sa programom posebne zaštite masline koji donosi Ministarstvo održivog razvoja i turizma”.

Perović smatra da nakon što je na nekim djelovima ulcinjske Maslinade krenula gradnja čvrstih objekata nužno da čitava uvala Valdanos, kao jedinstveni ekosistem, bude stavljena pod veći stepen zaštite. ,,Najbolje bi bilo da to bude spomenik prirode ili park prirode. Da u tu uvalu mira, kako su je zvali mornari, konačno bude vraćen mir“, zaključuje on.

CZIP: Solana i Valdanos su magična mjesta, čeka se Vladin Savjet

Iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) upitali su javno: gdje povesti goste koji su proputovali čitav svijet, a imate svega jedan dan na raspolaganju i želite da zapamte vašu zemlju kao nešto posebno?

Njihov odgovor obradovaće Ulcinjane. ,,Povedite ih na Ulcinjsku solanu i Valdanos! Hiljade ptica koje odmaraju i zimuju na solani u ovom periodu unose mir koji ne možete kupiti na nekom drugom mjestu. Nakon toga posjeta Valdanosu, šetnja kroz stare masline od kojih su mnoge stare i preko hiljadu godina. Takva magična mjesta su posljednja takve vrste u Evropi”, tvrde iz ove renomirane nevladine organizacije.

Ulcinjani sa nestrpljenjem očekuju da se oglasi Savjet za privatizaciju ***** jer je, kako saznajemo, posebna Komisija za procjenu tržišne vrijednosti privatizovanih preduzeća utvrdila da li je u momentu privatizacije Solane plaćena stvarna cijena  za kupovinu tog najstarijeg ulcinjskog preduzeća. A u kojem već 8. godinu zaredom nema berbe!

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ MALE HIROELEKTRANE BISTRICA: Opet pred institucijama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) podnijeta je krivična prijava protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica, a podnio ju je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica

 

 

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica podnio je protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica.

Iz kabineta Koprivice su ponovili, ono što javnost odavno zna, da je Đukanović omogućio svom sinu Blažu da zaključi ugovor sa Vladom na čijem je bio čelu.

Precizirali su da je time Đukanović teže povrijedio odredbe člana 14 Zakona o sprječavanju korupcije. Tim članom je propisano da organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši javnu funkciju ne može da zaključi ugovor sa privrednim društvom ili drugim pravnim licem u kojem javni funkcioner i s njim povezano lice ima privatni interes.

Ipak, institucije do sada nijesu tako tumačile odredbe zakona. Raniji saziv Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) donio je rješenje u kom se navodi da Milo Đukanović nije bio u konfliktu interesa kada je kao predsjednik vlade u oktobru 2016. godine potpisao odluku o koncesiji za malu elektranu firmi BB Hidro, čiji je suvlasnik njegov sin Blažo. ASK je tada tvrdio da Đukanović kao predsjednik Vlade nije odlučivao već je samo potpisao odluku, a da su odlučivali drugi niži organi Vlade!

ASK je 2019. odbio zahtjev Organizacije KOD da ispita mogući konflikt interesa u slučaju Prokletije kada je Vlada, kojom je predsjedavao Milo Đukanović, 2015. godine posao izrade Prostornog plana posebne namjene Nacionalnog parka Prokletije dodijelila Republičkom zavodu za urbanizam i projektovanje. Vlasnik RZUP-a je brat tadašnjeg premijera Aco Đukanović, a podizvođač je bila firma Capital invest, tada u vlasništvu Mila Đukanovića.

I dok se na jednoj strani pokušava procesuirati očigledna korupcija, na drugoj vlasnici malih hidroelektrana traže pravdu preko sudova. Sudski sporovi su otpočeli nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića u decembru 2020. raskinula ugovore za gradnju malih HE, kao primjer početka borbe protiv korupcije. Većina  malih HE su povezani sa DPS-om, najviše sa bivšim premijerom, predsjednikom i počasnim predsjednikom te partije Đukanovićem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EPILOG SLUČAJA SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U PODGORIČKOJ GIMNAZIJI: I – ništa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu Ministarstva prosvjete,nauke i inovacija, podnijetu protiv profesora podgoričke gimnazije R.Č. zbog krivičnog djela seksualno uznemiravanje, jer prijavljeno djelo nije bilo krivično djelo u vrijeme izvršenja. Istovremeno, smijenjena direktorica Gimnazije postala je savjetnica predsjednika parlamenta

 

 

Podgoričko Osnovno tužilaštvo je protekle sedmice odbacilo krivičnu prijavu protiv bivšeg profesora podgoričke Gimnazije Radomana Čečovića jer seksualno uznemiravanje, u vrijeme kada je slao uznemirujuće poruke bivšoj učenici, nije bilo propisano kao krivično djelo.

„Istovremeno,tužilac je po službenoj dužnosti cijenio i eventualno postojanje krivičnog djela proganjanje,ali je utvrđeno da je za to djelo  nastupila zastarelost krivičnog gonjenja i prije podnošenja krivične prijave, odnosno prije nego što je događaj prijavljen“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Samo nekoliko dana ranije objavljeno je da je smijenjena direktorica Gimnazije  Biljana Vučurović, izabrana za savjetnicu predsjednika parlamenta Andrije Mandića. To je, sve u svemu,  epilog slučaja koji je krajem prošle godine uznemirio javnost, nakon što je objavljeno svjedočenje bivše učenice Gimnazije Sare Vujisić. Ona je optužila svog bivšeg profesora jezika Čečovića za seksualno uznemiravanje, a direktoricu Vučurović za neadekvatnu reakciju nakon što ju je sa tim upoznala. Bivša direktorica kaznila je profesora sa 30 odsto od plate i potrudila se da slučaj prođe ispod radara javnosti ili nadležnih institucija.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra 2024. objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R.Č. koji je 2021. godine svojoj dojučerašnjoj učenici slao nedolične poruke, a direktorica gimnazije BIljana Vučurović ga je tada sankcionisala novčano. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPN)) je nakon objavljivanja istraživanja CIN-CG, iniciralo više inspekcijskih nadzora u Gimnaziji. Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje Vučurović, o čemu je potom odluku donijela i ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, na čelu sa Jakšić Stojanović, podnijelo je krivičnu prijavu protiv profesora Čečovića, a po preporuci prosvjetne inspekcije smijenjena  je Biljana Vučurović sa mjesta direktorice

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVA JOŠ BEZ RJEŠENJA ZA DUGOVANJA VEKTRE JAKIĆ I VEKTRE NORD: Iza Brkovićeve imperije ostali radnički jad i čemer

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bivši radnici u firmama Dragana Brkovića još čekaju da država ponudi rješenje za višemilonaska  potraživanja po osnovu zarada i doprinosa. Nakon  kraha poslovnog carstva Brkovića završili su  na evidenciji ZZZ, a  preostalo im je jedino,  da na svoju muku podsjete, sporadičnim protestima i apelima Vladi

 

 

Vlast, ni nakon 2020. godine, nije napravila nikakav napor da ispravi bar dio nepravde prema bivšim radnicima preduzeća u okviru propale poslovne imperije Dragana Brkovića. Vijeće Višeg suda u Podgorici,  polovinom prošle godine,  potvrdilo je optužnicu koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo protiv Brkovića, njegovih sinova Borisa i Bojana Brkovića, kao i Milića Popovića, za produžena krivična djela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebu ovlašćenja u privredi putem pomaganja, te krivična djela pranje novca i pranje novca putem pomaganja.

Kako su bivši radnici njegovih preduzeća u Pljevljima i Kolašinu kazali Monitoru, država ne pokazuje volju da iznađe rješenja kojim bi višemilionski dugovi po osnovu zarada i doprinosa bili bar djelimično izmireni. Podsjećaju da je decenijama iza Brkovića stajala država i da su „nasjeli na mnoga ranija obećanja koja su dolazila od predstavnika vlasti“. Bivši  radnici „Vektre Jakić“” i firmi nastalih  iz te kompanije  sve što mogu je da, s vremena na vrijeme, protestuju, apluju  i mole državu za pomoć.

Bivši radnici  kompanije „Vektra Jakić“ , njih oko 50-ak, početkom marta, na sat, blokirali su magistralni put Pljevlja-Prijepolje, još jednom podsjećajući vlast  da godinama ne mogu da naplate zaostala potraživanja. Najavili su radikalizaciju protesta ukoliko od Vlade ne dobiju obećanje da će im isplatiti zaostala dugovanja.Za Monitor podsjećaju da je Brković radnicima ostao dužan od 15 do 20 zarada, a da doprinosi nisu uplaćivani od dvije do pet godina. Imaju informaciju da su ukupna dugovanja bivšim radnicima od 2017. do 2023. godine oko 1,2 miliona eura.

„Ovdje smo se danas okupili jer nas je Brković sve prevario, a milionske dugove ostavio državi. Dobio je kredit od Abu Dabi fonda koji će morati država da vraća. Pozivam premijera Milojka Spajića da se uključi u rješavanje problema i isplati zaostala dugovanja radnicima. Nas ništa drugo ne interesuje nego samo naše zarade koje čekamo godinama “, poručili su.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo