Povežite se sa nama

Izdvojeno

PREDIZBORNA PONUDA: Lista nikad više

Objavljeno prije

na

Na izborima zakazanim za 11. jun, učestvovaće čak 17 lista, što je skoro duplo više nego na prethodnim parlamentarnim izborima, kada ih je bilo – deset. Analitičari se slažu – drastične političke prekompozicije, kakve su se desile pred ove izbore bile su  očekivane nakon  odlaska Đukanovića s vlasti, ali ih nijesu očekivali ovako brzo

 

Manje od mjesec dana do održavanja vanrednih parlamentarnih izbora, partije su podnijele liste Državnoj izbornoj komisiji. Osim što je broj lista koje će učestvovati na izborima u junu značajno veći nego na prethodnim parlamentarnim izborima, održanim u avgustu 2020. godine, desile su se razne druge promjene: neki savezi su prestali da postoje, neki su oformljeni, brojna stara lica napustila su politiku…

Na izborima zakazanim za 11. jun, učestvovaće čak 17 lista, što je skoro duplo više nego na prethodnim parlamentarnim izborima, održanim prije manje od četiri godine, kada ih je bilo – deset.

Demokratska partija sociljalista  na ove izbore izlazi bez dugogodišnjeg vođe Mila Đukanovića, sa starim koalicionim partnerima: Socijaldemokrate (SD), Liberalna partija (LP) i Demokratske unije Albanaca (DUA). Lista će nositi naziv v “Zajedno! Za budućnost koja ti pripada! – Danijel Živković” a na njoj više nema mnogih lica koja su obilježila trodecenijsku vlast Demokratske partije socijalista. Nosilac liste je vršilac dužnosti šefa DPS-a Danijel Živković.

Socijaldemokratska partija (SDP), izlazi samostalno, a nosilac njihove liste je potpredsjednik SDP-a i gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković. Lider te partije Raško Konjević povukao sa te funkcije.

Pred zadnji rok za podnošenje partijskih lista, raspao se i nakon decenije postojanja – Demokratski front. Lideri tog saveza su konferenciji za novinare saopštili da “stranke konstituenti idu različitim putevima ka istom cilju – Crna Gora pomirena zemlja”.

“Danas kao prijatelji, nas trojica želimo da pošaljemo novu poruku Crnoj Gori da u politici možete da se sastanete zajednički, ali i da se rastanete i odvojeno idete ka istom cilju”, saopštio je Andrija Mandić, jedan od lidera DF, i njihov kandidat nedavnim predsjedničkim izborima.

Nova srpska demokratija (Nova) i Demokratska narodna partija (DNP) na predstojeće vanredne parlamentarne izbore nastupiće bez Pokreta za promjene,  sa listom pod nazivom “Za budućnost Crne Gore”. Lider DNP-a Milan Knežević biće nosilac liste. N ovoj listi ostaju stara lica, na drugom mjestu je redsjednik Nove Andrija Mandić, a zatim Simonida Kordić.

Pokret za promjene izlazi samostalno. Ni u toj partiji nema smjene generacija. Nosilac liste je Nebojša Medojević.

“Krećemo u novo poglavlje, vraćamo se našim izvornim vrijednostima i idemo na put reformi i evropskih integracija, u tom smislu je i naša lista koja nosi naziv ‘Prvo Crna Gora – Nebojša Medojević, reforme za spas države’, saopštili su iz te partije. PzP je napustio poslanik i portparol ene Nikola Bajčetić. , nakon 13 godina. Razlog Bajčetićevog odlaska je, kako navode mediji, nezadovoljstvo izgledom vrha poslaničke liste PZP-a za predstojeće vanredne parlamentarne izbore, na kojem su dugogodišnji čelni ljudi te stranke Nebojša Medojević, Branko Radulović i Branka Bošnjak.

Za izbornu trku se sprema tzv „anti mafija – savez“ koji čine Demokrate i GP URA, a koji je će predvoditi Aleksa Bečić. Oni su imali i zajedničkog kandidata na predsjedničkim izborima. Njihova lista nosi naziv  Hrabro se broji. Na listi Demokrata, pored Bečića, nalaze se poslanici Momo KoprivicaZdenka PopovićBoris BogdanovićDragan Krapović… Dok su u vrhu liste URE aktuelni premijer Dritan Abazović, poslanik Miloš Konatar, ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović kao i nova lica – Milena Vuković-Sekulović koja je nedavno izabrana za potpredsjednicu partije.

Socijalistička narodna partija potpredsjednika tehničke Vlade Vladimira Jokovića u izbornu trku ulazi sa Demosom Miodraga Lekića.

Jokovićeva partija je pored Abazovićeve Ure dominantno činila dosadašnju Vladu. Na listi nema visokopozicioniranih funkcionera te partije – predsjednice Skupštine Danijele Đurović, ministra pravde Marka Kovača i ministra prosvjete Miomira Vojinovića . Prva na listi iz DEMOS-a je Ksenija Milović iz Nikšića.

Pokret Evropa sad (PES na izbore izlazi samostalno, iako je o tome bilo sukobljenih mišljenja između dva lidera partije – Milojka Spajića i novoizabranog predsjednika Jakova Milatovića, koji je bio sklon ulasku u savez sa Demokratama i UR-om. Listu će predvoditi Spajić, a na listi su i  kandidati Saveza građana Civis, Ujedinjene Crne Gore (UCG), Stranke pravde i pomirenja (SPP) i Novske liste.

Evropa sad neće biti jedina vanparlamentarna partija, koja će učestvovati na ovim izborima. Tu je i Preokret Srđana Perića, na čijoj se listi nalaze  građanski i ekološki aktivisti.

Tu su i svježe osnovane partije i liste.  Narodni pokret Pravda za sve, je novoformirana  partija koju predvodi Vladimir Leposavić nekadašnji ministar pravde u Vladi Zdravka Krivokapića. Smijenjen je zbog negiranja genocida u Srebrenici.

Na izborima će učestvovati i koalicija stranaka čiji su lideri Dejan Vukšić predsjednik Demohrišćanske stranke, predsjednik Prave Crne Gore Marko Milačić i lider vanparlamentarne Slobodne Crne Gore Vladislav Dajković. Vukšić je u vrijeme Vlade Zdravka Krivokapića bio šef Agencije za nacionalnu bezbjednost.

Crnogorska građanska akcija, je novoosnovana lista koju, kako su naveli, čine profesionalci u svojim oblastima i koji se bore za funkcionalnost države u skladu sa Ustavom.

“Mi možemo” – za građansku Crnu Goru, je građanska lista koja se zalaže za stvaranje demokratskog, građanskog i evropskog društva “kakvo prethodnici nisu mogli da stvore”.

Na izborima će se takmičiti i grupa građana La casa de papel što je naziv jedne od najpopularnijih španskih serija, i o njoj se gotovo ništa ne zna.

Stranke nacionalnih manjina nastupaće mahom samostalno.

Nosilac liste Bošnjačke stranka je minnistar u aktuelnoj vladi Ervin Ibrahimović . Ta stranka je  bila u gotovo svim Vladama koje je formirao DPS Mila Đukanovića. Iako su njeni poslanici glasali za obaranje Abazovićeve Vlade, zadržali su ministarska mjesta u toj Vladi.

 

Listu Hrvatske građanska inicijativa, predvodi lider te partije Adrijan Vuksanović. On  je u Abazovićevoj vladi  bio ministar bez portfelja, a tu poziciju je napustio kada je toj Vladi izglasano nepovjerenje u avgustu prošle godine.

Albanski forum je koalicija albanskih nacionalnih stranaka koju čine partije Albanska alternativa predsjednika Opštine Tuzi Nika Đeljošaja, Demokratski savez Albanaca Nikole Camaja i Nacionalna unija Albanaca bivšeg poslanika i ambasadora Ferhata Dinoše. Naziv te izborne liste je “Albanski forum – Nik Gjeloshaj BESA za evropski razvoj”. Nosilac liste je Nik Đeljošaj, lider Albanske alternative  i predsjednik Opštine Tuzi

Koaliciju Albanska alijansa čine Nova Demokratske Snaga – FORCA, Demokratski Savez, Demokratski Savez Crne Gore i građanska grupa “Pokret Tuzi”. Predvodi je dugogodišnji poslanik Genci Nimanbegu, koji će biti i nosilac liste. Drugi na listi je predsjednik DP Fatmir Đeka, dok je treće i četvrto mjesto pripalo DSCG i Listi za Tuzi.

Analitičari se slažu – drastične političke prekompozicije, kakve su se desile pred ove izbore bile očekivane nakon  odlaska Đukanovića s vlasti, ali da ih nijesu očekivali ovako brzo.  Mahom se slažu i da je  jedan od razloga  predizbornih rekonstrukcija unutar partija  strah od uspjeha pokreta Evropa sad na izborima u junu.

Milena PEROVIĆ  

Komentari

FOKUS

JAKOV MILATOVIĆ, PREDSJEDNIK: Odgovornost veća od ovlašćenja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pred novim predsjednikom su velika očekivanja, i ono najvažnije – da bude drugačiji od trodecenijskog vođe. Milatović je činom inauguracije nagovijestio da želi drugačijim putem, ali tek ćemo vidjeti kako će se snaći na čelu zemlje „na granici između Istoka i Zapada”, kako je nazvao Crnu Goru na inauguraciji, u dinamičnim političkim vremenima

 

Počelo je – drugačije. Inauguracija novog predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića održana je u Skupštini u Podgorici, a ne u Vladinom domu na Cetinju, kako su to činili predsjednici iz redova Demokratske partije socijalista tokom decenija. Prvi put u posljednje dvije decenije tom činu su prisustvovali i predstavnici vlasti i opozicije, a događaj nijesu pratili protesti političkih protivnika i tenzije. Prošlo je mirno i dostojanstveno, kako su to primijetili i svjetski zvančnici, iako dolazak Milatovića na čelo države označava najozbiljniju političku promjenu posljednjih decenija. Kraj jedne ere. Đukanovićeve.

Istorija nekoliko posljednjih inauguracija crnogorskih predsjednika u stvari je istorija društvenih tenzija. Prvi predsjednički Đukanovićev mandat 1998. godine, protekao je u atmosferi oštrih podjela. Noć uoči Đukanovićeve inauguracije 14. januara 1998. godine pristalice Momira Bulatovića, bivšeg predsjednika Crne Gore i Đukanovićevog partijskog saborca do 1997, u nasilnim protestima krenule su ka zgradi Vlade Crne Gore i sukobili se sa policijom, koja ju je obezbjeđivala. U incidentima su povrijeđena 44 policajca i četvoro civila. I sama Đukanovićeva inauguracija te 1998. godine održana je u napetoj atmosferi i pod nezapamćenim mjerama obezbjeđenja.

Uslijedile su decenije inauguracija predsjednika iz redova Đukanovićevog DPS. U tri mandata tu funkciju obavljao je Filip Vujanović. Njegove inauguracije organizovane su bez prisustva opozicije, koja ih je bojkotovala, ali i uz proteste, poput onog 2013. godine, kada je opozicija smatrala da su tadašnji predsjednički izbori  pokradeni, te da je na mjestu Vujanovića trebalo da bude Miodrag Lekić. Tada su građani organizovali Marš na Cetinje – marš protiv mafije, u znak protesta inauguracije Vujanovića. Opozicija je bojkotovala svečanost, a Vujanovićevoj inauguraciji na Cetinju nijesu prisustvovali ni poslanici Socijaldemokratske partije (SDP), tada manje članice vladajuće koalicije.

Ni toj, kao ni narednoj Đukanovićevoj inauguraciji 2018. godine nijesu prisustvovali regionalni i svjetski lideri. Đukanović je prije pet godina inaugurisan bez gostiju sa strane, uz diplomatski kor i predstavnike crnogorskih institucija. I opet bez opozicije.

Milena PEROVIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPORTACIJA BIH IZBJEGLICA 31 GODINU KASNIJE: Priča o zločinu nije završena

Objavljeno prije

na

Objavio:

Porodica Bajrović čiji članovi nisu pristali na novčano obeštećenje od strane crnogorske vlade, dalje (duže od 15 godina) vodi borbu pred crnogorskim sudovima, ali i u Strazburu. „Naša predstavka Evropskom sudu za ljudska prava  je uredno predata i prihvaćena, postupak je u toku i vjerujemo da ne postoji ni jedan razlog – ni proceduralni ni činjenični/dokazni – da konačna presuda ne bude donijeta u korist Osmove porodice“, kazali su za Monitor iz pravnog tima porodice Bajrović

 

U Herceg Novom je u četvrtak, 25. maja, obilježena 31 godina od početka lova na ljude u kome su pripadnici policije (milicije), izvršavajući zapovijest nadređenih iz tadašnje Vlade (premijer Milo Đukanović, ministar unutrašnjih poslova pokojni Pavle Bulatović), hapsili/zarobljavali bosanske izbjeglice i gurnuli ih u smrt predajući ih vojsci Radovana Karadžića i Ratka Mladića.

Crnogorska policija u maju 1992. je nezakonito uhapsila najmanje 66 civila izbjeglih iz Bosne i Hercegovine (u nekim dokumentima pominje se i dvostruko veći broj žrtava), starosti od 18 do 66 godina, i predala ih vojsci bosanskih Srba.  Svi uhapšeni i deportovani iz Herceg Novog 27. maja 1992. su neposredno nakon toga ubijeni. Pojedinci iz grupe koja je dva dana ranije upućena u koncentracioni logor u Foči imali su više sreće. Nekolicina je preživjela.

Tijela ubijenih još nijesu pronađena. Njihovi egzekutori su nepoznati. U Crnoj Gori niko nije osuđen za taj ratni zločin. Nalogodavcima se nije ni sudilo.

„U crnogorskoj vlasti nema političke volje da se slučaj deportacije bosanskih izbjeglica riješi na pravi način, a u Crnoj Gori na djelu je organizovano izbjegavanje suočavanja sa vlastitom ratnom prošlošću“. Ovo je ocjena sa skupa koje su povodom godišnjice surovog zločina organizovali Monitor i NVO Centar za građansko obrazovanje prije 15 godina, u maju 2008. Malo toga se do danas promijeilo.

Na toj tribini je penzionisanom inspektoru Centra bezbjednosti Herceg Novi, sada pokojnom, Slobodanu Pejoviću uručena zahvalnica Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike „za iskreno i hrabro svjedočenje o deportaciji BiH izbjeglica“.
Pejović je prvi javno progovorio da je u depeši koju je potpisao tadašnji ministar Pavle Bulatović stajalo da sve Muslimane iz BiH, starosti od 18 do 72 godina, koji se zateknu na teritoriji Crne Gore, treba uhapsiti i predati vlastima Republike Srpske. „To je istina, a sve drugo su laži“, ponavljao je glas savjesti tadašnje Crne Gore.

Institucije su ćutale. Bilo jasno i zašto.

„Mnogo državnih službenika bilo je krvavog maja 1992. godine direktno ili indirektno upleteno u sraman čin izručenja izbjeglica policiji Republike Srpske. Počev od važnih političara – predsjednika države Momira Bulatovića, premijera Mila Đukanovića, članova vlade Zorana Žižića i Pavla Bulatovića, policijskih funkcionera Milisava Markovića, Boška Bojovića, Milorada Ivanovića, Damjana Turkovića, Milorada Šljivančanina sve na kraju do državnog tužioca Vladimira Šušovića…“. Monitor, 2005. godine.

Zoran RADULOVIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

IZBOR DIREKTORA UPRAVE PRIHODA I CARINA NA UPRAVNOM SUDU: Sporan „namješteni“ konkurs

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iako je Siniša Raičević bio prvorangirani na konkursu za direktora Uprave prihoda i carina, Vlada je za tu funkciju imenovala Vladimira Bulajića. Raičević je podnio tužbu Upravnom sudu u kojoj navodi da procedura nije ispoštovana

 

Siniša Raičević je ove nedjelje podnio tužbu Upravnom sudu kojim pobija rješenje o imenovanju direktora Uprave prihoda i carina Vladimira Bulajića.

Dugogodišnji carinik, zviždač, sada upravnik Carinarnice Podgorica, Raičević je bio prvorangirani na konkursu za direktora Uprave koji je objavljen 20. januara 2023.

Početkom marta Uprava za ljudske resurse utvrdila je Listu za izbor kandidata po javnom konkursu za direktora Uprave prihoda i carina. Raičević je na postupku provjere kompetencija, znanja i sposobnosti ostvario 37 bodova, Bulajić 35,67 i Milena Petričević 28,67 bodova.

Vlada na sjednici 20. aprila 2023. donosi rješenje o imenovanju Bulajića za direktora Uprave carina i prihoda na period od pet godina. Predlog za njegovo imenovanje dao je ministar finansija Aleksandar Damjanović, koji je obrazložio da je nakon konkursa, 8. marta obavio razgovor sa kandidatima: „Kandidat Vladimir Bulajić je tokom intervjua pokazao znanje i stručnost, koje se bazira na dugogodišnjem radu u Upravi prihoda i carina, kao i odlično poznavanje nadležnosti Uprave u kojoj se imenuje za direktora. Takođe, imenovani je kao vršilac dužnosti obavljao poslove direktora Uprave i pokazao odlučne vještine i sposobnosti za tu poziciju“, navodi se u obrazloženju koje je Damjanović predložio na sjednici Vlade.

„Koja je svrha javnih konkursa i ocjenjivanja kandidata ako se unaprijed zna ko će biti imenovan“, kaže za Monitor Raičević.

On je 12. marta pisao premijeru Dritanu Abazoviću obrazlažući da je prilikom prijavljivanja na javni konkurs naišao na opstrukcije i pokušaj diskreditacije od predstavnika Ministarstva finansija. I pored toga bio je prvorangirani na konkursu.

„Slobodan sam da postavim jedno logično pitanje, čemu javni konkursi, ukoliko se favorizuju pojedini kandidati, unaprijed im se obeća mjesto za koje se raspiše javni konkurs, a ako se ipak desi da prvorangirani ne bude favorizovani kandidat, komplet postupak imenovanja pokuša da se ospori i obesmisli“, navodi Raičević u pismu premijeru.

On ističe da nije ispoštovan rok za predlog kandidata. Navodi da je ministar finansija bio u zakonskoj obavezi da od utvrđivanja rang liste 3. marta, u roku od 10 dana predloži Vladi kandidata za imenovanje direktora Uprave prihoda i carina.

Predrag NIKOLIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo