Povežite se sa nama

Izdvojeno

PREDIZBORNA PONUDA: Lista nikad više

Objavljeno prije

na

Na izborima zakazanim za 11. jun, učestvovaće čak 17 lista, što je skoro duplo više nego na prethodnim parlamentarnim izborima, kada ih je bilo – deset. Analitičari se slažu – drastične političke prekompozicije, kakve su se desile pred ove izbore bile su  očekivane nakon  odlaska Đukanovića s vlasti, ali ih nijesu očekivali ovako brzo

 

Manje od mjesec dana do održavanja vanrednih parlamentarnih izbora, partije su podnijele liste Državnoj izbornoj komisiji. Osim što je broj lista koje će učestvovati na izborima u junu značajno veći nego na prethodnim parlamentarnim izborima, održanim u avgustu 2020. godine, desile su se razne druge promjene: neki savezi su prestali da postoje, neki su oformljeni, brojna stara lica napustila su politiku…

Na izborima zakazanim za 11. jun, učestvovaće čak 17 lista, što je skoro duplo više nego na prethodnim parlamentarnim izborima, održanim prije manje od četiri godine, kada ih je bilo – deset.

Demokratska partija sociljalista  na ove izbore izlazi bez dugogodišnjeg vođe Mila Đukanovića, sa starim koalicionim partnerima: Socijaldemokrate (SD), Liberalna partija (LP) i Demokratske unije Albanaca (DUA). Lista će nositi naziv v “Zajedno! Za budućnost koja ti pripada! – Danijel Živković” a na njoj više nema mnogih lica koja su obilježila trodecenijsku vlast Demokratske partije socijalista. Nosilac liste je vršilac dužnosti šefa DPS-a Danijel Živković.

Socijaldemokratska partija (SDP), izlazi samostalno, a nosilac njihove liste je potpredsjednik SDP-a i gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković. Lider te partije Raško Konjević povukao sa te funkcije.

Pred zadnji rok za podnošenje partijskih lista, raspao se i nakon decenije postojanja – Demokratski front. Lideri tog saveza su konferenciji za novinare saopštili da “stranke konstituenti idu različitim putevima ka istom cilju – Crna Gora pomirena zemlja”.

“Danas kao prijatelji, nas trojica želimo da pošaljemo novu poruku Crnoj Gori da u politici možete da se sastanete zajednički, ali i da se rastanete i odvojeno idete ka istom cilju”, saopštio je Andrija Mandić, jedan od lidera DF, i njihov kandidat nedavnim predsjedničkim izborima.

Nova srpska demokratija (Nova) i Demokratska narodna partija (DNP) na predstojeće vanredne parlamentarne izbore nastupiće bez Pokreta za promjene,  sa listom pod nazivom “Za budućnost Crne Gore”. Lider DNP-a Milan Knežević biće nosilac liste. N ovoj listi ostaju stara lica, na drugom mjestu je redsjednik Nove Andrija Mandić, a zatim Simonida Kordić.

Pokret za promjene izlazi samostalno. Ni u toj partiji nema smjene generacija. Nosilac liste je Nebojša Medojević.

“Krećemo u novo poglavlje, vraćamo se našim izvornim vrijednostima i idemo na put reformi i evropskih integracija, u tom smislu je i naša lista koja nosi naziv ‘Prvo Crna Gora – Nebojša Medojević, reforme za spas države’, saopštili su iz te partije. PzP je napustio poslanik i portparol ene Nikola Bajčetić. , nakon 13 godina. Razlog Bajčetićevog odlaska je, kako navode mediji, nezadovoljstvo izgledom vrha poslaničke liste PZP-a za predstojeće vanredne parlamentarne izbore, na kojem su dugogodišnji čelni ljudi te stranke Nebojša Medojević, Branko Radulović i Branka Bošnjak.

Za izbornu trku se sprema tzv „anti mafija – savez“ koji čine Demokrate i GP URA, a koji je će predvoditi Aleksa Bečić. Oni su imali i zajedničkog kandidata na predsjedničkim izborima. Njihova lista nosi naziv  Hrabro se broji. Na listi Demokrata, pored Bečića, nalaze se poslanici Momo KoprivicaZdenka PopovićBoris BogdanovićDragan Krapović… Dok su u vrhu liste URE aktuelni premijer Dritan Abazović, poslanik Miloš Konatar, ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović kao i nova lica – Milena Vuković-Sekulović koja je nedavno izabrana za potpredsjednicu partije.

Socijalistička narodna partija potpredsjednika tehničke Vlade Vladimira Jokovića u izbornu trku ulazi sa Demosom Miodraga Lekića.

Jokovićeva partija je pored Abazovićeve Ure dominantno činila dosadašnju Vladu. Na listi nema visokopozicioniranih funkcionera te partije – predsjednice Skupštine Danijele Đurović, ministra pravde Marka Kovača i ministra prosvjete Miomira Vojinovića . Prva na listi iz DEMOS-a je Ksenija Milović iz Nikšića.

Pokret Evropa sad (PES na izbore izlazi samostalno, iako je o tome bilo sukobljenih mišljenja između dva lidera partije – Milojka Spajića i novoizabranog predsjednika Jakova Milatovića, koji je bio sklon ulasku u savez sa Demokratama i UR-om. Listu će predvoditi Spajić, a na listi su i  kandidati Saveza građana Civis, Ujedinjene Crne Gore (UCG), Stranke pravde i pomirenja (SPP) i Novske liste.

Evropa sad neće biti jedina vanparlamentarna partija, koja će učestvovati na ovim izborima. Tu je i Preokret Srđana Perića, na čijoj se listi nalaze  građanski i ekološki aktivisti.

Tu su i svježe osnovane partije i liste.  Narodni pokret Pravda za sve, je novoformirana  partija koju predvodi Vladimir Leposavić nekadašnji ministar pravde u Vladi Zdravka Krivokapića. Smijenjen je zbog negiranja genocida u Srebrenici.

Na izborima će učestvovati i koalicija stranaka čiji su lideri Dejan Vukšić predsjednik Demohrišćanske stranke, predsjednik Prave Crne Gore Marko Milačić i lider vanparlamentarne Slobodne Crne Gore Vladislav Dajković. Vukšić je u vrijeme Vlade Zdravka Krivokapića bio šef Agencije za nacionalnu bezbjednost.

Crnogorska građanska akcija, je novoosnovana lista koju, kako su naveli, čine profesionalci u svojim oblastima i koji se bore za funkcionalnost države u skladu sa Ustavom.

“Mi možemo” – za građansku Crnu Goru, je građanska lista koja se zalaže za stvaranje demokratskog, građanskog i evropskog društva “kakvo prethodnici nisu mogli da stvore”.

Na izborima će se takmičiti i grupa građana La casa de papel što je naziv jedne od najpopularnijih španskih serija, i o njoj se gotovo ništa ne zna.

Stranke nacionalnih manjina nastupaće mahom samostalno.

Nosilac liste Bošnjačke stranka je minnistar u aktuelnoj vladi Ervin Ibrahimović . Ta stranka je  bila u gotovo svim Vladama koje je formirao DPS Mila Đukanovića. Iako su njeni poslanici glasali za obaranje Abazovićeve Vlade, zadržali su ministarska mjesta u toj Vladi.

 

Listu Hrvatske građanska inicijativa, predvodi lider te partije Adrijan Vuksanović. On  je u Abazovićevoj vladi  bio ministar bez portfelja, a tu poziciju je napustio kada je toj Vladi izglasano nepovjerenje u avgustu prošle godine.

Albanski forum je koalicija albanskih nacionalnih stranaka koju čine partije Albanska alternativa predsjednika Opštine Tuzi Nika Đeljošaja, Demokratski savez Albanaca Nikole Camaja i Nacionalna unija Albanaca bivšeg poslanika i ambasadora Ferhata Dinoše. Naziv te izborne liste je “Albanski forum – Nik Gjeloshaj BESA za evropski razvoj”. Nosilac liste je Nik Đeljošaj, lider Albanske alternative  i predsjednik Opštine Tuzi

Koaliciju Albanska alijansa čine Nova Demokratske Snaga – FORCA, Demokratski Savez, Demokratski Savez Crne Gore i građanska grupa “Pokret Tuzi”. Predvodi je dugogodišnji poslanik Genci Nimanbegu, koji će biti i nosilac liste. Drugi na listi je predsjednik DP Fatmir Đeka, dok je treće i četvrto mjesto pripalo DSCG i Listi za Tuzi.

Analitičari se slažu – drastične političke prekompozicije, kakve su se desile pred ove izbore bile očekivane nakon  odlaska Đukanovića s vlasti, ali da ih nijesu očekivali ovako brzo.  Mahom se slažu i da je  jedan od razloga  predizbornih rekonstrukcija unutar partija  strah od uspjeha pokreta Evropa sad na izborima u junu.

Milena PEROVIĆ  

Komentari

INTERVJU

ANA VUKOVIĆ, SUTKINJA VRHOVNOG SUDA: Politika želi  pravosuđe po svojoj mjeri

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osam neuspjelih  pokušaja izbora predsjednika Vrhovnog suda samo su  dodatna potvrda urušenosti crnogorskog sudstva. Odbijanjem da  vlastitog vođu izabere iz reda svojih kolega, crnogorsko sudstvo negiralo je sopstveni autoritet, dostojanstvo i poštovanje

 

 

MONITOR:  Od šestoro sudija Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici, četvoro se prijavilo u Apelacioni sud, nakon što  je Sudski savjet  raspisao konkurs. Kao kandidatkinja za poziciju predsjednice Vrhovnog suda ocijenili ste da to ne bi trebalo dozvoliti. Šta bi to značilo za Specijalno odeljenje i neke od ključnih procesa koji traju?

VUKOVIĆ: Značaj Specijalnog odjeljenja u ukupnim društvenim reformama nije potrebno posebno objašnjavati. Nedovoljan kadrovski potencijal Specijalnog odjeljenja mora  se hitno ojačati. U suprotnom, odliv kadra će neminovno dovesti do  zastoja u funkcionisanju ovog odjeljenja, a svaka sporost  je ozbiljna prijetnja pravdi.

MONITOR: Šta se može uraditi da Odeljenje koje inače ima problem sa kadrovskim kapacitetima ostane bez sudija?

VUKOVIĆ: Pravosuđe je u brojnim problemima. Nije ih moguće sve riješiti, ali  neke je moguće spriječiti. Napredovanje sudija  Specijalnog odjeljenja u višu instancu,u ovom trenutku,  sigurno nije  dio rješenja problema. U nove  procese izbora sudija ne smijemo  ući uz loše i sporo sprovođenje pravde. Ceh loše kreirane kadrovske politike,  koji već plaćamo, ne ostavlja puno mogućnosti da se upražnjena sudijska mjesta blagovremeno popune kadrovima odgovarajućih stručnih i iskustvenih kompetencija.

MONITOR: Kazali ste da ste čuli da je većina sudija koji su konkurisali to učinila iz inata, kako bi dobili reakciju na težinu posla i stanja u kom se nalaze.   Gdje leži odgovornost za takvo stanje, i na kome je da to riješi?

VUKOVIĆ: Specijalno odjeljenje Višeg suda u Podgorici, već duže  funkcioniše u smanjenim kadrovskim i prostornim kapacitetima,  što se uz veliki priliv predmeta složene strukture odrazilo na dugo trajanje sudskih postupaka i mali broj prvostepenih presuda. Predstojeća izmjena  procesnog zakona (ZKP)omogućiće veću efikasnost u  postupanju i  eliminisati brojne zloupotrebe koje su  značajno uticale na ažurnost procedura. Ipak,  i u postojećim uslovima organizaciju rada  ovog odjeljenja moguće je unaprijediti  brižljivim planiranjem  svih aktivnosti sa jasno definisanim rokovima, uz uspostavljanje mehanizama kontrole djelotvornosti sprovedenih aktivnosti.

Odgovornost je na svakom sudiji pojedinačno. Profesionalac je onaj koji daje sve od sebe i  onda kada su postojeći uslovi za to daleko od zadovoljavajućih. Integritet, stručnost i lična posvećenost svakog sudije ponaosob, dodatna su  afirmacija garancije nezavisnog sudstva, čiju  potvrdu u hijerarhiji sudske vlasti, svojim ličnim primjerom mora obezbijediti Predsjednik suda.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

VLAST I FINANSIJE: Nema para, ima problema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić ne haje za neispunjena obećanja. Umjesto toga najavljuje nove povišice. I investicije. Na sve strane. To što para nema nije, izgleda, njegov problem. Ali jeste građana

 

Dok se nadležni skupštinski odbori lagano pripremaju za predstojeću raspravu o prijedlogu zakona o budžetu za 2025. godinu, informacije sa raznih strana ukazuju da bi taj dokument (budžet) mogao imati ozbiljnih problema pri susretu sa realnošću. Najprostije, nema para. Odnosno, ako ih možda i ima onda one nijesu dobro raspoređene. Fali tamo gdje ne bi smjelo.

Krenimo iz Skupštine Crne Gore. Naumljeno je da se poslanicima, kao i svim drugim javnim funkcionerima, zarade uvećaju za 30 odsto. Tako bi predstavnici zakonodavne vlasti ubuduće imali, u prosjeku, startnu platu od približno 2,6 hiljada eura. Kada se doda dodatak na staž i raznorazne skupštinske naknade (predsjednici poslaničkih klubova, skupštinskih odbora…) izaći će to na tri hiljade eura.

Da narodni predstavnici budu još malo rasterećeniji, pomoći će i personalni asistenti/savjetnici. Na zahtjev predsjednika parlamenta Andrije Mandića novac za njihovo angažovanje predviđen je budžetom za narednu godinu. Mada se, izgleda, ministar finanasija Novica Vuković nada da  poslanici neće prihvatiti dar. “Oni kao posebna grana vlasti imaju mogućnost da sami donose zakone, koeficijente, sistematizacije i sistem zapošljavanja. Izvršna vlast u tom smislu nema uticaja na Skupštinu“, kazao je  Vuković. „Na poslanicima je da se odrede tokom glasanja da li ta sredstva njima trebaju u tu svrhu ili se to može preusmjeriti, recimo, za sanaciju nekog vrtića.” Biće to zanimljivo ispratiti.

Krenimo sada sa tanje strane. U prijedlogu budžeta za 2025. godinu  za rad MUP-a i Uprave policije predviđeno je blizu četiri miliona manje nego za ovu godinu, požalio se Zoran Brđanin, direktor UP, na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu. To, po njegovoj računici, znači da neće biti novca za zapošljavanje novih policajaca. Njih, prema važećoj sistematizaciji, nedostaje makar 1.200. Zapravo, objasnio je direktor UP, u predloženom budžetu nema novca čak ni za zapošljavanje svršenih polaznika policijske akademije. „To nam je nekih milion i po“, kazao je, pa primijetio kako su ostali i bez traženih sredstava (138 hiljada eura) za nabavku uniformi. „Ta nam uniforma treba. Nemamo za nabavku rezervnih djelova, za službena vozila, plovila, za laboratoriju i forenzički centar…”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DONACIJE VLADE I DRŽAVNIH PREDUZEĆA SPC: Blagoslov koji nas košta milione 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od 2011. do ove godine Eparhiji budimljansko nikšićkoj iz budžeta je isplaćeno 1,9 miliona eura. Mitropoliji Crnogorsko primorskoj uplaćeno je 1,6 miliona eura. Najveći dio u posljednje četiri godine: 2021. godine 437 hiljada, 2022. – 654 hiljada eura, tokom protekle 208 hiljada i ove godine 106 hiljada eura

 

Vlada Crne Gore je u junu prošle godine odobrila 220.000 eura Eparhiji budimljanko-nikšićkoj za rekonstrukciju Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću. Državna revizorska institucija (DRI) je, u svom nedavnom Izvještaju o Budžetu za 2023, ustanovila da nema priložene propratne dokumentacije, kao i da nije navedena obaveza izvještavanja o utrošku navedenih sredstava.

U izvještaju DRI se navodi da im je Ministarstvo pravde proslijedilo dopis Eparhije budimljansko-nikšićke u kom je navedeno da je do 1. jula 2024. godine, utrošen iznos od 60.000, dok će se preostalih 160.000 eura biti utrošeno u narednom periodu.

Iz DRI su naveli da je ovim prekršeno niz pravila, te da su ,,Vlada i resorna ministarstva dužni da prije usvajanja zaključaka i plaćanja iz tekuće budžetske rezerve obezbijede relevantnu dokumentaciju kojom se vrši pravdanje odobrenog iznosa, kako je i predviđeno aktom o bližim kriterijumima za korišćenje sredstava tekuće i stalne budžetske rezerve i uputstvom o radu državnog trezora”.

U posljednje četiri godine, Vlada je za finansiranje vjerskih zajednica za četiri godine isplatila milion i 975 hiljada eura. Najviše novca je izdvojila za Mitropoliju crnogorsko-primorsku Srpske pravoslavne crkve – 930 hiljada, potom za Islamsku zajednicu u Crnoj Gori – 331 hiljadu, dok je Eparhiji budimljansko-nikšićkoj SPC dala 278 hiljada eura. Crnogorska pravoslavna crkva je za isti period dobila 231 hiljadu eura. Ostalih 13 vjerskih zajednica dobilo je između hiljadu i po i 55 hiljada eura, koliko je dobila Jevrejska zajednica.

Raniji izvještaj DRI-ja je pokazao da je posebno sporno finansiranje srednjih vjerskih škola, za što je iz budžeta isplaćeno 4,9 miliona eura. Čak tri miliona i sto hiljada eura dobila je Medresa ,,Mehmed Fatih” Islamske zajednice u Tuzima, a milion i 800 hiljada Gimnazija ,,Sveti Sava” Mitropolije crnogorsko-primorske u Podgorici.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je proteklog mjeseca podnio Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv NN lica koja su od 2019. do 2023. godine odobrili isplatu 4,9 miliona eura za finansiranje srednjih vjerskih škola u Crnoj Gori. ,,To je urađeno suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, što je utvrdila i Državna revizorska institucija (DRI) i dala negativno mišljenje na usklađenost finansiranja srednjih vjerskih škola sa ovim zakonom, a što ukazuje i na zloupotrebu službenog položaja sa ogromnom štetom za Budžet Crne Gore”, naveli su iz CGO.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo