Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Privatizacija ili pljačka

Objavljeno prije

na

Jedan od bivših sindikalnih lidera beranske Fabrike kože Polimka Dušan Veljić i njegov kolega Marko Radević ni poslije više od godinu nijesu dobili odgovor na pitanje da li u prodaji i privatizaciji njihove kompanije ima elemenata organizovanog kriminala i korupcije. Njih dvojica su u ime grupe radnika ovo pitanje postavili specijalnom državnom tužiocu, nakon što je Osnovni sud u Beranama odbacio krivičnu prijavu protiv rukovodstva kompanije kao neosnovanu.

RAZOČARENJE I NEMOĆ: „Mi smo razočarani u državne organe. Pozivaju na borbu protiv korupcije, a ne postupaju po prijavama građana. Mi ćemo i dalje čekati odgovore, a s krivičnom prijavom ići ćemo, ako je potrebno, i do Strazbura” – kažu oni za Monitor.

Petnaest radnika bivše Polimke, i pored pritisaka kojima su u maloj sredini kakva je beranska bili izloženi, podnijeli su krivičnu prijavu protiv izvršnog direktora, nekoliko najbližih saradnika, kao i predstavnika Vlade, u kojoj su tražili da neko odgovara zbog promjene djelatnosti kompanije, prodaje imovine za simboličnih hiljadu eura, kao i da se ispita šta je bilo s robom i repromaterijalom iz magacina kojih je u trenutku privatizacije bilo u vrijednosti od milion eura.

Nakon što je sud njihovu prijavu u nedostatku dokaza odbacio kao neosnovanu, oni su pokušali da dođu do dokumentacije iz fabrike, ali to nije bilo moguće.

„Jednostavno nam nije dozvoljen ulazak u fabriku. Portir na kapiji nam je rekao da mu je izvršni direktor naredio da nas dvojicu ne pušta”, kaže Veljić.

Bivši radnici Polimke izražavaju zbog toga sumnju da je dokumentacija u međuvremenu uništena.

Radević je bio glavni kontrolor u nekadašnjoj fabrici, pa je veoma dobro poznavao stanje magacina, robe i repromaterijala na zalihama.
Poslije nekoliko bezuspješnih pokušaja i višegodišnjeg traženja odgovarajućeg partnera, Polimka je u drugoj polovini 2008. godine prodata podgoričkom preduzeću KIPS. Danas nema šrafa koji ne možete pronaći u beranskoj fabrici kože. Usput možete kupiti i pločice za kupatilo, od kikindskih do španskih i italijanskih. Dobar primjer uspješne privatizacije. Doduše, kada se radi o koži, možete pronaći samo kožni namještaj. Teško da bi se moglo osporiti da je uložen znatan novac u adaptaciju dijela zgrade, samo što je usput kožara promijenila djelatnost i preuređena u najbolje snabdjevenu gvožđaru u gradu.
Još početkom 2004. tadašnji potpredsjednik Vlade Branimir Gvozdenović prekinuo je radnički štarjk glađu obećanjem da će fabrika biti prestrukturirana i brzo privatizovana. Zaposlenima jedino nije objasnio šta znači prestrukturiranje. Na kraju je ispalo to što je ispalo – prodavnica. Sada starih radnika i onako nema, da ga podsjete na ono što je pričao. Svi su umirovljeni ili uz otpremnine od nepunih dvije-tri hiljade eura upućeni na biro rada. U prodavnicu su primljeni novi, mladi radnici, visokokvalifikovani da glasaju za DPS na prvim izborima koji su uslijedili.
BRATSKA PRODAJA: Industrija kože AD Polimka Berane, pod kojim nazivom se kompanija još vodi u registru Centralne depozitarne agencije, prodata je više nego bratski, za simboločnih hiljadu eura, odgovarajući socijalni program i obavezu investicionih ulaganja od milion eura.
Ova posljednja stavka zvučala bi vjerovatno impresivo, kada se ne bi znalo da su samo dvije glavne mašine za preradu kože, koje su ostale u fabrici, bile, kako radnici tvrde, vrijedne dva miliona. O sudbini tih, kao i drugih brojnih mašina, ništa se ne zna, a iz KIPS-a nijesmo dobili odgovor na uredno postavljeno pitanje.
„Mašine su bile ispravne i konzervirane, i uz manji remont, mogle su biti stavljene u funkciju. Sve dok nam ih ne pokažu, mi sumnjamo da su prodane i da su od tih para izmirene sve obaveze prema bivšim radnicima preuzete socijalnim programom”, kaže Veljić.
Bivši radnici Polimke čudom se ne mogu načuditi kako je njihova fabrika, nekada četvrta u tom rangu u Evropi, uništena i zašto joj je promijenjena djelatnost. Oni se pitaju da li je moguće da nije mogao da se nađe kupac, koji bi nastavio da radi u toj branši.

Vlada je prodala državnih 64,03 odsto akcija. U startu, nakon masovne vaučerske privatizacije, država je u ovoj kompaniji imala 50,03 odsto akcija, ali je još 14 procenata dobila „na penale” od slovenačke kompanije Koroški, kada je ova firma odustala od privatizacije Polimke.
„To s Koroškim, prije KIPS-a, bilo je pomalo zagonetno. Njima je fabrika data za jedan euro uz obavezu da nastave da rade i investiraju, i oni su je uzeli i počeli da otkupljuju akcije od radnika. Tako su došli do tih 14 procenata koje su kasnije morali da ustupe crnogorskoj Vladi kada su se povukli. Zanimljivo je to što se o predstavniku te firme, koji je boravio u Beranama i obećavao brda i doline, nije moglo naći ništa na internetu”, priča Veljić.
Bivši radnici ne mogu prihvatiti činjenicu da njihova kompanija nije prodata ni nekoliko godina ranije jednoj francuskoj korporaciji, čiji je vlasnik imao velike planove, čak i aktiviranje beranskog aerodroma i pravljenje centralnog servisa za helikoptere na Balkanu.
PROPALA ŠANSA: „Rekao nam je u otvorenom razgovoru da kupuje Polimku 99 odsto, ali je dodao da mu je taj jedan procenat, koji zavisi od crnogorske Vlade, teži od svih 99. Mi ne znamo šta se tu desilo, ali je posao, koji je bio šansa za grad, a ne samo našu fabriku, propao”, kaže Veljić.
Industrija kože i kožne galanterije Polimka u Beranama izgrađena je pedesetih godina prošlog vijeka. Bila je to zadugo najjača fabrika ne samo u ovom gradu, već i na čitavom sjeveru. Običan radnik imao je u zlatno doba veću platu od ljekara. Bila je to potpuno rentabilna kompanija, za razliku od mnogih drugih socijalističkih giganata. Gigant je i sama bila sa skoro osamsto zaposlenih. Radnici se prisjećaju kako nije bilo svjetskog sajma na kojem Polimka nije osvajala nagrade i priznanja.
Polimka je nesebično pomagala svima. Opremala bolnice, škole, davala nepovratne pozajmice drugim preduzećima, kojima je to bilo potrebno. I sve je to tako hodalo do devedesetih i raspada bivše Jugoslavije, kada je izgubljeno glavno tršište za nabavku sirovine i plasman gotovih proizvoda. Za njeno poslovanje bio je fatalan prekid platnog prometa između Crne Gore i Srbije. Fabrika je nekako preživljavala do 2002. kada je proizvodnja prekinuta. Pred kraj 2003. radnici su stupili u štrajk glađu, pokušavajući pritiscima da izdejstvuju aktiviranje mašina, kao najvažniji od svih zahtjeva.
„Samo smo dobijali obećanja od premijera preko njegovih saradnika i ministara. Sada vidim da je sve bilo uzalud”, kaže Veljić.
Bivši radnici, ipak, ne mogu da shvate kako je takva kompanija, jedina u oblasti kožne industrije u Crnoj Gori, pretvorena u stovarište i prodavnicu.
„Nije to bila fabrika kože nego fabrika para”, dodaje njegov stariji kolega Marko Radević.
Radnici sada traže odgovore na pitanja kako je promijenjena djelatnost Polimke i zašto je prodata za hiljadu eura, gdje je otišao novac od prodaje robe i repromaterijala iz magacinskih zaliha, i konačno, šta se desilo sa skupocjenim mašinama i drugom kožarskom opremom nakon prodaje. Oni, kažu, samo odgovorno i građanski hrabro postavljaju pitanje ima li tu posla za specijalnog tužioca?
Zanimljivo je da ovi problemi kao da ne dotiču dva značajnija manjinska akcionara: Fond zajedničkog ulaganja Trend, koji prema registru CDA u strukturi kapitala Industrije kože AD Polimka ima 13,4 procenta i Atlasmont banku sa 5,8 procenata.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo