Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Svetac bez spomen ploče

Objavljeno prije

na

Herceg Novi, grad slikara, pjesnika i književnika, ima i svog sveca. Na žalost i na čuđenje, ovaj grad se time nimalo ne ponosi. Prije pet godina, odbornička rasprava, povodom prijedloga o postavljanju spomen ploče na njegovu rodnu kuću u Ulici stepenište 28.oktobra broj 17, završila se neslavno. Pravoslavni omladinci okupljeni u takvu vrstu organizacije, prijetili su rušenjem i razbijanjem. Muka je, kažu, nastupila i kada su saznali datum rođenja svetog Leopolda. Smatrali su provokacijom da se na Dan svetog Vasilija Ostroškog (12 maj.) može roditi „tamo neki” katolički svetac. VELIKO DJELO: Sv. Leopold Bogdan Mandić, rođeni je Novljanin. Jedan je od najčuvenijih ispovjednika u katoličkoj crkvi i proklamovani „dušebrižnik planetarnih razmjera”. Njegov grob u Padovi, godišnje obiđe oko pet miliona ljudi. Preminuo je 1942. u Italiji, papa Pavao Šesti 1976. proglasio ga je blaženim, a papa Ivan Pavao 1983. – svetim.

Na stotine knjiga i publikacija do sada su napisane o sv. Leopoldu Mandiću. Mnoge su prevedene i na naš jezik. Koliko se njegovo misionarsko djelo poštuje u susjednoj Italiji, ponajbolje ilustruje i jedan od posljednjih brojeva časopisa Potrovoce, koji je u cijelosti posvećen liku i djelu ovog znamenitog Novljanina. Desetine stranica govore i o njegovom rodnom gradu, dok kolone hodočasnika i danas masovno posjećuju njegovo vječno počivalište u Padovi, gdje se sredinom svake godine i u njegovo veliko ime upriliči i velika vjerska svetkovina, uz naglašen ekumenski karakter.

Prezime Mandić rasijano je po balkanskim krajolicima i spada među najrasprostranjenija. Prema jednom predanju, i Bogdanovi preci porijeklom su iz Bosne, gdje su pripadali sitnom plemstvu. No, dolaskom Otomanske imperije izbjegli su u gudure sela Zakučac, iznad Splita, na područje čuvene Poljičke republike. S kamenjara, između Mosora i mora, Mandići se potom spuštaju u Herceg Novi, gdje se 12. maja 1866. i rodio budući uzorni redovnik, koji je na krštenju dobio i znakovito ime Bogdan!
PROPALA INICIJATIVA: Čitavu mučnu stvar oko postavljanja spomen ploče pokrenuo je odbornik tadašnje Građanske partije Goran Skrobanović. Po struci konzervator i restaurator gradskog Muzeja i Galerije uspio je da privoli 13 odbornika za ovu inicijativu. Na sjednici je prozivana je rimokatolička crkva i Župni ured crkve Sv. Jeronima. Većina odbornika bila je protiv spomen ploče, ocijenili su da je to crkvena stvar i „njihov privatni konat”.
Velimir Vlaović iz SNP-a pozivao je odbornike da ne glasaju za ovu, kako je rekao „vatikansko-dukljansku ideju” i ne navlače prokletstvo na sebe. Za njega je to klasičan primjer vatikanskog osvajanja pravoslavnih prostora i nacionalnog raslojavanja Boke. Tada se Vlaović upitao čime je to Leopold Mandić zadužio ovaj grad, jer je on „ovdje bio Srbin i Bogdan, a u Italiji Leopold”, pa je zato predložio da se spomen ploča postavi u Padovi, ili Udinama, gdje je živio.

,,Do 1918. stanovništvo starog grada Herceg Novog (od Sv.Antuna do kuće Medvidovića) bilo je 92 odsto katoličke vjeroispovijesti. Bogati Srbi iz mjesta Podi poviše grada, brojali su eminentnih 26 kapetana. Kad je Austrija otišla, tako bogata garnitura solventnih Pođana počela je kupovinu kuća od osiromašenih gradskih katolika. Tako su kupljene kuće Baldanija, Cirigovića, Sagera i još mnoge druge po starom gradu. Ove kuće, međutim, nijesu bile potrebne kapetanskim familijama već su ih kupovali kao znak moći te ih pretvarali u zadužbine. Na taj način su željeli pokazati pravoslavnu dominaciju i uticaj. Na koncu im je to pošlo za rukom”, objašnjava Skrobanović.

VJEŠTAČKA ISTORIJA: Danas, kao građanin Herceg Novog, Goran Skrobanović se pita kada će doći vrijeme i koliko stogodišnjica treba da prođe Novskim nebom da se ovako hvaljen i uvažavan Novljanin uvrsti u kolonu ,,naših”. Skrobanović kaže da ova ,,ljuta borba” traje od 2005. i još se nije pomakla s mjesta. Istini za volju, gradonačelnik Dejan Mandić je podržavao ovu inicijativu, ali zaludu. Njegov dio hercegnovskog SNP-a , nije bio (a nije ni sada) raspoložen za ovakvu kulturološku čast.
Od tada pa do danas, niko nema snage da se založi za poznatog Novljanina sv. Leopolda Bogdana Mandića. U gradu samo postoji mala crkva s njegovim imenom.

U Herceg Novom , između ostalih, postoji i spomen ploča Momčilu Tapavici, srpskom arhitekti i svestranom sportisti, učesniku Prvih olimpijskih igara 1896. u Atini i osvajaču trećeg mjesta u tenisu za Ugarsku. Čak i hercegnovski oriđinal dimnjačar Njunjo ima svoju spomen-skulpturu. U bronzi, skulptura u prirodnoj veličini gradskog lika, zaustavlja turiste i ničim izazvana tvori hercegnovsku razglednicu.

Poznati „Novljani”

U turističkom informatoru Herceg Novog u rubrici poznate ličnosti navode se imena znamenitih ljudi, koji su u Novom boravili, ljetovali ili stolovali. Navešćemo samo nekolicinu: Papa Siksto V, rođen u Bjelskim Kruševicama, Tvrtko I Kotromanić iz srednjovjekovne Bosne, Zulfikar-Zuko Džumhur iz Konjica, Petar Petrović Njegoš iz Njeguša, Nikolaj Velimirović iz sela Lelići-Valjevo, Isaija Koen iz Portugala.
U Herceg Novom su podignuti spomenici-biste Branku Ćopiću, Ivu Andriću, Mihailu Laliću, Desanki Maksimović, Aleksi Šantiću, Simu Matavulju, Marku Miljanovu, Nikoli Đurkoviću i Vuku Stefanoviću Karadžiću.

Marija ČOLPA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo