Zbog visokih pritisaka i abrazivnih dejstava na opremu, koncesionar je prinuđen da češće mijenja alat, pa proces bušenja nafte ide nešto sporije od očekivanog. Slično je i sa našim mogućnostima da zaštitimo Jadran u slučaju neke ekološke katastrofe. Ograničene su, postojeći sistem nije dovoljno učinkovit i potrebne su dodatne i djelotvornije mjere radi njegovog unapređenja, upozorava izvještaj Državne revizorske institucije (DRI)
Iako je bilo najavljivano za oktobar, zbog nepredviđenih okolnosti, na otkriće ima li ili nema nafte u našem podmorju moraćemo još da sačekamo. Makar do kraja godine. Posljednji izvještaj Državne revizorske institucije (DRI) na temu naših kapaciteta za zaštitu mora u slučaju iznenadnih zagađenja potvrđuje – nacionalni odgovor u ovom procesu nije dovoljno efikasan.
Zbog visokih pritisaka i abrazivnih dejstava na opremu, koncesionar je prinuđen da češće mijenja alat, pa proces bušenja ide nešto sporije od očekivanog. Slično je i sa našim mogućnostima da zaštitimo Jadran u slučaju ekološke katastrofe. Ograničene su. Postojeći sistem nije dovoljno učinkovit i potrebne su dodatne i djelotvornije mjere radi njegovog unapređenja.
To se ističe u reviziji uspjeha Upravljanje intervencijama u slučaju iznenadnog zagađenja u Jadranskom moru, koju je Državna revizorska institucija (DRI) objavila prije nekolika dana. Taj dokument sačinjen je u saradnji sa vrhovnim revizorskim institucijama Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Italije i Slovenije.
Crna Gora, ni nakon devet godina od izrade Nacionalnog akcionog plana za hitno reagovanje u slučaju zagađivanja mora sa plovnih objekata, nije uspostavila adekvatan sistem za reagovanje na iznenadno zagađenje većeg obima u dijelu zadovoljavajućih materijalno-tehničkih i kadrovskih resursa, izrade mapa osljetljivih područja, konstantne procjene rizika i drugih sličnih, značajnih pitanja.
Nije usvojen ni revidirani Nacionalni plan za hitno reagovanje u slučaju zagađivanja mora sa plovnih objekata iz 2011. Nije uspostavljena ni odgovarajuća koordinacija između svih učesnika koji imaju ulogu u Nacionalnom planu.
Nijedan regionalni sporazum za zajedničku reakciju nije potpisan. Nije došlo do ratifikovanja neophodnih konvencija, a nijesu ispunjene ni sve obaveze iz onih već ratifikovanih.
Trenutno aktivna bušotina, na 28 kilometara od obale, na krajnjem jugu Crne Gore, u moru između Bara i Ulcinja najdublja je u Jadranu. Time i najbliža istini.
Čini se da nikoga od nadležnih ne brine izvještaj DRI. Prošao je u tišini.
Monitor je zatražio komentar predstavnika resornog ministarstva, Ministarstva kapitalnih investicija (MKI). „Eni – Novatek je, u skladu sa obavezama iz Ugovora, izvršio 3D seizmička istraživanja krajem 2018. godine, a tokom 2019. godine izvršena je i obrada prikupljenih podataka, kao i geološke i geofizičke studije, a potom i Elaborat o zaštiti životne sredine, pod uslovima koje je odredila Agencija za zaštitu životne sredine. Mi smo apsolutno svjesni da Crna Gora nema mogućnost da se sama nosi sa potencijalnim ekološkim incidentima, pa baš zbog toga ta kompanija garantuje cjelokupnom svojom imovinom, koja je pozamašna, da će, u slučaju katastrofe, sanirati sve posljedice”, rečeno nam je.
Nijesu svi sigurni u to. Zenepa Lika, osnivačica društva Dr Martin Schneider-Jacoby i aktivistkinja za zaštitu životne sredine, upozorava na to da nam je preventiva uvijek slaba tačka. „Naravno da ih DRI izvještaj ne interesuje. I ovi, kao i prethodni, oglase se samo kada njima ide u prilog. DRI je jasno ukazao, i čak potvrdio, sve na šta je NVO sektor, od kada se saznalo za istraživanje nafte, upozoravao. Osim što smatramo da je crpljenje nafte suludo u jednoj zemlji koja je cijelu strategiju decenijama razvijala na turizmu i promociji divlje prirodne ljepote, prosto nemamo ni kadar niti iskustvo za ovakve posolove. Uvijek nam je preventiva slaba tačka. To je u skoro svakoj oblasti isto”, kaže ona za Monitor.
Prema njenim riječima, i novo rukovodstvo ignorantski je, i u potpunosti, „manipulisalo emocijama ionako nesigurnih građana zbog loše ekonomske situacije”. Zbog toga je NVO sektor i utihnuo – odlučili su da ne vode kampanju tokom turističke sezone, jer su znali da su građani željno isčekivali turiste, da bi radili i zaradili. „Cijeli su poduhvat proglasili „ekonomskim preporodom”. Da i ne govorimo o tome da su spekulativno izbacivali brojke i ignorisali gotovo 90 odsto građana sa primorja koji ne žele istraživanja nafte. Znači, nastavili su lobisti istim manirima kao i prethodnici”.
Zbog mogućih rizika koje nose potencijalne iznenadne pomorske nesreće, DRI je Vladi Crne Gore preporučila da radi jačanja saradnje u zaštiti Jadranskog mora uspostavi stalan odbor ili platformu za stručnu saradnju za razmjenu informacija i iskustva. Savjetovano je širenje i prenos dobrih praksi, kao i za razvoj zajedničkih ekoloških projekata usmjerenih na prevenciju, sprečavanje i upravljanje odgovorima u slučaju zagađenja mora. Sve su te preporuke dostavljene predsjedniku Vlade Crne Gore, Ministarstvu kapitalnih investicija, Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Ministarstvu vanjskih poslova i Odboru za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje Skupštine Crne Gore. I tu će, kao po starom dobro običaju, čekati. Vlast ima druge prioritete.
Kako su Monitoru objasnili dobro upućeni izvori, da bi se ispoštovale sve preporuke Državne revizorske institucije, potrebni su milioni eura. Koji bi, sve i da ih imamo viška, umjesto za preventivu novih, bili predodređeni za rješavanje postojećih nagomilanih problema u državi.
„Nije spojivo dičiti se ustavno određenom ekološkom državom i istovremeno crpiti fosilne resurse. Dok se čitav svijet okreće novim izvorima energije, mi tvrdoglavo idemo putem koji drugi, i bolje opremljeni, ciljano ostavljaju u prošlost”, napominje Lika.
Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) ukazala je na mnogo nepravilnosti u vezi sa ugovorom o istraživanju nafte. Iz MANS-a tvrde da ugovor nije sklopljen sa italijansko-ruskim konzorcijumom (Eni-Novatek), već da su se na tender javile ćerke firme iz Holandije i Švajcarske. Ugovor su potpisale unuke kompanije iz Holandije, osnovane nakon tendera. „Tako su se oni zaštitili od odgovornosti. Naše interese je štitila bivša vlast. Sjećate li se kako nas je zaštitila u prodaji KAP-a po sličnoj šemi i koliko smo to platili? Pozivamo Skupštinu da zaštiti javni interes i zaustavi bušenje dok se ne preispita ugovor”, upozorili su iz MANS-a.
Vlast je gluva na upozorenja.
Andrea JELIĆ