Povežite se sa nama

Izdvojeno

PROIZVODNJA AFERA: Estradizacija na kvadrat

Objavljeno prije

na

Ko je uzeo novac od kog bjelosvjetskog prevaranta, ko je zloupotrijebio službeni položaj, ko šuruje s Depesom, ko švercuje cigarete, teško je razaznati iz kontinuiranih predizbornih međusobnih optužbi svih protiv svakoga na političkoj sceni . Rezultat te dnevne proizvodnje afera, koje se rađaju i u istom danu poput leptira umiru u medijima, umjesto pred institucjama,   je – opšte nepovjerenje u političare. Masovno nevjerovanje u javnu riječ

 

 

Nije lako crnogorskom građaninu. A otvori oči, kreće novi krug ozbiljnih međusobnih optužbi političkih aktera. Ko je uzeo novac od kog bjelosvjetskog prevaranta, ko je zloupotrijebio službeni položaj, ko šuruje s Depesom, ko švercuje cigarete, teško je razaznati iz kontinuiranih predizbornih međusobnih optužbi svih protiv svakoga . Rezultat te dnevne proizvodnje afera, koje se rađaju i u istom danu poput leptira umiru u medijima, umjesto pred institucijama,  je – opšte nepovjerenje u političare. Masovno nevjerovanje u javnu riječ.  Građaninu ostaje da se svrsta i navija. Ili da čeka stasavanje nove generacije političke klase koja će stvoriti ambijent za zdrave institucije.  U koje će političari  odlaziti da prijave šta znaju o korupciji i kriminalu svojih konkurenata. I to ne pred izbore, nego onda kad budu imali realan osnov da sumnjaju.

U pravu je, otuda, premijer Milojko Spajić kada kaže da je na djelu “estradizacija politike”. On je to ocijenio, po povratku iz San Tropea, gdje je ljetovao, kako je pojasnio, o svom trošku sa suprugom i bratom. Dok je Spajić uživao u suncu Azurne obale, njegovi politički konkurenti i mediji “zapalili” su javnu scenu cijenama boca šampanjca koje je premijer navodno pio, fotografijama njegove supruge iz aviona, fotografijama vile u kojoj je odsjeo.  Bez dokaza, da je premijer u San Tropeu trošio novac crnogorskih obveznika. Ili da u bijelom svijetu troši novac koji nije mogao da zaradi. To bi onda bio razlog za opravdanu kritiku na njegov račun.  I poziv institucijama da reaguju. Ovako se sve pretvorilo u jeftinu zabavu za narodne mase, iza koje uobičajeno stoji borba za moć konkurenata.

Spajić je po povratku, uredno dodao ulje na tu istu „estradizaciju politike“ koju je, koji minut prije  kritikovao. Nakon što je pojasnio da je putovao o svom trošku, i izvinio se građanima što oni žive u zemlji u kojoj je standard takav da o San Tropeu mogu samo da sanjaju, a o sopstvenom trošku ne mogu ni u prodavnicu, premijer je optužio neke od svojih kritičara tviteraša da iza njih stoje kriminalne strukture.

On je ocijenio da kriminalnim organizacijama ne odgovara trenutno stanje u Crnoj Gori i da oni odgovaraju na ovaj način preko političkih struktura “koje su im na izvol’te”.

„Do 2020. kriminalne grupe podržavale su DPS, a od tada podržavaju najmanje dvije političke opcije“, saopštio je premijer. Na zahtjev novinara da tu ozbiljnu tvrdnju konkretizuje on je saopštio: “Nisam tip političara koji dijeli operativne informacije detaljno”.  Ispalo je da je  Spajić ovdašnji tip političara koji „operativne informacije“ sa javnošću dijeli na kašičicu i kad zatreba u borbi protiv političkih konkurenata. Konferencija za medije je završena, premijer dokaze za svoje tvrdnje nije iznio, niti je obećao da će svoja saznanja proslijediti nadležnim službama .

Par sati uoči Spajićeve konferencije, na mreži Iks, nekadašnjem Tviteru,   atmosferu je podgrijao  Andrej Milović, bivši ministar pravde u Spajićevoj vladi, nekadašnja „Spajićeva politička kičma“, kako je sam sebe nazivao, a sada njegov ljuti  konkurent na predstojećim podgoričkim izborima.

Milović je objavio fotografije Spajića sa Džordžom Kotrelom, i zatražio od njega  da „upozna javnost, PES i Agenciju za sprečavanje korupcije (ASK) s tim koliko je novca primio od osuđenog prestupnika Džordža Kotrela“.

Kotrel je, kako je kazao, prema informacijama od insjadera sa njihovih sastanaka, finansirao i pomagao Spajića. „ Novčane ‘donacije’ dogovarane su u Podgorici i po primorju, sastanci se održavali na jahtama u Luštici i Porto Montenegru, uz prisustvo određenih arapskih investitora, a Kotrel je posjećivao i prostorije PES-a”, tvrdi Milović. On je napisao  i da su Kotrel i njegov tim pratili Spajića tokom predaja lokalnih lista u Pljevljima i Bijelom Polju.

Milović se, kao i DPS koji se saopštenjem  pridružio  Milovićevim optužbama na račun finnsiranja Spajića i PES-a od strane Kotrela, pozvao na pisanje britanskog Gardijana. Naravno, fotografije je brižno čuvao od javnosti dok nije postao Spajićev politički konkurent.

I Milović i PES, ispustili su da prenesu i par pasusa Gardijana koji malo mijenjaju stvar. Prema pisanju uglednog britanskog lista, „Kotrel, koji je rođen u Britaniji, preselio se u  malu balkansku zemlju nešto posle 2017. godine kada je osuđen u SAD“. Dakle, u vrijeme kada je na vlasti bio DPS.  List dalje navodi da je Kotrel proveo osam mjeseci u američkom zatvoru nakon što je optužen da je nudio usluge pranja novca na mračnom vebu. Odležao je kaznu zbog jedne tačke optužnice za prevaru nakon što je odbačeno 20 drugih optužbi kao dio sporazuma o priznanju krivice.

Takođe, značajan dio koji su ovdašnji uzbunjivači propustili da saopšte je da Gardijan istina navodi da je Kotrel  „poznat po svojim vezama sa političkom scenom Crne Gore, uključujući sadašnjeg premijera zemlje Milojka Spajića i njegovu Evropu sad“,  ali i da konstatuje da je  „kako je Spajić prošle godine bio na ivici vlasti, za Kotrelom zatražen pretres i potjernica zbog optužbi da je nezakonito finansirao stranku. Predsjedavajući sudija odbio je zahtev kao neosnovan i ‘dio političke igre’“.

Spajić je na konferenciji za novinare nakon San Tropea ponovio da je za potrebe kampanje partije podignut kredit. No, nije lako vjerovati ni premijeru javno uhvaćenom u laži na samom početku političke karijere u vezi sa temom dvojnog državljanstva. Tako bi, umjesto saopštenja iz PES-a o tome da je Milović ako je imao sumnje trebao da ih iznese dok je bio ministar pravde, premijer trebalo da objasni javnosti kakve su veze njega i Kotrela. Fotografije vidimo.

Ovonedeljna sapunica o Spajiću, San Tropeu i Kotrelu vodila se u sjenci priče o tome zbog koga se ne zakazuje sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost Crne Gore. Počelo je sa kritikama iz kabineta predsjednika države Jakova Milatovića, čiji je savjetnik za bezbjednost Dejan Vukšić pojasnio da se sjednica neće održati 20 avgusta, za kada je zakazao predsjednik Milatović, jer  je Spajić opet otkazao zbog puta u San Trope. „Šta je to potrebno da taj čovjek jednom postupi odgovorno“,  kazao je Vukšić medijima.

Iz Spajićevog kabineta su se oglasili objašnjenjem da sjednica nije bila zakazana jer je, kako su objasnili,  za to bilo potrebno da saglasnost za termin daju sva tri člana Savjeta. To se po njima nije desilo, nego je Spajić tražio da sjednica bude zakazana nakon 20. avgusta. Premijer je demantovao da zbog odlaska u San Trope  nije prisustvovao sjednici Savjeta za odbranu. Objasnio je da je imao neodložne privatne obaveze – 18. avgusta pomen 40 dana ocu i 20. avgusta ostavinski postupak. U San Tropeu je bio prije toga. Nakon tog pojašnjenja, postalo je i pomalo tužno.

Prethodno je u medijima Spajić tražio da sjednica bude zakazana za 2. avgust, što se nije desilo, niti se bilo ko bavio time zašto nije.

Sve u svemu, politička trvenja konkurenata ne trpe samo novinski papir  i građani, već i institucije i normalno funkcionisanje sistema.

Prošlonedeljne „afere“ već su i zaboravljene. Ko se još sjeća da je poslanik PES-a Vasilije Čarapić recimo  najavio da će otkriti „zašto investitor koji je uložio u poljoprivredni projekat u Tuzima kune ime Dritana Abazovića i bježi iz Crne Gore“. I bi – ništa. Ili, recimo,  zaboravljene sjednice Odbora za bezbjednost i međusobnih optužbi tadašnjeg ministra pravde Andreja Milovića i šefa Specijalnog policijskog odeljenja Predraga Šukovića o vezama sa organizovanim kriminalom.

Besomučna proizvodnja afera, proizvodi samo –  opšte nepovjerenje.

 Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo