Povežite se sa nama

Izdvojeno

SKUPŠTINA GLUVA NA PRIMJEDBE PREDSJEDNIKA DRŽAVE: Partijsko zakonodavstvo

Objavljeno prije

na

Predsjednik Jakov Milatović vratio je parlamentu na ponovno izjašnjavanje devet novousvojenih  zakonskih rješenja. Osam je ponovo usvojeno, praktično bez rasprave. Samo u jednom slučaju njegova intervencija dala je rezultat. I tada, tek nakon intervencija Evropske komisije

 

 

Nastavlja se pravni i politički ping-pong između Predsjednika države Jakova Milatovića,  te Skupštine i Vlade sa druge strane. On im, svako malo, vraća na ponovno izjašnjavanje po neki od  zakona usvojenih u parlamentu po hitnom postupku. Oni ih, u najkraćem mogućem roku, usvajaju ponovo.

Najnovijoj epizodi svjedočimo ovih dana. Milatović je odbio da potpiše izmjene i dopune Zakona o unutrašnjim poslovima, Opšteg zakona o obrazovanju i i vaspitanju te Zakona o energetici. Potom su, prvo Vlada a za njom i Skupština (predsjednik parlamenta Andrija Mandić) odlučili da se o istim zakonima glasa na vanrednoj sjednici Skupštine zakazanoj za početak septembra. U najkraćem zakonom propisanom roku za ponovno razmatranje akata koje Predsjednik države vrati na ponovno izjašnjavanje.

U obrazloženju odluke Predsjednika Milatovića da ne proglasi (potpiše) izmjene i dopune Zakona o unutrašnjim poslovima ukazuje se na spornu činjenicu da je njima predviđeno da se ubuduće policijski službenici zapošljavaju bez javnog oglašavanja (konkursa) i bez kadrovskog plana. Pošto već mjesecima slušamo da policiji nedostaje od 1.000 do svih 2.500 policajaca, jasno je da je u pitanju veliki poduhvat sa mogućnošću da se on izvede na raznorazne načine. I, možda, ne baš na sveopšte zadovoljstvo i korist.

„Kompletnu proceduru izbora policijskih službenika sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova preko komisije koju obrazuje ministar, a obzirom da su ministri nesumnjivo politički izabrana lica, u tom smislu postoji visok stepen rizika od dodatne politizacije kako navedenog Ministarstva, tako i Policije”, stoji u obrazloženju odluke iz Predsjednikovog kabineta.

Kao što ministar unutrašnjih poslova stiče pravo da odlučuje ko ubuduće može a ko ne može biti policajac, tako je ministru/ministarki obrazovanja dato, nedavnim izmjenama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, da imenuje direktore škola i vaspitnih ustanova. Taj je posao do sada bio u nadležnosti šlolskih odbora u kojima je Ministarstvo imenovalo većinu članova. Ali im to nije bilo dovoljno.

“Smatram da se na navedeni način proces izbora direktora dodatno centralizuje, a njegova transparentnost smanjuje, što ga čini ranjivim i podložnim politizaciji“, navodi Milatović. „Mišljenja sam da usvojene izmjene predstavljaju korak unazad u odnosu na važeće rješenje…”.

Predsjednik je obrazložio i svoje neslaganje sa izmjenama Zakona o energetici. Zasmetalo mu je, a nije jedini, to što će se ubuduće članovi i predsjednik Odbora Regulatorne agencije za energetiku i regulisanje komunalnih djelatnosti birati u Skupštini, a ne kako je to do sada rađeno – Komisija sastavljena od sedam članova koje su predlagali: Vlada, Crnogorska akademija nauka, Univerzitet Crne Gore, Privredna komora i Skupština.

Konačno, Milatović je istakao da je neprihvatljivo, „imajući u vidu značaj predloženih izmjena“, da ni jedan od pomenutih zakona, kao ni većina onih koje je on svojim potpisom stavio u pravni promet, nijesu prošli javnu raspravu, već su usvojeni po hitnom postupku. “Suštinske promjene sistemskih zakona moraju proći sve predviđene demokratske procedure i uključiti zainteresovanu javnost i stručna tijela“.

Sa sličnom argumentacijom, fokusiranom na konkretna zakonska rješenja koja su po mišljenju predsjednika i njegovih saradnika/savjetnika bila sporna, susreli smo je još šest puta od formiranja Vlade Milojka Spajića.

Milatović je, početkom avgusta, bez potpisa ostavio izmjene Zakona o inspekcijskom nadzoru i Zakon kojima su propisane odredbe o inspekcijskom nadzoru. U junu, to je bio Zakon o nacionalnom javnom emiteru – Javnom medijskom servisu Crne Gore. Krajem prošle godine osporio je tri zakonska rješenja: Zakona o privrednim društvima, Zakona o finansiranju lokalne samouprave i Zakona o elektronskim komunikacijama.

Većina primjedbi svodila se na bojazan da se zakoni mijenjaju zbog dodatne politizacije ili zadovoljenje nečijih privatnih interesa. Milatović je, ne jednom, ukazao na „visok stepen rizika od dodatne politizacije…“, kritikujući rješenja kojima su Vlada i Skupština preuzimale dotadašnje ingerencije nezavisnih, ili makar politički manje zavisnih, tijela i komisija. Ili ukidajući pravila koja su propisivala način raspodjele novca iz državne kase, prepuštajući Vladi da tim parama raspolaže po svom ličnom ili političkom nahođenju (izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi).

Ujedno, mijenjani su sistemski zakoni kako bi neko „ciljano“ bio skrajnut ili postavljen na kakvu prestižnu funkciju. U  slučaju izmjena Zakona o javnom emiteru (RTCG) prepoznali smo namjeru da se produži mandat aktuelnom generalnom direktoru, tako što su kriterijumi za izbor na tu funkciju upodobljeni sa onim što on zadovoljava. Zakon o privrednim društvima zimus je mijenjan sa očiglednom, ako ne i isključivom, namjerom da se preuzmu odbori direktora državnih kompanija i spriječe oni koji su imenovani u mandatu Vlade Dritana Aabzovića da izaberu izvršne direktore. To se nije krilo.

Da se stvar osigura, išlo se i na neobrazloženu retroaktivnost novih zakonskih rješenja. Glavni cilj bila je Elektroprivreda.

Iz Pokreta Evropa sad, iako je Milatović tada još  bio njihov potpredsjednik, Predsjedniku države je saopštenjem zamjereno da je posljedica njegovog nepotpisivanja Zakona o privrednim društvima „čuvanje starog Borda direktora EPCG, instaliranog od strane 43. Vlade, čime se stvara mogućnost da članovi koje je imenovala Abazovićeva Vlada na namještenom konkursu izaberu novog izvršnog direktora u punom mandatu i po mjeri bivšeg premijera”.

PES je sa koalicionim partnerima istjerao svoje. Imamo novi bord EPCG i nove probleme sa njihovim čerka firmama Solar gradnjom i Željezarom. Odgovorni se prave nevješti.

Nakon što je PES formirao Vladu, predsjednik Milatović vratio je parlamentu na ponovno izjašnjavanje devet novousvojenih  zakonskih rješenja. Osam je ponovo usvojeno, praktično bez rasprave. Uz potpuno ignorisanje njegovih primjedbi. U kritike da se svrstao na stranu opozicije i, ponekad, ozbiljne optužbe.

Poput onih koje je na račun Predsjednika izrekao  potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj. „Želim upoznati javnost da su sve primjedbe Milatovića – na koje inače nema pravo, jer je kao predsjednik države neustavno preuzeo nadležnosti Vlade, netačne i predstavljaju smišljenu izmišljotinu kako bi se pojedincima sačuvale fotelje, a na uštrb funksionalnosti države”, navedeno je u saopštenju Đeljošaja nakon što je Milatović odbio da potpiše izmjene Zakona o privrednim društvima.

U jednom slučaju, intervencija Milatovića dala je rezultat. Ne zato što je parlamentarna većina, ili Vlada, prihvatila njegove primjedbe, nego zato što je tako kupljeno vrijeme, pa su primjedbe iz Evropske komisije na izmjene Zakona o elektronskim komunikacijama stigle u Podgoricu na vrijeme, da spriječe Vladu da od Skupštine preuzme kontrolu (nadzor) nad Agencijom za elektronske komunikacije.: Primjedbe EK, ispostavilo se, primljene su ovdje kao 11. zapovijest, pa su se poslanici nadmetali u iskazivanju svoje odanosti evropskim integracijama.

Još je jednom Milatović iz posla sa Vladom izašao makar kao moralni pobjednik. Proljetos, kada je odbio da raspiše već raspisane izbore u Šavniku i skrati mandat lokalnom parlamentu koji je  istekao još u jesen 2022.   Od toga nijesmo imali koristi. Vlada je digla ruke, kada se ispostavilo da je njen naum o brzopoteznom rješavanju šavničkog izbornog problema nezakonit. I on traje do danas.

Navedeno ne treba razumjeti kao dizanje spomenika aktuelnom predsjedniku države. On radi svoj posao, ne uspijevajući da pronađe način da uspostavi valjanu komunikaciju i utiče na izvršnu i zakonodavnu vlast.  Ipak, ostavlja pisane tragove o tome da su aktuelni zakonodavci bili upozoreni na potencijalnu opasnost propisa koje usvajaju. Bolje išta nego ništa.

Jakov Milatović nije bio veliki zagovornik javne rasprave i uključivanja javnosti u procese donošenja odluka i zakona dok je bio dio izvršne vlasti. Sjetimo se formiranja Montenegro vorksa ili pripreme i predstavljanja programa Evropa sad 1. To ne spori njegovo pravo da evoluira i promijeni mišljenje. Ali jača enigmu: zašto se stvari ovdje bolje i jasnije vide kada ste, formalno ili suštinski, u opoziciji?

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo