Univerzitet Donja Gorica raspisao je ove sedmice konkurs za postdiplomske studije na Fakultetu pravnih nauka i Humanističkim studijama. Da je kojim slučajem u oglasu izostao logo premijerove obrazovne firme, teško da bi i najoštrije oko uspjelo da primijeti da se ne radi o studijama na državnom univerzitetu. Prosto: većina predavača na Univerzitetu Donja Gorica angažovana je i na Univerzitetu Crne Gore. SAMI PROTIV SEBE: Profesor Radovan Vukadinović, najavljuju iz UDG-a, biće rukovodilac studija Međunarodni odnosi i Američke studije. Vukadinović je istovremeno kao gostujući profesor nekoliko godina angažovan i na Fakultetu političkih nauka državnog Univerziteta. Vukadinović je, inače, penzionisani profesor zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti.
Na studijama kojima će Vukadinović šefovati predaju: Ilija Vujačić, dekan Fakulteta političkih nauka u Beogradu, od osnivanja angažovan na državnom FPN-u Podgorici. Tu je i ugledni beogradski profesor Đuro Šušnjić, koji će predavanja držati i studentima državnog univerziteta, ali i studentima na UDG-u.
Na specijalističkim studijama UDG-a predavaće još jedan ugledni beogradski profesor – Branko Lubarda. Lubarda, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, takođe predaje na Fakultetu političkih nauka na Univerzitetu Crne Gore.
To nije sve: na spisku onih koji istovremeno predaju i na UDG-u i na Univerzitetu Crne Gore su i Ćedomir Čupić, profesor Beogradskog univerziteta i njegov kolega Vučina Vasović.
Osim profesora sa strane ima i ovdašnjih uglednih imena. Tako na Univerzitetu Crne Gore i UDG-a, ako su tačni podaci sa sajtova oba univerziteta, predaje i akademik Mijat Šuković.
NEPRIRODNO, ALI VRIJEDI: ,,Nije prirodno da naši profesori predaju i kod privatnika, ocijenio je nedavno rektor državnog univerziteta”, Predrag Miranović.
Miranović je objasnio da je Senat državnog univerziteta donio odluku na osnovu kojeg su gostujuća predavanja profesora državnog univerziteta dozvoljena van granica Crne Gore, uz saglasnost univerzitetskih vlasti, ali da su se ,,negativno” odredili prema tome da predaju i na privatnim univerzitetima u Crnoj Gori. ,,Ne može se igrati i za Budućnost i za Zetu”, htio je rektor da narodu približi problem konflikta interesa kod profesorskog zanimanja.
Profesori beogradskog i zagrebačkog univerziteta otuda nijesu obuhvaćeni odlukama državnog univerziteta. To što dobijaju honorar i od državnog i od privatnog premijerovog univerziteta nije nezakonito. Ne moraju da strepe od kazni iz Miranovićeve kancelarije.
Jesu li kazne stigle one koji su je zaslužili po propisima univerzitetskih vlasti, ne zna se. Rektor Miranović je, kaže, otkrio da dvojica profesora rade i na UDG-u i najavio njihove otkaze ukoliko se, kako su ,,mu obećali”, ubrzo ne odluče za samo jednog poslodavca. Miranović nije htio da otkrije imena dvojice profesora.
Dekan Ekonomskog fakulteta Milorad Jovović upozorio je skoro da ,,na Senatu vodi bitke da dokaže da nije logično da pojedini profesori predaju kod konkurencije”, te da u Senatu nemaju mnogo ,,razumijevanja” za njegove ideje i upozorenja.
ASISTENTI NA BRANIKU NAUKE: Iako beogradski i zagrebački profesori nijesu u sukobu sa zakonom, njihovo istovremeno gostovanje na državnom i na privatnom univerzitetu u Crnoj Gori otvara jedan drugi problem: kvalitet nastave.
Kako jedan čovjek, a da nije Sport Bili, može tokom pet radnih dana držati časove u Beogradu, Zagrebu, na dva podgorička univerziteta, i skoknuti do kakvog evropskog čuvenog fakulteta?
Neke od njih su zbog ,,naučnog tezgarenja” prozivale kolege van Crne Gore. Tako recimo profesor Radovan Vukadinović, osim na dva univerziteta u Podgorici, predaje i na Sveučilištu u Mostaru.
,,Na studiju Politologije imate prof. dr Radovana Vukadinovića, koji će „nositi kolegij”, dočim će taj kolegij zapravo nositi njegov novak, ili asistent, koji je diplomirao novinarstvo, pa stoga za ‘međunarodne odnose’ uopće nije kvalificiran”, pisao je nedavno o tom problemu Vukadinovićev kolega Dražen Pehar.
Tamošnje obrazovne vlasti su, uz razumijevanje da Mostar nema dovoljno osposobljenog kadra, naredile da se problem mora riješiti ,,s obzirom da se takvi profesori ne mogu u potpunosti posvetiti studentima”.
Većina profesora koji dolaze iz Beograda i Zagreba, na oba podgorička univerziteta imaju i po nekoliko predmeta, te po 45 časova po semestru.
UKRAS NA REVERU: Studenti sa državnog univerziteta objašnjavaju da većinu tih profesora viđaju tek dva puta mjesečno, dok najveći dio posla odrađuju asistenti. Nerijetko, objašnjavaju oni, profesori gradivo ne prilagođavaju crnogorskim prilikama, odnosno nijesu upoznati sa ovdašnjim razlikama u odnosu na Zagreb, Beograd, Mostar….
,,Naravno da je fizički nemoguće postići da se bude na dva, ili tri univerziteta sa tolikim brojem časova, onda se sav posao prebacuje na saradnike i asistente”, potvrđuje jedan od saradnika sa državnog univerziteta.
Izuzev problema nedostupnosti studentima, zbog zakonitog ‘tezgarenja’ beogradskih i zagrebačkih čuvenih profesora državni i Univerzitet Donja Gorica počinju ličiti jedan na drugi (bar kad su u pitanju društvene nauke). A ova bi dva univerziteta, lijepo je to primijetio rektor Miranović, trebali biti konkurencija.
Neko bi pomislio da ni osnivačima UDG-a, premijeru Milu Đukanoviću, profesoru Veselinu Vukotiću i Draganu Vukčeviću nije u interesu da liče na državni univerzitet. Pogotovu što je ovaj džabe, ili se duplo manje izdvaja za školarine. Ugledna beogradska i zagrebačka profesorska imena dobro dođu kao demokratski ukras. A profesorima nije zgoreg dupli džeparac u provinciji.
Udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima, ukazuju istoričari Igor Radulović i Miloš Vukanović, autori Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje
,,Nauka i praksa su pokazale da se u društvima koja se ne suočavaju na pravi način sa svojom prošlošću, dramatično povećava mogućnost obnove sukoba… Izučavati kontroverzne teme, poput sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, fundamentalno je važno za razvoj kritičkog mišljenja mladih”, navodi se na početnim stranama Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, istoričara Igora Radulovića i Miloša Vukanovića, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje.
U Priručniku je dat pregled dosadašnje prakse nesuočavanja u udžbenicima. U udžbeniku za IX razred napad na Dubrovnik, rat u BiH i Hrvatskoj se spominju. Međutim, ne postoji niti jedan pomen zločina koji su počinili crnogorski građani tokom tog perioda, čak ni na dubrovačkom ratištu.
U udžbeniku za IV razred gimnazije, raspad Jugoslavije je detaljnije obrađen, a posebno poglavlje naslovljeno je „Crna Gora u vrijeme nestanka Jugoslavije 1991-2000.” Ipak, ne spominje se niti jedan ratni zločin počinjen na teritoriji Crne Gore, dok je napad na Dubrovnik stavljen u prethodno poglavlje „Nestanak Jugoslavije i građanski rat” uz objašnjenje da ga je napala JNA, a bez navođenja ikakve veze sa Crnom Gorom.
,,Učenicima se uskraćuju informacije kroz nepominjanje uloge Crne Gore u ratu na prostoru bivše Jugoslavije kao ni zločina na njenoj teritoriji. Naučne smjernice o predavanju kontroverznih događaja iz prošlosti, osim stvaranja kompletne slike, podrazumijevaju i davanje vrijednosnog suda do kojeg je došla istorijska nauka, država i sudovi. Imajući u vidu da su se crnogorske i međunarodne institucije odavno izjasnile i dale svoju ocjenu o glavnim događanjima, ostaje nejasno zbog čega ovi događaji nijesu pomenuti”, pitaju se autori.
Navode i da udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija u Crnoj Gori ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima. ,,Na ovaj način učenici/e stvaraju nekompletnu sliku o datom periodu i ne stiču potpun uvid u važan dio savremene istorije svoje države. Ovakav pristup može uticati na razumijevanje istorijskih procesa i otežava suočavanje s prošlošću”, piše u Priručniku.
Predrag NIKOLIĆ Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net
Osnovno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv osam osoba zbog pljačke depoa Višeg suda u Podgorici, ali u optužnici nema nalogodavaca. „ Kao da se nekom žurilo da na svaki način onemogući prikupljanje dokaza koji bi doveli do svih izvršilaca ovog krivičnog djela, a kasnije i do nalogodavaca“, kaže advokat Veselin Radulović. On smatra da postupanje nadležnih institucija, prvenstveno Tužilaštva, ne daje nadu da će ovaj proces dovesti do pravosnažnih osuđujućih presuda
Fotografija Dritana Abazovića, tadašnjeg premijera Crne Gore, kako zuri kroz rupu ispod zgrade podgoričkog Višeg suda obišla je region, a vjerovatno doprla još dalje. Društvenim mrežama slika znatiželjnog premijera odmah se proširila kao mim. Usred borbe protiv organizovanog kriminala i rezultata kojima se busala tadašnja Vlada, kriminalci u centru Glavnog grada uspjeli sa da iskopaju tunel do depoa sa sudskim dokazima i opljačkaju ga.
Slučaj Tunel u javnosti označava rupu u crnogorskom pravosuđu, koje gotovo godinu nije uspjelo da slučaj dovede do sudnice. Prošle godine, 11. septembra otkriveno je da je neko preturao dokaze u depou Višeg suda u Podgorici – gotovo 20 sati od tada utvrđeno je da je probijen zid te prostorije i da od nje vodi tunel do stana u zgradi naspram sudske, u Njegoševoj ulici. Kasnije je i zvanično rečeno da je tada ukradeno više komada oružja iz brojnih sudskih predmeta, određena količina droge i mobilni telefoni…
Da su učestvovali u tom kriminalnom poduhvatu, ODT Podgorica tereti Predraga Mirotića, Ivicu Piperovića, Katarinu Baćović, Nikolu Milačića, zatim državljane Srbije Veljka Markovića, Milana Markovića, Dejana Jovanovića i Vladimira Erića. Marijan Vuljaj osumnjičen je da je pomagao Baćovićevoj da se krije. Svi osumnjičeni se brane sa slobode…ODT je prošle sedmice podnijelo optužnicu protiv svih osumnjičenih u predmetu Tunel, izuzev Piperovića.
Jedan od Piperovićevih branilaca, advokat Stefan Jovanović, kazao je da on i njegov kolega Zoran Piperović još nijesu dobili odluku postupajućeg tužioca.
“Bilo bi lijepo kada bi političari, koji su svojim nastupima i izjavama, odnosno držanjem, kršili prezumpciju nevinosti Ivice Piperovića, makar uputili izvinjenje prije svega njegovoj djeci, a zatim i porodici, zbog svega onoga što je on pretrpio tokom postupka”, kazao je Jovanović.
Ivan ČAĐENOVIĆ Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net
Istraga u slučaju ubistva policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića sve se više prepliće sa istragom o ubistvu Duška Jovanovića, glavnog i odgovornog urednika lista Dan. U oba slučaja, nakon više decenija, još uvijek nemamo kažnjene sve izvršitelje i nalogodavce zločina
Porodica i prijatelji policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića zapalili su 30. avgusta u 00.50 sati svijeće ispred njegove kuće u podgoričkom naselju Tološi, gdje je prije 19 godina ubijen.
Četrdesetšestogodišnji Šćekić ubijen je 2005. godine ispred svog porodičnog doma u trenutku kada je iz vozila krenuo prema ulazu u kuću, a ubica je iz neposredne blizine, sa oko 25 metara daljine, ispucao dva rafala iz automatskog oružja. U tom trenutku bio je načelnik kriminalističke policije i istraživao je podmetnute eksplozije na gradilištu hotela Splendid, radio je i na istragama najvećih ubistava u Crnoj Gori kako njegovih kolega, tako i Duška Jovanovića glavnog urednika lista Dan.
Ni poslije skoro dvije decenije, ne zna se ko je naručio Šćekićevo ubistvo, a nema ni pravosnažne presude okrivljenima za ovaj zločin.
Obilježavanju godišnjice ubistva Šćekića prisustvovali su i predsjednik Skupštine Andrija Mandić i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović. Oni su poručili da je dužnost svih da se što skorije utvrdi ko je nalogodavac Šćekićevog ubistva.
,,Tadašnja bezbjednosna služba bila je sve osim bezbjednosna za poštene službenike policije. Nadam se da će neko nekad snositi odgovornost za propuste u istrazi, koji su uskratili mogućnost da optužnicom budu obuhvaćeni nalogodavac i dvojica službenika ANB-a koji su bili logistika ubicama mog brata”, kazala je sestra ubijenog policijskog inspektora Slavica Šćekić.
Ona je na mjestu ubistva svog brata još jednom podsjetila nadležne da pravda još nije zadovoljena, poručivši da od borbe neće odustati. Najavila je da će se slučaj ponovo naći pred Apelacionim sudom 30. septembra, a od oktobra će pred sudijama biti svake srijede.
Maratonski postupak za ubistvo Šćekića pratile su brojne kontroverze, od pomenutih ukinutih presuda zbog grešaka u pisanju do misterioznih nestanaka predmeta iz spisa predmeta.
Optuženi u ovom slučaju Saša Boreta, Ljubo Bigović, Milan Šćekić i Ljubo Vujadinović prvo su osuđeni na po 30 godina zatvora, međutim, drugostepena vijeća su ove presude ukinula. Razlog za to bile su bitne povrede odredaba krivičnog postupka, što je često dovodilo do povrede prava na odbranu i pravično suđenje. I pored prvih oslobađajućih presuda iz 2009. godine, koje je donio sudija Lazar Aković, slučaj je bio prepun tehničkih grešaka. Aković je nakon toga prešao u advokaturu, a proces se nastavio s nizom odlaganja i novih suđenja.
Sestra ubijenog inspektora nedavno je kazala kako je u noći ubistva na njegovom radnom stolu vidjela spisak ubica i nalogodavaca u slučaju Duška Jovanovića, te u tome vidi glavni motiv za ubistvo njenog brata.
,,Ja sam lično vidjela u sobi moga brata zapisnik i izvještaj na kome je decidno pisalo ko je ubio Duška Jovanovića. Znači na tom zapisniku je pisalo da je Vuk Vulević pucao iz zadnjeg sjedišta naslonivši desnu ruku na rame Muše Osmanagića koji je sjedio na mjesto suvozača da mu ruka ne zadrhti i tako je pucao i ubio Duška Jovanovića”, kazala je Slavica Šćekić.
Dan nakon tragedije, kolege iz policije su došle da posjete porodicu Šćekić. Dok su dva službenika boravila u dnevnoj sobi sa porodicom, treći je uskočio kroz prozor. Od tog dana nema ni traga ni glasa o izvještaju, kazala je sestra ubijenog.
Nakon ove izjave, tužiteljka Danka Ivanović-Đerić, koja vodi istragu o ubistvu Duška Jovanovića, ispitala je i Slavicu Šćekić.
Protekle sedmice penzionisani tajni agent Duško Golubović je više sati ispitivan u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici u sklopu ponovo otvorene istrage o ubistvu glavnog i odgovornog urednika Dana Duška Jovanovića.
Da Golubovića i njegovog najbližeg saradnika Zorana Lazovića treba saslušati u novoj istrazi nedavno je sugerisao i bivši premijer i lider GP URA Dritan Abazović, koji je i sam dao iskaz pred tužiteljkom Ivanović Đerić. On je rekao da su se tokom njegovog mandata kao koordinatora bezbjednosnih službi, a kasnije i premijera, u operativnim informacijama vezanim za ubistvo Jovanovića konstantno provlačila dva imena Zoran Lazović i Duško Golubović.
,,Svi su redom pominjali Lazovića i još nekoliko imena. Moja uloga nije bila da provjeravam te informacije, već da ih proslijedim nadležnima, što sam i učinio, zahtijevajući da se konačno, nakon dvije decenije ćutanja i prikrivanja, taj zločin rasvijetli”, kazao je Abazović.
Duška Golubovića je svojevremeno, neposredno nakon atentata na Jovanovića, spominjao i hrvatski Nacional. Njega i Lazovića prate brojne kontraverze još od vremena angažovanja u nekadašnjoj Službi državne bezbjednosti. Lazovićev sin Petar, koji se sumnjiči za saradnju sa „kavačkim klanom”, u „skaj” prepiskama sa članovima te kriminale grupe pominjao je i izvjesnog Goluba, koji „ima milione, a samo djeci daje, drugo nikome ni banke”. Pretpostavlja se da je Golub upravo najbliži saradnik njegovog oca Duško Golubović.
Nakon što je MANS objavio istraživanje o višemilionskoj imovini Golubovićeve porodice, on se pred javnošću branio da je do dijela tih sredstava došao rudareći bitkoine.
Krajem juna novinarka Radio televizije Republike Srpske Nataša Miljanović-Zubac predočila je tužiteljki podatke do kojih je došla istražujući ubistvo Jovanovića, a koji bi, kako tvrdi, mogli dovesti do rasvjetljavanja tog zločina.
Prošle godine u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, u toj istrazi, saslušano je nekoliko osoba, među kojima i Vesna Medenica, koja je bila vrhovni državni tužilac kada je Jovanović ubijen. U svojstvu svjedoka prethodno je saslušan i nekadašnji direktor Uprave policije Veselin Veljović. On se, navodno, izjašnjavao na okolnosti nestanka službene zabilješke u kojoj su službenici UP nakon hapšenja jedinog osuđenog za saučesništvo u tom ubistvu Damira Mandića upisali sve što im je te noći ispričao. Nekadašnji prvi crnogorski policajac prije nekoliko godina je saopštio da je ubistvo Jovanovića operativno riješeno, odnosno da policija zna ko je to uradio, ali da nema materijalne dokaze.
Tako prolaze decenije bez otkrivanja nalogodavaca ovih zločina.