Povežite se sa nama

OKO NAS

Pukla i vlast i sezona

Objavljeno prije

na

To ni najveći pesimisti nijesu mogli predvidjeti. Za manje od dvije godine vladajuća koalicija koju u Ulcinju čine Nova demokratska snaga FORCA, Demokratska partija Fatmira Đeke, Socijaldemokratska partija i Građanski pokret Perspektiva Amira Holaja nepovratno je propustila šansu da Ulcinj učini prijatnijim mjestom za življenje. U suštini, osim donošenja detaljnih urbanističkih planova, na svim drugim poljima ona je u prethodnih 600 dana doživjela potpuni debakl. Dugovi su rasli, zarade zaposlenima u opštini i preduzećima, čiji je ona osnivač, kasne od tri do 14 mjeseci, nije započeta gradnja nijednog novog hotela, čak nije usvojen ni strateški plan opštine, što znači da trenutna vlast nema ni vizije kako dalje.

To se može zaključiti i iz izvještaja o radu za 2012. godinu predsjednika opštine Nazifa Cungua, koji nakon 50 stranica opisivanja stanja u „Prijedlozima i mjerama” tek jednom jedinom rečenicom zaključuje: „Pošto se opština Ulcinj i javna preduzeća nalaze u veoma teškoj finansijskoj situaciji, neophodna je pomoć Vlade i Ministarstva finansija. Time bi bile stvorene realne pretpostavke za početak valorizacije najznačajnijih privrednih resursa Crne Gore i ujedno spriječene moguće teške posljedice”. No, one su već tu. Cungu je prije mjesec dana potpisao Sanacioni plan s Ministarstvom finansija, kojim je, kako tvrde u Socijalističkoj narodnoj partiji, uveden stečaj u opštini Ulcinj. I poslanik Pozitivne Crne Gore Dritan Abazović smatra da je na taj način „Cungu priznao poraz, a da je novi predsjednik opštine Ulcinj crnogorski ministar finansija Radoje Žugić”. U opoziciji pozivaju vlast da javnosti prezentuje taj dokument kako bi se znalo da li su potpisali otpuštanje gotovo trećine zaposlenih radnika i značajno smanjenje zarada. „Time su jednim potezom pera derogirali ingerencije lokalne samouprave, dok su im istovremeno usta puna priče o decentralizaciji”, kaže šefica odborničkog kluba Demokratske unije Albanaca Hadidža Đonović. Cungu nevoljno priznaje: „Sanacioni plan podrazumijeva prenošenje nadležnosti i odlučivanja na Ministarstvo finansija i na crnogorsku Vladu”. On navodi da opština mora da uzme novi kredit od oko dva miliona eura da bi izmirivala obaveze za poreze i doprinose na plate zaposlenih koje nijesu uplaćivane godinama. „Opština je bila dužna da potpiše protokol o izmirivanju tih obaveza, jer bi nam uzeli 2.450.000 eura koliko smo dužni, odnosno bio bi nam stalno blokiran žiro-račun”, napominje on.

No, njegovi koalicioni partneri tvrde da nijesu učestvovali u donošenju te odluke, te da su sasvim marginalizovani u upravljanju lokalnom samoupravom. ,,Sporazum o vršenju koalicione vlasti kojeg smo mi potpisali predviđa stalnu saradnju, međusobno uvažavanje i potpunu saglasnost koalicionih partnera kod predlaganja i usvajanja nekih važnih akata, kao što je budžet, završni račun, odluke o zaduženjima i slično. Ovaj dio Sporazuma je kršen od početka i u kontinuitetu od strane najjačeg partnera u koaliciji, to jest FORCE”, navodi predsjednik OO SDP i potpredsjednik opštine Ulcinj Selim Resulbegović.

,,Cungu nikada nije iskazivao spremnost za saradnju. Vjerovali smo da će se vremenom to popraviti. Ali, sada znamo da je on nepopravljiv”, kazali su Monitoru iz Demokratske partije Fatmira Đeke. Stoga je ta stranka, koja ima pet odbornika u opštinskoj Skupštini, odlučila da ne podrži Cunguov Izvještaj o radu, što su učinile i ostale dvije članice koalicije, pa se Cungu početkom ovog mjeseca na zasijedanju Skupštine opštine našao na ledu. Spas je pokušao da nađe u opozicionoj Demokratskoj partiji socijalista, koja u lokalnom parlamentu ima sedam odbornika. No, promptna reakcija iz centrale stranke spriječila je čelnika opštinskog odbora Đukanovićevih socijalista Ljora Nrekića da Cunguu pruži ,,pojas za spasavanje”, tako da je sada FORCA ostala praktično sama.

Nastavak sjednice, koja je prekinuta upravo dok se raspravljalo o Izvještaju o radu predsjednika opštine i koja se mora okončati do kraja jula, pokazaće kako će se stvari dalje odvijati na ulcinjskoj političkoj sceni. Ako on ne bude prihvaćen, a malo je naznaka, to će praktično značiti da se ne samo vladajuća koalicija i formalno raspala, nego i da Cunguova administracija može ,,pakovati kofere”. „Nezadovoljan sam radom koalicionih partnera. Lokalna vlast ne funkcioniše kako treba, tako da bi uskoro mogli očekivati izbore. Možda bi to bilo najkorektnije prema građanima”, kaže sada predsjednik Ulcinja i lider FORCE.

To je stav i gotovo svih ostalih aktera na političkoj sceni, pa će se novi lokalni izbori u Ulcinju održati najesen. Ako budu i parlamentarni na nivou države, onda u paketu sa njima. Odlazeća vlast je strašno razočarala građane koji su ih očekivali kao spasioce, pa za njom niko neće žaliti. Posebno ne nakon još jedne u nizu veoma loših turističkih sezona. Ko se ne bi sjećao sa koliko su se žara tokom čitave zime i proljeća dežurni optimisti utrkivali u procjenama da će ona biti uspješna. Ljudima koji jedinu priliku za dobit imaju tokom ljeta, gradu koji ima najmanju prosječnu zaradu u zemlji i koji jedini na Primorju bilježi pad broja stanovnika, ova bi kap mogla preliti čašu.

Za Abazovića to je i koketiranje FORCE, protivno želji birača i simpatizera, sa DPS-om, koji je, kako tvrdi, najveći krivac za stanje u Ulcinju. ,,Ulcinju trebaju ne samo novi izbori, već i nova politička klasa. Ovaj grad je umoran od političkih patuljaka i digitron-uprava koji se kontrolišu sa drugih adresa”, poručuje Abazović.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo