Početkom naredne sedmice predstavnici Sportsko-ribolovnog kluba Tara i Morača, koji od prije dva mjeseca gazduje kolašinskim vodama, podnijeće prijavu protiv izvođača radova na autoputu, kineske kompanije CRBC. Na to su, kažu, prinuđeni, nakon što su prikupili mnogo dokaza koji govore da se radovima na autoputu rijeka Tara svakodnevno devastira. Kako pojašnjavaju, ribolov na tom dijelu rijeke je sada gotovo nemoguć, a takvo stanje traje mjesecima. ,,Ribolovci svakodnevno prijavljuju da je rijeka stalno mutna. Ribolov je nemoguć, a neki od naših članova žele da nam vrate ribolovne dozvole a mi njima novac. To je najmanji problem pri činjenici da je rijeka ugrožena a još nije jasno koliko i na koje sve načine”, kažu u kolašinskom SRK.
Predsjednik Upravnog odbora tog kluba Momir Živković, prije nekoliko sedmica, inspektoru za vodoprivredu prijavio je podizvođača na autoputu, podgoričko preduće Montenegro petrol. Iz SRK su zaustavili mehanizaciju te firme i spriječili ih, kako tvrde, da prekopavaju Taru.
,,Podizvođaču, podgoričkom preduzeću Montengero petrol obustavili smo radove. Vađen je šljunak i pijesak iz rijeke. Takođe, imamo pouzdane informacije da se uveče cisterne ispiraju u rijeci, pa u vodu dospijeva i beton. Zbog svega toga danima je nemoguće odrediti koje je boje voda. Povjereno nam je čuvanje kolašinskih voda i u tome ćemo biti ažurni i odgovorni”, kažu u kolašinskom ribolovnom klubu.
Oni su, tvrde, odredili i posebnog čuvara, koji će kontrolisati stanje na rijeci u blizini gradilišta a svako ugrožavanje Tare od sada će biti prijavljeno nadležnim inspekcijama.
I mještani u blizini gradilišta više puta su upozoravali da je stanje rijeke katastrofalno. ,,Zbog jednog vrlo bitnog projekta, kao što autoput svakako jeste, svakodnevno dozvoljavamo ugrožavanje prirodnog dobra kakvo je Tara. Jasno je da strane kompanije možda ne mogu kako treba shvatiti značaj ove rijeke, ali smo svakako to očekivali od investitora, to jest, države. Stanje je ovdje svakim danom sve gore. Tara, otkako su počeli radovi, nijednog dana nije bila bistra. Vade pijesak, otpadne vode iz fabrike betona ističu u rijeku, peru cisterne, s gradilišta otiču otpadne vode… Žao mi je što nismo bili jednistveni da stanemo svi u zaštitu ove rijeke”, objašnjavaju mještani Jabuke.
Vlasnici jednog od djelimično eksproprisanih imanja za potrebe izgradnje autoputa, brat i sestra Zdravko i Zorica Vujisić, više puta su novinarima dostavljali dokaze da je Tara ugrožena. Oni tvrde da voda puna maltera i ostalog otpada svakodnevno završava u rijeci, devastirajući, tvrde, i djelove njihovog imanja, koji nisu obuhvaćeni eksproprijacijom.
,,Posebno kad je kiša, bujica sve što spere s gradilišta iznad naše kuće nosi preko dvorišta u Taru. Do sada na naše apele niko nije obratio pažnju. Naše rekacije su kometarisane kao opstrukcija radovima na autoputu”, kažu Vujisići.
Iz kineske kompanije CRBC više su puta demantovali tvrdnje svih onih koji su ,,stali u zaštitu Tare”. Iz te kompanije minule godine informisali su javnost da su izradili predlog mjera za zaštitu Tare i objasnili da nemaju svoju fabriku betona na kampu Jabuka. Betonom se, kažu, snabdijevaju od podizvođača, kompanije Montenegro petrol, koja ima takvu fabriku na Jabuci.
,,Proizvodni proces u fabrici za izradu betona Jabuka temelji se na sistemu recirkulacije, kao što je definisano u Procjeni uticaja na životnu sredinu, na osnovu koje su izdate ekološka i vodna dozvola za betonjerku Jabuka. Sistem recirkulacije podrazumijeva zatvoreni sistem, u kojem se otpadne vode iz proizvodnje ne ispuštaju u finalni recipijent (rijeku), već se vraćaju u proces proizvodnje betona. Zahvaljujući ovakvom sistemu, ne postoji mogućnost da otpadne vode iz procesa proizvodnje betonjerke dospiju u vode rijeke Tare”, objasnili su iz CRBC.
Tvrde da je važno napraviti razliku između otpadnih voda iz proizvodnje i otpadnih voda koje nastaju na platformi fabrike, ,,a koje su najvećim dijelom vode nastale iz atmosferskih padavina”. Zbog toga su, kako kažu, pored sistema recirkulacije za otpadne vode iz proizvodnje, preduzeli dodatne zaštitne mjere. Iz kineske kompanije tvrde i da su uradili dodatna poboljšanja sistema prerade otpadnih voda (kanali za prikupljanje atmosferskih padavina) na platformi fabrike betona.
,,Kompanija CRBC ima veoma stroga pravila o odlaganju otpadnih materijala i očekujemo da takva pravila poštuju i svi naši podizvođači. U pogledu ekoloških standarda, mi smo u obavezi da poštujemo ekološke propise države Crne Gore, ali i važeće međunarodne standarde. Ukoliko bilo koje od naših gradilišta ne ispunjava propisane standarde odlaganja otpada, uspostavljen je strogi sistem kažnjavanja”, rekli su iz kineske kompanije.
Pijesak iz Tare, tvrde, ne koristi se kao građevinski materijal, jer ne ispunjava standarde, već se koristi za gradnju nasipa i podgrada. Sve ove aktivnosti izvode se u skladu sa crnogorskim zakonima (Zakon o vodama) i dobijenim dozvolama od nadležnih crnogorskih institucija.
,,Otpad, čvrsti i opasni otpad, betonski mulj i otpadne vode, tretiraju se u skladu sa sljedećim dokumentima: Procjena uticaja na životnu sredinu za autoput Bar – Boljare, Program praćenja uticaja na životnu sredinu, potom planovi koje je razvila kompanija CRBC – Plan upravljanja otpadom, Plan upravljanja opasnim otpadom, Procjena uticaja na životnu sredinu za betonjerku Jabuka, posebne Procjene uticaja na životnu sredinu za svako postrojenje za preradu otpadnih voda. Čvrsti otpad skuplja i transportuje lokalno komunalno preduzeće Kolašin, i isti se odlaže na deponiji Kolašin, dok opasni otpad redovno skuplja i transportuje akreditovana kompanija. Betonski mulj iz betonjerke se smješta u namjenski projektovane boksove odakle se može prikupljati i sušiti”, tvrde u CRBC.
S druge strane, kolašinski ribolovci kažu da će vrlo brzo dostaviti dokaze da briga o Tari nije ni približna onome što tvrde u kineskoj kompaniji. Tada će, očekuju, biti prinuđene da na adekvatan način reaguju i nadležne državne institucije.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ