Povežite se sa nama

OKO NAS

SEZONA NA PRAGU, ULCINJ U SLOBODNOM PADU: Raspad Duškovog eksperimenta

Objavljeno prije

na

Oko ponoći, u nedjelju, 11. juna, na pola sata, bio je totalno blokiran saobraćaj na Pristanu. Pet betonjerki je pokušavalo da se probije glavnim gradskim šetalištem do svog odredišta. Vrijeme je to, računali su, kada ne radi inspekcija, kada se na miru može završiti planirani posao.

Ko se ovdje obazire na zvaničan stav da su građevinski radovi morali da budu okončani još 15. maja! A posebno, ko pamti da je krajem februara na sjednici Vlade formirana nekakva međuresorska radna grupa za suzbijanje divlje gradnje, sa čelu sa vicepremijerom Zoranom Pažinom, koja je jednom posjetila Ulcinj, ekspresno je donijeto dvadesetak rješenja o rušenju nelegalnih objekata i podnijeto približno toliko krivičnih prijava. I na tome se praktično sve završilo.

Prema nezvaničnim podacima, preko 80 odsto objekata na teritoriji ulcinjske opštine je neplanski izgrađeno. Zbog te činjenice najmanje polovina turističkog prometa ostaje u tzv. sivoj zoni, a štete po opštinski budžet se svake godine mjere milionima eura.

Iz Socijalističke narodne partije su saopštili da su investitori u bliskom srodstvu sa čelnicima Opštine ocjenjujući da je „sasvim moguće da se ovdje radi o korupciji u velikom obimu, što i jeste specijalnost ulcinjske vlasti”.

Ova epizoda najbolje pokazuje ukupno stanje u opštini Ulcinj, kojeg iz opozicionih stranaka ocjenjuju kao anarhiju. A sve se dešava na početku još jedne turističke sezone, koju Ulcinjani očekuju sa nadom i strepnjom.

„Problema je toliko da je veliko pitanje kako će proteći narednih 90 dana, u kojima se ostvaruje preko 95 odsto turističkog prometa”, kažu iz Opštinskog odbora URE i navode: nezakonita aktivacija deponije ‚Hija’, nesposobnost vođenja postupka za izdavanje privremenih objekata i lokacija na način što građani ne mogu početi da rade; problem pasa lutalica, iako imamo azil za pse; divlja gradnja cvjeta iako je zabrana gradnje; javne finansije u kolapsu i to u vrijeme kada bi trebalo da su prihodi na najvećem nivou; panično se traže novi krediti; investicije u infrastrukturu ne postoje; dinamitaši rade u tri smjene; od prvomajskih praznika nema niti jedne manifestacije u gradu, kao da je Turistička organizacija prestala sa radom; račun “Vodovoda” u blokadi, pa nam prijete restrikcije vode; ogromni problemi sa parkinzima iako su odavno gotova sva dokumenta neophodna za početak rada JP “Parking servis”…

Ali, instalirana vladajuća većina, u kojoj je čak 27 od ukupno 33 odbornika, mnogo ne haje na sve ove kritike. Nema čak ni sjednica tzv. Koordinacionog tijela za pripremu i praćenje turističke sezone.

Da će sve biti otežano pokazuju i dešavanja oko odlaganja tzv. kabastog otpada. Jer, iako je još od kraja 2011. godine prestala sa radom deponija „Hije” opštinska vlast je odlučila da tu odlaže otpad. „Bar još 100 dana. Nemamo novaca da sada plaćamo odlaganje otpada na zajedničkoj regionalnoj deponiji ‚Možura'”, govorili su mještanima pitomog naselja Kruče. A tu, na samoj pjeni od mora, bi prema Prostorno-urbanističkom planu Opštine Ulcinj, koji je nedavno usvojen, trebalo biti ekskluzivno turističko naselje!?

Nakon nekoliko dana preganjanja, prijetnji krivičnim prijavama, okupljanja mještana i vikendaša, pronađen je kompromis. ,,Pošto smo ostvarili uvid u rješenje ekološke inspektorke Vesne Vučinić kojim se dozvoljava odlaganja otpada na smetlištu ‘Hije” 40 dana pristali smo da dozvolimo da to čine Opština Ulcinj i JP Komunalne djelatnosti. Ovaj rok teče od 9. juna, što znači da im to pravo ističe 19. jula”, kazali su mještani.

Oni su istakli da su se na taj korak odlučili jer u zaključku Vučinićke stoji obaveza da se „sav odloženi otpad u ovom periodu mora potom prenijeti na novu deponiju”.

Prema Lokalnom planu upravljanja otpadom koji je u martu usvojila Skupština opštine Ulcinj određeno je da ta lokacija bude u selu Gaču. U Javnom preduzeću Komunalne djelatnosti uvjeravaju da će se to zaista desiti do navedenog datuma, dok su mještani Kruča odlučni da nakon toga ne dozvole da se „ni jedna grančica” više odlaže na deponiji „Hije”.

Zbog problema sa plaćanjem računa Regionalnom vodovodu „Crnogorsko primorje” već nekoliko puta je ove godine bio blokiran račun Opštine i JP „Vodovod i kanalizacija”. A bez vode iz tog sistema, Ulcinju prijete nestašice u sezoni. Situacija iz avgusta 2013. godine, kada je na ulcinjskoj rivijeri boravilo preko 100.000 gostiju četiri dana bio bez vode, dovoljna je opomena za sve koji odlučuju.

Najviše pozornosti javnosti izazvao je postupak izdavanja u zakup atraktivnih privremenih objekata na teritoriji ove opštine. Ali, zbog traljavo vođenog postupka, protiv predsjednika i članova opštinske Komisije za izdavanje objekata, podnijeto je nekoliko krivičnih prijava Državnom tužilaštvu, a sa cijelim slučajem je upoznata i Vlada Crne Gore.

U opoziciji smatraju da ključnu odgovornost za ovo stanje snosi trenutni gradonačelnik Nazif Cungu sa svojim koalicionim partnerima, prije svega DPS-om. „Nikom ne bi pošlo za rukom kao Cunguu da zajedno sa DPS-om, za nepunu 1,5 godinu pokažu toliku dozu nesposobnosti i indiferentnosti prema problemima u našoj opštini. Uspjeli su da u ovaj grad uvedu totalnu anarhiju u kojem ništa ne funkcioniše osim laži i manipulacija koje plasiraju gospoda iz vlasti kako bi pokušali na neki način da zaštite svoje sitne pozicije”, tvrde u toj političkoj grupaciji.

Ali, i u vladajućoj strukturi su odnosi sve lošiji, a nervoza raste sa povećavanjem temperature vazduha, te približavanjem lokalnih izbora. Posebno se to odnosi na stalne tenzije između ključnih albanskih stranaka, Cunguove Force, s jedne, i Demokratske partije Fatmira Đeke, s druge strane, koje u savezu na lokalnom nivou drži samo „cement” DPS-a. Ali, i on pod teretom ličnih i partijskih interesa popušta, pa je na sceni raspad političkog eksperimenta koji je početkom prošle godine osmislio i realizovao zamjenik predsjednika DPS-a Duško Marković.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

PROSTORNO PLANIRANJE NA KOLAŠINSKI NAČIN: Magacin usred gradskog parka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Samo mišljenje glavne kolašinske arhitektice može osujetiti namjeru vlasnike hotela Bjanka, da u  gradskom parku postave hangar visine preko 13 metara. To im omogućava važeći program privremenih objekata i urbanističko tehnički uslovi, izdati od nadležnog Sekreterijata

 

 

Kompanija Beppler & Jacobsen Montenegro, vlasnik kolašinskog hotela Bjanka još nije dobila saglasnost od glavne gradske arhitektice Kristine Bulatović Pejić da u jedinom gradskom parku izgradi magacin, čija je visina preko  13 metara, a površina oko 600 m². Bulatović Pejić je u nezavidnom položaju, jer je takav montažno-demontažni objakat na lokaciji parka, usred borove šume, predviđen Programom privremenih objekata, koji je važio od 2019. do kraja minule godine. Dokumentom je precizirano da se na katastarskoj parceli 278, koja je na rubu parka, postavi montažno-demontažni ili nepokretni privremeni objekat, čija je maksimalna površina 610 kvadrata. Novi Program je u pripremi i ne zna se kad će biti okončan rad na tom dokumentu, a u međuvremnu lokalni Sekreterijat izdao je kompaniji urbanističko tehničke uslove (UTU) za hangar.

Glavna arhitektica je, prema onome što je Monitoru nezvanično rečeno u lokalnoj upravi, zatražila mišljenje Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Bilo je potrebno tumačenje oko toga da li “stari” Program još važi, s obzirom da je bio “oročen” do 2023.  Potvrdan odgovor Ministarstva otežeo je odluku, jer je činjenica da Beppler & Jacobsen Montenegro formalno ništa ne sprječava da nekoliko desetina metara od gradskog jezgra postave gigantski magacin. No, s druge strane, na osnovu idejnog rješenje (ID), Bulatović Pejić je kompaniju ovih dana obavijestila “da objekat nije u skladu sa ambijentalnim vrijednostima”.  Procedura je takva da će, nakon njenog obavještenje, kompanija imati prostor za izjašnjenje, pa će tek onda biti moguće donijeti i konačno rješenje.

Na sajtu Opštine nije dostupno idejno rješenje (ID) magacina. S obzirom da je njegovo postavljanje planirano na rubu parka, na mjestu nekadašnjeg otvorenog bazena, ukoliko kompanija dobije potrebne saglasnosti, do objekata bi bilo neophodno izgraditi i prilazni put. Uz to, vjerovatno, posjeći i nekoliko stabala, jer trenutno ne postoji saobraćajnica koja vodi do te lokacije. Propisima je precizirano da se privremeni objekti mogu postavljati pod uslovom da ne narušavaju osnovne i prateće komunalne funkcije, javne površine, ne degradiraju prostor i ne ugrožavaju životnu sredinu.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SEZONA 2024.: Ulcinj hit destinacija za turiste iz Srbije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima loaklne Turističke organizacije, nešto više od 20 odsto gostiju koji su ovog ljeta boravili na ulcinjskoj rivijeri bili su iz Srbije. I mediji iz te zemlje tvrde da je ove godine Ulcinj bio veoma omiljena destinacija za goste iz te zemlje

 

 

Ovo je najinteresantniji i najromantičniji grad na istočnoj obali Jadrana. Pored tradicionalnih ljetovališta, kao što su Budvanska rivijera i Boka Kotorska, sve više građana Srbije odlučilo je da godišnje odmore provede na najdužoj plaži na Jadranu. Ulcinj je ovog ljeta bio hit destinacija koja je u velikom broju privukla goste iz Srbije. Mjesto je veoma lijepo i pogodno za sve uzraste, piše beogradska štampa.

Kako navode, morska voda u ulcinjskom akvatorijumu je kristalna i nezagađena, cijene adekvatne za ono što se nudi, a ljudi posebno ljubazni. “Možda su u odnosu na neki raniji period, ovog ljeta osjetno skočile cijene svih usluga, od smještaja do hrane i pića, ali ako se uporedi sa cijenama sa drugim destinacijama u zemlji i cijelom regionu, Ulcinjani su i dalje najpovoljniji , tako da slobodno se može reći da je Ulcinj destinacija koja se prilagođava svima i svako u skladu sa svojim mogućnostima može uživati u onome što mu najviše prija”, pisao je “Blic”.

Nakon nekoliko decenija primjetno je da se dešava veliki povratak gostiju iz ove države na ulcinjsku rivijeru. Do početka ratova na području bivše Jugoslavije, građani Srbije imali su nekoliko hiljada kuća i vikendica u Ulcinju, uglavnom u Štoju, Kručama i u Limanu, koje su kasnije uglavnom prodali. U Štoju, odnosno u neposrednom zaleđu Velike plaže, je, na primjer, postojalo Prvo, Drugo i Treće beogradsko naselje.

Tradicionalno, gosti iz Srbije najviše borave na Adi Bojani. Tome su, uz magičnu ljepotu tog rajskog ostrva, svakako doprinjeli film i serija Biser Bojane, u režiji Milana-Mime Karadžića, koja se dugo prikazivala na TV kanalima u toj državi.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DECENIJA OD TROVANJA BERANACA IZ GRADSKOG VODOVODA: Lakoća zaborava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru

 

 

Više od deset godina od masovnog trovanje građana Berana, kada samo srećom, slučajem i izuzetnim angažovanjem medicinskog osoblja nije bilo tragičnih ishoda, slučaj prekriva veo zaborava i niko nikada nije zbog toga proglašen krivim i odgovornim. Da li je bilo i kakvih dugoročnih posljedica, pitanje je koje više medicinskoj struci niko ne postavlja.

Uzaludni su bili sudski procesi protiv Bemaksa i JP Vodovod, jer su završeni oslobađajućim presudama. Kompaniji Bemaks i njenom tadašnjem direktoru Veselinu Kovačeviću na teret je bilo stavljeno krivično djelo uništenje i oštećenje javnih uređaja, odnosno oštećenje cijevi gradskog vodovoda što je izazvalo „znatan poremećaj u životu građana“ iz člana 328, stav 2 iz stava jedan KZCG.

U prvostepenoj presudi, Kovačević i Bemaks kažnjeni su novčano, sa šesto, odnosno hiljadu i sedamsto eura zbog oštećenja i uništenja javnih uređaja iz člana 328, stav 1 KZCG, ali je bjelopoljski Viši sud ovu presudu beranskog Osnovnog suda ukinuo. Kasnije je taj sud u ponovljenom postupku, postupajući po ukidnim razlozima, oslobodio krivice i Bemaks i Veselina Kovačevića, što je Viši sud zatim potvrdio. Isto je bilo i sa Javnim preduzećem Vodovod.

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Prvog dana epidemije u Domu zdravlja je bilo ukupno 318 pacijenata, a najviše je pregledano u Dječijem dispanzeru, gdje je samo u prvoj smjeni dato oko stotinu infuzija. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru.

U prilog činjenici da je uzročnik epidemije bila voda, govori i podatak da su obolijevanja zabilježena samo na području koje se napaja vodom sa gradskog vodovoda. Tih dana to je na konferenciji za štampu u Beranama potvrdio i tadašnji direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo