Oko ponoći, u nedjelju, 11. juna, na pola sata, bio je totalno blokiran saobraćaj na Pristanu. Pet betonjerki je pokušavalo da se probije glavnim gradskim šetalištem do svog odredišta. Vrijeme je to, računali su, kada ne radi inspekcija, kada se na miru može završiti planirani posao.
Ko se ovdje obazire na zvaničan stav da su građevinski radovi morali da budu okončani još 15. maja! A posebno, ko pamti da je krajem februara na sjednici Vlade formirana nekakva međuresorska radna grupa za suzbijanje divlje gradnje, sa čelu sa vicepremijerom Zoranom Pažinom, koja je jednom posjetila Ulcinj, ekspresno je donijeto dvadesetak rješenja o rušenju nelegalnih objekata i podnijeto približno toliko krivičnih prijava. I na tome se praktično sve završilo.
Prema nezvaničnim podacima, preko 80 odsto objekata na teritoriji ulcinjske opštine je neplanski izgrađeno. Zbog te činjenice najmanje polovina turističkog prometa ostaje u tzv. sivoj zoni, a štete po opštinski budžet se svake godine mjere milionima eura.
Iz Socijalističke narodne partije su saopštili da su investitori u bliskom srodstvu sa čelnicima Opštine ocjenjujući da je „sasvim moguće da se ovdje radi o korupciji u velikom obimu, što i jeste specijalnost ulcinjske vlasti”.
Ova epizoda najbolje pokazuje ukupno stanje u opštini Ulcinj, kojeg iz opozicionih stranaka ocjenjuju kao anarhiju. A sve se dešava na početku još jedne turističke sezone, koju Ulcinjani očekuju sa nadom i strepnjom.
„Problema je toliko da je veliko pitanje kako će proteći narednih 90 dana, u kojima se ostvaruje preko 95 odsto turističkog prometa”, kažu iz Opštinskog odbora URE i navode: nezakonita aktivacija deponije ‚Hija’, nesposobnost vođenja postupka za izdavanje privremenih objekata i lokacija na način što građani ne mogu početi da rade; problem pasa lutalica, iako imamo azil za pse; divlja gradnja cvjeta iako je zabrana gradnje; javne finansije u kolapsu i to u vrijeme kada bi trebalo da su prihodi na najvećem nivou; panično se traže novi krediti; investicije u infrastrukturu ne postoje; dinamitaši rade u tri smjene; od prvomajskih praznika nema niti jedne manifestacije u gradu, kao da je Turistička organizacija prestala sa radom; račun “Vodovoda” u blokadi, pa nam prijete restrikcije vode; ogromni problemi sa parkinzima iako su odavno gotova sva dokumenta neophodna za početak rada JP “Parking servis”…
Ali, instalirana vladajuća većina, u kojoj je čak 27 od ukupno 33 odbornika, mnogo ne haje na sve ove kritike. Nema čak ni sjednica tzv. Koordinacionog tijela za pripremu i praćenje turističke sezone.
Da će sve biti otežano pokazuju i dešavanja oko odlaganja tzv. kabastog otpada. Jer, iako je još od kraja 2011. godine prestala sa radom deponija „Hije” opštinska vlast je odlučila da tu odlaže otpad. „Bar još 100 dana. Nemamo novaca da sada plaćamo odlaganje otpada na zajedničkoj regionalnoj deponiji ‚Možura'”, govorili su mještanima pitomog naselja Kruče. A tu, na samoj pjeni od mora, bi prema Prostorno-urbanističkom planu Opštine Ulcinj, koji je nedavno usvojen, trebalo biti ekskluzivno turističko naselje!?
Nakon nekoliko dana preganjanja, prijetnji krivičnim prijavama, okupljanja mještana i vikendaša, pronađen je kompromis. ,,Pošto smo ostvarili uvid u rješenje ekološke inspektorke Vesne Vučinić kojim se dozvoljava odlaganja otpada na smetlištu ‘Hije” 40 dana pristali smo da dozvolimo da to čine Opština Ulcinj i JP Komunalne djelatnosti. Ovaj rok teče od 9. juna, što znači da im to pravo ističe 19. jula”, kazali su mještani.
Oni su istakli da su se na taj korak odlučili jer u zaključku Vučinićke stoji obaveza da se „sav odloženi otpad u ovom periodu mora potom prenijeti na novu deponiju”.
Prema Lokalnom planu upravljanja otpadom koji je u martu usvojila Skupština opštine Ulcinj određeno je da ta lokacija bude u selu Gaču. U Javnom preduzeću Komunalne djelatnosti uvjeravaju da će se to zaista desiti do navedenog datuma, dok su mještani Kruča odlučni da nakon toga ne dozvole da se „ni jedna grančica” više odlaže na deponiji „Hije”.
Zbog problema sa plaćanjem računa Regionalnom vodovodu „Crnogorsko primorje” već nekoliko puta je ove godine bio blokiran račun Opštine i JP „Vodovod i kanalizacija”. A bez vode iz tog sistema, Ulcinju prijete nestašice u sezoni. Situacija iz avgusta 2013. godine, kada je na ulcinjskoj rivijeri boravilo preko 100.000 gostiju četiri dana bio bez vode, dovoljna je opomena za sve koji odlučuju.
Najviše pozornosti javnosti izazvao je postupak izdavanja u zakup atraktivnih privremenih objekata na teritoriji ove opštine. Ali, zbog traljavo vođenog postupka, protiv predsjednika i članova opštinske Komisije za izdavanje objekata, podnijeto je nekoliko krivičnih prijava Državnom tužilaštvu, a sa cijelim slučajem je upoznata i Vlada Crne Gore.
U opoziciji smatraju da ključnu odgovornost za ovo stanje snosi trenutni gradonačelnik Nazif Cungu sa svojim koalicionim partnerima, prije svega DPS-om. „Nikom ne bi pošlo za rukom kao Cunguu da zajedno sa DPS-om, za nepunu 1,5 godinu pokažu toliku dozu nesposobnosti i indiferentnosti prema problemima u našoj opštini. Uspjeli su da u ovaj grad uvedu totalnu anarhiju u kojem ništa ne funkcioniše osim laži i manipulacija koje plasiraju gospoda iz vlasti kako bi pokušali na neki način da zaštite svoje sitne pozicije”, tvrde u toj političkoj grupaciji.
Ali, i u vladajućoj strukturi su odnosi sve lošiji, a nervoza raste sa povećavanjem temperature vazduha, te približavanjem lokalnih izbora. Posebno se to odnosi na stalne tenzije između ključnih albanskih stranaka, Cunguove Force, s jedne, i Demokratske partije Fatmira Đeke, s druge strane, koje u savezu na lokalnom nivou drži samo „cement” DPS-a. Ali, i on pod teretom ličnih i partijskih interesa popušta, pa je na sceni raspad političkog eksperimenta koji je početkom prošle godine osmislio i realizovao zamjenik predsjednika DPS-a Duško Marković.
Mustafa CANKA