Povežite se sa nama

OKO NAS

SEZONA NA PRAGU, ULCINJ U SLOBODNOM PADU: Raspad Duškovog eksperimenta

Objavljeno prije

na

Oko ponoći, u nedjelju, 11. juna, na pola sata, bio je totalno blokiran saobraćaj na Pristanu. Pet betonjerki je pokušavalo da se probije glavnim gradskim šetalištem do svog odredišta. Vrijeme je to, računali su, kada ne radi inspekcija, kada se na miru može završiti planirani posao.

Ko se ovdje obazire na zvaničan stav da su građevinski radovi morali da budu okončani još 15. maja! A posebno, ko pamti da je krajem februara na sjednici Vlade formirana nekakva međuresorska radna grupa za suzbijanje divlje gradnje, sa čelu sa vicepremijerom Zoranom Pažinom, koja je jednom posjetila Ulcinj, ekspresno je donijeto dvadesetak rješenja o rušenju nelegalnih objekata i podnijeto približno toliko krivičnih prijava. I na tome se praktično sve završilo.

Prema nezvaničnim podacima, preko 80 odsto objekata na teritoriji ulcinjske opštine je neplanski izgrađeno. Zbog te činjenice najmanje polovina turističkog prometa ostaje u tzv. sivoj zoni, a štete po opštinski budžet se svake godine mjere milionima eura.

Iz Socijalističke narodne partije su saopštili da su investitori u bliskom srodstvu sa čelnicima Opštine ocjenjujući da je „sasvim moguće da se ovdje radi o korupciji u velikom obimu, što i jeste specijalnost ulcinjske vlasti”.

Ova epizoda najbolje pokazuje ukupno stanje u opštini Ulcinj, kojeg iz opozicionih stranaka ocjenjuju kao anarhiju. A sve se dešava na početku još jedne turističke sezone, koju Ulcinjani očekuju sa nadom i strepnjom.

„Problema je toliko da je veliko pitanje kako će proteći narednih 90 dana, u kojima se ostvaruje preko 95 odsto turističkog prometa”, kažu iz Opštinskog odbora URE i navode: nezakonita aktivacija deponije ‚Hija’, nesposobnost vođenja postupka za izdavanje privremenih objekata i lokacija na način što građani ne mogu početi da rade; problem pasa lutalica, iako imamo azil za pse; divlja gradnja cvjeta iako je zabrana gradnje; javne finansije u kolapsu i to u vrijeme kada bi trebalo da su prihodi na najvećem nivou; panično se traže novi krediti; investicije u infrastrukturu ne postoje; dinamitaši rade u tri smjene; od prvomajskih praznika nema niti jedne manifestacije u gradu, kao da je Turistička organizacija prestala sa radom; račun “Vodovoda” u blokadi, pa nam prijete restrikcije vode; ogromni problemi sa parkinzima iako su odavno gotova sva dokumenta neophodna za početak rada JP “Parking servis”…

Ali, instalirana vladajuća većina, u kojoj je čak 27 od ukupno 33 odbornika, mnogo ne haje na sve ove kritike. Nema čak ni sjednica tzv. Koordinacionog tijela za pripremu i praćenje turističke sezone.

Da će sve biti otežano pokazuju i dešavanja oko odlaganja tzv. kabastog otpada. Jer, iako je još od kraja 2011. godine prestala sa radom deponija „Hije” opštinska vlast je odlučila da tu odlaže otpad. „Bar još 100 dana. Nemamo novaca da sada plaćamo odlaganje otpada na zajedničkoj regionalnoj deponiji ‚Možura'”, govorili su mještanima pitomog naselja Kruče. A tu, na samoj pjeni od mora, bi prema Prostorno-urbanističkom planu Opštine Ulcinj, koji je nedavno usvojen, trebalo biti ekskluzivno turističko naselje!?

Nakon nekoliko dana preganjanja, prijetnji krivičnim prijavama, okupljanja mještana i vikendaša, pronađen je kompromis. ,,Pošto smo ostvarili uvid u rješenje ekološke inspektorke Vesne Vučinić kojim se dozvoljava odlaganja otpada na smetlištu ‘Hije” 40 dana pristali smo da dozvolimo da to čine Opština Ulcinj i JP Komunalne djelatnosti. Ovaj rok teče od 9. juna, što znači da im to pravo ističe 19. jula”, kazali su mještani.

Oni su istakli da su se na taj korak odlučili jer u zaključku Vučinićke stoji obaveza da se „sav odloženi otpad u ovom periodu mora potom prenijeti na novu deponiju”.

Prema Lokalnom planu upravljanja otpadom koji je u martu usvojila Skupština opštine Ulcinj određeno je da ta lokacija bude u selu Gaču. U Javnom preduzeću Komunalne djelatnosti uvjeravaju da će se to zaista desiti do navedenog datuma, dok su mještani Kruča odlučni da nakon toga ne dozvole da se „ni jedna grančica” više odlaže na deponiji „Hije”.

Zbog problema sa plaćanjem računa Regionalnom vodovodu „Crnogorsko primorje” već nekoliko puta je ove godine bio blokiran račun Opštine i JP „Vodovod i kanalizacija”. A bez vode iz tog sistema, Ulcinju prijete nestašice u sezoni. Situacija iz avgusta 2013. godine, kada je na ulcinjskoj rivijeri boravilo preko 100.000 gostiju četiri dana bio bez vode, dovoljna je opomena za sve koji odlučuju.

Najviše pozornosti javnosti izazvao je postupak izdavanja u zakup atraktivnih privremenih objekata na teritoriji ove opštine. Ali, zbog traljavo vođenog postupka, protiv predsjednika i članova opštinske Komisije za izdavanje objekata, podnijeto je nekoliko krivičnih prijava Državnom tužilaštvu, a sa cijelim slučajem je upoznata i Vlada Crne Gore.

U opoziciji smatraju da ključnu odgovornost za ovo stanje snosi trenutni gradonačelnik Nazif Cungu sa svojim koalicionim partnerima, prije svega DPS-om. „Nikom ne bi pošlo za rukom kao Cunguu da zajedno sa DPS-om, za nepunu 1,5 godinu pokažu toliku dozu nesposobnosti i indiferentnosti prema problemima u našoj opštini. Uspjeli su da u ovaj grad uvedu totalnu anarhiju u kojem ništa ne funkcioniše osim laži i manipulacija koje plasiraju gospoda iz vlasti kako bi pokušali na neki način da zaštite svoje sitne pozicije”, tvrde u toj političkoj grupaciji.

Ali, i u vladajućoj strukturi su odnosi sve lošiji, a nervoza raste sa povećavanjem temperature vazduha, te približavanjem lokalnih izbora. Posebno se to odnosi na stalne tenzije između ključnih albanskih stranaka, Cunguove Force, s jedne, i Demokratske partije Fatmira Đeke, s druge strane, koje u savezu na lokalnom nivou drži samo „cement” DPS-a. Ali, i on pod teretom ličnih i partijskih interesa popušta, pa je na sceni raspad političkog eksperimenta koji je početkom prošle godine osmislio i realizovao zamjenik predsjednika DPS-a Duško Marković.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

SKANDAL OKO PUTA MLADIH FIZIČARA U TOKIO: Nebriga o talentima

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sve je i dalje po starom – političari uživaju u privilegijama i „slavi“, a mladi ako što iznude do prve prilike kada će pobjeći iz ovakvog sistema

 

Da se znanje, talenat i rad isplate samo ako politika tako odluči, opet je pokazala afera oko odlaska mladih fizičara na Međunarodnu olimpijadu iz fizike u Tokiju.

Luka RistanovićJovan JankovićAndreja Popović i Vuk Čurović, uz čestitke za ostvarene rezultate na državnom takmičenju, obaviješteni su 7. aprila da će predstavljati Crnu Goru na 53. Međunarodnoj olimpijadi iz fizike, koja će se održati u Tokiju od 10. do 17. jula.

Iz Ispitnog centra im je saopšteno da će sa njima ići profesor/ica sa UCG i predstavnik/ica Ispitnog centra i da domaćin takmičenja snosi troškove smještaja i ishrane, a crnogorske obrazovne institucije troškove puta, vize, članarina i zdravstvenog osiguranja.

Mladi fizičari, koji se sa svojim mentorima cijelu školsku godinu spremaju i uče, tako su dobili satisfakciju da se trud i obrazovanje isplate. Ali, iz Ispitnog centra potom – muk. Roditelji su se, protekle sedmice, obratili Ispitnom centru da saznaju da li je sve u redu.

Tek na insistiranje roditelja, odgovoreno je da „nema mogućnosti da se organizuje odlazak tima”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 2. juna ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

STANJE ŽIVOTNE SREDINE NA SJEVERU: Deponija po glavi stanovnika

Objavljeno prije

na

Objavio:

U posljednje dvije decenije vlasti su konstantno najavljivale da će se za potrebe opština na sjeveru graditi regionalna deponija za odlaganje komunalnog otpada. Međutim, do toga još uvijek nije došlo, zbog čega se i dalje pribjegava alternativnim rješenjima u vezi sa pronalaženjem lokacija za deponovanje smeća

 

Ogroman broj smetlišta na sjeveru Crne Gore, od kojih neka godinama i decenijama nazivaju „privremenum odlagalištem otpada”, odaju ružnu sliku neuređene države koja sebe naziva ekološkom, upozorili su ekolozi ovih dana.

U preporukama Evropske unije, koje se tiču zaštite životne sredine, izričito je zahtijevano da se u Crnoj Gori mora odustati od dosadašnjeg načina odlaganja otpada, uz naglasak da postojeće deponije u velikoj mjeri remete prirodnu ravnotežu.

U posljednje dvije decenije vlasti su konstantno najavljivale da će se za potrebe opština sa sjevera države graditi regionalna deponija za odlaganje komunalnog otpada. Međutim, do toga još uvijek nije došlo, zbog čega se i na ovom području godinama pribjegavalo alternativnim rješenjima u vezi sa pronalaženjem lokacija za deponovanje smeća.

Iz beranske lokalne uprave potvrđuju da se zbog nepostojanja regionalne sanitarne deponije, smeće odlaže na nužni način koji ne zadovoljava evropske standarde.

„Da bismo došli do odgovarajuće lokacije za odlaganje otpada i izgradnje regionalne deponije, potrebna je veća posvećenost države, koja do sada nije pokazala potrebnu spremnost za realizaciju ovog krupnog i izuzetno značajnog projekta. Znam da su vođeni određeni razgovori u vezi sa ovim pitanjem, ali konkretnog rješenja nema, iako se radi o problemu koji se mora urgentno rješavati, jer na to ukazuju i preporuke koje stižu od međunarodnih institucija. S druge strane, imamo i nesavjesne građane koji odlažu otpad na mjesta koja za tako nešto nijesu propisana, što dodatno usložnjava problem” – ističe predsjednik opštine Berane Vuko Todorović.

U preporukama Evropske unije je u cilju rješavanja ovog problema nedvosmisleno se naglašava da se mora graditi regionalna deponija i u okviru nje reciklažni centar gdje bi se vršila selekcija otpada i proizvodio određeni energent koji ima višestruko korisnu namjenu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 2. juna ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

OKO NAS

POLICAJCI NA OPTUŽNICI – OPET: Prljavi niz

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od prošle godine Specijalno tužilaštvo formiralo je nekoliko predmeta u kojima su među osumnjičenima pripadnici policije. Opis djela koja im se tužilačkim aktima stavljaju na teret ravni su onima za koje se terete najtraženiji svjetski kriminalci. A broj optuženih samo raste

 

Imena oficira policije i šefa uniformisane podgoričke policije Darka Kneževića i komandira u OB Podgorica Dalibora Živkovića, posljednja su koja su ispisana na sada već podugom spisku policijskih službenika osumnjičenih da su počinli neko krivično djelo. Za razliku od njihovih kolega koji se mjesecima nalaze iza spuških bedema, Knežević i Živković su nakon saslušanja kod sudije za istragu podgoričkog Višeg suda pušteni da se u daljem postupku brane sa slobode.

Knežević i Živković se terete „samo“ za zloupotrebu službenog položaja. Navodno je Knežević prije nekoliko godina vratio sada odbjeglom kolegi Ljubu Miloviću pištolj koji mu je prethodno oduzet. Njihove kolege iz Podgorice i Kotora, koji su uhapšeni sredinom marta, u sklopu akcije Specijalnog državnog tužilaštva protiv „prljavih” policajaca, terete se da su radili za kavački klan koji je nadaleko poznat po surovim likvidacima.

Knežević je i tada saslušavan jer su se na spisku onih policajaca koji su sarađivali  sa kriminalnom grupom kojom komanduju odbjegli Radoje Zvicer i Milan Vujotić, našli njegov kum Nebojša Bugarin i prijatelj Ivan Stamatović. Njih dvojica su takođe u bjekstvu, a do danas nije, makar da je javnosti poznato, utvrđeno da li su Stamatović i Bugarin znali da se sprema njihovo hapšenje. I ako jesu, da li im je neko od kolega dojavio da treba da se sklone.

Ako se to dokaže, spisak osumnjičenih policajaca bi bio pozamašan, jer je i u ovom trenutku riječ o dvocifrenom broju. Dok su nekada službenici policije krišom obavljali poslove obezbjeđenja lokala i diskoteka kako bi zaradili dodatni novac, pa se umorni vraćali policijskim obavezama, nova generacija onih koji su obukli policijsku uniformu imala je plan da lakše i brže zarade novac. To pokazuju i podaci Specijalnog tužilaštva, prema kojima je jedan od organizatora kriminalne grupe, čiji su pripadnici postali službenici policije, upravo bivši policajac Ljubo Milović, za kojim se već godinu traga. Članovima policijskog narko kartela SDT je označio i pripadnike policije Petra Lazovića (33), Gorana Stojanovića (40), Miloša Mišurovića (41) Marka Novakovića (36), Ivana Nikolića (37) i Milana Popovića (40).

Od prošle godine Specijalno tužilaštvo formiralo je nekoliko predmeta u kojima se među osumnjičenima nalaze i pripadnici policije. Opis djela koja im se tužilačkim aktima stavljaju na teret ravni su onima za koje se terete najtraženiji svjetski kriminalci. Tako se u jednom predmetu pripadnici policije sumnjiče da su za račun kriminalne grupa poznatije kao kavački kriminalni klan, učestvovali u švercu kokaina iz Južne Amerike na teritoriju Evrope i Australije, švercovali cigarete, odavali im povjerljive podatke o istragama koje su vođene protiv njih. Terete se  i da su novac stečen od šverca kokaina koristili i radi uticaja na rezultate parlamentarnih izbora u avgustu 2020. godine, ali i da bi postavljali svoje ljude na čelna mjesta u Upravi policije. Tu se ne završava opis dodatnih poslova koja su odrađivali za kriminalne grupe.

Tako se odbjegli policajac Marko Novaković sumnjiči da je, kao službenik kotorske policije, preko kriptovanog telefona u avgustu 2020. godine, javljao „kavčanima” lokaciju šefa suprostavljenog škaljarakog kriminalnog klana Jovana Vukotića, a sve sa ciljem da bude likvidiran. U spisima predmeta postoji i informacija o tome da je čak u oktobru iste godine kao aktivni službenik kotorske policije naredio službenicima saobraćajne policije da zaustave blindirao vozilo u kojem se nalazio Vukotić, a zatim tražio pisanim putem da odmah pristupi u prostorije policije, navodno radi obavljanja informativnog razgovora. Novaković je, sumnja se, istovremeno obavještavao Milovića o tome gdje se Vukotić nalazi, a ovaj je dalje informacije prenosio Zviceru, da bi Zvicer, Slobodan Kašćelan i Milan Vujotić, pripremili Petra Mujovića da puca u Vukotića i ubije ga nakon što napusti zgradu policije. Za tu kriminalnu aktivnost, Mujoviću su prethodno dali pištolj „češka zbrojevka“ sa 15 metaka. Kriminalni plan nije uspio, jer su pripadnici policije uhapsili Mujovića, nakon čega je osuđen samo zbog nedozvoljenog držanja oružja i to na pet mjeseci zatvora.

Za sada, javnosti i dalje ostaje jedino nepoznato šta je to, po sumnjama istražitelja, uradio doskorašnji pomoćnik direktora policije Dejan Knežević koji je po nalogu specijalnih istražitelja uhapšen u martu ove godine.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo