Povežite se sa nama

OKO NAS

SJEČA ZAŠTIĆENE VRSTE MOLIKE NA ZELETINU: U carstvu tajkuna

Objavljeno prije

na

Mještani Murine  su Monitoru dostavili video materijal i fotografije koje su nedavno napravljene u rejonu Murinska rijeka, na kojem se vidi  za sječu doznačeno stablo molike. Nije jedino, kažu

 

Mještani Murine zatražili su od nadležnih institucija da hitno reaguju zbog toga što je neko od šumskih radnika na teritoriji te varošice doznačio za sječu jedno ili više stabala zakonom strogo zaštićene endemske vrste molike. Do odlaska ovog broja Monitora u štampu, po ovom pitanju niko, međutim, nije zvanično reagovao.

Murinjani su Monitoru dostavili video materijal i fotografije koje su nedavno napravljene u rejonu Murinska rijeka, na kojem se vidi jedno od doznačenih stabala. Da ovo stablo molike nije i jedino, to je, kažu, sasvim izvjesno.

„Snimak i fotografije koje smo napravili govore vam sve o tome koliko se vodi računa o tome gdje se sječe i šta se sječe. Ljude preganjaju, tuže i sude im za pola kubika trule borovine, a u ovakvim situacijama ništa se ne preduzima. To vam je Crne Gora, i to vam je crnogorsko pravosuđe“ – kazao je jedan od stanovnika Murine.

Na video snimku i fotografijama koj se  nam dostavljene,  vidi se metalna pločica na stablu,  sa oznakom „doznaka 2066078“.

„Ova doznaka vjerovatno datira od prošle jeseni. Pečat od čekića se ne vidi dobro zbog toga što ga prekriva smola koja se u međuvremenu razlila, tako da ne možemo znati ko je vlasnik pečata, odnosno koji je šumar izvršio doznaku, ali to uostalom treba nadležni da utvrde“ – kazao je taj mještanin Murine.

Upravo u februaru ove godine iz štampe je izašla monografija „Molika u Crnoj Gori“ autora Dragana Markovića, dipl. inž. šumarstva i Dragana Otaševića, magistra šumarstva. Molika (Pinus peuce) je vrsta drveća koja sa botaničkog i šumarskog aspekta predstavlja jedan od najinteresantnijh elemenata dendroflore Balkanskog poluostrva.

Ona predstavlja tercijarni relikt i endemit Balkanskog poluostrva. Autohtona je u Crnoj Gori, Srbiji, Makedoniji, Bugarskoj, Albaniji i Grčkoj. Raste u visokim planinama na nadmorskoj visini od 1300 m do 2100 m.

Moliku je otkrio njemački botaničar Avgust Grizebah 1839. godine na Pelisteru u Makedoniji. U Crnoj Gori moliku je otkrio botaničar Josif Pančić 1871. godine u Vasojevićima na planini Sjekirici iznad sela Gračanice, zapisali su autori monografije.

Molika raste na planinama sjeveroistočne Crne Gore, uglavnom na centalnim Prokletijama i njenim produžecima u pravcu sjevera, koje čini više visokih planinskih vijenaca, kao i na Visitoru. Areal molike u Crnoj Gori prostire se od Bjelasice na zapadu, Gusinja na jugu, do Belega (2006 mnv) na sjeveroistoku. Dužina ovog prostora po pravcu jugozapad-sjeveroistok, od Trojana do Belega, je oko 60 km.

Stare šume molike, prašumskog karaktera, sačuvane su na manjoj površini na Zeletinu.

Najdeblje stablo molike nađeno je na Zeletinu, prečnika 188 cm, visine 25 m. Na Zeletinu je takođe kod jednog stabla molike procijenjena starost oko 650 godina. Najviša izmjerena visina je 36,5 m na Visitoru (Nenova gora). Na Zeletinu stabla prečnika preko 1 m nisu rijetkost.

Molika svojim ekološkim, ekofiziološkim i horološkim osobinama pripada ugroženom dijelu genofonda i zaslužuje zaštitu u okviru flore i vegetacije visokih planina.

Rešenjem Republičkog zavoda za zaštitu prirode (Sl.list CG 76/2006 ) stavljena je pod zaštitu čime je zabranjena njena sječa i korišćenje. Veliki dio šuma molike nalazi se u okviru NP Prokletije, šume od Trojana pored albanske granice do kote Tromeđa (2366 m) na Bogićevici.

Molika se, po svom habitusu, s pravom može nazvati kraljicom crnogorskih šuma. Razloga za to krunisanje ima više nego dovoljno. Elegantna piramidalna i gusta kruna i visoka i vitka stabla čine je posebnom.

Upravo na prostoru Zeletina je prije nekoliko godina raniji koncesionar posjekao čak pet hiljada kubika molike. Šumarska inspekcija je tada podnijela krivičnu prijavu protiv tog koncesionara, ali od tada do danas se ne zna šta se desilo sa tom prijavom, odnosno nikakav postupak nije poveden.

Drugi, dobro obaviješteni insajder iz službi vezanih za gazdovanje šumama, za Monitor je objasnio da je Uprava za šume suprotno zakonu vršila doznaku molike 2009. godine,  i to upravo na području planine Zeletin.

„Ja ne isključujem mogućnost da Uprava za šume nije znala u tom trenutku da je nekoliko godina ranije stupio na snagu zakon kojim je molika kao četinarska vrsta zaštićena. Oni su jednostavno doznačivali za sječu. To, međutim, ne opravdava tadašnji menadžment Uprave za šume i oni su trebali da krivično odgovaraju. Vjerujem da su tada i podnesene neke krivične prijave, ali šta je bilo sa tim prijavama, i zašto ništa nije pokrenuto sa mrtve tačke, nije mi poznato“ – rekao je taj sagovornik.

Da doznaka stabla molike koja je Monitoru dojavljena nije slučajna, govori u prilog i provjerena činjenica da je prošle godine, u jesen, jedna kooperativa, odnosno bivša zemljoradnička zadruga, koja je imala pravo na sječu šume, posjekla veliki broj molike na teritoriji plavske opštine.

„I ovaj slučaj je prijavljen, ali nema nikavog epiloga“ – dodao je taj dobro obaviješteni insajder.

Stanovnici Murine koji su se javili našem nedjeljniku ističu da su ogorčeni zbog toga, a posebno zbog činjenice da se nastavlja stara praksa, i da je ponovo došlo do doznačavanja stabala molike.

„Nama je ranije rečeno da je molika zakonom zaštićena i da je nemoguće doznačiti u bilo kakvom stanju. To znači čak ni ako se radi o stablu koje je eventualno oboljelo, o takozvanoj izvali, osušenom stablu, a o zdravom stablu da ne pričamo“ – kazali su oni.

U Mjesnoj zajednici Murino podsjećaju da je to odjeljenje i područje koje pokriva Uprava za šume Područna jedinica Plav. Oni kažu i da znaju ko je šumar na tom terenu, ali da treba neko u čijoj je to nadležnosti da saopšti i podnese krivičnu prijavu.

„Mi ne želimo nikoga unaprijed da optužujemo. Obzirom da se ne vidi jasno pečat, neka se sprovede istraga. Sigurno je da ovo nije slučajno i da se pretragom terena može naći još doznačenih stabala molike. Možemo i mi to da radimo, ali to je posao za inspekciju“ – ističu mještani Murine.

Na području plavske opštine i teritorije Mjesne zajednice Murino, proteklih godina koncesionari su napravili veliki broj krivičnih djela, kada su na Čakoru bespravno posjekli čitava šumska odjeljenja koja nisu uopšte bila doznačena. Zbog toga niko nije do sada odgovarao. Ništa čudno, ako se zna da nema odgovornosti čak ni za doznaku i sječu molike u carstvu tajkuna i koncesionara.

  Tufik SOFTIĆ  

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ MALE HIROELEKTRANE BISTRICA: Opet pred institucijama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) podnijeta je krivična prijava protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica, a podnio ju je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica

 

 

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica podnio je protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica.

Iz kabineta Koprivice su ponovili, ono što javnost odavno zna, da je Đukanović omogućio svom sinu Blažu da zaključi ugovor sa Vladom na čijem je bio čelu.

Precizirali su da je time Đukanović teže povrijedio odredbe člana 14 Zakona o sprječavanju korupcije. Tim članom je propisano da organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši javnu funkciju ne može da zaključi ugovor sa privrednim društvom ili drugim pravnim licem u kojem javni funkcioner i s njim povezano lice ima privatni interes.

Ipak, institucije do sada nijesu tako tumačile odredbe zakona. Raniji saziv Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) donio je rješenje u kom se navodi da Milo Đukanović nije bio u konfliktu interesa kada je kao predsjednik vlade u oktobru 2016. godine potpisao odluku o koncesiji za malu elektranu firmi BB Hidro, čiji je suvlasnik njegov sin Blažo. ASK je tada tvrdio da Đukanović kao predsjednik Vlade nije odlučivao već je samo potpisao odluku, a da su odlučivali drugi niži organi Vlade!

ASK je 2019. odbio zahtjev Organizacije KOD da ispita mogući konflikt interesa u slučaju Prokletije kada je Vlada, kojom je predsjedavao Milo Đukanović, 2015. godine posao izrade Prostornog plana posebne namjene Nacionalnog parka Prokletije dodijelila Republičkom zavodu za urbanizam i projektovanje. Vlasnik RZUP-a je brat tadašnjeg premijera Aco Đukanović, a podizvođač je bila firma Capital invest, tada u vlasništvu Mila Đukanovića.

I dok se na jednoj strani pokušava procesuirati očigledna korupcija, na drugoj vlasnici malih hidroelektrana traže pravdu preko sudova. Sudski sporovi su otpočeli nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića u decembru 2020. raskinula ugovore za gradnju malih HE, kao primjer početka borbe protiv korupcije. Većina  malih HE su povezani sa DPS-om, najviše sa bivšim premijerom, predsjednikom i počasnim predsjednikom te partije Đukanovićem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EPILOG SLUČAJA SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U PODGORIČKOJ GIMNAZIJI: I – ništa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu Ministarstva prosvjete,nauke i inovacija, podnijetu protiv profesora podgoričke gimnazije R.Č. zbog krivičnog djela seksualno uznemiravanje, jer prijavljeno djelo nije bilo krivično djelo u vrijeme izvršenja. Istovremeno, smijenjena direktorica Gimnazije postala je savjetnica predsjednika parlamenta

 

 

Podgoričko Osnovno tužilaštvo je protekle sedmice odbacilo krivičnu prijavu protiv bivšeg profesora podgoričke Gimnazije Radomana Čečovića jer seksualno uznemiravanje, u vrijeme kada je slao uznemirujuće poruke bivšoj učenici, nije bilo propisano kao krivično djelo.

„Istovremeno,tužilac je po službenoj dužnosti cijenio i eventualno postojanje krivičnog djela proganjanje,ali je utvrđeno da je za to djelo  nastupila zastarelost krivičnog gonjenja i prije podnošenja krivične prijave, odnosno prije nego što je događaj prijavljen“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Samo nekoliko dana ranije objavljeno je da je smijenjena direktorica Gimnazije  Biljana Vučurović, izabrana za savjetnicu predsjednika parlamenta Andrije Mandića. To je, sve u svemu,  epilog slučaja koji je krajem prošle godine uznemirio javnost, nakon što je objavljeno svjedočenje bivše učenice Gimnazije Sare Vujisić. Ona je optužila svog bivšeg profesora jezika Čečovića za seksualno uznemiravanje, a direktoricu Vučurović za neadekvatnu reakciju nakon što ju je sa tim upoznala. Bivša direktorica kaznila je profesora sa 30 odsto od plate i potrudila se da slučaj prođe ispod radara javnosti ili nadležnih institucija.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra 2024. objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R.Č. koji je 2021. godine svojoj dojučerašnjoj učenici slao nedolične poruke, a direktorica gimnazije BIljana Vučurović ga je tada sankcionisala novčano. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPN)) je nakon objavljivanja istraživanja CIN-CG, iniciralo više inspekcijskih nadzora u Gimnaziji. Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje Vučurović, o čemu je potom odluku donijela i ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, na čelu sa Jakšić Stojanović, podnijelo je krivičnu prijavu protiv profesora Čečovića, a po preporuci prosvjetne inspekcije smijenjena  je Biljana Vučurović sa mjesta direktorice

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVA JOŠ BEZ RJEŠENJA ZA DUGOVANJA VEKTRE JAKIĆ I VEKTRE NORD: Iza Brkovićeve imperije ostali radnički jad i čemer

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bivši radnici u firmama Dragana Brkovića još čekaju da država ponudi rješenje za višemilonaska  potraživanja po osnovu zarada i doprinosa. Nakon  kraha poslovnog carstva Brkovića završili su  na evidenciji ZZZ, a  preostalo im je jedino,  da na svoju muku podsjete, sporadičnim protestima i apelima Vladi

 

 

Vlast, ni nakon 2020. godine, nije napravila nikakav napor da ispravi bar dio nepravde prema bivšim radnicima preduzeća u okviru propale poslovne imperije Dragana Brkovića. Vijeće Višeg suda u Podgorici,  polovinom prošle godine,  potvrdilo je optužnicu koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo protiv Brkovića, njegovih sinova Borisa i Bojana Brkovića, kao i Milića Popovića, za produžena krivična djela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebu ovlašćenja u privredi putem pomaganja, te krivična djela pranje novca i pranje novca putem pomaganja.

Kako su bivši radnici njegovih preduzeća u Pljevljima i Kolašinu kazali Monitoru, država ne pokazuje volju da iznađe rješenja kojim bi višemilionski dugovi po osnovu zarada i doprinosa bili bar djelimično izmireni. Podsjećaju da je decenijama iza Brkovića stajala država i da su „nasjeli na mnoga ranija obećanja koja su dolazila od predstavnika vlasti“. Bivši  radnici „Vektre Jakić“” i firmi nastalih  iz te kompanije  sve što mogu je da, s vremena na vrijeme, protestuju, apluju  i mole državu za pomoć.

Bivši radnici  kompanije „Vektra Jakić“ , njih oko 50-ak, početkom marta, na sat, blokirali su magistralni put Pljevlja-Prijepolje, još jednom podsjećajući vlast  da godinama ne mogu da naplate zaostala potraživanja. Najavili su radikalizaciju protesta ukoliko od Vlade ne dobiju obećanje da će im isplatiti zaostala dugovanja.Za Monitor podsjećaju da je Brković radnicima ostao dužan od 15 do 20 zarada, a da doprinosi nisu uplaćivani od dvije do pet godina. Imaju informaciju da su ukupna dugovanja bivšim radnicima od 2017. do 2023. godine oko 1,2 miliona eura.

„Ovdje smo se danas okupili jer nas je Brković sve prevario, a milionske dugove ostavio državi. Dobio je kredit od Abu Dabi fonda koji će morati država da vraća. Pozivam premijera Milojka Spajića da se uključi u rješavanje problema i isplati zaostala dugovanja radnicima. Nas ništa drugo ne interesuje nego samo naše zarade koje čekamo godinama “, poručili su.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo