Radnici MA su u ozbiljnoj nevolji. Lišeni bilo kakve pomoći, a čini se, i razumijevanja nadležnih iz Vlade Crne Gore
Nova nacionalna avio-kompanija poletjeće do početka ljeta, najavio je izvršni direktor ToMontenegro Predrag Todorović. Ne zna se gdje će i koliko često ToMontenegro letjeti, na koje aerodrome će slijetati, koliko će imati zaposlenih.
Umjesto toga, član borda nove kompanije Pavle Tripković obavijestio nas je da on i njegove kolege žele raditi besplatno, ukoliko postoji takva zakonska mogućnost. Budu li ipak morali da primaju naknadu, novac će proslijediti u humanitarne svrhe, saopštio je Tripković odluku borda. I obrazložio: „I na ovaj način želimo da se solidarišemo sa radnicima Montenegroerlajnsa (MA)“.
Zgodno zvuči, ali ostaje strah da se ne potvrdi ona stara – koliko para toliko i muzike. A radnici MA su u ozbiljnoj nevolji. Lišeni bilo kakve pomoći, a čini se, i razumijevanja nadležnih iz Vlade.
Montenegroerlajns, akcionarsko društvo u većinskom vlasništvu Crne Gore (država posjeduje više od 99,98 odsto akcijskog kapitala) zapošljava oko 350 radnika. Dobar dio njih svakodnevno dolazi na posao. I radi. Neko čuva zgrade, radionice, magacine. Neko posprema prostorije ili kuva kafu. Računovođe spremaju završni račun za 2020. godinu… Dok oni koji trenutno nemaju baš nikakvog posla – letačko osoblje, prije svih – čekaju da im isteknu teško stečene licence.
Svi su posljednju platu (septembarsku) primili 15. oktobra (bez letačkog dodatka koji čini između trećine i polovine mjesečne zarade kabinskog osoblja). Penziono i zdravstveno osiguranje nije im plaćeno od 2017. Ipak, zaposleni MA ne nalaze se na popisu djelatnosti i kompanija čijim radnicima Vlada pomaže da prežive (i bukvalno) tokom epidemije korone, uplaćujući im mjesečni minimalac od 222 eura. Na njih se ne odnosi ni odluka o privremenoj obustavi otplate kredita za one kojima je plata smanjena više od 10 odsto, pošto zaposlenima u MA nije smanjena platu. Samo je ne primaju već pet mjeseci. I to se ne (do)tiče ni njihovog poslodavca (država, odnosno Vlada), ni stanodavca, ni kreditora (banaka).
Avioni MA ne lete od 25. decembra prošle godine, nakon što je postala izvjesna opasnost da neki od njih bude zaplijenjen zbog dugova. Dva dana ranije iz nove Vlade je saopšteno da je kompanija osuđena na propast, pošto ne postoji zakonska mogućnost da se nastavi neophodna finansijska pomoć države. Do najavljenog stečaja još nije došlo, iako je račun MA blokiran za iznos od blizu 20 miliona eura.
Nepuni mjesec kasnije, 21. januara ove godine, sa predstavnicima Sindikalne organizacije MA sreo se ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić. „Današnji sastanak predstavlja prvi korak u rješavanju pitanja MA kao kompanije, a prije svega u rješavanju statusa zaposlenih“, saopšteno je iz Ministarstva, uz tvrdnju kako je Vlada još jednom dokazala da predstavlja istinskog partnera zaposlenima u MA „kako bi zajednički prevazišli tešku situaciju, ali i što brže osposobili za rad našu novu nacionalnu avio-kompaniju“. Priča se na tome i završila.
Zapravo, iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja tih je dana zaposlenima u MA poslat upitnik iz koga su nadležni mogli steći približnu sliku o njihovom socijalnom statusu. Nakon prikupljanja podataka, izostala je bilo kakva pomoć. Iako su u Ministarstvu dobili podatak koji je, ove nedjelje, predočen i Monitoru: u MA radi 14 samohranih roditelja i 10 bračnih parova sa djecom. Već pet mjeseci njihove porodice nemaju nikakvih prihoda. Dovijaju se kako da kupe hranu, vitamine (epidemija bukti), lijekove i(li) plate ljekare. Pošto nebrigom poslodavca nemaju plaćeno zdravstveno osiguranje.
Kad su zaključili da od resornog ministarstva nema pomoći, zaposleni su se obratili premijeru Zdravku Krivokapiću. U pismu koje potpisuju trojica radnika sa, bezmalo, 65 godina staža u kompaniji, oni od predsjednika Vlade traže pomoć. Odnosno, razumijevanje i objašnjenje za nedoumice koje ih tište:
-Kada će biti isplaćene zaostale zarade zaposlenima?
– Koji je broj zaposlenih predviđen za angažman u novoj kompaniji?
– Kada će biti ponuđen socijalni program za zaposlene MA koji budu višak?
Treća nedjelja, a od premijera ni pisma ni razglednice. Bez odgovora su ostala i pitanja koja je Monitor prošle nedjelje uputio Vladi.
– Da li će radnici MA imati prioritet pri zapošljavanju u ToMontenegru?
– Zašto stručni i licencirani radnici MA nijesu angažovani za konsultantske usluge vezane za osnivanje nove avio-kompanije za koje je Ministarstvo finansija raspisalo konkurs?
– Koliko će koštati obnova znanja licenciranom osoblju MA, koja počinje da ističe već u drugoj polovini marta, i ko će to finansirati?
U nedostatku zvaničnih odgovora, nedoumice smo pokušali razriješiti među radnicima MA. Do njih je, još početkom godine, stigao glas da će u ToMontenegru biti mjesta samo za najbolje (i to za 45 zaposlenih po avionu). Šta to znači u kompaniji u kojoj skoro polovina zaposlenih ima međunarodne licence koje svjedoče da su oni sposobni da svoj posao rade na bilo kom mjestu na svijetu – ne zna se. Neki su razumjeli da treba biti strpljiv i ćutati. Drugi traže člansku kartu neke od članica vladajuće koalicije. O tome, kažu nam njihove kolege, već svjedoče fotografije sa društvenih mreža. Dok treći razmišljaju o sudskim postupcima koje će povesti protiv firme i države. To je, smatraju, jedini način na koji mogu zaštititi svoja prava.
Do bilo kojeg rješenja treba preživjeti. Prosječna zarada u MA nije mala, kreće se oko hiljadu eura, ali je „neravnomjerno raspoređena“. Oko 100 zapošljenih prima minimalac (222 eura) uvećan za minuli staž i regres. Stjuardese i perseri imaju platu od 400 do 550 eura, plus pet eura po satu leta. Tokom prošle godine slabo se letjelo pa je i ta naknada bila minimalna (inače, bude oko 300 eura mjesečno – u prosjeku). Piloti su dizali kompanijski prosjek. A na zemlji zarade su, uglavnom, bile manje. Osim za politički podobne članove uprave i menadžmenta. Kojima sada nema ni traga ni glasa.
Protok vremena ne ostavlja posljedice samo na računima u banci.
„Licencirano osoblje (piloti, kabinsko osoblje, vazduhoplovni tehničari i dispečeri u Operativnom centru kao i zemaljsko osoblje – operativa) imaju periodičnu provjeru znanja i sposobnosti“, kaže predsjednica Sindikata kabinskog osoblja Milka Tomović. „ Sadašnje stanje uveliko usložnjava i dodatno poskupljuje taj vid provjere. Čim se ne leti troškovi rastu. Ne mogu licitirati iznosom, jer ne znam kakav koncept će imati nova kompanija i koliki broj zaposlenih, ali znamo da su u pitanju stotine i hiljade eura. Po osobi. I bez dodatnih troškova“.
Naša sagovornica objašnjava da dodatni troškovi podrazumijevaju avionske karte, smještaj, troškove za ishranu tokom boravka na simulatorima koji se nalaze u Amsterdamu (za pilote) i Cirihu (za stjuardese). U regionu nema uslova za takav vid vježbe.
Dok razgovaramo sa Milkom Tomović njen kolega, aviomehaničar i sindikalni aktivista Vanja Đekić,iz redakcije Monitora, razgovara sa ombudsmanom. Sastanak „na daljinu“ ranije je dogovoren. Svi su, čini se, spremni da razgovoraju o problemima sa kojima se suočavaju zaposleni u Montenegroerlajnsu. Osim onih koji su nadležni za njihovo rješavanje, ili makar ublažavanje. Njima je bilo lakše da gradonačelnika Podgorice Ivana Vukovića optuže za politikanstvo, nakon što se on pohvalio kako je zaposlene u MA, iz opštinskog budžeta, pomogao sa 250 eura po osobi.
A i taj novac su, uglavnom, uzele banke, na ime neizmirenih rata za kredite. Davno je bio 15. oktobar.
Zoran RADULOVIĆ