Povežite se sa nama

Izdvojeno

STANJE SA VIRUSOM I DALJE ZABRINJAVAJUĆE: Zatvaranje kao krajnja mjera

Objavljeno prije

na

Rezultati preventivnih mjera očekuju se za sedam do deset dana, ukoliko one budu poštovane. Iz Instituta za javno zdravlje preciziraju da će u opštinama koje budu imale preko 1.200 novooboljelih za 14 dana automatski biti predloženo zatvaranje

Nakon što se, tokom protekle nedjelje, broj oboljelih od korona virusa popeo na preko 4.000, posljednjih dana je pao ispod ove brojke i iznosi 3.697. Dnevni izvještaji još uvijek su na preko 200 oboljelih, a skoro da nema dana kada neko ne umre od virusa. U utorak je od virusa umrlo šest osoba, broj umrlih od početka epidemije je 190.

Direktor Doma zdravlja Podgorica Nebojša Kavarić upozorio je da su u ponedjeljak tri ambulante pregledali 759 osoba sa sumnjom da imaju virus: ,,Od 1.195 aktivno pozitivnih u Podgorici, Dom zdravlja prati, liječi, rehabilituje, dijagnostifikuje 1.143 pacijenta”. Iz Urgentnog bloka Kliničkog centra Crne Gore tvrde da dnevno imaju preko 200 pacijenata, te da  pacijenti koji su u stanju hitne medicinske potrebe ne čekaju potvrdu da su negativni na Covid-19 kako bi dobili pomoć.

Pomoćnik Instituta za javno zdravlje i epidemiolog Senad Begić kaže da najpogođenije opštine – Nikšić, Berane i Andrijevica, u kojima se sprovode rigoroznije mjere imaju  blagi pad oboljelih. Epidemiolozi tumače da je strah izazvao veću samovjesnost građana, kao i prijetnje kaznama zbog nepoštovanja preventivnih mjera. Pad oboljelih bilježi se i u Baru, a u tamošnjoj bolnici smještaju se oboljeli iz Nikšića, Pljevalja i sa Žabljaka.

Posljednje sedmice Pljevlja su preuzela primat po broju oboljelih, pa direktor Doma zdravlja u Pljevljima dr Ilhan Tursumović govori o zabrinjavajućoj epidemiološkoj situaciji. Opštinski tim za zaštitu i spašavanje na Cetinju ocjenio je da je situacija u prijestonici alarmantna:,,Posljednji je trenutak da reagujemo združeno, da pokažemo odgovornost i ozbiljnost, kako bismo spriječili dalje širenje infekcije i sačuvali zdravlje građana i privredu grada”. Na Cetinju je od 28. septembra do 5. oktobra testirano 160 osoba, od kojih je 41 bila pozitivna na korona virus.

Da je situacija ozbiljna govori i podatak iz Nikšića da je od početka drugog talasa korona virusa hospitalizovano 16 djece. ,,Dvoje djece imali su težu kliničku sliku, obostranu komplikovanu masivnu upalu pluća i bili su životno ugroženi. Ipak, sva djeca koja su bila hospitalizovana su izašla potpuno izliječena“, izjavila je za TV Vijesti Branka Šupić, načelnica dječjeg odjeljenja Opšte bolnice Nikšić.

Tokom vikenda, portal CDM je objavio fotografije sa Fejsbuk stranice Sabornog Hrama Svetog Jovana Vladimira u Baru na kojima su djeca koja bez zaštite i distance kleče, spuštenih glava ka mermernom podu hrama. Za to je zaslužna učieljica Rada Višnjić koja ih je pozvala na moleban. Na fotografijama se vidi i kako sveštenici tokom molebana okupljenoj djeci daju da ljube krst.

Podaci evropskih statističkih centara od kraja septembra, pokazuju da Crna Gora ima navjeću stopu oboljelih u Evropi. Epidemiolog u penziji, profesor Novica Vujošević, za Vijesti je procijenio da je oboljelih  najmanje tri puta više u odnosu na registrovani broj.
Objasnio je da oko 80 odsto inficiranih novim korona virusom nema tešku kliničku sliku, pojedini se nisu javljali ljekaru, kao i da postoje i oni bez simptoma, koji ne znaju da su zaraženi, a prenose virus.

Ima i drugih koji ne ulaze u statistiku. Sagovrnik Monitora tvrdi da nakon što mu je član porodice obolio od korona virusa, njega i djecu nijesu testirali uz opravdanje da nemaju kapaciteta, samo su im propisali mjeru samoizolacije.

Najavljeno je da će ove nedjelje u laboraorijama KCCG početi testiranje sa Covid-19 brzim testovima koji rezultate daju u roku od pola sata.

Infektolog u Opštoj bolnici u Beranama Milovan Živković kazao je za Dan da su nadležni zakasnili sa mjerama i da je to razlog što imamo najveći broj inficiranih u Evropi: ,,Moram da ponovim da ne mogu biti zadovoljan mjerama, jer nije moguće da u Rožajama imamo 18 zaraženihu jednom danu, a u Kini 16”.

Epidemiolozi očekuju da će za sedam do deset dana biti vidljivi rezultati novih pooštrenih mjera posebno u opštinama sa najvećim brojem oboljelih.

Ugostitelji, kojima je u najugroženijim opštinama zabranjen rad, u Podgorici skraćen, tvrde da su mjere diskriminatorske i da je apsolutno moguće organizovati rad uz poštovanje svih mjera, navodeći da niko nije dokazao da su ugostitelji krivci za širenje virusa. Prema podacima Monstata u prethodnih pola godine bez posla je ostalo preko 15.000 građana. Pad broja zaposlenih konstantan  je od marta, početka epidemije.  Najveći pad u broju zaposlenih bilježi se u Podgorici 6.939, zatim Budvi za 1.833, potom Herceg Novom 1.532, u Nikšiću je broj zaposlenih smanjen za 1.260, slijedi Bar gdje je ta cifra 1.219, Kotor 936, Bijelo Polje 771, Tivat 675 i Pljevlja 541.

Da nas očekuje dug period života sa virusom i svim njegovim iskušenjima, upozorio je gostujući na RTCG-u epidemiolog Dragan Laušević. On upozorava da treba poštovati mjere, pripremiti se za sezonski grip, i za zimski period kada organizam slabi: ,, Generalno je smrtnost uvijek najveća negde upravo u mjesecima januar, februar, mart. Ne samo zbog akutnih respiratornih oboljenja nego zbog toga što su tada i naši depoi mnogo ispražnjeni. Tako da svi sami očekujemo i malo se pribojavamo šta će se desiti ponovo u proljećnom periodu kada je ovo bilo mnogo, mnogo žešće, videćemo”.

A u međuvremenu, ponovo neimenovane ,,patriotske” organizacije za 23. oktobar, preko društvenih mreža najavljuju skup odbrane države.

,,Prosto ne mogu da vjerujem da neko u ovom trenutku, u državi koja je najpogođenija korona virusom u Evropi, razmišlja o bilo kakvom masovnom skupu. Ne mogu da vjerujem da postoje ljudi koji su spremni da organizuju rođendan svojoj djeci, a ne neko masovno okupljanje. Ne mogu da opišem nivo društvene neodgovornosti toga kome je to palo na pamet, ako je to istina”, osvrnuo se na ovu najavu Senad Begić, pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje.

Kako god bilo, iz Instituta su precizirali da će u opštinama koje budu imale preko 1.200 novooboljelih za 14 dana automatski biti predloženo zatvaranje.

Amfilohije se liječi u KCCG

Mitropolit crnogorsko primorski SPC Amfilohije Radović pozitivan je na korona virus i od utorka veče liječi se u Kliničkom centru Crne Gore. Iz Mitropolije su saopštili da je mitropolit u utorak bio u Cetinjskoj bolnici Danilo Prvi radi rutinske zdravstvene kontrole.  ,,Prethodnih dana mitropolit je proveo u kućnoj izolaciji pod neprekidnim ljekarskim nadzorom iako je njegovo opšte zdravstveno stanje i danas utvrđeno urednim a on se lično dobro osjeća. Kovid test je potvrdio da je vladika inficiran ovim virusom pa je baš iz tih razloga prevezen u Klinički centar”, saopštili su iz Mitopolije.

Mediji su prenijeli da su policijski inspektori saslušali direktoricu Cetinjske bolnice Danilo Prvi Sonju Radojičić i medicinsko osoblje koje liječilo mitropolita Amfilohija. Saslušanje je obavljeno radi provjere da li su procedure tretmana sprovedene u skladu sa pravilima medicinske struke i preporukama Instituta za javno zdravlje. Pojedini mediji su danima pisali da postoje sumnja da je mitropolit testiran prvi put još prvog oktobra pod lažnim imenom a da su mu nakon toga iz bolnice Danilo prvi dopremali u manastirske odaje lijekove i kiseonik umjesto u bolnici što je navodno i dovelo do pogoršanja njegovog zdravstvenog stanja.

Da se mole za zdravlje mitropolita pozvao je građane kandidat za mandatara za sastav nove vlade Zdravko Krivokapić. Međutim, na društvenim mrežama vijest o bolesti izazvala je različite reakcije. Mnoge neprimjerene, u kojima se ne skriva otvorena mržnja prema 82-godišnjem mitropolitu.

Porast broja oboljelih u Evropi

Na epidemiološkoj mapi EU u tzv. crvenoj zoni trenutno se nalazi 10 zemalja u kojima broj inficiranih virusom korona prelazi 120 na 100.000 stanovnika. U ,,crvenoj zoni” na mapi Evropskog centra za prevenciju i kontrolu zaraze nalaze se Španija (319 slučajeva na 100.000 stanovnika tokom protekle dvije nedjelje), Češka (303), Francuska (245), Holandija (231), Belgija (206), Luksemburg (161), Island (158), Mađarska (129) i Danska (128), a sada im se pridružila Velika Britanija (135).

U Evropi raste i stopa smrtnosti od posljedica korona virusa, a kontinuirani porast stope smrtnosti zabilježen je u 27 evropskih zemalja.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo