Povežite se sa nama

DRUŠTVO

STOTINE MILIONA ZA EKOLOŠKU KATASTROFU: Budva pada u dužničko ropstvo

Objavljeno prije

na

U nizu korupcionaških afera u Budvi u kojima su čelnici bivše vlasti oštetili ovaj turistički grad na iznose od nekoliko stotina miliona eura, po razmjerama krađe i katastrofalnim posljedicama koje su za sobom ostavili, izdvaja se posao izgradnje postrojenja za prečiščavanje otpadnih voda u naselju Vještice u Bečićima.

Najnovija događanja u vezi posla započetog 2009. godine, s ciljem da se more budvanske rivijere očisti od sveprisutnog kanalizacionog otpada, tiču se prijetnji njemačko-austirjske kompanije WTE Wassertechnik, koju zastupa advokatska kancelarija Ane Kolarević, u vidu naloga za prinudnu naplatu iznosa od 5,5 miliona eura na ime dospjelog duga Opštine, koji je dostigao sumu od 13 miliona.

Ukoliko Opština ne plati traženi iznos, firma WTE će već u aprilu zatvoriti izgrađeni pogon jer, navodno, nema sredstava za njegovo održavanje.

Kako je izgradnjom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, PPOV, prekinut stari kanalizacioni sistem na području Budve i Bečića, to bi ovakvo postupanje moglo dovesti do nesagledivih posledica i prave ekološke katastrofe uoči turističke sezone.

Postrojenje u Vještici postaje najozbiljnija prijetnja za normalno funkcionisanje Opštine Budva u narednom periodu, zbog štetnog ugovora i nametnutog duga koji dostiže čak 180 miliona eura. Nova lokalna uprava u Budvi i njeni građani postaju žrtve i taoci korupcionaških dilova budvanske kriminalne grupe koju je predvodio Svetozar Marović.

Ukoliko se naum njemačke kompanije ostvari, račun Opštine biće blokiran na duži rok, jer u poharanoj gradskoj kasi nakon odlaska ekipe iz DPS-a, nije ostalo ništa dobro osim milionskih dugovanja.

Nova vlast našla se u situaciji da vraća dugove iz jednog prevarnog posla, projekta koji je od samog početka, u dosluhu sa menadžmentom njemačkog partnera, napravljen tako da se preko njega izvlači novac za članove kriminalne organizacije na račun Budve i njenih građana.

To je neodrživa situacija u kojoj je čak i direktor kompanije WTE Wassertechnik, Ginter Faust, uhapšen i okrivljen u istrazi Specijalnog državnog tužilaštva u predmetu izgradnje kolektora u Bečićima, prihvatio status svjedoka saradnika i priznao krivotvorenje faktura na iznos od 3 miliona eura.

Prema navodima specijalnog tužioca Milivoja Katnića u aferi WTE, koja je pokrenuta krajem 2010 godine, Opština je oštećena za iznos od 8 miliona eura. Istraga još nije završena ali je ova afera, zajedno sa ostalih sedam, stavljena na teret Maroviću, koji je priznao svoje učešće u njoj i potpisao sporazum o priznanju krvice. To isto uradio je i Lazar Rađenović koji je u ime Opštine 2009 potpisao ugovor o izgradnji, finansiranju i upravljanju zbrinjavanjem otpadnih voda sa firmom WTE iz Esena na iznos od 66 miliona eura. Dok su vodili grad, nisu platili nijednu dospjelu ratu kredita. Zato se ovaj iznenadni zahtjev WTE i partnera može tumačiti kao politički pritisak na novu lokalnu upravu.

Međutim, sporazume o priznanju krivice nije pratila i finansijska kazna u pogledu nadoknade štete Opštini, nije poznato da je bilo ko od desetak hapšenih učesnika u malverzacijama vratio ukradeni novac.

Nije baš najjasnije kako jedna inostrana firma koja dolazi iz uređenog društva u Njemačkoj i koja je prema rezultatima istrage Specijalnog tužilaštva učestvovala u korupciji visokog nivoa na izradi jednog od najvažnijih infrastrukturnih projekata na Crnogorskom primorju, sada prijeti Opštini blokadom računa i projekta, umjesto da podnese svoj dio odgovornosti.

Ugovor o izradi pogona za prečišćavanje je sačinjen sa lošom namjerom. Postojao je dogovor o izvlačenju novca preko naduvavanja vrijednosti faktura za nabavku opreme, usluga i izvedenih građevinskih radova.

Budvanski biznismen Gojko Kapisoda, obuhvaćen istragom, priznao da je preko kolektora u Vještici naplatio svoja privatna potraživanja od Sveta Marovića u iznosu od pet miliona eura, koje mu je ranije dao na zajam.

Bilo je planirano da se taj novac Kapisodi vrati kombinacijama preko TQ Plaza, ali je plan pokvarila budvanska opozicija koja je podnijela krivične prijave oko malverzacija u ovom poslovnom centru.

Zato je firma srpskog biznismena Mirka Latinovića koja je izgradila TQ Plazu, dobila od WTE posao glavnog izvođača radova u Vještici, iako nije imala licencu za tu vrstu posla, kako bi omogućila izvlačenje novca preko izvedenih radova.

Član opštinske komisije za praćenje izgradnje kolektora Đorđije Vujović (DF), bivši odbornik opozicije, aktuelni predsjednik budvanske Skupštine, tvrdi ,,kako je posao izgradnje pogona u Bečićima najveći korupcionaški posao u istoriji Crne Gore. To je projekat koji će Budvu uvesti u dužničko ropstvo. Dvadeset godina treba da radimo i da vraćamo nečiji lopovluk”, kaže za Monitor Vujović.

On je kazao da komisija nije dobijala završene i obračunate situacije od nadzornog organa.

,,Tek u desetom izvještaju procijenili smo da su određene stavke preuveličane. Samo projektovaje pogona koštalo je 5,6 miliona eura. WTE nikada nije dostavio građevinski dnevnik ni okončane građevinske situacije. Oni traže plaćanje samo na osnovu ugovora, koji glasi na 59 miliona eura. Mi ni danas ne znamo koliki je posao odrađen”, ističe Vujović.

Pomenuti ugovor dobio je prvi aneks pola godine kasnije, zatim su uslijedila dva dopunska sporazuma kojima je promijenjen obim radova. Odustalo se od izgradnje postrojenja na Svetom Stefanu, u Petrovcu i Buljarici. Nije izgrađen ni ugovoreni kapacitet nove kanalizacione mreže, tako da sistem ne funkciniše kako je ugovoreno. Tokom sezone dolazi do izlivanja kanalizacije u Rafailovićima i djelovima Slovenske plaže, na jedina dva kupališta ,,pokrivena” zlata vrijednim kolektorom.

Umjesto čistog mora i pješčanih plaža, Budva je ovim aranžmanom dobila blokadu računa, nemogućnost daljeg razvoja i normalnog života građana.

Trejdjunik je fantomski napustio posao u jeku tužilačkih istraga, tako da WTE nema glavnog izvođača. Projekat je u stanju mirovanja već dvije godine.

Delegacija Opštine koju je predvodio predsjednik Dragan Krapović imala je nedavno susret sa premijerom Duškom Markovićem i ministrom finansija Darkom Radunovićem, u pokušaju rješavanja nastalog problema.

,,Mi tražimo formiranje savjetodavnog tijela koje bi utvrdilo nivo izgrađenosti pogona kako bi došli do realne vrijednosti ove investicije, na osnovu koje bi Opština ponudila WTE da otkupi to postrojenje, sa čime se premijer složio”, kazao je Vujović koji je u svojstvu člana komisije prisustvovao razgovorima.

U to svrhu poslužile bi ranije date garancije Vlade u vidu kredita od 29 miliona eura. Garancije za firmu WTE izdate su svojevremeno i od njemačke Vlade, pa se može očekivati da se odgovorni u Opštini Budva obrate i njima za pomoć.

Projekat izgradnje postrojenja u Bečićima Opštinu, prema sadašnjoj računici, treba da košta punih 180 miliona eura. Prema izvještaju Državne revizorske institucije ukupan dug Opštine za PPOV iznosi nešto više od 121 milion eura. Od čega se 65 miliona odnosi na glavnicu kredita a 32 miliona na kamate koje će Opština vraćati do 2034. godine.

Održavanje postrojenja staje nevjerovatnih tri miliona na godišnjem nivou. Oko 1,7 miliona WTE obračunava za upravljanje postrojenjem, 500.000 eura odlazi na račune za struju a oko 400.000 na odvoz suvog otpada u Albaniju. Za period od 20 godina to je iznos od dodatnih 60 miliona eura.

Gotovo sve stavke ove računice su višestruko uvećane i ne predstavljaju realne cijene.

Poređenja radi, isto takvo postrojenje u Tivtu projektovano za 90.000 stanovnika uz novu sekundarnu kanalizacionu mrežu, staje 10,8 miliona eura. Dok u Budvi za 110.000 stanovnika, koliko se procjenjuje da može boraviti na rivijeri tokom turističke sezone, izgradnja je koštala 18 miliona, uz megalomanske troškove projektovanja i drugih stvari. Izvođač je bio isti, WTE.

Kotor i Tivat zajedno, sa novom kanalizacionom mrežom finansiraće ukupno 30 miliona eura, uz preuzimanje postrojenja u svoje vlasništvo. Prerada otpadnih voda za cijelo Crnogorsko primorje planirana je na iznos od 150 miliona eura.

U Budvi je sve drugačije, više i skuplje, sve je bio spektakl bivše vlasti koja je svoje građane oštetila za nebrojene milione koje će decenijama vraćati.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo