Advokati su ponovo optužili sudstvo za donošenje „čudnih“ odluka nakon što je Apelacioni sud usvojio žalbu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i prihvatio sve optužbe protiv Petra Lazovića. Viši sud je ranije donio rješenje da su neosnovani djelovi optužnice, u vezi sa planiranjem ubistva šefa takozvanog „škaljarskog“ klana u Kotoru Advokatica Maja Zeković smatra da je odluka Apelacionog suda „u najmanju ruku zabrinjavajuća“
Gotovo godinu prošlo je od hapšenja bivšeg policajca Petra Lazovića, sina Zorana Lazovića. dugogodišnjeg policijskog funkcionera. Dok je njegov otac u javnosti povezivan sa kriminalnim strukturama, mlađi Lazović ima potvrđenu optužnicu za kriminalno djelovanje koje uključuje ubistva, trgovinu narkoticima, korupciju i policijsku torturu.
Ponuđeno jemstvo za njegovo puštanje iz spuškog istražnog zatvora, sada je dostiglo cifru od 7,6 miliona. Prvo jemstvo od 1,2 miliona ponuđeno je u oktobru prošle godine, ali Viši sud je odbio da ga pusti na slobodu.
Gotovo svaki sudija do sada je procijenio da ponuđeni novac nije dovoljna garancija da Lazovića zadrži u Crnoj Gori i na usluzi pravosudnim organima. Njegovi branioci smatraju da se ovakvim odlukama unižavaju Ustav, zakoni i pravosuđe. Oni su obično u javnosti krivili političare i medije za ono što se dešava njihovim klijentima. Neprihvatanje kaucija u slučajevima osumnjičenim za organizovani kriminal izazvalo je i čuveni štrajk advokata
“Pitanje jemstva u crnogorskom pravosuđu praktično ne postoji. Za svaki predmet za koji je neko od političara zainteresovan ili za svaki predmet na kojem neko od političara gradi političku karijeru ili kampanju, ovaj sud ne dozvoljava jemstvo”, rekao je advokat Nikola Martinović.
Advokati su ponovo optužili sudstvo za donošenje „čudnih“ odluka nakon što je Apelacioni sud usvojio žalbu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i prihvatio sve optužbe protiv Petra Lazovića. Viši sud je ranije donio rješenje da su neosnovani djelovi optužnice, u vezi sa planiranjem ubistva šefa takozvanog „škaljarskog“ klana u Kotoru. Viši sud je u aprilu potvrdio 14 od 17 tačaka optužnice protiv desetočlane grupe odbjeglog šefa takozvanog „kavačkog“ klana Radoja Zvicera. Među njima su i policajci Petar Lazović i Ljubo Milović za krivična djela – stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja, šverc droge, krijumčarenje cigareta…
Njegova advokatica Maja Zeković smatra da ne postoje pravno valjani dokazi ni za jednu od tačaka optužnice protiv Petra Lazovića. Smatra da je ovakva odluka Apelacionog suda „u najmanju ruku zabrinjavajuća“.
” Ovakvi iskoraci iz zakonskih regula, kao i višedecenijske stabilno utvrđene sudske prakse kako domaće tako i regiona, kad je u pitanju krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja, upućuju nažalost na pogodovanje pritiscima različitih krugova i odlučivanje na osnovu imena, prije nego na osnovu dokaza. Dakle, ovako postavljeni standardi, u sudskoj grani vlasti, predstavljaju poraz za pravni poredak zemlje, koja nikako da dovrši upravo Poglavlje 23 Pravosuđe i temeljna prava, kao uslov za ulazak u EU“, saopštila je Zeković u reagovanju na odluku suda.
Hapšenje i procesuiranje Petra Lazovića bila je prekretnica u obračunu sa narko klanovima. Ranije su hapšeni samo pripadnici kriminalnih grupa, dok su iz tema procesuirani niži policijski službenici. Prema navodima optužnice, Lazović je bio operativno umiješan i u međuklanovska ubistva na teritoriji Crne Gore i Srbije. Većina ovih ubistava ni danas nije do kraja rasvijetljena.
Jedno od tih je i ubistvo Novljanina Šćepana Roganovića, zbog kojeg je prije nekoliko dana SDT uhapsilo još četiri osobe. On je ubijen 2020. godine u Herceg Novom. Treća je žrtva iz porodice Roganović od početka sukoba crnogorskih kriminalnih klanova. Njegov otac Niko (66) ubijen je u noći 26. jula 2017. Policija nije otkrila dvojicu napadača koji su ga sačekali stotinjak metara od kuće u kojoj je živio i u njega ispalili više projektila. Tri mjeseca prije tog ubistva, teško je ranjen njegov mlađi sin, brat ubijenog Šćepana – Duško...
Policija je zbog umiješanosti u ubistvo uhapsila Novljanina Marka Radovića, Slavka Radulovića i Miloša Gvozdenovića, a kao petog osumnjičenog označila Cetinjanina Iliju Milanovića (37), koji je od ranije u zatvoru. Kao naredbodavac označen je odbjegli šef „škaljaraca“ Igor Vukotić, brat ubijenog Jovana Vukotića. Zbog ubistva Roganovića pred podgoričkim Višim sudom odgovaraju Dino Ibrahimović, Krsto Vujić, Mili Bajramović, Miloš Komar i Igor Glavaš. U tom predmetu specijalno tužilaštvo ima svjedoka saradnika – M. Đ. kojem je krajem marta, zbog bezbjednosti, promijenjen fizički izgled. Nedugo nakon likvidacije Šćepana Roganovića, koji nije pripadao organizovanim kriminalnim grupama, Novljanin Krsto Vujić označen je kao organizator i naručilac te likvidacije.
Advokat Željko Đukanović, potvrdio je da su pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja nedavno u Herceg Novom pretresli stan njegovog branjenika Marka Radovića i njegove majke. “Nije pronađen bilo koji nedozvoljeni ili kompromitujući predmet koji bi njega, eventualno, doveo u vezu sa izvršenjem bilo kog krivičnog djela. Kako se nezvanično pominje da je razlog njegovog privođenja ubistvo Šćepana Roganovića, smatram da Marko Radović ne može imati dodirne tačke sa izvršenjem tog krivičnog djela, jer je u vrijeme izvršenja tog ubistva nalazio u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija zbog drugog krivičnog djela”, pojasnio je Đukanović.
Većina dokaza koja inkriminiše pripadnike kriminalnih klanova, prikupljena je nakon razbijanja SKY kriptovane aplikacije, posredstvom koje su kriminalci širom svijeta, pa i Balkana, nesmetano i bez filtera komunicirali. Advokati u Crnoj Gori tvrde da ova komunikacija ne može biti dokaz na sudu i da je to jedino na čemu tužilaštvo tereti optužbe protiv njihovih klijenata. Međutim, na suđenju Stefanu Kovaču zbog pokušaja ubistva Dejana Kašćelana u Beču, sudija Nenad Vujanović konstatovao je da SKY komunikacija predstavlja pravno valjani dokaz jer je dobijen putem međunarodne pravne pomoći od Francuske, a što je potvrdio tamošnji Kasacioni sud.
Na sudu je pročitan dio SKY komunikacije koji je pokazao brutalno ponašanje policajaca i pripadnika kriminalnih klanova. Sudija je rekao da su one važne radi identifikacije.
Saopšteno je da postoji sumnja da je odbjegli policajac Ljubo Milović komentarisao fotografiju Miloša Markovića: “Eto ga kao prase rokće”.
“Pevaj Kovač, mamicu ti”, jedna je od prijetećih poruka. Sudija je naveo da postoji sumnja da je Radoje Zvicer napisao poruku: “Zamalo da stradamo od Alana Taipovog”. (Alan Kožar). U audio-poruci čuje se pjesma praćena zvucima harmonike, a u sudu tvrde da se slavilo ubistvo Kožara, jednog od visokopozicioniranih članova njima suprotstavljenog škaljarskog kriminalnog klana.
“’Idemo da koljemo Turke, ekstreme, iz Bijelog Polja, Rožaja, Bara…’” ‘Idemo Lazovići, Milovići, Zviceri, deri bre po Crnoj Gori’”. A potom se čuje se glas Ljuba Milovića: “Da se legitimišem Ljubo Milović, pa neka hapse, neka otvaraju telefon”.
Advokat Damir Lekić kazao je da taj dokaz govori sam za sebe, ali i da više niko ne može da kaže da se to ne dešava: “Postoji određena grupa policajaca koji nisu postupali po zakonu”.
Tužiteljka Jelena Protić objasnila je da je kompletna dokumentacija predmet analize, da je zbog mučenja formiran predmet u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici i da je, prema njenim saznanjima, još u fazi izviđaja. Sudija je rekao da se ti dokazi moraju provesti kako bi se prikazale metode policijskog mučenja.
“Prikupljaju se svi podaci, identitet i okolnosti koje su značajne za taj postupak”, navela je tužiteljka.
Ivan ČAĐENOVIĆ