Povežite se sa nama

OKO NAS

SVA NAŠA PRISLUŠKIVANJA: Jaguar koga je pojela maca

Objavljeno prije

na

Petnaest godina traju spekulacije o sudbini prislušnog sistema nekadašnje JNA koji je, nakon osamostaljenja Crne Gore, ostao u kasarni Masline. Dok se jedni pitaju u čijim je rukama sistem koji može da prati pet hiljada telefonskih razgovora u minuti sa daljine i do sto kilometara, drugi tvrde da on ovdje nikada nije bio

 

Nedavni pronalazak prislušnih uređaja u kancelarijama specijalnog državnog tužioca, podsjetio nas je nekih davnošnjih afera sa sličnom tematikom. Koje, za razliku od posljednje, nijesu ni blizu raspleta.

Prvoosumnjičeni u najnovijoj aferi, bivši šef Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejan Peruničić priznao je na saslušanju u SDT-u da su prislušni uređaji postavljeni u njegovo vrijeme i navodno ispričao ,,više nego što se od njega tražilo” – kada je uređaj postavljen, ko je prisluškivao i kod koga je išao snimljeni materijal.

Sve to se događalo u vrijeme kada je nekadašnji šef crnogorske kontraobavještajne službe ANB Luka Bulatović (najvjerovatnije – službene potvrde još nema) izvršio samoubistvo, ostavljajući poruku da ,,nije znao mnoge stvari koje je morao da zna”. Zato se ispituje eventualna povezanost slučaja prisluškivanja sa samoubistvom visokorangiranog agenta ANB-a.

O nekim drugim aferama znamo mnogo manje. Nakon prošlogodišnje smjene vlasti i preuzimanja bezbjednosnog sistema iz ruku Demokratske partije socijalsita, spekuliše se da bi sitem za prisluškivanje jaguar sada mogao biti u rukama paralelnih bezbjednosnih struktura koje pokušava da uspostavi DPS.

Jaguar je svojevremeno bio u posjedu bivše vojske državne zajednice Srbije i Crne Gore. Koristio ga je, navodno, Peti vojno-obavještajni centar sa sjedištem u Podgorici. Od kada je postavljeno pitanje njegovog nestanka, iz tadašnjih vladajućih krugova se pokušavala relativizovati njegova vrijednost i upotrebljivost zbog navodne zastarjelosti.

Naši izvori, dobro upućeni u tehnike i tehnologije prisluškivanja, tvrde da je jaguar, koliko kod da se pojavilo novih generacija prislušnih uređaja, još uvijek prisutan na svjetskom tržištu. Interesantna je činjenica da je  njegovu fotografiju nemoguće  pronaći na zvaničnom sajtu britanske vojske, i ako je jaguar britanski proizvod.

Tačno je da se pojavilo mnogo novih uređaja koji su savremeniji, ali sama činjenica da se od javnosti čuva njegova fotografija, govori u prilog tome da se on još uvijek traži i prodaje na svjetskom tržištu, naročito na Bliskom istoku, navodi naš dobro upućeni sagovornik insistirajući na anonimnosti.

Anonimnost je tražio i nekadašnji rukovodilac iz oblasti obavještajnog rada iz tog perioda. On, međutim, tvrdi da ,,nikavog sistema za prisluškivanje nije bilo u obavještajnom sektoru” i da jaguar nikada nije bio u posjedu obavještajnog sektora. ,,Dok sam ja bio tamo i dok sam se pitao, nikakav prislušni uređaj u obavještajnom sektoru nije postojao. To je najobičniji spin. Laž koja služi za ispiranje usta  neuke sredine po pitanju obavještajnog rada. A vi istražite bezbjednosni sektor”, upućuje nas naš sagovornik. Uz konstataciju da ljudi često, u neznanju, miješaju obavještajni i bezbjednosni sektor.

General u penziji Blagoje Grahovac objašnjava, sa druge strane, da je jaguar borbeno sredstvo i da treba postaviti pitanje kome je i kada predato. On je ubijeđen da je jaguar ne samo postojao, već da nikada nije izašao iz Crne Gore, odnosno da je i sada u upotrebi. ,,U određenim krugovima DPS je oduvijek radio po modelu Miloševićevog paralelnog sistema. Ta vlast koja je trebalo da čuva državu je pravila paralelni sistem, paralelnu državu”, komentariše Grahovac za Monitor.

Jaguar je u Crnu Goru stigao iz Hrvatske početkom ratnih dešavanja devedesetih godina i raspada nekadašnje Jugoslovenske narodne armije. Sa povlačenjem jugoslovenske vojske iz zapadnih republika SFRJ-a donešen je u Podgoricu i smješten u komandi korpusa, u kasarni Masline. Na ovom mjestu je bio sve do referenduma o nezavisnosti. Neposredno poslije toga je nestao, a Vojska Crne Gore negirala je da ga je našla kada je naslijedila kasarnu.

Naši sagovornici upućeni u službe bezbjednosti smatraju da u to vrijeme nije bilo mnogo takvih sistema za prisluškivanje, i da ga nijesu posjedovale ni neke poznate policijske ili vojne formacije. Prislušni sitem jaguar može da prati pet hiljada telefonskih razgovora u minuti sa daljine i do sto kilometara. Sa njim se može slušati sva žična i bežična telefonska komunikacija, radijske veze i sistemi. Taj prislušni uređaj može da locira lice koje je predmet praćenja u krugu od pet metara. Njegova prednost, u odnosu na novije i komplikovanije sisteme, u tome je što je veličine putne torbe i što može da se izmješta vrlo lako, pa je zgodan za teren, a pri tome radi na baterije. Ovaj sistem za prisluškivanje može, takođe, da sluša radio sisteme i radio stanice.

„Mi možemo samo da nagađamo šta se dogodilo sa jaguarom koji je bio u Podgorici. Uz njegovu upotrebu, nema te osobe koja ne može biti predmet praćenja. Protiv njega jednostavno nema zaštite“,  kaže stručnjak s početka ovog teksta. A afera prisluškivanja u Crnoj Gori ima na pretek, skoro koliko privatizacionih. I sve su, manje-više, ostale bez valjanog epiloga.

Prisjećanje možemo započeti aferom listing iz koje je javnost saznala da su na telefonskoj vezi bili tada odbjegli narkobos Darko Šarić, tadašnji ministar finansija Igor Lukiš, kao i ministar vanjskih poslova Milan Roćen. Oni su tvrdili da su navodni listinzi falksifikat. I na toime se završilo. Nastavljeno je sa snimcima razgovora jednog od šefova balkanske narko-mafije Nasera Keljmendija sa visokopozicioniranim političarima i službencima crnogorske ANB. Međutim, pravi šok je izazvala afera praćenja i prisluškivanja stranih diplomata, posebno iz zemalja članica NATO-a.

Kao prva žrtva tih afera pao je tadašnji šef ANB-a Vladan Joković, a potom je njegov nasljendik Boro Vučinić smijenio Lidiju Mijović sa funkcije šefa Uprave za međunarodnu saradnju i specijalnog savjetnika za evropske integracije.

Zatim su na vidjelo izbile afere prisluškivanja novinara Dana, nastavljene su smjene,  ali se afere prisluškivanja do danas nižu jedna za drugom. Početkom ove godine otkriveno je da je ANB nezakonito prilsuškivala opozicione političare, sveštenike SPC-a, nezavisne inteletualce i novinare, zbog čega se danas sudi (bez prisustva javnosti) smijenjenom direktoru ANB-a Dejanu Peruničiću i nekolicini njegovih saradnika.

Minulog vikenda, stigle su tvrdnje lidera Demokratskog fronta da je Agencija za nacionalnu bezbjednost u periodu od petog do sedmog jula 2020. godine, neposredno prije prošlogodišnjih parlmentarnih izbora, ozvučila čitav Hotel Palas u Petrovcu kako bi prisluškivala 278 anketara, aktivista, poslanika i funkcionera DF-a koji su bili na seminaru. Milan Knežević je kazao da je dio tih snimaka objavljivan na, preko noći ugašenom, portalu Udar, za koji je rekao da je bio napravljen za obračun sa DF-om. Neki mediji su prenijeli da se navodno u jednoj od brojnih video poruka koje je ostavio dugogodišnji visoki funkcioner ANB-a Luka Bulatović, koji je nedavno izvršio samoubistvo (zvanično ta informacija još nije potvrđena), pominje i ovo prisluškivanje.

Zbog svega ovoga, ali i mnogo čega drugog što ne znamo ili ćemo možda tek saznati, iznova je aktuelno pitanje  ko nas i za čiji račun sluša preko jaguara. Pouzdanog odgovora kod koga je bio i gdje je sada nema ni poslije deceniju i po od kada mu se misteriozno izgubio trag.

                                                                                                  Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo