Službenici Uprave policije su tokom 2020. godine mučili Jovana Grujičića, Benjamina Mugošu i Marka Boljevića kako bi iznudili priznanja i dokaze za podmetanje bombe u Hotelu Grand i ispred kuće visokog policijskog funkcionera Duška Golubovića. Tužilaštvo u predmetu mučenja Grujičića vidi mučenje, ali ne i mučitelje
Crnogorski istražni organi od 2015. godine nijesu otkrili ko je bacio bombu na Hotel Grand i na kuću tadašnjeg visokog policijskog službenika Duška Golubovića. Međutim, ponovo su otkrili da su službenici sistema skloni da upotrebom brutalne sile fabrikuju dokaze i iznude potrebna priznanja i svjedočenja.
Tužilaštvo je za ova krivična djela izvelo pred sudiju Jovana Grujičića i Benjamina Mugošu, dok je Marko Boljević naveden kao svjedok. Sva trojica su naveli da su pod prisilom dali prvobitne izjave u policiji. Međutim, u sudskom postupku pravosnažno su oslobođeni Grujičić i Mugoša. Njihov pravni zastupnik – advokat Damir Lekić za Monitor kaže da je utvrđeno kako je Grujičić u vrijeme izvršenja krivičnih djela bio na liječenju u psihijatrijskoj ustanovi u Dobroti.
Lekić i Boljevićev advokat Novica Milošević Osnovnom državnom tužilaštvu podnijeli su krivične prijave za torturu nad njihovim branjenicima. Domaći i strani vještaci medicinske struke utvrdili su da su sva trojica bili mučeni i zlostavljani u policijskoj stanici onako kako su opisivali tokom postupka.
Osnovno tužilaštvo je slučaj torture razdvojilo u tri predmeta. Za svaku žrtvu odvojeni predmet. Dok se u slučajevima Mugoše i Boljevića sumnjiče policajci i očekuju suđenja, u predmetu Grujičića je osnovna tužiteljka Maja Knežević po drugi put odbacila krivičnu prijavu protiv službenika policije.
Akcija za ljudska prava (HRA) izrazila je protest zbog takve odluke. Ističu da je tada medicinskim nalazima ,,potvrđeno da je mučen da bi se od njega iznudio iskaz”.
,,Grujičić je tada primoran da ‘prizna’ izvršenje krivičnog djela koje nije učinio – postavljanje eksplozivnih naprava na kuću Duška Golubovića i lokal Grand – a u međuvremenu ga je i sud pravosnažno oslobodio te optužbe”, saopštili su iz HRA.
U toj nevladinoj organizaciji smatraju da je odluka o odbacivanju krivične prijave donijeta bez sprovođenja djelotvorne istrage, koja bi bila ,,hitna, temeljna i nepristrasna”. Punomoćnik Jovana Grujičića, advokat Damir Lekić, podnio je pritužbu Višem državnom tužilaštvu u Podgorici protiv nove odluke o odbacivanju krivične prijave, a HRA je 9. septembra po drugi put podnijela pritužbu Tužilačkom savjetu zbog nesavjesnog i nezakonitog rada državnih tužilaca u tom predmetu.
Lekić pojašnjava da Grujičić na saslušanju kod tužiteljke nije mogao da razazna policajce jer su nosili fantomke dok su ga mučili. Tužiteljka je tada odlučila da odbaci prijavu iako je riječ o policajcima koji su po službenom rasporedu te noći trebali biti u centru bezbjednosti. Tužiteljka je odbacila prijavu sa obrazloženjem da je Grujičić zaista mučen u stanici policije, ali da ga nisu mučila lica obuhvaćena krivičnom prijavom.
,,Prijavljeni su samo policajci koji su u redovnom rasporedu tog dana bili ili trebalo da budu na poslu. Izjavio sam pritužbu na takvu odluku, koju je Više državno tužilaštvo u cjelosti uvažilo, vratilo predmet na ponovni postupak i naloženo je da se preduzmu određene radnje. Postupajuća tužiteljka to nije učinila, već je, po difoltu, preuzela dvije ili tri nevažne radnje, nakon čega je opet odbacila krivičnu prijavu sa istom konstatacijom”, pojašnjava Lekić.
Tvrdi da je opet podnio pritužbu i da očekuje da će Više državno tužilaštvo ponovo odlučiti u korist njegovog branjenika. Kaže da tužiteljka Knežević nije postupila po nalozima višeg tužilaštva, ali da je navela iste razloge za odbacivanje prijave, koji su ranije dobačeni.
Akcija za ljudska prava (HRA) zatražila je od vršiteljke dužnosti vrhovnog državnog tužioca Maje Jovanović da istragu sada preuzme Vrhovno državno tužilaštvo. HRA konstatuje da se radilo o planiranoj primjeni torture, na šta ukazuje i to što je jedan isti policijski službenik, Dalibor Ljekočević, optužen za zlostavljanje dvije osobe u toj istrazi, Marka Boljevića i Benjamina Mugoše. Pored policajca Ljekočevića, za iznuđivanje iskaza od Boljevića, tužiteljka je optužila još četvoricu policijskih službenika – Bojana Vujačića, Nemanju Vujoševića, Ivana Peruničića i Danila Grbovića.
Početak suđenja optuženima za iznuđivanje iskaza od Marka Boljevića, koje je trebalo da se održi 15. septembra pred Osnovnim sudom u Podgorici, odloženo je za 13. oktobar. Početak suđenja za iznuđivanje iskaza od Benjamina Mugoše zakazan je za 3. oktobar.
,,Za zlostavljanje trećeg, Jovana Grujičića, niko nije optužen. Prva trojica optuženih za zlostavljanje Boljevića prijavljeni su i za mučenje Grujičića, i potvrdili su da su ga ispitivali, međutim, tužiteljka Knežević je protiv njih odbacila prijavu. Podsjećamo da se Grujičić nalazio u Specijalnoj bolnici za psihijatriju, kada mu je terapija neopravdano ukinuta da bi se doveo u anksiozno stanje, a zatim je odveden u CB Podgorica, gdje je zlostavljan tako što su mu udarcima, elektrošokovima i prijetnjama iznuđivali lažno priznanje djela koje nije učinio. Uprkos tome što je zlostavljanje medicinskim nalazima potvrđeno, iako su već optuženi policajci za zlostavljanje drugih ljudi u istoj istrazi, za iznuđivanje iskaza od Grujičića niko nije procesuiran već preko dvije godine”, navode iz HRA.
Tvrde da se ovdje, s jedne strane, zataškava organizovano iznuđivanje iskaza u policiji, dok se, sa druge, ne otkrivaju stvarni izvršioci ‘bombaških napada’ na Grand i kuću Golubovića.
,,Takođe, ni na koji način nije obrazloženo kako je moguće da je pet inspektora iste policijske stanice optuženo zbog iznuđivanja iskaza torturom drugih osoba u okviru iste istrage (Benjamina Mugoše i Marka Boljevića), dok se baš niko, kao ni njihov rukovodilac, ne tereti za torturu nad Grujičićem”, dodaju iz HRA.
I Lekić smatra da je simptomatično što je Grujičić saslušavan u prostorijama Višeg državnog tužilaštva uz prisustvo lica koja su nad njim vršila torturu, zlostavljanje i mučenje. Tvrdi da je njegova branjenik osjećao veliki stepen straha.
Sagovornici Monitora saglasni su da, kao i u prethodnim slučajevima torture, izostaje odgovornost nadređenih. Lekić kaže da većina policajaca koji su obuhvaćeni krivičnim prijavama i dalje rade u policiji – bez suspenzije.
Iz Uprave policije nijesu odgovorili da li su sprovodili internu istragu u vezi sa torturom nad Grujičićem, Mugošom i Boljevićem. Ranije je iz tog organa saopšteno da torturom žele prikriti krivična djela. Ali to je bilo prije nego su pravosnažno oslobođeni. Sa druge strane ni iz tužilaštva nijesu objasnili kako je isti slučaj razdvojen u tri predmeta i šta rade povodom zlostavljanja Grujičića.
Korać i dalje na istoj funkciji
Na listi osumnjičenih po krivičnoj prijavi bili su bivši načelnik Odjeljenja bezbjednosti kriminalističke policije u podgoričkom Centru bezbjednosti Miloš Vučinić i rukovodilac Stanice kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici Srđan Korać, kao i inspektori Vukašin Leković, Dalibor Ljekočević, Bojan Vujačić, Nemanja Vujošević, Radoman Vujičić, Miodrag Jovović, Ivan Peruničić i Ljubisav Striković, koji su se, prema pisanoj dokumentaciji, bavili Grujičićem i njegovim slučajem tog dana kada je mučen u CB Podgorica. U međuvremenu su Ljekočevič, Vujačić, Vujošević i Peruničić suspendovani, jer se protiv njih vodi krivični postupak zbog iznuđivanja iskaza od Marka Boljevića i Benjamina Mugoše.
Izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc – Prelević za Monitor kaže da je nevjerovatno da je Korać i poslije svega ostao rukovodilac sektora, čiji su policajci tukli i zlostavljali građane kako bi iznudili priznanje. Kaže da Vučinić od ranije nije načelnik Kriminalističke policije, ali ne zbog dokazane torture, već zbog političkih promjena. Ona smatra da je čudno i što Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici nije policajce gonilo u okviru istog predmeta.
,,Riječ je o istom događaju, i o, maltene, istim policajcima koji su se bavili svom trojicom. Logičnije je da se sve spojilo u jedan predmet, koji bi zadužio jedan tužilac i da imamo jedno suđenje. Ovako se slučaj rasplinjuje na više predmeta, i samo protiv neposrednih izvršilaca, iako se radi o planiranoj torturi, u čemu su nadređeni morali učestvovati, a njih nema ni blizu optuženičke klupe”, kazala je Gorjanc – Prelević.
Ivan ČAĐENOVIĆ