SUSRETI
TAFILJ MARKOVIĆ, GENERALNI DIREKTOR SCHOTCH WISKY INTERNATIONAL MONTENEGRO: Viski kao eksluzivna investicija

U vlasništvu kompanije ,,SWI” nalazi se više od trećine svjetskih rezervi viskija starijeg od 25 godina. Ovu privilegiju zahvaljuju činjenici da imaju mogućnost kupovine direktno u škotskim destilerijama. Samo u holandskom trezoru, danas, kompanija skladišti viski u vrijednosti od 140 miliona eura
Nakon trideset godina Tafilj Tale Marković vratio se u Crnu Goru. Otišao je ratne 93’, Ilegalnim putevima, planinama i kozjim stazama. Do Albanije vodio ga je čovjek koji je tim putem i Jevrema Brkovića proveo, kaže. Jer, oficijelnim putem nije mogao. Imao je 26 godina, ženu i dvoje djece. Na granici, saznao je od prijatelja, izdat je nalog za njegovo hapšenje ukoliko proba da napusti zemlju.
Komunističku partiju napustio je u vrijeme kad su ,,njegovi komunisti počeli da daju podršku Miloševićevom režimu”. Ponosno ističe da je ,,svim srcem” postao član Liberalnog saveza. Sa članskim brojem 104. Čitao je Monitor i krišom ga unosio u Vojni odsjek gdje je radio, da bi ga onda kolege krišom čitale. ,,Čak i oni koji se nisu slagali sa onim kako Monitor piše”. Nerado su i on i kolege slale pozive za mobilizaciju tih devedesetih, tvrdi Marković. Kad god su mogli sakrili bi ih, ili upozorili roditelje da ne prime poziv za sina. ,,Nismo to smjeli javno, ali svakog ko nam se obratio sakrili bismo. Ni tadašnje crnogorsko rukovodstvo“, sjeća se Marković, ,,nije moglo da spriječi mobilizaciju. Nalozi su dolazili iz Generalštaba Vojske Republike Jugoslavije…“
Porodica Marković stigla je u Holandiju. Napustio je rodnu Crnu Goru, i radno mjesto. Sin je imao tri, a ćerka devet mjeseci. Integracija u novo društvo najbrže je išla kroz sportske aktivnosti. Učio je holandski jezik i polako sticao prijatelje. Pet godina kasnije dobili su i ,,status”, mogućnost boravka u Holandiji. Ostali su u gradiću Hoofdorp u blizini Šipola.
Prve poslove radio je sa prijateljem 1999. g. u bosanskom gradiću Zavidovići. Holandska Vlada, nakon pada Srebrenice, pomagala je investiranje u bosansku privredu. U fabrici Krivaja, u kojoj su se prije rata proizvodile montažne kuće, Tafiljov prijatelj počeo je proizvodnju kamina. Ovaj prijatelj postaće prvi klijent u Markovićevom novom biznisu…
Sreli smo se, u onoj izdvojenoj zajednici bogatih i moćnih, prepoznatoj kao Luštica bay. Pored renomiranog Hotela Chedi prostorije su predstavništva Schotch Wisky International Montenegro, a Tafilj Tale Marković njihov je generalni direktor. Sa stilom uređen prostor, opremljen vrijednim cheresterfield namještajem i policama od tikovine. Svaki otvor na polici popunjen flašama rijetkog škotskog Single Malt viskija, različitih boja, godišta, kvaliteta i cijene… U ovim prostorijama upoznaće vas sa postupkom proizvodnje i ,,sazrijevanja” viskija, saznaćete da je viski ,,najbrži rastući investicioni proizvod”, piti najkvalitetniji viski… Naravno, ukoliko ste prepoznati kao potencijalni investitor. Ako, škotski Single Malt viski vidite kao kvalitetnu, sigurnu i realnu investicionu priliku, i imate novac. ,,Sa određenom sumom novca možeš da kupiš određene boce viskija, čuvaš ih, a njihova cijena raste…”, pojednostavljuje Marković. Eksluzivna destinacija Luštica nije izabrana slučajno, nastavlja on: ,,Kada smo se detaljno upoznali sa vizijom projekta Luštica By Orascom grupe, zaključili smo da nam se vizije podudaraju i odlučili da upravo ovdje otvorimo Investicioni klub i svoje predstavništvo“.
U vlasništvu kompanije ,,SWI” nalazi se više od trećine svjetskih rezervi viskija starijeg od 25 godina, saznajemo od direktora Markovića. Ovu privilegiju zahvaljuju činjenici da imaju mogućnost kupovine direktno u škotskim destilerijama. Samo u holandskom trezoru, danas, kompanija skladišti viski u vrijednosti od 140 miliona eura. Osiguranje ovolike vrijednosti, bilo je preveliki rizik za jedno, pa se uključilo šest osiguravajućih društava. Predstavništva ,,SWI” kompanije nalaze se i u Hong Kongu, Belgiji, Kurosau, Kipru, Majamiju, a u planu su i predstavništva na još 8 lokacija.
Na Sajmu Master export, najvećem sajmu eksluzivnih stvari na svijetu, predstavili su najstariji viski, koji je 80 godina odležao u buretu. Boca ovog viskija procijenjena je na 166.000 eura. Za 10 godina njena vrijednost preći će pola miliona. „Kompanija posjeduje samo 150 boca, pa kupac ovog viskija može biti samo onaj ko je u ,,SWI” uložio minimum milion eura”, govori naš sagovornik.
Iznos od 25.000 eura donja je granica investiranja u Schotch Wisky International u Crnoj Gori, a najkraći rok oročavanja tri godine. Eventualni profit, nakon tog vremena, podijeliće se, prvih pet odsto investitoru, plus još polovina ukupnog profita. Druga polovina pripada kompaniji ,,SWI Montenegro”. ,,Veće investicije i na duži rok oročena ulaganja, sigurno je da su mnogo atraktivnije i da se može zaraditi više”, kaže Marković. U Holandiji, sjedištu kompanije ,,SWI“, 100.000 je najmanji mogući ulog, a ugovor se potpisuje na tri, pet, odnosno deset godina. Trenutno, najveći investitor ,,SWI- a“ je Holanđanin sa ulogom od 33 miliona eura. Par klijenata investiralo je po pet miliona eura, ali najviše je članova ,,kluba”, koji to postaju sa ulogom od 250.000 eura. Njih oko 200.
Ko su zainteresovani i koliko se u viski biznis investira u regionu, podaci su koji ostaju dio poslovne tajne. Saznajemo samo, da je najviše klijenata iz Beograda, ali da imaju klijente i u Albaniji, Hrvatskoj, Češkoj, Slovačkoj, Švajcarskoj, Mađarskoj i Crnoj Gori. Za sada, među zainteresovanim inevestitorima nema političara, otkriva nam naš sagovornik Marković i dodaje da imaju strogu selekciju potencijalnih klijenata:
„Ako je klijent u biznisu, a većina naših ulagača jeste, pregledamo bilanse i registre firmi. Ukoliko je ulagač privatno lice, neophodno je da pokaže porijeklo novca. Mi ne trčimo za klijentima, nemamo reklame osim u eksluzivnim časopisima, jer nam previše reklame i ne treba“, tvrdi Marković.
A, sve je krenulo slučajno. Ideju investiranja u viski prepoznao je Holanđanin Mišel Kappen. Radeći u holandskoj Rabbo banci imao je priliku da prati konvencionalne i alternativne investicije. Vremenom shvatio je da cijene kvalitetnog viskija variraju u odnosu na starost i prepoznao viski kao „ekluzivnu investiciju”. I tadašnji holandski ministar finansija Gerit Zalm, koji je, kaže nam Marković, došao da otvori njihovu platformu. Jer, uvijek govorimo, da se viski star 25 godina ne može napraviti brže od toga.
Planovi i ambicije kompanije veliki su, ali ,,sve što smo do sada planirali ostvarili smo”, naglašava Marković. Za sada najveća su kompanija na svijetu koja se bavi investicijama u viski. Ostvariće, ubijeđen je i do 2015. planirani veliki projekat nazvan Zamak viskija. Ovdje će se moći skladištiti oko 250.000 buradi.
Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO
Komentari
Izdvojeno
ZORAN MIĆANOVIĆ, NIKŠIĆKA HRONIKA ISPRIČANA ULJEM NA PLATNU: Kad misliš počinjati

Kod slikara, kojeg je, kažu, napravio Nikšić, a on opet, od Nikšića napravio sliku. Motive manastira , Doma vojske, Željezničke stanice , ulice Baja Pivljanina, Šetalište Alekse Backovića, zgradu Samoizbora ili SDK – a, pejsaže Vojnika, Krnova, Lukavice , likove Nikšićana, sve to slika Mićanović virtuoznim potezima špartlom i četkicom, uvodeći, kako tumači istoričarka umjetnosti Kristina Radović ” pravu atmosferu jednog grada u galerijski prostor
Dočekao nas je onaj reski miris slikarskog terpentina i široki osmjeh Zorana Mićanovića. U Rastocima smo, u ateljeu kod slikara, kojeg je, kažu, napravio Nikšić, a on opet, od Nikšića napravio sliku. Motive manastira , Doma vojske, Željezničke stanice , ulice Baja Pivljanina, Šetalište Alekse Backovića, zgradu Samoizbora ili SDK – a, pejsaže Vojnika, Krnova, Lukavice , likove Nikšićana, sve to slika Mićanović virtuoznim potezima špartlom i četkicom, uvodeći, kako tumači istoričarka umjetnosti Kristina Radović „ pravu atmosferu jednog grada u galerijski prostor. Publika voli njegova djela jer razumije njegove motive, a samim tim shvata suptilnost i iskrenost njegovog stila i posvećenost njegovom gradu. Njegov likovni opus mogao bi nositi ime likovni ljetopis jednog grada”.
A Nikšić jeste njegov grad, u kojem se, tek slučajno nije rodio, ali je od šestog mjeseca života u njemu odrastao, živio i vraćao mu se. Do devete godine u ulici Vuka Karadžića, pa onda u Baja Pivljanina, u zgradi Monteksa…” Cijelom gradu sam bio komšija”, kaže. Još u osnovnoj školi Mićanov slikarski talenat prepoznao je nastavnik likovnog Vito Lekić. Godinama, tokom svakog susreta pitao ga je nastavnik: ” Kad misliš počinjati…”. Počeo je kasno. Onda kada je odlučio da promijeni boemski, kafanski život, koji je trajao dvadesetak godina „Kad sam se prezasitio kafane počeo sam da slikam”. Imao je 40 godina, oženio se, dobio ćerku Milicu i po deset sati dnevno slikao.
U kafani se družio i sa nikšićkim slikarom Žarkom Vojičićem i od njega kaže naučio mnogo. Razmišljao je, kad mu ćerka, koju je u kasnim godinama dobio, krene u prvi razred, on će već biti penzioner: „ To bi moglo da izazove podsmijeh kod vršnjaka, pa rekoh, biće ljepše, da joj tata bude slikar“.
” Sve je bujalo u meni, samo bih slikao, na posao išao nisam, tako je nekako došlo…”, sjeća se Mićanović.. Ne pamti koju je sliku prvu naslikao, jer pet ih je uporedo slikao. I uvijek Nikšić. Vječna tema i inspiracija, ono što se osjeća, doživljava i voli. „ Nevrijeme, snijeg, kišu, to najviše volim da slikam jer to osjećam“, napominje.
Rođen je 1958. godine u slovenačkom gradiću Jesenice, gdje je njegov otac bio na službi. Jedno od četvoro djece oca Milana i majke Milice. Školu nije volio, ali uspio je, nakon završene srednje tehničke da položi prijemni ispit na Pedagoškoj akademiji u Nikšiću. Školovanje na ovoj, u to vrijeme jedinoj slikarskoj akademiji u Crnoj Gori, nije nastavio. Kafana je bila privlačnija. I o tim godinama rado govori. „ Kafana je institucija. Nema mjesta gdje se ljudi bolje druže, ni boljeg mjesta da se upoznaju ljudi i njihovi karakteri” tvrdi Mićan.
Teku sjećanja. „ Ko nije udisao miris nikšićkih lipa i šetao glavnim gradskim korzom, ne može znati šta je u tom vremenu odrastanja značilo oblačiti farmerice sa umetkom čija je širina nogavice na dnu bila 35 cm, pa kad se od kiše i bljuzgavice skvase, imaš osjećaj da su te angažovali za ulogu Limenka iz Alise u zemlji čuda…”
Pa ona druženja uz ” iskra” gramofon i ploče grupa Nazaret, Deep Purple, Korni grupe, Drugog načina, Demisa Roussosa…
Dok je bio na odsluženju vojnog roka u listu Zum reporter je učestvovao i osvojio treće mjesto sa erotskom karikaturom. Novac od nagrade popijen je sa par drugova vojnika, a potvrda o nagradi zagubila se. Živio je i radio u 17 gradova one velike Jugoslavije, prije no što se vratio u Nikšić i na preporuku oca zaposlio se u nikšičkoj željezari. „ Bilo mi je sudjeno da skitam, ali sam se uvijek vraćao Nikšiću. Ovdje pripadam”.
Na štafelaju je slika na kojoj sada radi. „Sve na mojoj slici počinje rovašem”, objašnjava Mićan sliku na kojoj prepoznajemo dio Nikšića, onaj dio gdje se sijeku Njegoševa, Proleterska i Ulica narodnih heroja… Ovdje je svraćao u kafanu Stajalište ili naslonjen na prozorski lim kuće pored bivšeg pozorišta dokoličario u mladosti. Slika po sjećanju, a sjećanja su živa. Sa onom iskrenom emocijom, jer samo takve slike, tvrdi, imaju vrijednost.
” Ne smatram ga pukim hroničarem vremena. Niti mislim da je čuvar svjedočanstva sredine u kojoj živi, nego velim da je on umjetnik koji pokušava sačuvati ono malo duše u nama”, zabilježio je nikšićki slikar Mišo Vemić povodom jedne od Mićanovićevih izložbi. A, izlagao je 17 puta u Nikšiću i samo po jednom u Budvi i Plužinama. Četiri godine ubjedjivali su ga da učestvuje na izložbi održanoj tokom manifestacije Grad teatar, osam slika je tada prodao, ali izložbu van Nikšića neće ponoviti. Jer, i on i njegov rad pripadaju Nikšiću.
Radi mnogo jer njegove slike su tražene i brzo odlaze. „ Lako se odvojim od svojih radova, jer više volim da moja slika bude na tudjem zidu, nego na mom.To znači da se ljudima svidja ovo što radim. Moje slike su svuda po svijetu.Jedno vrijeme sam imao evidenciju, ali ne radim to više. Neka putuju, nemam ja ništa protiv.“
U portretu se dugo tražio, uspješno se i našao. Slikao je portrete Nikšićana i do sada naslikao njih 170. Nikšićke oridjinale, poznate i manje poznate likove, pjevače, slikare, glumce, novinare, pjesnike, sportiste.. „ Sa svakim od njih sam bar pivo ili dva popio” , kaže Mićan.
Slikao ih je ” tražeći karakter, kao što se na pejsažima traži atmosfera”. Smaja boksera i ono njegovo prepoznatljivo držanje sa jednim odignutim ramenom i odijelom, uvijek par brojeva većim, gradske amale Jova Dđadu, Petra Stolicu, pjesnike Vita i Duga Krivokapića hvatajući onu poetsku crtu na njihovom licu, profesora Sloba Vujačića, doktora Raca Mijanovića, glumca Veljka Mandića…
Portrete Nikšićana predstavio je u prostoru kafea Propaganda skupa sa Radojicom Stankovićem i njegovom knjigom Nikšićki imenik. Radojica riječju, a Mićan bojom oživjeli su sve one koji su ostavili traga u hronici grada pod Trebjesom.
Za radove Zorana Mićanovića nije bilo mjesta na konkursu za likovnu nagradu Ilija Šobajić. Nije akademski slikar – objasnili su. „ Treba da predam diplomu ko da se zapošljavam. Pa nije akademija napravila slikara, no slikari akademiju”, ironično primjećuje naš sagovornik.
Lidija KKOJAŠEVIĆ SOLDO
Komentari
Izdvojeno
VLADIMIR KEKOVIĆ, PARTIZANSKI KURIR, PENZIONSANI POTPUKOVNIK, SVJEDOK VREMENA: Po šumama i gorama

U njegovom apartmanu, ovdje podno hercegnovske Kanli kule, gdje čika Vlado tihuje devetu deceniju života, razgovaramo o nekim vremenima, ljudima i dogadjajima koje tek još rijetki pamte
Čika Vlado! Ovako komšije i poznanici Bokeške ulice u Hereg Novom oslovljavaju penzionisanog potpukovnika, Vladimira Kekovića. U njegovom apartmanu, ovdje podno Kanli kule, gdje čika Vlado tihuje devetu deceniju života, razgovaramo o nekim vremenima, ljudima i dogadjajima koje tek još rijetki pamte.
Rođen je u Podgorici, u Hercegovačkoj ulici na broju 54. Šestoro djece i pored oskudnih sredstava roditelji su uspijevali da školuju. Braću na studije, sestre u srednje škole, sa ponosom ističe. I onda lom: ”Počeo je rat. Nevolje. Nema se ni para, ni hrane”.
Šestog aprila 1941. dok su njemački avioni bombardovali Beograd, italijanska eskadrila sijala je smrt po gradu pod Goricom. ” Jedanaestogodišnji Vlado Keković bio je u to vrijeme kod tetke na selu.” Šta je bombardovanje”, pitao je dječak.Odgovorili su mu: ” Ajde kući kod majke pa ćeš da vidiš”.Vidio je i zapamtio. Grad urušen, iskopani rovovi, mrtvi i ranjeni. Pola porodičnog doma bombardovanjem je uništeno. Otac teško ranjen. Povrijedjenu nogu liječio je sam. Dugo. Pamti i dane italijanske okupacije i batine koje je dobio od italijanskog vojnika. Pustio je kozu koju je čuvao da brsti travu u jednom dvorištu. Onako mali, nije ni obraćao pažnju na bačve koje su u dvorištu ležale, niti je shvatio da su napunjene benzinom, a on osumjničen kao neko ko prebrojava i špijunira dragocjeno gorivo.
U dom Kekovića uselili su italijanski vojnici. „Bahati i osorni“, tako ih pamti. Jedan od njih krenuo je da odvali dio drvene ograde u domu Kekovića, kako bi njim naložio vatru. Talijan je bio na ljestvama, a majka žestoko se protiveći drmala stube i vikala: ”Skloni se”. Talijan je krenuo sjekirom da je udari po glavi. Zločin je spriječio drugi Italijan koji se tu zatekao…Privedeni su na saslušanje i otac i majka. Pušteni su. Vladov otac je sve do Prvog svjetskog rata živio u Argentini. Lako se, na jeziku te zemlje sličnom talijanskom, sporazumio sa Italijanima. Ispratili su ga sa vrećama pasulja, brašna, oriza i pašte…
„Kraljevina Jugoslavija je kapitulirala, otac je ostao u kući da čuva to malo sirotinje što smo imali, brat je bio u ilegali, a mi smo sa majkom pošli u selo Komane i ostali tamo do kraja rata ”, objašnjava Keković.
U Komanima su bila dva odbora, jedan civilnih, a drugi partizanskih vojnih vlasti. „ Miloje Radulović došao je jedan dan i pitao moju majku: ‘Da li bi ovaj mali’ mogao da dodje i radi za mene kao kurir’. Odmah sam odgovorio da hoću i da jedva čekam. Tako sam postao kurir. E kako su samo te godine padale kiše, kakvo je blato bilo na putevima, ako se one kozje staze i mogu zvati putem…”
Sa još dvojicom drugova, kurira, Keković je prenosio informacije od štaba do seljana, upozoravao ih na opasnost od četničke ili njemačke najezde. „ Dolazili smo da ih obavijestimo da se spreme da bježe, a zauzvrat dobijali malo ognja da se ogrijemo i osušimo, ili da nešto pregrizemo”, sjeća se Vlado Keković.
Znao je, kaže, da je opasno to što je radio. „ Četnici bi me zaklali da su me uhvatili, a ko zna kako bih prošao i sa Njemcima. Ali, ako bježiš, imaš šansu da pobjegneš, ako čekaš ubiće te”, sumira svoje iskustvo.
Najavljivao je Keković i njegovi drugovi kuriri i obavijesti da će kroz selo proći partizanska jedinica. Da se zakolje stoka, pripreme kotlovi i ručkovi za gladne drugove. Od četnika se bježalo u brda. „ Ako odstupamo vodimo i stoku sa sobom. Jednom smo uzeli da vodimo nekom seljaku tele i kravu.Sjećam se jedno tele se uporno vraća u štalu. Pustim ga i mislim, ajde ti Vlado, spasavaj glavu…’ dočarava mučne dane.
Keković je tih ratnih godina prevodio do Primorja partizane iz jedinica koje su do tada bile stacionirane oko Podgorice,. Formirana je ratna mornarica, pa su svi koji su služili u mornarici pozvani da se jave u Boku. „ Po bogazama i kozjim stazama vodio sam te momke i predavao ih na unaprijed dogovoreno mjesto.”
Sjećanja na te godine i dogadjaje naviru. Čika Vlado priča: „ Pun sam vaški. Poskidam sve sa sebe, potopim da se operem i legnem go. Kad stiže kurir iz Komande mjesta i obavještava da dolaze četnici i da se povlačimo. Iscijedim džemper i čarape i sve ono mokro opet obučem.Ujutro ne mogu na noge da stanem, groznica me trese.Oktobar je ‘44, kiša lije kao iz kabla, a ja po zadatku idem u selo da nadjem nekog čovjeka koji namješta prelome. Ne znam put, zapnem na neko kamenje i dobro se povrijedim.Sav sam u krvi, boli, ali ne plačem, jer partizan ne smije da se žali…”
Pamti čika Vlado i ” drska četnička zlodjela”. Pamti i da su ih Njemci ponekad sprječavali u tome. „ Povežu mlade skojevce oko stoga sijena pa hoće da pucaju u njih.A, onda ih njemački oficir upozori riječima, nemojte to raditi, jer sudiće vam se posle rata…” Pamti i četničog komandanta, Jakova Jovovića, pomorskog oficira. Nije razumio zašto su oko njega stalno neki ljudi, pa su mu objasnili da je to Jovovićeva zaštita.
Rat se završio. Vlado Keković je nastavio školovanje. Mala matura, a potom srednja ekonomska škola. U to vrijeme, u istoriji zapisano kao doba Rezolucije IB-a, postao je omladinski rukovodilac, brigadir i udarnik na radnim akcijama u Crnoj Gori i Makedoniji.
Osjetio je svu nesigurnost i strah tog vremena. Školski drug i doušnik UDBE prijavio ga je. Ni danas ne zna šta je pogrešno rekao, ali zna da su ga ispitivali i da se, samo zahvaljujući intervenciji Branka Nilevića koji je vodio Komitet, spasio dalje istrage. Stariji brat ga je tada upozorio da pogleda kako su neki od drugova prošli osudjeni po Ib-u.” Pa ako misliš da prodješ kao oni i dalje ponavljaj, nije mi jasno ovo ili ono…” rekao je.
Bratovo upozorenje je vrlo ozbiljno shvatio. Bez imalo volje nastavio je školovanje na vojnoj školi za intendante u Somboru.” Želio sam da odustanem, ali nije se moglo. Majka je bila očajna. ‘Ubi’ i mene i oca, pa onda idi gdje god hoćes’, rekla mi je. Pokunjim se i nastavim školovanje”.
Bilo je mnogo teških godina. Ljudi su ostavljali tragove. Mnogo poznatijeg mladjeg rodjaka i imenjaka Vladimira Kekovića, glavnog operativca i šefa crnogorske DB sretao je na porodičnim proslavama i žalostima.”Pisao je pjesme i knjige i bio jedan od onih koji je razgovarao sa ljudima tokom ispitivanja, a ne mučio ih”, tvrdi Vlado za svog rodjaka. Ali, napominje nije ni očekivao, ni tražio pomoć od njega.
Bez previše pitanja nizale su se godine života i rada na poslovima intendanta pri JNA. Nije pitao ni da li je trogodišnja služba na ostrvu Lastovo bila kaznena mjera. Ali, založio se za sudbinu jedne krave, koju je jedan od njegovih vojnika muzao i nosio mlijeko porodicama kolega koji su imali malu djecu. Naredbu da se krava zakolje i da se komanda o tome izvijesti, ignorisao je. Komandi je javio da je zadatak izvršen.
Major Vladimir Keković unapredjen je u čin potpukovnika odlaskom u penziju 1985.
Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO
Komentari
Izdvojeno
IZABELA MATOŠ, MULTIDISCIPLINARNA UMJETNICA: Cvijet na raskršću

Ona se igra, reciklira, crta, siječe. Eksperimentiše sa zvukom. „ Ne mogu da se zatvorim u jedan način rada. Moji radovi su kao latice jednog cvijeta. Jednostavno, ja sam i crtež i slika i grafika, što god…“ Posebna, jedinstvena, kreativna. Izgleda, kao da je za nju život scena, a svijet pozornica…. Sve, vrelog popodneva kasnog hercegnovskog ljeta u razgovoru sa Izabelom Matoš, liči na neki performans
Na tarasi uz more, u blizini hercegnovskog Škvera, na kafi smo sa Izabelom Matoš, umjetnicom. Za nju kažu da je ”multidisciplinarna, multimedijalna, polivalentna…” Izabela, opet, ne voli kvalifikacije, definicije, kalupe…Radila je i radi sa tekstilom, vješta je sa kistom i olovkom, radi murale, vodila je i vodi kreativne radionice…Ona se igra, reciklira, crta, siječe.Eksperimentiše sa zvukom. „ Ne mogu da se zatvorim u jedan način rada“ kaže. „ Moji radovi su kao latice jednog cvijeta.Jednostavno, ja sam i crtež i slika i grafika, što god…” Posebna, jedinstvena, kreativna. Izgleda, kao da je za nju život scena, a svijet pozornica. Izabelino lice i čvrsta brada, nalik likovima sa platna Gustava Klimta, njen osobni način govora, pokret ruku, prezime Matoš koje nosi… Sve, ovog vrelog popodneva kasnog ljeta u razgovoru sa njom, liči na neki performans.
Da li je ime dobila po onoj Matoševoj bijeloj Izabeli o kojoj je pisao, ” bijaše lijepa, slijepa kao sreća, kao sudbina… ”, pitanje je koje se nekako nametalo.
” Za Gustava Matoša čula sam tek u školi .Otac ga nikada nije pominjao.Nekako je sve izgledalo kao da je to tabu tema o kojoj se ne treba govoriti…” priča Izabela i sjeća se da kroz srednju školu i tokom onih ratnih godina, nije bilo lako nositi prezime velikog pjesnika. Danas u Francuskoj, gdje poslednjih deset godina živi i stvara, često je pitaju o njenom prezimenu. Odgovori im da je pripadalo i jednom hrvatskom pjesniku i piscu, ali da ima i onih, nacionalista, koji na ovo prezime gledaju sa negodovanjem .
Ono što u kući nije čula pokušala je da sama otkrije. Voli da piše, otac je dobro pisao, možda ipak postoje krvne veze sa velikim Gustavom, razmišlja. „ Možda je moja imaginacija, ali mislim da nije. Kad sam se prvi put popela na zagrebački Gornji grad i vidjela statuu Gustava Matoša kako sjedi, izgledalo je kao da gledam lik svog oca.” Nažalost, veze sa hrvatskim dijelom familije Matoš od 1991.godine su pokidane. Ali Izabela ne odustaje. Planira da kontaktira Aleksandra Matoša koji živi u Parizu i koji dobro poznaje porodično stablo.
Rođena je 1977. u Dubrovniku, djetinjstvo je provela u Herceg Novom gdje je njenom ocu kao vojnom licu odredjen premještaj. Diplomirala je na Visokoj školi likovnih i primijenjenih umjetnosti u Beogradu, na odsjecima aranžer dekorater i nastavnik likovne kulture. Živjela je u Argentini, Turskoj, uvijek vodjena ” željom za nekim drugim, novim, drugačijim iskustvima”. Ovog ljeta opet je na kratko u Boki, mjestu koje je ” formiralo i koje je ostavilo trag na životnom i umjetničkom tkanju…”
Studij fizičke hemije Izabela je prekinula na trećoj godini.Tri mjeseca morala je napustiti studentsku labaratoriju, u kojoj je provodila dosta vremena, jer je bila ozračena. U to vrijeme, slučajno, pažnju joj je privukla zgrada Više škole primijenjenih umjetnosti i objava da će se prijemni ispit na ovoj školi održati za sedam dana. Te 1998. pozajmila je četkicu i tempere i konkurisala na odsjeku za dekoratera i aranžera.Na prijemnom nije bilo pitanja iz istorije umjetnosti, te je to i bio razlog da izabere ovaj odsjek. „Sedam dana je bilo prekratko vrijeme da se za takav ispit spremim”, sjeća se.
Crtala je i bojila unutrašnji prostor, uradila zadatak u crno bijeloj tehnici, slikala i crtala mrtvu prirodu i onda je na prijemnom čula prve pohvale za kreativnost.’ Posao je dobila već na prvoj godini studija. Uredjivala je enterijere i beogradske izloge, radila scenografije… Zatim je nastavila studije na nastavničkom odsjeku i prepoznala veliko zadovoljstvo u pedagoškom radu.” Sretna sam kad nekog mogu naučiti da prepozna kreativnost u sebi, da ohrabrim ljude da stvaraju…”
U Boku se vratila 2002 . Kompanija Mješovito angažovala je Izabelu Matoš kao dekoraterku u njihovim prodavnicama po cijeloj Boki i Luštici. „ Nakon dugo vremena ponovo sam bila kući. Decembar, ono naše žuto vrijeme, jugo, ali ja sam bila sretna…” Prodavnicu, Novljanima poznatu pod nazivom ISART, otvorila je u starom gradu 2003.U ponudi su bile njene slike i crteži, unikatni nakit i gardaroba, ali je ovaj postor, sa kamenom popločanom baštom i cvijetom magnolije u središtu, postao i mjesto okupljanja novskih umjetnika i izložbeni prostor za njihove radove. Unikatni i lični pečat nastaviće i u radnji’ ARTIM koju je takođe otvorila,. I ovdje je Izabela slikala, šila, crtala, radila sa perlama, oblikovala žicu sve pred znatiželjnim pogledima posjetilaca. I ovaj njen prostor postao je kultno umjetničko mjesto u gradu .
U ovaj mediteranski grad donijela je i realizovala ideju umjetnosti dostupne svuda i svakome.Iskustvo koje je stekla tokom boravka u Buenos Airesu, gdje svuda na ulici neko nešto pravi i stvara, radi i prodaje, van galerija i institucionalnih prostora. „ Napustila sam zatvoreni prostor s idejom da ostanem u ateljeu u galeriji, ali na otvorenom“, objašnjava Izabela. Kaldrmisana hercegnovska ulica po njenom projektu i pod njenim vođstvom, dva ljeta bila je ta galerija na otvorenom .Organizovane su dječije slikarske radionice, pokrenut Strip festival. Jedan je od pokretača, zajedno sa grafičarem Vanjom Vikalom, festivala Sinestezija koji se dva ljeta održavao na tridesetak lokacija po starom gradu i šetalištu.Na ulicima se slikalo, saniralne su zapuštene fasade, iscrtavali se grafiti i murali…
Nemiran duh i saradnja sa NVO Avenir, organizacijom koja se bavila njegovanjem i promovisanjem francuskog jezika i kulture, odveo je Izabelu na francuske obale Atlantika. Učešće na Festivalu teatra srednjih škola, održanom u Nantu, promijenio je njeno prebivalište. ” Prijavim se sa svojim radovima na jednu grupnu izložbu, prihvate me. Napravim muzičku grupu, počnem da učim francuski jezik i ostanem… ”, objašnjava Izabela.
Njeni originalni i nekonvecionalni umjetnički postupci brzo su prepoznati: Izabela je nastavila da se uspješno ostvaruje na lokalnoj art sceni. Instalacijama, izložbama, performansom, scenografijom, zvukom…U toku je izložba njenih akvarela, a u najavi i predstavljanje tapiserija na kojima radi. „ Prostor gdje će biti izložene je lokalna crkva, sa božanstvenim vitražima”. Aktivno vodi i kreativne radionice. Polaznike, bebe i djecu do tri godine, uči da dodirom, ukusom i mirisom prepoznaju likovnu priču ili organizuje zajednički kreativan rad roditelja sa djecom.
Mahnula nam je na rastanku rukom na kojoj je dominirala velika tetovaža. Crtež tigra okruženog andjelima koji u njega ušivaju krila.” Ponekad se osjećam snažno kao ovaj tigar, a nekad sam nepodnošljivo slaba”, objašnjava Izabela Matoš simboliku crteža na svojoj ruci. Omaž je to njenim prijateljima od kojih je imala veliku podršku.
Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO
Komentari
-
FOKUS3 sedmice
UZVRAĆANJE UDARCA U AFERI DO KVON: Spajić optužio srpske vlasti za montiranje
-
FOKUS2 sedmice
MIĆUNOVIĆ I DAVIDOVIĆ NA AMERIČKOJ CRNOJ LISTI: Šta Vašington vidi a Podgorica ne vidi
-
DRUŠTVO3 sedmice
ŠEŠELJ, CRNA GORA I ODJECI: Da se ne zaboravi
-
Izdvojeno1 sedmica
VESNA MEDENICA VRHOVNA PRESUDITELJKA IZVAN SUDNICE: SMS pravosuđe
-
INTERVJU3 sedmice
MILOŠ VUKOVIĆ, IZVRŠNI DIREKTOR FIDELITY CONSULTINGA: Ne postoji program Evropa sad 2
-
INTERVJU1 sedmica
DR BRANKA BOŠNJAK PROFESORICA UCG I POTPREDSJEDNICA PZP-A: Temeljne reforme i dobra metla za obrazovni sistem
-
DRUŠTVO2 sedmice
DRŽAVA I FALSIFIKOVANE DIPLOME: U redu je to
-
DRUŠTVO3 sedmice
KO ĆE DA PLATI 300.000 EURA: Sječa direktora škola dolazi na naplatu