Povežite se sa nama

OKO NAS

U SUSRET ŠTRAKJU ZAPOSLENIH U KOLAŠINSKOJ OPŠTINI: Nezadovoljstvo začinjeno politikom

Objavljeno prije

na

Većina radnika kolašinske lokalne uprave, službe zaštite i spasavanja te Centra za kulturu stupa u štrajk 15 . juna. Prema poslodavcima imaju samo jedan zahtjev – isplatu svih dužnih zarada, odmah. Zaposlenima u Opštini i službi zaštite duguje se po 12, a onima u Centru, čak 16 zarada. Plate nijesu primali od kraja oktobra, odnosno decembra minule godine. Mnogima to je jedini izvor prihoda, na desetine čekaju sudski sporovi s bankama kod kojih su kreditno zaduženi, masovno im isključuju struju… Svakako, dovoljno razloga za nezadovoljstvo. Teško je poreći da su zaposleni imali dosta strpljenja, čekajući da lokalna uprava počne funkcionisati. Ipak, čak i onima koji imaju tek površne informacije o prilikama u kolašinskoj Opštini i učincima bivše i aktuelne vlasti, jasno je da se tako jednostrano ne može posmatrati niti protest radnika niti njihove sve oštrije optužbe na račun vladajuće koalicije, koju čine Demokratski front, Socijalistička narodna partija i Socijaldemokratska partija.

Mjesecima ta koalicija čeka „zeleno svjetlo” od Vlade, odnosno Investiciono razvojnog fonda (IRF), da se kreditno zaduži za sedam miliona eura. Tim bi novcem bio razblokiran opštinski račun, izmirene plate zaposlenima, vraćeni dugovi mnogobrojnim dobavljačima, a lokalna uprava bi se rasteretila nekoliko izuzetno nepovoljnih starijih kredita. Kredit je za Kolašin biti ili ne biti. To su više puta saopštili čelnici lokane vlasti, a to je jasno i onima koji u Vladi i IRF odlučuju da li će dati garancije. To ne može biti nepoznanica ni radnicima, ali ni većini građana. Jasno je i da će novim kreditnim zaduženjem aktuelna vlast vraćati dugove svojih prethodnika, koji su pravljeni kako kod poslovnih banaka, tako i po kolašinskim restoranima i hotelima, ali i na poslovnim putovanjima. Aktuelna vlast nedvosmisleno je saopštila i namjeru da opštinsku administraciju rastereti bar za 100 radnika, koji su višak, ali i da „konačno uvede lokalnu upravu u zakonito poslovanje”. Prvi korak bio je ukidanje paralelanih računa, preko kojih je bivša vlast isplaćivala zarade, jer je glavni račun pet godina u neprekidnoj blokadi.

U kolašinskom slučaju pokazalo se da se namjera da se zakonito posluje skupo plaća. Vladajuća koalicija je u vrlo nezavidnoj situaciji, a njene učinke čak i oni koji su za njih glasali ocjenjuju kao – nesposobnost. Osmi mjesec vladavine DF, SNP i SDP protiče u znaku radničkog nezadovoljstva i nedostatka vidljivih rezultata.

U saopštenjima štrajkačkog odbora, svakodnevno se ređaju optužbe, koje je često teško razlikovati od izjava kolašinskih opozicionara. Iz sindikata zaposlenih su, iako neprestano ponavljaju da ih politika ne zanima, nedavno ministru finansija Radoju Žugiću i čelnicima Saveza sindikata Crne Gore napisali kako je „prethodna vlast bila vrlo uspješna, radili su i gradili, redovno isplaćivali zarade, koje su bile više nego u mnogim opštinama na sjeveru”.

Onda su se malo pozabavili i analizom kolašinskog duga i pokušali da opravdaju minus od 10 milona eura. Objasnili su ministru da je to, prije svega, posljedica ukidanja „mnogih prihoda” opštinama 2008. posebno onog po osnovu korišćenja građevinskog zemljišta od kojeg se, kako tvrde, u opštinsku kasu slijevalo 1,5 milion eura. Zbog toga je, tvrde predstavnici radnika, kolašinska Opština izgubila više od 10 miona eura u minulih sedam godina.

,,Blokada opštinskog računa trenutno iznosi 1,7 milona eura, od čega je blizu milion blokirao Fond za razvoj za kredite, koje je dao Opštini na period od 10 godina, sa grejs periodom i malom kamatnom stopom. Blokada je uslijedila jer nakon smjene vlasti nijesu plaćani anuiteti kamata. Račun je blokiran i na 400. 000 eura od preduzeća Putevi Bijelo Polje za 20 kilometara izgrađenih puteva. I jedna i druga blokada odnose se na dobra izgrađena za potrebe građana”, stoji u pismu Ministarstvu finansija i SSCG.

Ređala su se optužbe u saopštenjima i otvorenim pismima, da bi, sedam dana prije početka štrajka, predstavnici radnika i decidno saopštili koje su im još ambicije, osim da dobiju plate. Oni su od šefa lokalnog parlamenta Aleksandra Dožića zatražili da hitno zakaže sjednicu Skupštine opštine na kojoj bi odbornici vladajuće koalicije ,,vratili narodu mandate”.

„Vaša je obaveza da sazovete sjednicu Skupštine opštine i konstatujete da lokalna uprava ne funkcioniše, čime bi omogućili Vladi da preuzme mjere u skladu sa zakonom. Mi samo tražimo plate, ništa drugo, na tome ćemo istrajati, zato se štrajk i organizuje. Zbog toga mislimo da je krajnje vrijeme da radnicima obezbjeđujete plate ili zakažete sjednicu SO i vratite narodu mandate”, traže radnici od Dožića.

Nijednom rečenicom sindikat nikada nije optužio Vladu zbog prolongiranja davanja garancija ukoliko takva namjera uopšte i postoji. Niti su ikada spomenuli da je Vlada pet godina tolerisala postojanje ,,paralelnih” računa kolašinske Opštine, iako su odbornici SDP nekoliko puta Ministarstvo finansija upozoravali na bezakonje u Opštini. Malo je vjerovatno da zaposleni ne znaju da je godinama za njihove plate trošen novac kojeg nije bilo. Čuli su zaposleni u Opštini i koliko su političari za koje su napisali da su ,,radili i gradili” pojeli, popili i natočili goriva o njihovom trošku. Štaviše, sindikat koji je ćutao dok se to dešavalo, minulih mjeseci traži načina da nađe opravdanje za koaliciju Demokratske partije socijalista i Grupe birača.

Istina o načinu vođenja Kolašina od 2006. do prošle godine ne umanjuje razloge za štrajk, ali bi, svakako trebalo da kritike radnika usmjeri na drugu stranu. Da je tako onda bi bilo lako povjerovati da ih ne zanima ništa osim plata. Ovako, proizilazi da radničku muku neko odavno koristi kako bi naveo vodu na svoju vodenicu . Ili je tako, ili većina zaposlenih smatra da je jedino važno da oni primaju redovno plate, a da je nebitno koliko čelnici Opštine pri tom poštuju zakon i kako troše novac građana.

Istina je, izuzme li se riješenost da poštuje zakon, aktulena vlast do sada nije imala vidljivih rezultata kojima bi bar zadržala naklonost svih koji su za nju glasali. Po svemu sudeći, lokalni su čelnici previše naivno vjerovali kako će Vlada pohitati da davanjem garancija da šansu koaliciji DF, SNP i SDP da započne ozdravljenje opštine. Previše vremena je potrošeno na čekanje i do sada nije saopštena rezervna opcija iz izvršne vlasti šta će raditi ako ne dobiju sedam miliona kredita. S obzirom na to da im je bilo poznato s kakvim problemima se hvataju u koštac, logično je bilo da imaju i nekoliko varijanti rješenja najvećih kolašinskih nevolja. Sudbinu Kolašina nijesu smjeli ostaviti na volju državnoj vlasti. Čak i ako uspiju da se zaduže i ostvare namjere, negativni poeni zarađeni od oktobra do sada koaliciju DF, SNP i SDP mnogo će koštati. Građane, možda, još i više, jer altenativa sadašnjoj vlasti vraćanje je na staru praksu koja je Kolašinu donijela titulu grada koji umire.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

OTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo