Policija je ove sedmice uhapsila dvojicu Nikšićana koji su lažiranjem saobraćajnih udesa pokušali da dođu do zarade. Zbog iste stvari, tokom proteklih mjeseci, saopštili su iz policije uhapšena su još osmorica stanovnika grada pod Trebjesom.
Desetorica Nikšićana su u pet odvojenih ,,udesa” pokušali da prijavljujući štetu nastalu prilikom lažnog sudara olakšaju kase osiguravajućih društava i zarade za život. Na njihovu žalost uhvaćeni su tokom policijske akcije skromnog naziva Udar.
Pitanje je koliko je takvih slučajeva ostalo neotrkiveno prije nego što su se ,,vlasi dosjetili”. Sve je počelo poodavno, prije dvije godine, kada je u automobilu postalo obavezno imati Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi koji popunjavaju učesnici udesa. Ovaj papir saobrazan sa sličnim evropskim rješenjima trebao je da olakša posao osiguravajućim kućama i otvorio je neslućene mogućnosti tradicionalno snalažljivim Nikšićanima.
Iako je pravilo da se prilikom udesa nazove policija koja bi trebala da dođe na lice mjesta, u praksi se često dešava da se policajci ne pojave ako su obje strane telefonom izjavile kako su sporazumne oko krivca koji je prouzrokovao udes. Saobraćajac kasnije samo stavi svoj potpis, a automobil vidi tek ispred stanice.
Sumnjivo je postalo tek kad se iskristalisala činjenica da su u svim ovim slučajevima u pitanju samo luksuzni automobili na kojima je i najmanja šteta jako skupa. Sumnja se ipak da cijela stvar ne bi bila moguća bez pojedinaca u policiji.
,,To se radi u saradnji sa pojedinim policajcima, koji prave takve zapisnike da ni osiguravajuća društva ne mogu ništa da ospore, iako je jasno da se radi o namještaljci. Kažu, tarifa je 500 eura po zapisniku. To se pretvorilo u porodični biznis”, tvrde sveznajući komentatori na društvenim mrežama ali i poznavaoci prilika u nikšićkom undergroundu.
Krivični zakonik Crne Gore u članu 415 sa nazivom Navođenje na ovjeravanje neistinitog sadržaja tretira ovakve slučajeve i njega državni tužilac stavlja na teret nikšićkim prevarantima. Za ovo krivično djelo Zakon propisuje kaznu od tri mjeseca do pet godina.
To nije jedini način na koji Nikšićani pokušavaju da prevare sistem u borbi protiv besparice. Nevjerovatno, ali istinito, saučesnici u tome su im – psi.
Pošto je Opština dužna da vodi brigu o psima lutalicama, odnosno bezbjednosti građana, u slučaju ujeda od strane psa lutalice dobija se odšteta na sudu. Procjena društava za zaštitu životinja je da broj pasa lutalica u Nikšiću prelazi i dvije stotine. To je poslužilo pojedincima da lažiranjem napada od strane pasa (svojih) pokušaju zaraditi za život.
Visina iznosa odštete zbog napada psa lutalice iznosi ravno hiljadu eura, što je pozamašna cifra za Nikšić, grad nezapošljenih. Na godišnjem nivou ujedi gradsku kasu koštaju prosječno dvadesetak hiljada eura.
,,Ne znam da li ste se već dosjetili suštine ove genijalne ideje: pronađete zdravog psa, dezinfikuje mu se vilica i natjerate ga da vas ujede. Naravno, izbjegavaju se vrat, uši, i druga osjetljiva mjesta”, priča za Monitor jedan od ,,izujedanih” građana. ,,Sljedeći korak je odlazak kod ljekara i to se tačno zna kod kog. On konstatuje dijagnozu, napravi se zapisnik, spisi idu kod advokata specijalizovanog za ove slučajeve, sudija presuđuje hiljadarku, trista ide advokatu sedamsto tebi. Malo li je”, objašnjava naš sagovornik.
Pas se može čak i iznajmiti, tvrdi on, ako znate prave ljude, i to po povoljnoj cijeni. ,,Sve potpuno sterilno, ‘ujed’ ne utiče na zdravlje a kućni budžet dopunjen”.
,,Siroti građani Nikšića traže alternativna rješenja da izbjegnu odlazak na Plantaže, a kakvu su školu izučili posljednjih četvrt vijeka ideja neće faliti”, tvrdi psiholog Milorad Simunović.
,,Psihologija i moral običnog čovjeka saobrazna je generalnom stanju društva. U sretnim društvima situirani pojedinac rijetko pokušava prevariti sistem zato što mu sistem omogućava da dobro živi. Naprotiv – on ga štiti. Naše društvo, počev od devedesetih godina prošlog vijeka i upokojenja pravne države aminovalo je svaku vrstu ‘snalaženja’: takvi više nijesu lopovi, oni su sposobni ljudi, tako da se nije čuditi i što takozvani ‘mali ljudi’ posežu za ovakvom vrstom prevara. Uostalom svi smo mi napravili neku sitnu manipulaciju ovih godina”, kaže Simunović.
I dodaje da smo konačno demantovali podgoričku tvrdnju da Nikšićane ,,nema pas za šta da ujede.”
Bato PEROVIĆ