Povežite se sa nama

OKO NAS

UGROŽENA DELTA BOJANE: Nered u raju

Objavljeno prije

na

Širina desnog kraka Bojane iznosi ovih dana oko deset metara, dok je dubina na tom mjestu ravna gazu male ribarske barke. Nešto veći brodovi, ako žele izaći na more, moraju to uraditi preko drugog, zajedničkog rukavca.

Razloge za ovu pojavu treba tražiti, kako tvrde ribari i ekolozi, u nekontrolisanoj gradnji na obalama te rijeke i velikom deponovanju šuta, što za posljedicu ima manju propusnu moć Bojane.

Stručnjaci su izračunali da na desni rukavac sada stiže tek jedna petina vode u poređenju sa stanjem od prije 30 godina. Voda ide uglavnom u lijevi rukavac, pa prijeti opasnost da bi desni mogao postati bara koja neće imati vezu ni s morem ni s Bojanom. Ada bi postala poluostrvo.

Taj proces, dakle, traje već decenijama, a razloga za smanjenje dotoka vode prema desnom ušću, ima previše: eksploatacija pijeska na Bojani, kod Skadra, enormna gradnja vikendica i kuća za odmor na obalama Bojane, nanosi drveća i ostalog materijala na mjestu gdje se rijeka račva, a moguće i tektonski poremećaji.

Profesor Mitar Čvorović kaže da je ,,suša” posljedica prirodnih događanja, ali i ljudske nebrige. ,,Korito Bojane postalo je ‘debelo’ nanosom pijeska i ne prima onu vodu koju je dobijalo ranije. Stoga je potrebno vaditi pijesak i tako produbljavati ‘jaz’. To je ranije činjeno, često na pogrešnim mjestima, a kasnije je pijesak vađen i tamo gdje je rijeka najplića. No, potrebno je više rada uz upotrebu jakih mašina kako bi se korito znatno više produbilo i kako bi se opasnost odložila”, navodi on.

Upravo su to učinile akademije nauka Crne Gore i Albanije, koje su 2006. godine pokrenule zajednički projekat ,,Uređenje vodnog režima Skadarskog jezera i rijeke Bojane”. Pokušano je da se mehaničkim vađenjem velikih količina pijeska ušće između ostrva Ade i Velike plaže produbi, ali je uspjeh izostao.

Četiri godine kasnije, 2010. godine, urađen je ,,Projekat regulacije rijeke Bojane u zoni ušća”, ali on je zaboravljen u fijokama Uprave za vode Crne Gore. Jedan od autora projekta, profesor iz Beograda Sava Petković, izjavio je da, ako Crna Gora nema novaca da postupi po tom dokumentu, onda bar moraju obezbjediti sredstva za bagerovanje ogromnih količina pijeska koji se nataložio u desnom rukavcu Bojane. Prema njegovim riječima, novac za rješavanje tog problema može se dijelom objezbijediti i iz evropskih fondova.

Čudna je doista indolentnost, nemar i nebriga državnih organa i institucija po ovom pitanju. Tako je, na primjer, iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom saopšteno da “nijesu nadležni za problem na ušću Bojane”. Tvrde da je to odgovornost Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja. Vjerovatno su u pravu, ali je takođe istina da to preduzeće ubira veliki novac od naknada za davanje u zakup državnog zemljišta na obalama Bojane. Na toj rijeci, naime, ima oko 450 privremenih objekata, od kojih se prikupi oko 300 hiljada eura. Iz Morskog dobra prije dvije sedmice tek je saopšteno da razmatraju prijedlog da se tu formira – difuzni hotel. No, taj je prijedlog realan, jer se najveći broj kućica na Bojani tokom ljeta izdaje. Cijena zakupa se, zavisno od veličine objekta i njegove lokacije, kreće od 50 do 150 eura dnevno. Od toga malo što ostane u Ulcinju, jer većina vlasnika tih kućica nijesu mještani.

Unazad nekoliko godina bilo je pitanje prestiža nove crnogorske elite doći iz Podgorice da bi se ručalo na Bojani i uživalo u čarima te jedinstvene rijeke, prošetati po Adi. Posjedovanje vikendice se podrazumijevalo. Rijeka i njezini ritmovi nikome nijesu padali na pamet.

Ribare nije imao ko da čuje, ekologe još manje. A jedino oni istinski brinu o toj čudesnoj rijeci, što je, inače, bila državna obaveza još u Knjaževini Crnoj Gori. Tako je od 1880. godine jedan brod, stalno stacioniran u luci sv. Nikola na Bojani, mjerio dubinu na ušću rijeke. Uprava luke slala je podatke o dubinama Pomorskoj upravi na Cetinje, koji su potom objavljivani u Glasu Crnogorca. Iz izvještaja za 1886. i 1887. godinu zaključujemo da je srednja dubina na ušću Bojane tih godina bila oko pet stopa ili 1,8 metara.

Dvadeset godina kasnije, Njemci su objavili da se tokom ljeta dubina smanjila na pola metra, pa čak i na 30 cm. Zato je kapetanstvo luke iz Ulcinja davalo brodovima, koji su željeli da uplove u Bojanu, potrebne upute za plovidbu.

Sada upute više niko ne traži. Ko ima potrebu da tuda plovi, snalazi se kako zna i umije. Vlada, odnosno Ministarstvo održivog razvoja i turizma, koje radi Prostorno-urbanistički plan Ulcinja, istovremeno u toj zoni koja je, navodno, pod posebnom zaštitom države, planira izgradnju marine. Iako Ulcinjani smatraju da to nipošto nije dobra ideja, ona se, zbog nebrige oko desnog ušća, sve više nameće kao realnost.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo