Povežite se sa nama

OKO NAS

ULCINJSKA TURISTIČKA ALJKAVOST : Registruje se tek svaki peti gost

Objavljeno prije

na

Postupajući po zahtjevu svojih kolega službenici Uprave policije u Ulcinju izrekli su početkom jula novčane kazne vlasniku jednog hotela i jednog apartmanskog objekta u tom gradu. Da gosti koji su boravili na ulcinjskoj rivijeri nijesu bili prijavljeni i platili boravišnu taksu zaključeno je tokom rutinske kontrole na aerodromu u Tivtu.

Rijedak je , međutim, slučaj da se oni koji krše zakonske norme, u što spada i obaveza prijavljivanja gosta najkasnije 24 časa nakon njegovog dolaska, kažnjavaju po zahtjevu policije.

Boravišna taksa u Ulcinju, inače, iznosi 70 centi. Od toga 56 centi ili 80 odsto ostaje Turističkoj organizaciji grada, a 14 centi ili 20 odsto se uplaćuje Nacionalnoj turističkoj organizaciji. Taksa je u decembru 2016. godine uvećana za 40 odsto, jer je prije toga, iznosila 50 centi, dva puta manje nego u Kotoru.

Odbornici Skupštine opštine Ulcinj prihvatili su taj prijedlog izvršne vlasti uz obrazloženje da je riječ o mjeri koja ne pogađa lokalno stanovništvo, već omogućava veći priliv novca u kasu lokalne TO.

I zaista, samo je to bio razlog što su prihodi TO neznatno uvećani u prošloj godini u odnosu na godinu ranije, što znači da je obuhvat onih koji su platili boravišnu taksu bio manji! Dakle, u Ulcinju je prošle godine od boravišne takse prikupljeno oko 360 hiljada eura, što je najmanje od svih opština na Primorju. Sedam puta manje nego u Budvi.

Ništa nije bolja situacija ni ove godine. Početkom ovog mjeseca na ulcinjskoj rivijeri svakodnevno boravi preko 100 hiljada turista ili posjetilaca, ali broj prijavljenih ne prelazi ni 40 odsto.

Službenica Turističke organizacije (TO) Emina Derviši kaže da pojedini vlasnici privatnog smještaja još uvijek nijesu shvatili funkciju i namjenu boravišne takse. „Ima onih koji nikada ništa nijesu uplatili”, navodi ona napominjući da na teritoriji opštine postoji sedam info-punktova gdje se može prijaviti boravak i platiti taksa.

Prema procjeni Socijaldemokrata (SD), tek svaki peti turista u Ulcinju plaća taksu. To znači da, samo po tom osnovu, kasa TO ostaje uskraćena za oko 1,5 miliona eura svake godine. To je ogroman novac za lokalnu samoupravu čiji budžet na godišnjem nivou ne prelazi realizaciju od 7,5 miliona eura. Sa 1, 5 miliona eura, u, ne bi trebalo brinuti za finansiranje promotivnih aktivnosti ove opštine na raznim sajmovima, organizovanje većih manifestacija i bolju pripremu turističke sezone.

U SD-u su predlagali da se, zbog povećanja konkurentnosti ulcinjskog turizma i stimulisanja plaćanja, cijena boravišne takse smanji na 30 centi. “Ukoliko bi se uspjela naplati boravišna taksa u iznosu od 0.30 eura za makar polovinu od 150.000 ili više turista koliko ih na dan samo tokom špica sezone borave na ulcinjskoj rivijeri, samo od njih bi se naplatilo oko milion eura. Ako na to dodamo i boravišnu taksu koja se plaća tokom cijele godine za radnike, koji obavljaju poslove u pred- i u postsezoni od kojih se sada ubira više od 100.000 eura, ovom prostom računicom dolazimo do zaključka da bi se smanjenjem boravišne takse i uvođenjem veće discipline, prihodi mogli povećati za čitavih 300 posto”, zaključuju u toj partiji koja je dio vladajuće koalicije u Ulcinju.

Jedan od razloga slabije naplate u ovoj godini je, kako kaže direktor TO Ulcinj Fatmir Đeka, kasno formiranje organa lokalne vlasti. “Izbori za Skupštinu opštine su održani u februaru, lokalni parlament je konstituisan u aprilu, predsjednika Opštine smo izabrali u maju, ja sam na ovoj funkciji od kraja juna, a turističke inspekcije smo oformili u julu”, nabraja on.

Prema njegovim riječima, hoteli slabo uplaćuju novac po osnovu boravišne takse, o čemu je obaviješteno Ministarstvo održivog razvoja i turizma.

Đeka kaže da je to neshvatljivo ukoliko se zna da je u ovom vidu smještaja posjeta bolja za trećinu nego lani. ” Ulcinj se zahvaljujući trendu obnove hotela i poboljšanju ponude na velika vrata vraća na turističku mapu Evrope, gdje mu je objektivno i mjesto”, kaže on.

Osim nemara hotelijera i privatnih stanodavaca, razlog slabe naplate je i nerad turističkih inspektora, posebno opštinskih. Osim pojačanog rada komunalne policije i inspektora, u opštini tvrde da treba napraviti kampanju u kojoj bi se na graničnim prijelazima dijelili flajeri turistima u kojima bi im se predočavala potreba prijave boravka. Granična policija mogla bi, po izlasku gostiju iz zemlje, obaviti provjeru da li su turisti prijavili boravak, kao što je to bio slučaj na aerodromu Tivat.

“Svaka sezona postaje sve zahtjevnija. Dobro prolaze samo oni koji odgovaraju na izazove, koji su spremni, koji nude nešto novo. Mi smo ušli u novu fazu, u kojoj neplaćanje boravišne takse znači narušavanje imidža naše destinacije”, smatra Đeka.

On ukazuje da Ulcinj svakako ima i drugih problema koji ruše pozitivnu sliku o turističkom imidžu te opštine: od buke i zauzimanja javnih površina preko dilera soba, prosjaka ili nezbrinutih životinja na ulicama pa sve do nedostatka i problema u saobraćaju, koji se u hodu nastoje rješavati.

“Uz bolju naplatu turističke takse, i ta pitanja, koja nas muče iz sezone u sezonu, bila bi lakše rješiva. Mi smo ovih dana uputili apel stanodavcima da poštuju zakonske rokove i prijavljuju svoje goste”, zaključuje Đeka.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo