Postupajući po zahtjevu svojih kolega službenici Uprave policije u Ulcinju izrekli su početkom jula novčane kazne vlasniku jednog hotela i jednog apartmanskog objekta u tom gradu. Da gosti koji su boravili na ulcinjskoj rivijeri nijesu bili prijavljeni i platili boravišnu taksu zaključeno je tokom rutinske kontrole na aerodromu u Tivtu.
Rijedak je , međutim, slučaj da se oni koji krše zakonske norme, u što spada i obaveza prijavljivanja gosta najkasnije 24 časa nakon njegovog dolaska, kažnjavaju po zahtjevu policije.
Boravišna taksa u Ulcinju, inače, iznosi 70 centi. Od toga 56 centi ili 80 odsto ostaje Turističkoj organizaciji grada, a 14 centi ili 20 odsto se uplaćuje Nacionalnoj turističkoj organizaciji. Taksa je u decembru 2016. godine uvećana za 40 odsto, jer je prije toga, iznosila 50 centi, dva puta manje nego u Kotoru.
Odbornici Skupštine opštine Ulcinj prihvatili su taj prijedlog izvršne vlasti uz obrazloženje da je riječ o mjeri koja ne pogađa lokalno stanovništvo, već omogućava veći priliv novca u kasu lokalne TO.
I zaista, samo je to bio razlog što su prihodi TO neznatno uvećani u prošloj godini u odnosu na godinu ranije, što znači da je obuhvat onih koji su platili boravišnu taksu bio manji! Dakle, u Ulcinju je prošle godine od boravišne takse prikupljeno oko 360 hiljada eura, što je najmanje od svih opština na Primorju. Sedam puta manje nego u Budvi.
Ništa nije bolja situacija ni ove godine. Početkom ovog mjeseca na ulcinjskoj rivijeri svakodnevno boravi preko 100 hiljada turista ili posjetilaca, ali broj prijavljenih ne prelazi ni 40 odsto.
Službenica Turističke organizacije (TO) Emina Derviši kaže da pojedini vlasnici privatnog smještaja još uvijek nijesu shvatili funkciju i namjenu boravišne takse. „Ima onih koji nikada ništa nijesu uplatili”, navodi ona napominjući da na teritoriji opštine postoji sedam info-punktova gdje se može prijaviti boravak i platiti taksa.
Prema procjeni Socijaldemokrata (SD), tek svaki peti turista u Ulcinju plaća taksu. To znači da, samo po tom osnovu, kasa TO ostaje uskraćena za oko 1,5 miliona eura svake godine. To je ogroman novac za lokalnu samoupravu čiji budžet na godišnjem nivou ne prelazi realizaciju od 7,5 miliona eura. Sa 1, 5 miliona eura, u, ne bi trebalo brinuti za finansiranje promotivnih aktivnosti ove opštine na raznim sajmovima, organizovanje većih manifestacija i bolju pripremu turističke sezone.
U SD-u su predlagali da se, zbog povećanja konkurentnosti ulcinjskog turizma i stimulisanja plaćanja, cijena boravišne takse smanji na 30 centi. “Ukoliko bi se uspjela naplati boravišna taksa u iznosu od 0.30 eura za makar polovinu od 150.000 ili više turista koliko ih na dan samo tokom špica sezone borave na ulcinjskoj rivijeri, samo od njih bi se naplatilo oko milion eura. Ako na to dodamo i boravišnu taksu koja se plaća tokom cijele godine za radnike, koji obavljaju poslove u pred- i u postsezoni od kojih se sada ubira više od 100.000 eura, ovom prostom računicom dolazimo do zaključka da bi se smanjenjem boravišne takse i uvođenjem veće discipline, prihodi mogli povećati za čitavih 300 posto”, zaključuju u toj partiji koja je dio vladajuće koalicije u Ulcinju.
Jedan od razloga slabije naplate u ovoj godini je, kako kaže direktor TO Ulcinj Fatmir Đeka, kasno formiranje organa lokalne vlasti. “Izbori za Skupštinu opštine su održani u februaru, lokalni parlament je konstituisan u aprilu, predsjednika Opštine smo izabrali u maju, ja sam na ovoj funkciji od kraja juna, a turističke inspekcije smo oformili u julu”, nabraja on.
Prema njegovim riječima, hoteli slabo uplaćuju novac po osnovu boravišne takse, o čemu je obaviješteno Ministarstvo održivog razvoja i turizma.
Đeka kaže da je to neshvatljivo ukoliko se zna da je u ovom vidu smještaja posjeta bolja za trećinu nego lani. ” Ulcinj se zahvaljujući trendu obnove hotela i poboljšanju ponude na velika vrata vraća na turističku mapu Evrope, gdje mu je objektivno i mjesto”, kaže on.
Osim nemara hotelijera i privatnih stanodavaca, razlog slabe naplate je i nerad turističkih inspektora, posebno opštinskih. Osim pojačanog rada komunalne policije i inspektora, u opštini tvrde da treba napraviti kampanju u kojoj bi se na graničnim prijelazima dijelili flajeri turistima u kojima bi im se predočavala potreba prijave boravka. Granična policija mogla bi, po izlasku gostiju iz zemlje, obaviti provjeru da li su turisti prijavili boravak, kao što je to bio slučaj na aerodromu Tivat.
“Svaka sezona postaje sve zahtjevnija. Dobro prolaze samo oni koji odgovaraju na izazove, koji su spremni, koji nude nešto novo. Mi smo ušli u novu fazu, u kojoj neplaćanje boravišne takse znači narušavanje imidža naše destinacije”, smatra Đeka.
On ukazuje da Ulcinj svakako ima i drugih problema koji ruše pozitivnu sliku o turističkom imidžu te opštine: od buke i zauzimanja javnih površina preko dilera soba, prosjaka ili nezbrinutih životinja na ulicama pa sve do nedostatka i problema u saobraćaju, koji se u hodu nastoje rješavati.
“Uz bolju naplatu turističke takse, i ta pitanja, koja nas muče iz sezone u sezonu, bila bi lakše rješiva. Mi smo ovih dana uputili apel stanodavcima da poštuju zakonske rokove i prijavljuju svoje goste”, zaključuje Đeka.
Mustafa CANKA