DRUŠTVO
Važna karika u narko lancu

Iako je dio klana Darka Šarića uhapšen, dio u bjekstvu, narko mreža još je veoma aktivna. Prema pisanju podgoričkih Vijesti u Crnoj Gori konstituisane su nove grupe, nakon procesa protiv Šarićeve grupe i ubistva njegovog partnera Dragana Dudića. Rukovodilac kotorske policije Zoran Brđanin potvrdio je da ima operativnih saznanja o vrbovanju moreplovaca za krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike. Prema informacijama do kojih je Monitor došao, i na sjeveru i dalje nesmetano funkcionišu grupe koje se bave švercom narkotika. Crnogorska policija očito nema kapaciteta ili volje da se upusti u suštinski obračun sa narko kartelom, koji ima ogromnu finansijsku moć i po svemu sudeći dobre konekcije.
Godinama, a posebno nakon objelodanjivanja detalja iz međunarodne operacije Balkanski ratnik, postalo je jasno da sve veći broj pomoraca iz Kotora, Cetinja, Bara ali i drugih crnogorskih gradova, preko jedne beogradske agencije i dvije agencije iz Kotora, bivaju vrbovani da na odabranim prekookeanskim brodovima kriju tovare kokaina.
Darko Šarić, koga je srpska policija označila kao glavnog organizatora šverca kokaina iz Južne Amerike u Evropu, još izmiče policiji i ne zna se u kom je kraju svijeta. Njegov mlađi brat Duško uhapšen je u Crnoj Gori i protiv njega se vodi postupak.
No, kad god se činilo da je Šarićevoj organizaciji zadat ,,smrtonosni” udarac, pojavljivale su se nove grupe i nanovo su zaplijenjivane desetine, pa i stotine kilograma kokaina. Ovih dana se postavlja pitanje da li je pala i ,,zagrebačka veza” pljevaljskog bosa Darka Šarića?
Poslije Italije, Urugvaja, Argentine, Srbije, Slovenije, Crne Gore i Brazila, sada su i policajci u Hrvatskoj stavili lisice na ruke šestorici osoba za koje se sumnja da su trgovali kokainom iz Latinske Amerike za Evropu, uz indicije da su možda bili u vezi sa odbjeglim Darkom Šarićem.
U međunarodnim policijskim akcijama u posljednje dvije godine zaplijenjeno je 5.532 kilograma kokaina. Šverc je povezan s organizacijom pljevaljskog bosa Darka Šarića, a uhapšeno je više od 100 osoba. U zajedničkim akcijama policija niza zemalja sa više kontinenata padale su velike grupe kartela u kojem glavnu riječ vode srpsko-crnogorski bosovi.
Kako je izvijestila Slobodna Dalmacija, nedavno je USKOK donio nalog o sprovođenju istrage protiv osmorice hrvatskih i dvojice slovenačkih državljana, tereteći ih za udruživanje za počinjenje kaznenih djela i zloupotrebu opojnih droga.
U velikoj akciji USKOK-a, pod pokroviteljstvom Američke agencije za borbu protiv droga (DEA), uhapšeno je šest osoba, hrvatskih državljana. Oni su osumnjičeni da su dio mozaika međunarodne kokainske piramide koja je prodala najmanje 375 kilograma droge na području Evrope, što u uličnoj prodaji ima vrijednost oko 40 miliona eura.
Prvo su na zagrebačkom području pala braća Petar (40) i Ante (44) Ćosić iz Tomislavgrada (BiH). Potom su u Splitu uhapšeni 49-godišnji pomorac Stanislav Knežević, u Zadru Sergio Rimanić, a u Zagrebu Manuel Vulić i Vlatko Šoša.
Šest paralelnih istraga je vođeno u isto toliko država – Hrvatskoj, Španiji, Holandiji, Sloveniji, Češkoj i Brazilu. Doprinos su dali i američko Odjeljenje za borbu protiv narkotika, italijanska DCSA, Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore i južnoafrička policija SAPS, navela je Slobodna Dalmacija.
Najkrupnija ,,riba” među uhapšenima je Petar Ćosić koji je, kako ga USKOK sumnjiči, jedini iz ove grupe bio u poslu od početka do kraja nabavke kokaina. On je osumnjičen da je, zajedno sa stranim državljanima Nikolom Dimitrijevićem i Šaćirom Lucevićem od aprila 2010. do maja 2011. u Brazilu nabavljao kokain, te ga potom preko svoje mreže (u koju spadaju i ostala petorica uhapšenih) distribuirao do španskih luka, a zatim prodavao po Evropi.
Kako je naveo zagrebački Večernji list, cilj operativne akcije hrvatske policije pod imenom Dogma je suzbijanje hrvatske ćelije tzv. Balkanskog kartela, inače dijela međunarodnog lanca krijumčara droge. Slobodna Dalmacija konstatuje da je ova operativna akcija jedna od najopsežnijih i najdužih u kojima je sudjelovala hrvatska policija.
Po Večernjaku, očigledno je da su, osim USKOK-a, u saradnji s DEA, bile i srpska Bezbjednosno-informativna agencija (BIA), te crnogorska policija.
Prema Večernjaku, praćenje krijumčara je trajalo dvije godine. Prva pošiljka nije zaplijenjena, jer je akcija bila u preranoj fazi. Drugi put međunarodna saradnja je urodila plodom.
U Brazilu je dogovorena kupovina najmanje 350 kilograma kokaina. Pošiljka je, piše Slobodna Dalmacija, krenula iz brazilske luke Santos prekookeanskim kontejnerskim komercijalnim brodom MSC LEIGH dugačkim više od 300 metara, koji je doplovio 11. maja do španske luke Valensija, gdje je usidren među 11 brodova.
Pošiljka je kopnenim putem trebalo da bude prevezena prema drugim evropskim državama, no španski plavci, koji su pratili dilersku operaciju termovizijskim kamerama, krenuli su u akciju i zaplijenili drogu zapakovanu u nepropusnim balonima smještenim u 14 torbi, te uhapsili pet krijumčara. Oduzeli su dva glisera, tri vozila, mobilne telefone i lažne dokumente.
Potom su 19. maja, na području Zagreba, Splita, Zadra, kao i Tomislavgrada i Čapljine ,,pala” šestorica hrvatskih državljana. Osim iz Hrvatske i Španije uhapšenih ima i sa područja Holandije i Slovenije.
Na ,,vapaj” hrvatskih plavaca prošlog aprila reagovala je, prema pisanju Slobodne Dalmacije, i češka policija. U Pragu je uhapšeno pet osoba različitih nacionalnosti.
,,Tržište Evrope je atraktivno za krijumčare iz južnoameričkog bazena. Vrijednost oduzete droge procijenjena je na oko 20 miliona eura”, kazao je
pomoćnik glavnog šefa policije Vitomir Bijelić.
Zanimljivo je da je prvoosumnjičeni Petar Ćosić imao licencu nogometnog agenta kancelarija u Tomislavgradu i Pragu. Moguće je da je upravo pod maskom fudbalskog menadžera koji je u potrazi za talentima putovao u Južnu Ameriku, gdje se, kako ga terete, umjesto s mladim fudbalerima, sastajao s narkošefovima i dogovarao isporuke droge.
Iako hrvatski istražni organi o svemu ćute, pojavljuju se informacije da se radi o razbijanju hrvatskoga kraka međunarodne narkohobotnice, u kojoj je važnu ulogu imao Darko Šarić. Neslužbeno se spominje povezanost Petra Ćosića sa Šarićem.
Osim informacije da je Ćosić pružao utočište Šariću u Zagrebu, provlači se i podatak da je Ćosić upravo uz Šarićevu pomoć ušao u određene poslove u Slovačkoj. Na osnovu podataka o njihovoj saradnji, akcije hrvatske policije i USKOK-a povezuje se i s nedavnom akcijom Niva, u kojoj su u Brazilu uhapšeni srpski narkobosovi.
Uhapšeni su bili povezani s međunarodnim narkolancem. Radi li se o povezanosti sa srpskom skupinom razbijenom u nedavnoj akciji Niva u Brazilu i sa crnogorskim narkoklanom Darka Šarića, za sada se može samo nagađati. No, preklapanja definitivno postoje, zaključuje Jutarnji list.
Dan ranije španska policija je uhapsila po trojicu Srba i Crnogoraca, pošto je u luci Taragona zaplijenjeno 77 kilograma kokaina izuzetne čistoće. U Crnoj Gori je uhapšen Cetinjanin Željko Martinović, zvani Kika, koji je, kako se pretpostavlja, jedan od glavnih ljudi u toj međunarodnoj narko-grupi, a za državljaninom Crne Gore D. Š. raspisana je međunarodna potjernica zbog sumnje da je organizovao šverc kokaina iz Argentine u Španiju.
U Španiji su uhapšeni Dražen Krasić (25) iz Kline, Dalibor Dramićanin (35) iz Inđije i Goran Crnomarković (33) i crnogorski državljani Vuk Popović (21) iz Kotora, Ilija Brkanović (26) iz Prčanja i Nikola Mrvaljević (31) sa Cetinja.
Crnogorska policija je u aprilu uhapsila jednog od organizatora krijumčarenja Željka Martinovića Kiku i on je iza rešetaka u zatvoru Spuž, dok je drugi šef grupe Darko Šarić u bjekstvu i prema nekim informacijama krije se u jednoj od zemalja zapadne Evrope.
U istrazi je utvrđeno da je kokain ukrcan na brod Perast u argentinskoj luci San Lorenco u gradu Rosario, ali još nije poznato kojim kupcima je bio namijenjen. Španski mediji navode da je istraga počela u februaru pošto je srpska BIA obavijestila DEA da je nekoliko Srba i Crnogoraca doputovalo u prijestonicu Argentine i da su posjetili luku Rosario.
Po dolasku u Argentinu stupili su u kontakt sa Špancem D. B., koji je u jednom hotelu u centru Rosarija predao kokain Srbima i Crnogorcima, prije nekoliko dana uhapšenim u Španiji.
Poslije preuzimanja droge u hotelu, krijumčari sa Balkana su kokain ukrcali na trgovački brod Perast, koji je plovio pod zastavom ostrvske zemlje Sent Vinsent i Grenandini. Brod je bio usidren u luci u Rosariju, a droga koju su sakrili trebalo je da bude iskrcana u španskoj luci Taragona i odatle distribuirana dalje u Evropu. Međutim, plan krijumčara su, prateći put kokaina, osujetile argentinska i španska policija u saradnji sa BIA. Kada je Perast uplovio u špansku luku, krijumčari su pozvali mornare da bi im oni bezbjedno, u ronilačkim odijelima, prenijeli kokain na kopno.
U luci Taragona uhapšeni su članovi posade Perasta Mrvaljević, Popović, Brkanović, Krasić, Dramićanin i Crnomarković, koji su dočekali drogu i živjeli u oblasti Taragona. Na Perastu su zaplijenjena 43 kilograma kokaina, a 34 kilograma nađena su u štekovima koje su članovi grupe iskrcali prethodne noći.
Brod i članovi posade bili su pod prismotrom, što je dovelo do toga da su dvojica mornara identifikovana pošto su ih vidjeli predstavnici srpske policije. BIA nema podatak da je ova grupa ogranak neke veće narko-grupe.
,,Državljanin Crne Gore Nikola M. i Srbije Dražen K. sumnjiče se da su organizatori grupe. Naša dosadašnja saznanja pokazuju da su oni djelovali autonomno. Ipak, ne isključujemo mogućnost da se ova grupa preklapala sa drugim kriminalnim grupama, ali za sada takvih podataka nema”, kažu u BIA.
Podaci BIA pokazuju da do sada nije bilo zapljena kokaina ove kriminalne grupe, ali sumnja se da je grupa imala baze u svim važnim zonama, od Južne Amerike do Španije, ali i u Srbiji i Crnoj Gori.
Najnovije hapšenje trojice crnogorskih pomoraca u Španiji još jednom je pokazalo da su mornari iz Crne Gore često i važna karika u prekookeanskom švercu kokaina od Južne Amerike do Evrope.
Oni koji su upućeni u ovaj vid međunarodnog šverca narkotika kažu da je Crna Gora važna ruta za prekookeanski transfer narkotika, jer šverceri koriste već utabane trase trgovačkih brodova, koje obično vode od Južne Amerike do Zapadne Afrike, a potom u nekoliko pravaca skrivena droga stiže do evropskih luka.
Milan BOŠKOVIĆ
Komentari
DRUŠTVO
IZBOR DIREKTORA UPRAVE PRIHODA I CARINA NA UPRAVNOM SUDU: Sporan „namješteni“ konkurs

Iako je Siniša Raičević bio prvorangirani na konkursu za direktora Uprave prihoda i carina, Vlada je za tu funkciju imenovala Vladimira Bulajića. Raičević je podnio tužbu Upravnom sudu u kojoj navodi da procedura nije ispoštovana
Siniša Raičević je ove nedjelje podnio tužbu Upravnom sudu kojim pobija rješenje o imenovanju direktora Uprave prihoda i carina Vladimira Bulajića.
Dugogodišnji carinik, zviždač, sada upravnik Carinarnice Podgorica, Raičević je bio prvorangirani na konkursu za direktora Uprave koji je objavljen 20. januara 2023.
Početkom marta Uprava za ljudske resurse utvrdila je Listu za izbor kandidata po javnom konkursu za direktora Uprave prihoda i carina. Raičević je na postupku provjere kompetencija, znanja i sposobnosti ostvario 37 bodova, Bulajić 35,67 i Milena Petričević 28,67 bodova.
Vlada na sjednici 20. aprila 2023. donosi rješenje o imenovanju Bulajića za direktora Uprave carina i prihoda na period od pet godina. Predlog za njegovo imenovanje dao je ministar finansija Aleksandar Damjanović, koji je obrazložio da je nakon konkursa, 8. marta obavio razgovor sa kandidatima: „Kandidat Vladimir Bulajić je tokom intervjua pokazao znanje i stručnost, koje se bazira na dugogodišnjem radu u Upravi prihoda i carina, kao i odlično poznavanje nadležnosti Uprave u kojoj se imenuje za direktora. Takođe, imenovani je kao vršilac dužnosti obavljao poslove direktora Uprave i pokazao odlučne vještine i sposobnosti za tu poziciju“, navodi se u obrazloženju koje je Damjanović predložio na sjednici Vlade.
„Koja je svrha javnih konkursa i ocjenjivanja kandidata ako se unaprijed zna ko će biti imenovan“, kaže za Monitor Raičević.
On je 12. marta pisao premijeru Dritanu Abazoviću obrazlažući da je prilikom prijavljivanja na javni konkurs naišao na opstrukcije i pokušaj diskreditacije od predstavnika Ministarstva finansija. I pored toga bio je prvorangirani na konkursu.
„Slobodan sam da postavim jedno logično pitanje, čemu javni konkursi, ukoliko se favorizuju pojedini kandidati, unaprijed im se obeća mjesto za koje se raspiše javni konkurs, a ako se ipak desi da prvorangirani ne bude favorizovani kandidat, komplet postupak imenovanja pokuša da se ospori i obesmisli“, navodi Raičević u pismu premijeru.
On ističe da nije ispoštovan rok za predlog kandidata. Navodi da je ministar finansija bio u zakonskoj obavezi da od utvrđivanja rang liste 3. marta, u roku od 10 dana predloži Vladi kandidata za imenovanje direktora Uprave prihoda i carina.
„Vlada je prilikom donošenja napadnutog rješenja počinila povrede odredaba Zakona o upravnom postupku s obzirom da je pobijano rješenje paušalno i ne sadrži detaljno obrazloženje o izboru kandidata“, navodi se u tužbi koju je Raičevićev zastupnik, advokat Lazar Aković, podnio Upravnom sudu protiv Vlade Crne Gore.
U tužbi se navodi da je izbor drugorangiranog kandidata praćen paušalnim obrazloženjem: „U dokumentaciji na osnovu koje je doneseno pobijano rješenje, ne postoji zapisnik ili bilo koji akt iz kog bi se utvrdilo na koji način i po kom kriterijumu i osnovu je ministar predložio Vladi drugorangiranog kandidata, u odnosu na prvorangiranog. S obzirom na činjenicu da je umjesto kandidata koji je najbolje ocijenjen izabran kandidat sa manjim brojem bodova, obrazloženje pobijanog rješenja je moralo sadržati razloge zašto se pravi presedan i ne bira se prvorangirani već drugorangirani kandidat“.
Ističe se i da prilikom ovog izbora nije ispoštovana zakonska procedura. Naime, izbjegnuta je Kadrovska komisija, koja kandiduje Vladi predloge za imenovanja. U ovom slučaju ona je preskočena i predlog je otišao direktno na Vladu.
„Ministar finansija je ‘kao’, uputio predlog Kadrovskoj komisiji 14. marta. Taj predlog nikada nije stigao do Kadrovske komisije, niti se o njemu raspravljalo na Komisiji. Ministar finansija je direktno na Vladi kandidovao predlog Bulajića tek mjesec i više dana poslije zakonskog roka 20. aprila“, ističe Raičević.
Pravnici sa kojima je Monitor razgovarao kažu da nije zakonska obaveza da prvorangirani kandidat bude izabran, ali da mora da postoji valjano obrazloženje za to. Ističu da je praksu konkursa na kome se unaprijed zna ko će biti izabran usavršila DPS vlast, ali za razliku od nove vlasti poštujući proceduru da bar formalno sve izgleda transparentno i demokratski.
Uprava carina i prihoda je u v.d. stanju bila od oktobra prošle godine, kada je ostavku podnio Rade Milošević, koji je nešto kasnije i uhapšen, zbog sumnji da je bio umiješan u šverc cigareta. Bulajić, koji dvije decenije radi u carinskoj službi, izabran je tada za vršioca dužnosti Uprave prihoda i carina.
Ova institucija je nastala za vrijeme Vlade Zdravka Krivokapića, spajanjem tri uprave – poreske, carinske i igara na sreću. Od tada su na njenom čelu, po pola godine, bili – prvi v.d. direktor Aleksandar Damjanović, Milena Petričević, nakon koje je bio uhapšeni Milošević, a potom Bulajić, koji je sada imenovan na petogodišnji mandat.
Kada je prošle godine bio raspisan konkurs za direktora Uprave, prvorangirani su bili Rade Milošević i Jelena Đukić, ali je nakon usmenog testiranja Đukić bila finalni predlog Uprave za kadrove. Nakon toga Vladina Komsiji za kadrovska pitanja dobila je novi predlog od tada odlazećeg ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića da se državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Rade Milošević imenuje za direktora Uprave prihoda i carina. Mediji su pisali da je to urađeno nakon Spajićevog dogovora sa tadašnjim mandatarom Abazovićem.
Peripetije oko sadašnjeg konkursa rješavaće Upravni sud. A Raičević očekuje da će sud donijeti presudu u njegovu korist.
Zviždač
Početkom 2020. Monitor i Centar za istraživačko novinarstvo pisali su o carinskom inspektoru Siniši Raićeviću koji godinama upozorava da se pogrešnim načinom obračunavanja akciza na plin nanosi velika šteta državnom budžetu. Tvrdio je da je više od 1.300 tona plina uvezeno je od juna do septembra navodno „za grijanje” i uz plaćanje najniže akcizne tarife i da je na taj način državni budžet oštećen za stotine hiljada eura.
Uprava carina mu je tada priznala status zviždača, ali i pritiscima „nagradila“ svog službenika za revnost. Raičević je tada po kazni premješten iz Podgorice u carinsku ispostavu u Danilovgradu, iako posjeduje specijalne vještine za analizu slike skenera, neophodne za rad na centralnom terminalu u glavnom gradu.
Carinski inspektor nije upozoravao samo na nepravilnosti prilikom obračunavanja akcize za plin, već je tvrdio i da je Uprava carina ranije žmurila na zloupotrebe prilikom izvoza cigareta, bojenja goriva izvan skladišta, prometa bakra koji je završen aferom u Srbiji i drugog, te da mu je vrijeme dalo za pravo. U Upravi su demantovali ove optužbe i tvrdili da je sve po zakonu i da nema štete za budžet.
Predrag NIKOLIĆ
Komentari
DRUŠTVO
SUTKINJA IVANA BECIĆ PRIHVATILA JEMSTVO KOREANSKOG „KRIPTO MOGULA“: Preko kripto love do slobode

Osnovni sud u Podgorici treba da odluči o žalbi tužioca Harisa Šabotića, kako bi sudsko rješenje o prihvatanju kaucije za korejske biznismene Do Kvona i Chand Juna postalo pravosnažno. Sudovi SAD, Južne Koreje i Singapura, gdje je bilo sjedište TerraLabsa, optužili su korejskog kripto magnata za multimilionsku prevaru sa hartijama od vrijednosti. Interpol je u septembru prošle godine raspisao crvenu potjernicu za Do Kvonom
Južnokoreanac Do Hjeong Kvon jedan je od osnivača i izvršni direktor firme TerraLabs, iz koje su potekle dvije nekada popularne kriptovalute Terra i Luna. Firma je funkcionisala i rasla sve do maja prošle godine, kada su njihove cijene pale skoro na nulu. Do Kvon je toliko bio popularan u svijetu kripto biznisa da je u svjetskim medijima dobio status „kripto mogula“, a magazin Forbes ga je 2019. godine istakao kao vodećeg mladog lidera u kategoriji finansije i rizični kapital.
Pad vrijednosti njegovih kriptovaluta pogodio je šire kripto tržište i većina sličnih internet novčanica doživjela je pad. Procjenjuje se da je kripto industrija izgubila 42 milijarde dolara, dok su mnogi investitori kompanije TerraLabs ostali bez životne ušteđevine. Sudovi Sjedinjenih Američkih Država, Južne Koreje i Singapura, gdje je bilo sjedište TerraLabsa, optužili su korejskog kripto magnata za multimilionsku prevaru sa hartijama od vrijednosti. Zbog optužbi za kriminalno udruživanje Interpol je u septembru prošle godine raspisao crvenu potjernicu za Do Kvonom.
Iako je tvrdio da ne postoji nadležnost država za „imovinu na internetu“, Do Kvon se dugo krio po svijetu. Nakon gotovo godinu, u martu, isplivao je u Crnoj Gori, i na podgoričkom aerodromu uhapšen sa lažnim pasošima i pod drugim imenom.
Američki sudski organi su nedugo nakon hapšenja podigli optužnicu protiv korejskog biznismena, dok su interesovanje za njega izrazili i Singapur i Južna Koreja, čije optužnice odavno čekaju Do Kwona. Međutim, ministar pravde Marko Kovač kazao je da će se korejski državljani Do Kvon i njegov dugogodišnji poslovni suradnik Hon Čand Jun, takođe uhapšen na aerodromu sa lažnim ispravama, izručiti tek nakon što se protiv njih okončaju sudski postupci u Crnoj Gori.
Pred Osnovnim sudom u Podgorici je prošle sedmice počelo suđenje Koreancima zbog falsifikovanja službene isprave. Osnovni tužilac Haris Šabotić podigao je optužni predlog, u kojem se sumnjiče da su falsifikovali pasoš Kostarike, kao i pasoš i ličnu kartu Belgije. Koreanci su se izjasnili kao nevini i ponudili po 400.000 eura jemstva, kako bi ih sud pustio da izađu iz zatvora.
Njihov pravni zastupnik – advokat Branko Anđelić tražio je da se ublaži mjera nadzora, tako što bi im se odredio kućni pritvor. Do Kwon i Chand Jun garantovali su da neće napuštati stan, da će se javljati nadležnom organu i da će se odazivati na svaki poziv suda. Tokom suđenja bi boravili u aprtmanu, koji je registrovan na podgoričku firmu Dalla Nonna čiji je vlasnik Anđelićeva supruga.
„Jednostavna odluka za sudiju. Moji klijenti nemaju namjeru da nigdje bježe, prosto njihov život nije kriminalan i u svjetlu ovakvih dokaza njima nije u interesu ništa sem istine i potvrde njihove odbrane da pasoši nisu falsifikovani“, rekao je Anđelić Vijestima.
Sutkinja Ivana Becić prihvatila je jemstvo Južnokorejaca dan nakon sudskog ročišta. Tužilac se žalio na ovu odluku, pa će Do Kvon i njegov saradnik u zatvoru ostati dok rješenje suda ne postane pravosnažno.
Šabotić se jemstvu protivio i na ročištu. Tada je rekao da je ponuda neuvjerljiva i da ponuđeni iznos neće garantovati njihovo prisustvo u Crnoj Gori, kada se zna o o kakvom profilu biznismena je riječ. Obojica su tvrdili da će njihove žene uplatiti jemstvo i da su srednjeg imovnog stanja. Chand Jun je, međutim, sudu rekao da je „težak“ otprilike pet miliona eura, dok Do Kvon o svom imovnom stanju nije želio da govori u prisustvu medija.
„Za ovim licima su raspisane dvije Interpolove crvene potjernice i uhvaćeni su na aerodormu prilikom pokušaja da napuste zemlju. Protiv njih se vode krivični postupci u drugim državama, pa ne vidim ništa što ih veže da ostanu u državi. Garancije koje pominju me nijesu uvjerile“, kazao je Šabotić.
Tužilaštvo nije odgovorilo na pitanja Monitora. Prema nezvaničnim podacima našeg lista, tužilac je sve šta je rekao pred sudom detaljnije obrazložio u žalbi na sudsko rješenje o prihvatanju jemstva. U rješenju navodno nije precizirano kako će jemstvo biti uplaćeno, niti je precizirano da kripto biznismeni ne smiju napuštati stan. Takođe, nije pojašnjeno kojim će se mjerama nadzora obezbijediti prisustvo korejskog dua – da li će biti praćeni posredstvom nanogice ili će prostorije obezbjeđivati policija.
Osnovni sud u Podgorici tvrdi da je uz prihvaćeno jemstvo korejskim državljanima određena i mjera nadzora – zabrana napuštanja stana. Napominju da se na navedeno rješenje žalilo Osnovno državno tužilaštvo.
„S tim u vezi, sud je cijenio da jemstvo uz izrečenu mjeru nadzora, kao mjeru prisustva okrivljenih i za nesmetano vođenje postupka, u znatnoj mjeri supstituiše pritvor“, navodi se u odgovoru suda na pitanja Monitora.
Oni su, međutim, kazali da nijesu nadležni za sprovođenje mjere nadzora, već je to u nadležnosti Uprave policije. Odgovorili su i da još nijesu odlučili o vraćanju predmeta korejskim državljanima koje je tražila odbrana.
Do Kvon i Chang Jun traže da im se vrate svi predmeti koji su „privremeno oduzeti“ prilikom hapšenja, a koji se ne nalaze u spisima krivičnog predmeta koji se vodi pred podgoričkim Osnovnim sudom. U spisima ovog predmeta nalaze se samo lična dokumenta i putne isprave, dok su dodatno oduzeti drugi dokumenti, lap-topovi, mobilni telefoni i druga oprema. Svjetski mediji pišu da bi na tim uređajima mogla da se nalazi vrijedna imovina korejskih biznismena u kriptovalutama. Sud je prihvatio predlog odbrane da se zvanično, posredstvom međunarodne pravne pomoći, Kostarika i Belgija pitaju da li su pasoši falsifikovani. Tužilac je na ročištu kazao da bi to bespotrebno odužilo proces, s obzirom da su svi dokazi sadržani u prepiskama podgoričkog Interpola, Europola i policije San Hozea (Kostarika). Sud je prihvatio predlog advokata Anđelića. Anđelić nije odgovarao na pozive i poruke novinara Monitora.
Za ovaj slučaj do sada su se interesovali mediji od Južne Koreje do Sjedinjenih Američkih Država. Gotovo svi biznis portali, novine i magazini pišu o uhapšenom kripto mogulu. Crna Gora je dospjela na naslovnice svjetskih finansijskih magazina i portala. Na žalost, ne zbog državne ekonomije.
Nikola Jovanović: Kako Koreancima sloboda, a Božoviću zatvor?
Predsjednik Skupštine opštine Budva Nikola Jovanović (DF) pitao je kako je moguće da je državljanima Južne Koreje omogućeno da se brane sa slobode, a da se predsjedniku Opštine Milu Božoviću određuje pritvor do dva mjeseca. Predsjednik budvanskog DF-a uhapšen je 13. aprila, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, zbog optužbi da je stvorio kriminalnu organizaciju, a sumnjiče ga i da je učestvovao u najmanje tri transporta kokaina.
„Istovremeno se odlukom Višeg suda predsjedniku Opštine Budva određuje pritvor do dva mjeseca i ne prihvata se odluka SO Budva i peticija preko 4.000 građana da mu se odredi blaža mjera obezbjeđenja. Lica koja su puštena da se brane sa slobode su uhapšena prilikom pokušaja napuštanja Crne Gore sa lažnim dokumentima, dok se Milo Božović nalazio u svom porodičnom domu. Izgleda da je najveći problem što je za pet godina napuštao Crnu Goru uglavnom službeno, 55 puta, i svaki put se vraćao u Budvu, gdje živi i obavlja funkciju predsjednika“, naglasio je Jovanović.
Ivan ČAĐENOVIĆ
Komentari
DRUŠTVO
NADLEŽNI OPET GLUVI NA PORODIČNO NASILJE: Ničija briga

Policija prošle sedmice nije reagovala na prijavu porodičnog nasilja, a sudeći prema navodima nevladinih i međunarodnih organizacija – to nije izolovan slučaj
Porodični ručak prekinula je neobična buka i galama. Oko zgrade je gradilište pa je nekada teško prepoznati da li se čuju zvuci od vani ili iz hodnika. U jednom trenutku čulo se kako muškarac viče na žensku osobu koja je plakala i molila da se smiri. Muškarac je djelovao prijeteći i bezumno, jedva su se mogle razaznati riječi koje je izgovarao, ali se čuo plač i preklinjanje žene. Izašao sam sa suprugom u hodnik, ali nisam mogao jasno identifikovati odakle dolazi buka. Sada sam već jasno čuo zvuk koji nastaje pri udaru dlana po koži.
Osjetio sam se bespomoćno i odmah pozvao 122, dežurni broj Uprave policije za prijave kršenja zakona. Javio se muškarac – po glasu bih rekao u zrelijim godinama. Objasnio sam da čujem udarce i vrisku, i da je po srijedi najvjerovatnije porodično nasilje zbog čega treba da pošalju patrolu i provjere. Nijesam se predstavljao kao novinar, smatrajući da će poziv zabrinutog građanina biti dovoljan.
„Odakle znate da je riječ o porodičnom nasilju?“, upitao je sumnjičavo službenik s druge strane slušalice.
Ponovio sam da čujem viku i plač, koji su se pojačavali u tom trenutku, čuo sam zvuk padanja predmeta na pod, čuo sam udarce i čuo sam prijetnje. Uhvatio sam sebe kako se ponavljam i pokušavam da naglasim koliko je strašno, ne bih li dobio patrolu. Ali mi nije djelovalo kao da me službenik shvata ozbiljno.
„Ajde vidjećemo da pošaljemo nekog“, odgovorio mi je i pozdravio me.
Nakon toga se već čuje lomljava, a još ne možemo sa hodnika da utvrdimo odakle. Znali smo samo da dolazi iz našeg hodnika. U trenutku nemoći viknuli smo da smo pozvali policiju i da će brzo doći patrola.
Čim smo to izgovorili, zvuci su se utišali. Niko nije izlazio na hodnik. Ništa se više nije čulo. Sati su prolazili, policije nije bilo. Niko me nije zvao iako sam ostavio svoje podatke. Do danas ne znam zašto policija nije izašla.
Kao novinar, još u petak sam im poslao nekoliko pitanja – zašto niko nije reagovao na prijavu porodičnog nasilja, kome da prijavimo slučajeve nasilja i kako da reagujemo kada ih primijetimo u svom okruženju i koliko puta im je od početka godine prijavljeno porodično nasilje i koliko je puta policija izašla na lice mjesta. Ni na jedno od ovih pitanja do zaključenja broja nije odgovoreno.
Organizacija SOS linija za prijavu nasilja nad ženama i djecom više puta je kao problem navodila neadekvatnu reakciju policije. U tom udruženju tvrde da su i oni imali iskustva da nakon prijave u svojstvu građana policija ne izađe na teren, što se nije dešavalo kada organizacija prijavljuje nasilje.
„Često dobijamo pritužbe od strane građana iz mnogih crnogorskih gradova, koji svjedoče o nasilju, a koji navode da policija na poziv nije izašla na teren ili da od njih uporno zahtijevaju lične podatke, na šta nemaju pravo jer su dužni intervenisati i na anonimne prijave. Smatramo da nije dovoljno da budu edukovani samo postupajući inspektori već i službenici koji zaprimaju prijave na broju 122”, kazala je Martina Vučelić iz SOS linije Podgorica.
Na neadekvatno postupanje policije u slučajevima nasilja nad ženama u Crnoj Gori upozorio je i Amnesty International u posljednjem izvještaju. Naglašavaju da su dvije žene prošle godine ubili njihovi partneri ili bivši partneri. Komitet UN protiv torture već je dovodio u pitanje nizak nivo krivičnog gonjenja i blage kazne u slučajevima nasilja u porodici.
Prema Startegiji zaštite od nasilja u porodici najznačajnija ovlašćenja u dijelu zaštite od nasilja u porodici pripadaju policiji i Centru za socijalni rad. Policijski službenici mogu i bez naredbe suda ući u tuđi stan ili druge prostorije i po potrebi izvršiti pretresanje. Zakonske razloge za upad na privatni posjed policajac može imati ako je to neophodno radi sprečavanja krivičnog djela ili neposrednog hvatanja učinioca krivičnog djela ili radi spašavanja ljudi i imovine. Takođe, policijski službenici mogu i bez naredbe i bez prisustva svjedoka pretresti osobu ako postoji sumnja da posjeduje oružje ili oruđe za napad ili ako postoji sumnja da će odbaciti, sakriti ili uništiti predmete koje treba oduzeti kao dokaz u krivičnom postupku.
U posljednjem izvještaju Evropske komisije konstatovano je da Crna Gora nema dovoljno servisa za podršku za žene i djecu žrtve nasilja. Istraživanje OEBS-a o percepciji psihičkog nasilja prema ženama i djevojkama u porodici i partnerskim vezama pokazuje da skoro dvije trećine građana smatra da je taj problem važan ali da nije među prioritetima. Istraživanje pokazuje da 85 posto ispitanica prepoznaje da je psihičko nasilje nad ženama i djevojkama veoma učestalo, trećina je doživjela bar jedan oblik psihičkog nasilja. Isti podaci pokazuju da 41 odsto građana smatra da je nasilje u porodici interna stvar u koju se ne treba miješati.
Prije dvije godine crnogorsku javnost potreslo je ubistvo devetnaestogodišnje Šejle Bakije. Nju je ispred porodične kuće ubio njen bivši partner Ilir Đokaj, teško ranivši njenog oca. Porodica Bakija je više puta prijavljivala nasilje i prijetnje Đokaja. Uzalud.
Dok god policija „gleda“ da pošalje nekog da reaguje na prijavu porodičnog nasilja, dok god građanin nema moć da prizove policiju ako nije novinar i aktivista, uvijek će se prijave nasilja završavati kao što se završila moja s početka priče. Rezultat vidimo po brojevima femicida u Crnoj Gori i brojki od 3000 prijava porodičnog nasilja godišnje.
Nasilje uvijek treba prijaviti
Da biste prijavili porodično nasilje u Crnoj Gori, po zakonu o nadležnostima najadekvatnija adresa za to je policija i dežurna linija – 122. Međutim, pored policije postoje i drugi linije za prijavu nasilja. U Crnoj Gori djeluje nacionalna SOS linija za žrtve nasilja u porodici 080 111 111 koja je besplatna, anonimna i dostupna 24 sata dnevno.
Postoji i veliki broj organizacija koje se bave porodičnim nasiljem i nasiljem nad ženama. U Podgorici djeluje nevladina organizacija Sigurna ženska kuća koja ima za cilj sveobuhvatnu podršku ženama i djeci žrtvama nasilja u porodici u Crnoj Gori kroz usluge skloništa, savjetovanja, psihološke i pravne pomoć. Broj Sigurne kuće je 069 013 321.
SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica 067 805 297.
Organizacija SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja iz Nikšića ima i SOS sklonište za žene i djecu žrtve.
Centar za ženska prava također pruža besplatnu pravnu pomoć, a dostupni su na broj telefona 020 664 193. Ženska alijansa za razvoj sa sjedištem u Nikšiću i djeluju na teritoriji Crne Gore, te pruža besplatnu pravnu pomoć i dostupni su na email: inicijativa-bfs@t-com.me.
Nevladina organizacija Bonfide Pljevlja takođe pruža sklonište za žene i djecu žrtve nasilja, a njihov broj telefona je 068 450 140.
U Crnoj Gori u svim osnovnim sudovima postoje nadležni za besplatnu pravnu pomoć za žene žrtve nasilja.
U Crnoj Gori je 2013. godine stupila na snagu Istanbulska konvencija, međunarodni sporazum Vijeća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Cilj Konvencije jeste nulta tolerancija na nasilje.
Ivan ČAĐENOVIĆ
Komentari
-
SUSRETI4 sedmice
NATALIJA KOKA ĐUKANOVIĆ, ŽENA BOEM: Onaj trag, kad odete
-
ALTERVIZIJA4 sedmice
Deportacije
-
HORIZONTI3 sedmice
NJUJORK TAJMS – MRAČNE VEZE VUČIĆA I BELIVUKA: Europol pokvario poslove države i podzemlja
-
HORIZONTI4 sedmice
ZADUŽIVANJE MILOJKA SPAJIĆA OD 750 MILIONA, U SUSRET IZBORIMA: Posao za SDT ili politički pazar
-
FOKUS4 sedmice
VLADA DRITANA ABAZOVIĆA: Godina prođe, mandat nikad
-
Izdvojeno4 sedmice
TRAGEDIJA U BEOGRADU, VRISAK SA VRAČARA OGLAŠAVA UZBUNU: Srce tame
-
Izdvojeno3 sedmice
SDT ISPITUJE ŽIVOTNI STIL CRNOGORSKIH FUNKCIONERA: Luksuz pod lupom
-
DRUŠTVO4 sedmice
SLUČAJ SKRBUŠA: Male hidroelektrane pred Specijalnim tužilaštvom