Iako je dio klana Darka Šarića uhapšen, dio u bjekstvu, narko mreža još je veoma aktivna. Prema pisanju podgoričkih Vijesti u Crnoj Gori konstituisane su nove grupe, nakon procesa protiv Šarićeve grupe i ubistva njegovog partnera Dragana Dudića. Rukovodilac kotorske policije Zoran Brđanin potvrdio je da ima operativnih saznanja o vrbovanju moreplovaca za krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike. Prema informacijama do kojih je Monitor došao, i na sjeveru i dalje nesmetano funkcionišu grupe koje se bave švercom narkotika. Crnogorska policija očito nema kapaciteta ili volje da se upusti u suštinski obračun sa narko kartelom, koji ima ogromnu finansijsku moć i po svemu sudeći dobre konekcije.
Godinama, a posebno nakon objelodanjivanja detalja iz međunarodne operacije Balkanski ratnik, postalo je jasno da sve veći broj pomoraca iz Kotora, Cetinja, Bara ali i drugih crnogorskih gradova, preko jedne beogradske agencije i dvije agencije iz Kotora, bivaju vrbovani da na odabranim prekookeanskim brodovima kriju tovare kokaina.
Darko Šarić, koga je srpska policija označila kao glavnog organizatora šverca kokaina iz Južne Amerike u Evropu, još izmiče policiji i ne zna se u kom je kraju svijeta. Njegov mlađi brat Duško uhapšen je u Crnoj Gori i protiv njega se vodi postupak.
No, kad god se činilo da je Šarićevoj organizaciji zadat ,,smrtonosni” udarac, pojavljivale su se nove grupe i nanovo su zaplijenjivane desetine, pa i stotine kilograma kokaina. Ovih dana se postavlja pitanje da li je pala i ,,zagrebačka veza” pljevaljskog bosa Darka Šarića?
Poslije Italije, Urugvaja, Argentine, Srbije, Slovenije, Crne Gore i Brazila, sada su i policajci u Hrvatskoj stavili lisice na ruke šestorici osoba za koje se sumnja da su trgovali kokainom iz Latinske Amerike za Evropu, uz indicije da su možda bili u vezi sa odbjeglim Darkom Šarićem.
U međunarodnim policijskim akcijama u posljednje dvije godine zaplijenjeno je 5.532 kilograma kokaina. Šverc je povezan s organizacijom pljevaljskog bosa Darka Šarića, a uhapšeno je više od 100 osoba. U zajedničkim akcijama policija niza zemalja sa više kontinenata padale su velike grupe kartela u kojem glavnu riječ vode srpsko-crnogorski bosovi.
Kako je izvijestila Slobodna Dalmacija, nedavno je USKOK donio nalog o sprovođenju istrage protiv osmorice hrvatskih i dvojice slovenačkih državljana, tereteći ih za udruživanje za počinjenje kaznenih djela i zloupotrebu opojnih droga.
U velikoj akciji USKOK-a, pod pokroviteljstvom Američke agencije za borbu protiv droga (DEA), uhapšeno je šest osoba, hrvatskih državljana. Oni su osumnjičeni da su dio mozaika međunarodne kokainske piramide koja je prodala najmanje 375 kilograma droge na području Evrope, što u uličnoj prodaji ima vrijednost oko 40 miliona eura.
Prvo su na zagrebačkom području pala braća Petar (40) i Ante (44) Ćosić iz Tomislavgrada (BiH). Potom su u Splitu uhapšeni 49-godišnji pomorac Stanislav Knežević, u Zadru Sergio Rimanić, a u Zagrebu Manuel Vulić i Vlatko Šoša.
Šest paralelnih istraga je vođeno u isto toliko država – Hrvatskoj, Španiji, Holandiji, Sloveniji, Češkoj i Brazilu. Doprinos su dali i američko Odjeljenje za borbu protiv narkotika, italijanska DCSA, Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore i južnoafrička policija SAPS, navela je Slobodna Dalmacija.
Najkrupnija ,,riba” među uhapšenima je Petar Ćosić koji je, kako ga USKOK sumnjiči, jedini iz ove grupe bio u poslu od početka do kraja nabavke kokaina. On je osumnjičen da je, zajedno sa stranim državljanima Nikolom Dimitrijevićem i Šaćirom Lucevićem od aprila 2010. do maja 2011. u Brazilu nabavljao kokain, te ga potom preko svoje mreže (u koju spadaju i ostala petorica uhapšenih) distribuirao do španskih luka, a zatim prodavao po Evropi.
Kako je naveo zagrebački Večernji list, cilj operativne akcije hrvatske policije pod imenom Dogma je suzbijanje hrvatske ćelije tzv. Balkanskog kartela, inače dijela međunarodnog lanca krijumčara droge. Slobodna Dalmacija konstatuje da je ova operativna akcija jedna od najopsežnijih i najdužih u kojima je sudjelovala hrvatska policija.
Po Večernjaku, očigledno je da su, osim USKOK-a, u saradnji s DEA, bile i srpska Bezbjednosno-informativna agencija (BIA), te crnogorska policija.
Prema Večernjaku, praćenje krijumčara je trajalo dvije godine. Prva pošiljka nije zaplijenjena, jer je akcija bila u preranoj fazi. Drugi put međunarodna saradnja je urodila plodom.
U Brazilu je dogovorena kupovina najmanje 350 kilograma kokaina. Pošiljka je, piše Slobodna Dalmacija, krenula iz brazilske luke Santos prekookeanskim kontejnerskim komercijalnim brodom MSC LEIGH dugačkim više od 300 metara, koji je doplovio 11. maja do španske luke Valensija, gdje je usidren među 11 brodova.
Pošiljka je kopnenim putem trebalo da bude prevezena prema drugim evropskim državama, no španski plavci, koji su pratili dilersku operaciju termovizijskim kamerama, krenuli su u akciju i zaplijenili drogu zapakovanu u nepropusnim balonima smještenim u 14 torbi, te uhapsili pet krijumčara. Oduzeli su dva glisera, tri vozila, mobilne telefone i lažne dokumente.
Potom su 19. maja, na području Zagreba, Splita, Zadra, kao i Tomislavgrada i Čapljine ,,pala” šestorica hrvatskih državljana. Osim iz Hrvatske i Španije uhapšenih ima i sa područja Holandije i Slovenije.
Na ,,vapaj” hrvatskih plavaca prošlog aprila reagovala je, prema pisanju Slobodne Dalmacije, i češka policija. U Pragu je uhapšeno pet osoba različitih nacionalnosti.
,,Tržište Evrope je atraktivno za krijumčare iz južnoameričkog bazena. Vrijednost oduzete droge procijenjena je na oko 20 miliona eura”, kazao je
pomoćnik glavnog šefa policije Vitomir Bijelić.
Zanimljivo je da je prvoosumnjičeni Petar Ćosić imao licencu nogometnog agenta kancelarija u Tomislavgradu i Pragu. Moguće je da je upravo pod maskom fudbalskog menadžera koji je u potrazi za talentima putovao u Južnu Ameriku, gdje se, kako ga terete, umjesto s mladim fudbalerima, sastajao s narkošefovima i dogovarao isporuke droge.
Iako hrvatski istražni organi o svemu ćute, pojavljuju se informacije da se radi o razbijanju hrvatskoga kraka međunarodne narkohobotnice, u kojoj je važnu ulogu imao Darko Šarić. Neslužbeno se spominje povezanost Petra Ćosića sa Šarićem.
Osim informacije da je Ćosić pružao utočište Šariću u Zagrebu, provlači se i podatak da je Ćosić upravo uz Šarićevu pomoć ušao u određene poslove u Slovačkoj. Na osnovu podataka o njihovoj saradnji, akcije hrvatske policije i USKOK-a povezuje se i s nedavnom akcijom Niva, u kojoj su u Brazilu uhapšeni srpski narkobosovi.
Uhapšeni su bili povezani s međunarodnim narkolancem. Radi li se o povezanosti sa srpskom skupinom razbijenom u nedavnoj akciji Niva u Brazilu i sa crnogorskim narkoklanom Darka Šarića, za sada se može samo nagađati. No, preklapanja definitivno postoje, zaključuje Jutarnji list.
Dan ranije španska policija je uhapsila po trojicu Srba i Crnogoraca, pošto je u luci Taragona zaplijenjeno 77 kilograma kokaina izuzetne čistoće. U Crnoj Gori je uhapšen Cetinjanin Željko Martinović, zvani Kika, koji je, kako se pretpostavlja, jedan od glavnih ljudi u toj međunarodnoj narko-grupi, a za državljaninom Crne Gore D. Š. raspisana je međunarodna potjernica zbog sumnje da je organizovao šverc kokaina iz Argentine u Španiju.
U Španiji su uhapšeni Dražen Krasić (25) iz Kline, Dalibor Dramićanin (35) iz Inđije i Goran Crnomarković (33) i crnogorski državljani Vuk Popović (21) iz Kotora, Ilija Brkanović (26) iz Prčanja i Nikola Mrvaljević (31) sa Cetinja.
Crnogorska policija je u aprilu uhapsila jednog od organizatora krijumčarenja Željka Martinovića Kiku i on je iza rešetaka u zatvoru Spuž, dok je drugi šef grupe Darko Šarić u bjekstvu i prema nekim informacijama krije se u jednoj od zemalja zapadne Evrope.
U istrazi je utvrđeno da je kokain ukrcan na brod Perast u argentinskoj luci San Lorenco u gradu Rosario, ali još nije poznato kojim kupcima je bio namijenjen. Španski mediji navode da je istraga počela u februaru pošto je srpska BIA obavijestila DEA da je nekoliko Srba i Crnogoraca doputovalo u prijestonicu Argentine i da su posjetili luku Rosario.
Po dolasku u Argentinu stupili su u kontakt sa Špancem D. B., koji je u jednom hotelu u centru Rosarija predao kokain Srbima i Crnogorcima, prije nekoliko dana uhapšenim u Španiji.
Poslije preuzimanja droge u hotelu, krijumčari sa Balkana su kokain ukrcali na trgovački brod Perast, koji je plovio pod zastavom ostrvske zemlje Sent Vinsent i Grenandini. Brod je bio usidren u luci u Rosariju, a droga koju su sakrili trebalo je da bude iskrcana u španskoj luci Taragona i odatle distribuirana dalje u Evropu. Međutim, plan krijumčara su, prateći put kokaina, osujetile argentinska i španska policija u saradnji sa BIA. Kada je Perast uplovio u špansku luku, krijumčari su pozvali mornare da bi im oni bezbjedno, u ronilačkim odijelima, prenijeli kokain na kopno.
U luci Taragona uhapšeni su članovi posade Perasta Mrvaljević, Popović, Brkanović, Krasić, Dramićanin i Crnomarković, koji su dočekali drogu i živjeli u oblasti Taragona. Na Perastu su zaplijenjena 43 kilograma kokaina, a 34 kilograma nađena su u štekovima koje su članovi grupe iskrcali prethodne noći.
Brod i članovi posade bili su pod prismotrom, što je dovelo do toga da su dvojica mornara identifikovana pošto su ih vidjeli predstavnici srpske policije. BIA nema podatak da je ova grupa ogranak neke veće narko-grupe.
,,Državljanin Crne Gore Nikola M. i Srbije Dražen K. sumnjiče se da su organizatori grupe. Naša dosadašnja saznanja pokazuju da su oni djelovali autonomno. Ipak, ne isključujemo mogućnost da se ova grupa preklapala sa drugim kriminalnim grupama, ali za sada takvih podataka nema”, kažu u BIA.
Podaci BIA pokazuju da do sada nije bilo zapljena kokaina ove kriminalne grupe, ali sumnja se da je grupa imala baze u svim važnim zonama, od Južne Amerike do Španije, ali i u Srbiji i Crnoj Gori.
Najnovije hapšenje trojice crnogorskih pomoraca u Španiji još jednom je pokazalo da su mornari iz Crne Gore često i važna karika u prekookeanskom švercu kokaina od Južne Amerike do Evrope.
Oni koji su upućeni u ovaj vid međunarodnog šverca narkotika kažu da je Crna Gora važna ruta za prekookeanski transfer narkotika, jer šverceri koriste već utabane trase trgovačkih brodova, koje obično vode od Južne Amerike do Zapadne Afrike, a potom u nekoliko pravaca skrivena droga stiže do evropskih luka.
Milan BOŠKOVIĆ