Povežite se sa nama

INTERVJU

VANJA ĆALOVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORKA MANS-A: Podmetanja su dokaz njihovog straha

Objavljeno prije

na

MONITOR: Uhapšen je Safet Kalić, zbog kog su vas hapsili, jer je tužilaštvu bilo važnije ko je pustio snimak Kalićeve svadbe, nego ono o čemu je snimak svjedočio – sprezi organizovanog kriminala i vlasti. Kako to da hapse ovdašnje ,,ugledne biznismene” a nema odgovornosti za one koji su ih štitili?
ĆALOVIĆ: Kalić je bio poslovni partner ove vlasti koja mu je obezbjeđivala povoljne kredite tvrdeći da to radi zbog razvoja sjevera. Krediti su vraćani tako što je Kalić upumpavao ogroman keš preko povezanih firmi i prebacivao ga na račun državnog trezora. To upućuje na zaključak da su mu državne institucije omogućavale da pere novac stečen iz kriminalnih djelatnosti preko transakcija sa državnim budžetom. Još ne postoji spremnost da se istraže Kalićevi pomagači iz samog državnog vrha, što potvrđuje i optužnica koja za pranje novca tereti isključivo Kalića, njegovog brata i suprugu.

Kada je MANS objavio snimak svadbe Safeta Kalića, na kojoj su, pored Šarića, bili šefovi organizovanih kriminalnih grupa iz regiona, zajedno sa visokim funkcionerima obavještajne službe, državni organi su hapsili i prisluškivali nas, pokušavajući da nas ućutkaju. Tako su nas označili kao mete ne samo Kaliću i Šariću, već i kriminalizovanom dijelu obavještajne službe. MANS je već duže na ,,tapetu” državne bezbijednosti, ne samo zbog tog snimka, već i zbog istraga o značajnoj imovini koju pojedini obavještajci posjeduju a koja se ne može opravdati redovnim prihodima i legalno stečenim novcem.

Zloglasna ANB je ustvrdila da su njeni visoki funkcioneri slavili sa „naivnim” kriminalcima po zadatku. Time su uvrijedili zdrav razum svakog pojedinca i isprovocirali kako kolege u regionu, tako i međunarodnu zajednicu. Tek nakon toga, raspisana je potjernica za Kalićem, ali je, gle čuda, on uspio da pobjegne prije hapšenja. To je pokazalo dvoličnost i javne i tajne policije, koje su pratile i prisluškivale nas, dok su njihovi službenici očigledno upozorili Kalića da na vrijeme napusti zemlju.

Kalić se rugao državi i za to nije snosio nikakve posljedice. Sjetite se kako je njegova kriminalna grupa zabranila policiji da izvrši raciju u hotelu Turjak. Državne institucije su se povukle i zataškale slučaj.

Snažna je veza pojedinaca iz izvršne vlasti i šefova podzemlja koje urušavaju kako vladavinu prava, tako i bezbjednost građana. Zbog toga se optužnice podižu tek nakon pritiska međunarodne zajednice, a i u tim slučajevima, kriminalci često uspijevaju da izbjegnu pravdu zahvaljujući „slučajnim”, proceduralnim propustima tužilaštva, za koje niko ne snosi odgovornost. Ne bi me iznenadilo da tako bude i u slučaju Kalića.

MONITOR: Stigao je Izvještaj EK. U ključnim poglavljima nema napretka. Iznenađuju li vas nalazi Brisela?
ĆALOVIĆ: Ni najmanje nisam iznenađena Izvještajem. U njemu se ukazuje na one probleme koje smo mi potencirali: brojne izborne neregularnosti i zloupotrebe javnih fondova u partijske svrhe, nedostatak rezultata u borbi protiv korupcije, posebno na visokom nivou, ali i probleme u oblasti procesuiranja organizovanog kriminala. Pominjanje klauzule koja podrazumijeva zamrzavanje pregovora pokazuju da EU više neće tolerisati demagogiju umjesto konkretnih rezultata u poglavljima 23 i 24.

Ukoliko vlast nastavi da manipulacijama maskira izostanak reformi, izvjesno je da će doći do zamrzavanja pregovora. Ne samo zbog toga što EU neće ponoviti grešku da primi nove članice koje nisu riješile problem korupcije, već i zbog interesa zemalja EU čije budžete i bezbjednost ozbiljno ugrožava organizovani kriminal koji je povezan sa crnogorskom vlašću i u našoj državi uživa imunitet.

MONITOR: Kako komentarišete Đukanovićevu izjavu da i mi možemo prekinuti pregovore sa Evropom?
ĆALOVIĆ: Tom izjavom Đukanović pokušava da kupi vrijeme i izbjegne sprovođenje reformi koje se odnose na poglavlja 23 i 24. Implementacija tih reformi značila bi za Đukanovića odricanje svih poluga moći koje njegov režim održavaju na vlasti više od dvije decenije, ali i značajnu nelagodu među kriminalnom krugovima koji više ne bi mogli da uživaju zaštitu države. Pominjanje kriminalizacije nezakonitog bogaćenja javnih funkcionera, obračuna sa korupcijom na visokom nivou, ali i zahtjev da se istraže izborne neregularnosti, a da pojedinci krivično i politički odgovaraju, su unervozili Đukanovića, jer je to baza na kojoj počiva njegov režim. To je njegov pokušaj da ucijeni EU, ali sam sigurna da je i sam svjestan da bi odustajanje od procesa integracija neminovno dovelo do pogoršanja odnosa sa zapadnim silama, a time vjerovatno i njegovog političkog kraja ili izolacije Crne Gore. Mislim da je i Đukanović svjestan da je to samo jeftini blef, koji svakako dodatno pogoršava njegov imidž u evropskim prestonicama.

MONITOR: Konačno smo dobili VD tužioca. Mislite da će on moći da se uhvati u koštac sa slučajevima poput Snimka, Telekoma i ostalih afera koje vode do vrha vlasti?
ĆALOVIĆ: Tužilaštvo se do sada ponašalo kao partijska mašinerija. Više je vodilo računa o zaštiti interesa kriminalaca, pa i šefova organizovanih kriminalnih grupa, dok je progonilo one koji su prijavljivali korupciju i kriminal.

Prema zvaničnim podacima, MANS je prijavio deset puta više slučajeva korupcije nego cijela Uprava policije i sva državna administracija zajedno, pa očekujemo da će novi VDT biti spreman da sa nama uspostavi partnerski odnos, ukoliko je zainteresovan da od tužilaštva napravi instituciju koja radi po zakonu, u korist građana i države. Njemu će biti potrebno vrijeme da raščisti višedecenijski javašluk i utvrdi nezakonitosti u radu državnih tužilaca, ali očekujemo da će u razumnom roku pokazati otklon od dosadašnje prakse. I da to ne bude izgovor za nepostupanje u onim predmetima u kojima vrlo brzo može doći do zastare krivičnog gonjenja.

Afera Snimak je pokazala da je politička korupcija organizovana na najvišim nivoima vlasti, pa vjerujemo da novi VDT ne bi ostao dugo na toj funkciji ukoliko bi se usudio da na profesionalan način tretira te predmete. Ipak, procesuiranje izbornih zloupotreba se jasno zahtijeva u Izvještaju EK i zato će od rada VDT-a u velikoj mjeri zavisiti napredak Crne Gore u procesu evropskih integracija. MANS je spreman na aktivnu saradnju sa tužilaštvom, sa svim dokazima koje posjedujemo

MONITOR: MANS je prijavio veliki broj neregularnosti i zloupotreba tokom posljednjih izbora. Očekujete li da će to biti sada procesuirano?
ĆALOVIĆ: Umjesto adekvatnog odgovora institucija na prijavljene neregularnosti, državno tužilaštvo je istraživalo nas koji smo ih otkrivali. Državna izborna komisija nije sankcionisala ni jedno kršenje zakona, a tužilaštvo je procesuiralo samo jedan ozbiljniji slučaj, slučaj Pljevlja, i to izbjegavajući da zahtijeva odgovornost svih koji su bili uključeni u kupovinu glasova kroz socijalnu pomoć.

Na osnovu dokumentacije koju smo dobili od nadležnih državnih organa, zaključili smo da su i na posljednjim lokalnim izborima državni fondovi zloupotrebljavani u partijske svrhe.

Uoči lokalnih izbora MANS je analizirao i biračke spiskove i sproveo terensku kontrolu. Podaci su potvrdili da su hiljade birača morale biti brisane iz Centralnog biračkog spiska, posebno onih koji decenijama žive u inostranstvu i prema važećim zakonskim rješenjima ne bi smjeli imati pravo glasa u Crnoj Gori.

Ima mnogo preminulih koji nisu izbrisani iz spiska, pa se postavlja pitanje da li je neko umjesto njih glasao. Ima i mnogo onih sa gotovo identičnim ličnim podacima, a u nekim slučajevima nesporno je riječ o duplim upisima istih birača. Iako su nadležni organi tvrdili da je crnogorski birački spisak ,,beskrajno čist”, jedan broj lica, koja su u našim prethodnim analizama označena kao dupli birači, su izbrisana iz poslednje verzije registra birača što je za pohvalu. Međutim taj spisak još ima mnogo propusta, uključujući i nezakonito oduzimanje prava glasa pojedinim biračima.

Naši posmatrači su na dan izbora registrovali preko 840 nepravilnosti na biračkim mjestima na kojima je pravo glasa imalo preko 80 posto ukupnog broja birača.

Na većini biračkih mjesta na kojima su registrovane najteže povrede Zakona, najbolje rezultate ostvarila je upravo vladajuća partija. To potvrđuje da je ova vlast izabrana zahvaljujući pritiscima, zastrašivanjima, kupovini glasova i flagrantnom kršenju niza zakona.

Za njih bi gubitak vlasti značio i gubitak nezakonito stečenog bogastva, a mnogi bi završili u zatvoru. Sigurna sam da će vrh vlasti aktivno opstruirati procesuiranje izbornih zloupotreba i da će to ostati jedan od ključnih problema u procesu evropskih integracija.

MONITOR: Nakon izbora postali ste meta Informera, što je bio jedan od najprljavijih obračuna sa kritičarima vlasti. Opet ste na naslovnicama tog tabloida.
ĆALOVIĆ: Bolesne montaže i do sada nezabilježena prljava kampanja koju vode protiv mene je najbolji dokaz da rad MANS-a ima efekta i da nas se plaše korumpirane i kriminalne strukture.

Ponosna sam što su tu kampanju osudile sve zdrave snage u crnogorskom društvu, ali i Evropska komisija, Evropski parlament, ambasade SAD i drugih država, Savjet Evrope, OEBS, UN, mnoge međunarodne organizacije i kolege iz regiona. To pokazuje da oni cijene naš rad i rezultate koje postižemo, uprkos svim pritiscima, prijetnjama, zastrašivanjima, hapšenjima i podmetanjima.

Cilj tih monstruoznih podmetačina je ne samo da MANS prestane da radi svoj posao, već i da se zastraše i svi drugi koji se usuđuju da ukažu na korupciju i organizovani kriminal, jer svako od njih može postati meta slične prljave kampanje. Poručujem im još jednom da me neće slomiti, šta god mi podmetali, sve dok živim i dišem. MANS će nastaviti da se bori za vladavinu prava, slobodnu i demokratsku Crnu Goru, a takav cilj je vrijedan svake žrtve, pa i života.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

INTERVJU

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA: Patrijarhat ubija na svakom mjestu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osionost patrijarhalne politike  je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori, od rata u kojem smo učestvovali, do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća

 

 

MONITOR: “Uključenost žena u politički život i dalje je niska i potkopana nedovoljnim naporima države i javnosti da se prevaziđu rodni stereotipi”, ocjenjuje se u ovogodišnjem Izvještaju EK za Crnu Goru. Potkopava li vlast rodnu ravnopravnost?

DABIŽINOVIĆ: Postoji mnogo načina da se ne prihvati suočavanje sa problemom kakav je opresija žena u društvu. Najčešći povici ovih tridest godina su da se imaju važnije teme riješavatod pitanja koje se tiču žena i društva. Pitanje politike ima veze sa ženama, pitanje siromaštva ima veze sa ženam, pitanje rata i mira ima veze sa ženama.  Međutim, navedeno se koristi kao paravan da se ignoriše i učini nevidljivom opresija žena. Odgovor tada a i danas je isti: ovo je najvažniji problem sa kojim je sve povezano. Odgovornost političke elite za nesprovođenje izostaje. Da, vlast odbija od početka suštinski da implementira politike rodne ravnopravnosti, sem formalno zbog međunarodnih faktora.

Danas je tema žena skinuta sa dnevenog reda jer se od identitetskih pitanja  u političkom polju ne može doći na red. Iako su identitetska pitanja u vezi sa pozicijom  žena. Poznati su svi ti saboteri i razbijači. Godinama sam ih susretala od skupštinske sale do skupova na koji su pozivani. Mali broj poslanica je u svim sazivima razumio suštinu primjene ovih politika.Što nije teško razumjeti, jer su žene internalizovale slike koju je o njima stvorio patrijarhat a koje nas odvajaju od nas samih. Često podsmjeh ili bilo koja druga metoda  delegitimizacija žene koja govori o problemima žena u političkom polju,  tjera ih da se ne suočavaju i ne suprostave. Od crkve do skupštine.

Zalaganjem ženskog dijela civilnog društva, velikim trudom i radom, stvoren je mali prostor kojeg poslanice ne umiju da zadrže, podrže i povećaju jer ne razumiju koliko je to u javnom interesu svih. Sva nastojanja da se u političkom životu nađe što više žena u kontinuitutu su sabotirana, različitim strategijama a današnji nejednak odnos snaga i moći nije ni na mapi za razmatranje. Poslanice se žele afirmisati preko drugih tema koje više konveniraju političarima i pukoj lojalnosti, što pokazuje da se ne razumiju osnove politika rodne ravnopravnosti koje ne govore samo o polnoj kasti nego o političkim, socijalnim, rasnim, klasnim odnosima i klasama. To naravno pogoduje političarima  da kad god mogu žene isključe potpuno iz političkog polja.Na pregovorima o sudbini zemlje nije bilo u poslednjim godinama niti jedne žene. Kao da to nije njihovo pitanje.

MONITOR: Izvještaji EK kontinuirano ukazuju da domaći zakonodavni okvir ima ograničen uticaj zbog nedovoljne političke volje da se ovo pitanje stavi u političke prioritete. Zašto kontinuirano nema političke volje?

DABIŽINOVIĆ: Prije izvještaja EU, moramo pogledati izvještaje koje pišu ženske organizacije u kontinuitetu, a odnose se na ključni razlog- izostanak političke volje.Izostanak političke volje svoju podršku ima u  kulturnim i društvenim pritiscima (obeshrabrivanje žena da se bave politikom); nevidljivosti u obrazovanju uzora i kontinuiteta borbe žena; pomenuti strah od odbacivanja i kritizerstva. Međutim, suštinski razlog je taj da političke elite neće da se stanje mjenja niti žele da dijele patrijarhalnu moć. Čitljivi pokazatelji opresije su glasni povici o apsolutnim brojevima političke većine. Apsolutne brojke su im najvažnije ne bi li mogli bez kontrole donositi odluke.  Apsolutni brojevi su karakteristika autokratskih režima i politika kojom patrijarhalci osmišljavaju vlastitu sigurnost i bezbjednost u političkom i ekonomskom smislu-od korupcije do sprege sa kriminalnim strukturama. Žene tu dođu samo kao saučesnice. Dijeljenja kolača nema, jer se moć vladanja nad potrebama onih nad kojima se vlada ne dovodi u pitanje.

Osionost patrijarhalne politike (čitaj političke moći) je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori od rata u kojem smo učestvovali do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća. Izostanak političke volje često rezultira isključivanjem, ostajemo neprijetelji jedni drugima. Nagomilanu nepravdu imržnju ne riješava mržnja.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DAMIR SULJEVIĆ, KOORDINATOR PROGRAMA LJUDSKA PRAVA CGO I ČLAN DIK-A: Kotorski scenario, između Podgorice i Šavnika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Postoji mogućnost da Ustavni sud, u slučaju ustavne žalbe DPS-a povodom lokalnih izbora u Kotoru, ponovo ima situaciju sa izjednačenim brojem glasova i ne donese odluku. U tom slučaju, ako DPS ostane pri žalbi, smatraće se da postupak nije okončan

 

 

MONITOR: Kao član Državne izborne komisije (DIK), recite nam da li su lokalni izbori u Kotoru završeni?

SULJEVIĆ:  Lokalni izbori u Kotoru nisu i teško mogu biti završeni dok traju žalbeni postupci. Državna izborna komisija (DIK) je, prije neki dan, donijela posljednju u nizu odluka oko ovih izbora, odbijajući prigovor DPS-a, ali oni sada imaju pravo žalbe Ustavnom sudu koji je nadležan da o tome donose konačnu odluku. Dok se Ustavni sud ne odredi o toj eventualnoj žalbi, neizvjesno je da li će izbori na dva mjesta u Kotoru biti ponovljeni ili ne, a samim tim i kada će konačni rezultati biti utvrđeni.

MONITOR: Pojasnite nam odnose na relaciji DIK-OIK Kotor i prošlonedjeljnu odluku OIK da se ne ponavlja glasanje na dva „sporna“ izborna mjesta?

SULJEVIĆ: To je vrlo složena pravna situacija, a pogrešne interpretacije od strane političara i medija dodatno su zbunile crnogorsku javnost. Ali da pokušam.

Opštinska izborna komisija (OIK) u Kotoru napravila je propust u odnosu na prigovore DPS-a na dva biračka mjesta, pošto ih je usvojila bez potrebne većine i, kako se to kaže, stavila u pravni promet. Nakon toga je OIK morala donijeti odluke o ponavljanju izbora za šta, takođe, nije bilo potrebne većine. Zato se DPS žalio DIK-u, koji je  OIK-u naložio donošenje tih odluka.

Međutim, razmatrajući prigovore Demokrata, DIK je naknadno poništio rješenja koja su osnov za donošenje takvih odluka. Ovdje treba dodati i da se istekom propisanih rokova smatra da su prigovori usvojeni, kao i da je DPS propustio da u prigovoru traži poništenje glasanja, praveći propust u prigovoru DIK-u, koji je DIK kasnije prenio u rješenje jer je vezan okvirima prigovora.

Konačno, podsjećam da DIK ima ograničene nadležnosti, a ne pomaže ni faktička nefunkcionalnost Ustavnog suda koji se, sa izjednačenim brojem glasova, makar za sada, nije odredio o tom pitanju.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ŽARKO PUHOVSKI, PROFESOR POLITIČKE FILOZOFIJE, ZAGREB: Razumno je plašiti se Trampa u EU, jer je on smatra neprirodnom tvorevinom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Tramp je još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“. Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Jedino dobro što Tramp, možda, donosi je smanjivanje američki sponzoriranoga „killing rate“ po svijetu

 

MONITOR: Donald Tramp je 47. predsjednik SAD. Kamala Haris, je u posljednjim nedjeljama, dobila podršku i nekih poznatih republikanaca, čak i Dika Čejnija-koji je važio za republikanskog „jastreba“. Zašto je Donald Tramp toliko „stabilan“ ?

PUHOVSKI: Desetljećima u najrazvijenijim državama svijeta (posebice u SAD i Francuskoj) jača ogorčenje protiv „establishmenta“. Dugo ga je kultivirala i politički koristila ljevica (u novije doba uz knjižuljak „Pobunite se“, Stéphanea Hessela, ili pokret „Me too“), no posljednjih desetak godina i desni je svjetonazorski spektar pokazao pripravnost da koristi ovu društvenu silu. Tramp je, još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“ (političkih i intelektualnih). Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Jer, latentna je pobuna dobrim dijelom usmjerena i protiv „woke“ sindroma koji se nameće kao „službouljudni“ (kako bi to davno, u drugome kontekstu, rekao Krleža), dakle – nužno neiskreni govor. To je  komunikacijska osnova populizma. Taktički i strategijski, kampanja demokrata je izgubila – doslovce zbog zamjenica – leksički, ali i zato što su Kamalu Harris i dalje doživljavali kao zamjenicu/namjesnicu.

MONITOR: Od početka godine odnosi u regionu su turbulentni, održano je i nekoliko skupova (Brdo-brioni, Berlinski proces…) koji se tiču EU integracija Zapadnog Balkana. Vi ste ranije bili skeptični u vezi sa iskrenim namjerama EU za proširenjem. Može li promjena u SAD i prilična neizvjesnost u vezi sa Trampovom spoljnom politikom, uticati na ovo pitanje?

PUHOVSKI: Bude li Tramp i približno radikalan kakav je već bio (i opet to obećao), EU će se naći u opasnoj šansi. Opasnost je u tomu što prekooceanski (prije svega vojni) kišobran neće više biti neupitno dan na raspolaganje i što bi se novi  predsjednik mogao razmjerno brzo sporazumjeti s Putinom – taktički, za sada. To pak znači da EU treba poraditi na svojem učvršćivanju, kako bi mogla igrati ulogu u novim okolnostima. Istovremeno, Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Već i srednjoročno, nosivi interes preživljavanja u sadašnjoj situaciji najvjerojatnije pobjeđuje onaj ideologijski. No, u pitanju je baš kratkoročno, krizno razdobolje narednih godinu-dvije.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo