Povežite se sa nama

INTERVJU

VANJA ĆALOVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORKA MANS-A: Podmetanja su dokaz njihovog straha

Objavljeno prije

na

MONITOR: Uhapšen je Safet Kalić, zbog kog su vas hapsili, jer je tužilaštvu bilo važnije ko je pustio snimak Kalićeve svadbe, nego ono o čemu je snimak svjedočio – sprezi organizovanog kriminala i vlasti. Kako to da hapse ovdašnje ,,ugledne biznismene” a nema odgovornosti za one koji su ih štitili?
ĆALOVIĆ: Kalić je bio poslovni partner ove vlasti koja mu je obezbjeđivala povoljne kredite tvrdeći da to radi zbog razvoja sjevera. Krediti su vraćani tako što je Kalić upumpavao ogroman keš preko povezanih firmi i prebacivao ga na račun državnog trezora. To upućuje na zaključak da su mu državne institucije omogućavale da pere novac stečen iz kriminalnih djelatnosti preko transakcija sa državnim budžetom. Još ne postoji spremnost da se istraže Kalićevi pomagači iz samog državnog vrha, što potvrđuje i optužnica koja za pranje novca tereti isključivo Kalića, njegovog brata i suprugu.

Kada je MANS objavio snimak svadbe Safeta Kalića, na kojoj su, pored Šarića, bili šefovi organizovanih kriminalnih grupa iz regiona, zajedno sa visokim funkcionerima obavještajne službe, državni organi su hapsili i prisluškivali nas, pokušavajući da nas ućutkaju. Tako su nas označili kao mete ne samo Kaliću i Šariću, već i kriminalizovanom dijelu obavještajne službe. MANS je već duže na ,,tapetu” državne bezbijednosti, ne samo zbog tog snimka, već i zbog istraga o značajnoj imovini koju pojedini obavještajci posjeduju a koja se ne može opravdati redovnim prihodima i legalno stečenim novcem.

Zloglasna ANB je ustvrdila da su njeni visoki funkcioneri slavili sa „naivnim” kriminalcima po zadatku. Time su uvrijedili zdrav razum svakog pojedinca i isprovocirali kako kolege u regionu, tako i međunarodnu zajednicu. Tek nakon toga, raspisana je potjernica za Kalićem, ali je, gle čuda, on uspio da pobjegne prije hapšenja. To je pokazalo dvoličnost i javne i tajne policije, koje su pratile i prisluškivale nas, dok su njihovi službenici očigledno upozorili Kalića da na vrijeme napusti zemlju.

Kalić se rugao državi i za to nije snosio nikakve posljedice. Sjetite se kako je njegova kriminalna grupa zabranila policiji da izvrši raciju u hotelu Turjak. Državne institucije su se povukle i zataškale slučaj.

Snažna je veza pojedinaca iz izvršne vlasti i šefova podzemlja koje urušavaju kako vladavinu prava, tako i bezbjednost građana. Zbog toga se optužnice podižu tek nakon pritiska međunarodne zajednice, a i u tim slučajevima, kriminalci često uspijevaju da izbjegnu pravdu zahvaljujući „slučajnim”, proceduralnim propustima tužilaštva, za koje niko ne snosi odgovornost. Ne bi me iznenadilo da tako bude i u slučaju Kalića.

MONITOR: Stigao je Izvještaj EK. U ključnim poglavljima nema napretka. Iznenađuju li vas nalazi Brisela?
ĆALOVIĆ: Ni najmanje nisam iznenađena Izvještajem. U njemu se ukazuje na one probleme koje smo mi potencirali: brojne izborne neregularnosti i zloupotrebe javnih fondova u partijske svrhe, nedostatak rezultata u borbi protiv korupcije, posebno na visokom nivou, ali i probleme u oblasti procesuiranja organizovanog kriminala. Pominjanje klauzule koja podrazumijeva zamrzavanje pregovora pokazuju da EU više neće tolerisati demagogiju umjesto konkretnih rezultata u poglavljima 23 i 24.

Ukoliko vlast nastavi da manipulacijama maskira izostanak reformi, izvjesno je da će doći do zamrzavanja pregovora. Ne samo zbog toga što EU neće ponoviti grešku da primi nove članice koje nisu riješile problem korupcije, već i zbog interesa zemalja EU čije budžete i bezbjednost ozbiljno ugrožava organizovani kriminal koji je povezan sa crnogorskom vlašću i u našoj državi uživa imunitet.

MONITOR: Kako komentarišete Đukanovićevu izjavu da i mi možemo prekinuti pregovore sa Evropom?
ĆALOVIĆ: Tom izjavom Đukanović pokušava da kupi vrijeme i izbjegne sprovođenje reformi koje se odnose na poglavlja 23 i 24. Implementacija tih reformi značila bi za Đukanovića odricanje svih poluga moći koje njegov režim održavaju na vlasti više od dvije decenije, ali i značajnu nelagodu među kriminalnom krugovima koji više ne bi mogli da uživaju zaštitu države. Pominjanje kriminalizacije nezakonitog bogaćenja javnih funkcionera, obračuna sa korupcijom na visokom nivou, ali i zahtjev da se istraže izborne neregularnosti, a da pojedinci krivično i politički odgovaraju, su unervozili Đukanovića, jer je to baza na kojoj počiva njegov režim. To je njegov pokušaj da ucijeni EU, ali sam sigurna da je i sam svjestan da bi odustajanje od procesa integracija neminovno dovelo do pogoršanja odnosa sa zapadnim silama, a time vjerovatno i njegovog političkog kraja ili izolacije Crne Gore. Mislim da je i Đukanović svjestan da je to samo jeftini blef, koji svakako dodatno pogoršava njegov imidž u evropskim prestonicama.

MONITOR: Konačno smo dobili VD tužioca. Mislite da će on moći da se uhvati u koštac sa slučajevima poput Snimka, Telekoma i ostalih afera koje vode do vrha vlasti?
ĆALOVIĆ: Tužilaštvo se do sada ponašalo kao partijska mašinerija. Više je vodilo računa o zaštiti interesa kriminalaca, pa i šefova organizovanih kriminalnih grupa, dok je progonilo one koji su prijavljivali korupciju i kriminal.

Prema zvaničnim podacima, MANS je prijavio deset puta više slučajeva korupcije nego cijela Uprava policije i sva državna administracija zajedno, pa očekujemo da će novi VDT biti spreman da sa nama uspostavi partnerski odnos, ukoliko je zainteresovan da od tužilaštva napravi instituciju koja radi po zakonu, u korist građana i države. Njemu će biti potrebno vrijeme da raščisti višedecenijski javašluk i utvrdi nezakonitosti u radu državnih tužilaca, ali očekujemo da će u razumnom roku pokazati otklon od dosadašnje prakse. I da to ne bude izgovor za nepostupanje u onim predmetima u kojima vrlo brzo može doći do zastare krivičnog gonjenja.

Afera Snimak je pokazala da je politička korupcija organizovana na najvišim nivoima vlasti, pa vjerujemo da novi VDT ne bi ostao dugo na toj funkciji ukoliko bi se usudio da na profesionalan način tretira te predmete. Ipak, procesuiranje izbornih zloupotreba se jasno zahtijeva u Izvještaju EK i zato će od rada VDT-a u velikoj mjeri zavisiti napredak Crne Gore u procesu evropskih integracija. MANS je spreman na aktivnu saradnju sa tužilaštvom, sa svim dokazima koje posjedujemo

MONITOR: MANS je prijavio veliki broj neregularnosti i zloupotreba tokom posljednjih izbora. Očekujete li da će to biti sada procesuirano?
ĆALOVIĆ: Umjesto adekvatnog odgovora institucija na prijavljene neregularnosti, državno tužilaštvo je istraživalo nas koji smo ih otkrivali. Državna izborna komisija nije sankcionisala ni jedno kršenje zakona, a tužilaštvo je procesuiralo samo jedan ozbiljniji slučaj, slučaj Pljevlja, i to izbjegavajući da zahtijeva odgovornost svih koji su bili uključeni u kupovinu glasova kroz socijalnu pomoć.

Na osnovu dokumentacije koju smo dobili od nadležnih državnih organa, zaključili smo da su i na posljednjim lokalnim izborima državni fondovi zloupotrebljavani u partijske svrhe.

Uoči lokalnih izbora MANS je analizirao i biračke spiskove i sproveo terensku kontrolu. Podaci su potvrdili da su hiljade birača morale biti brisane iz Centralnog biračkog spiska, posebno onih koji decenijama žive u inostranstvu i prema važećim zakonskim rješenjima ne bi smjeli imati pravo glasa u Crnoj Gori.

Ima mnogo preminulih koji nisu izbrisani iz spiska, pa se postavlja pitanje da li je neko umjesto njih glasao. Ima i mnogo onih sa gotovo identičnim ličnim podacima, a u nekim slučajevima nesporno je riječ o duplim upisima istih birača. Iako su nadležni organi tvrdili da je crnogorski birački spisak ,,beskrajno čist”, jedan broj lica, koja su u našim prethodnim analizama označena kao dupli birači, su izbrisana iz poslednje verzije registra birača što je za pohvalu. Međutim taj spisak još ima mnogo propusta, uključujući i nezakonito oduzimanje prava glasa pojedinim biračima.

Naši posmatrači su na dan izbora registrovali preko 840 nepravilnosti na biračkim mjestima na kojima je pravo glasa imalo preko 80 posto ukupnog broja birača.

Na većini biračkih mjesta na kojima su registrovane najteže povrede Zakona, najbolje rezultate ostvarila je upravo vladajuća partija. To potvrđuje da je ova vlast izabrana zahvaljujući pritiscima, zastrašivanjima, kupovini glasova i flagrantnom kršenju niza zakona.

Za njih bi gubitak vlasti značio i gubitak nezakonito stečenog bogastva, a mnogi bi završili u zatvoru. Sigurna sam da će vrh vlasti aktivno opstruirati procesuiranje izbornih zloupotreba i da će to ostati jedan od ključnih problema u procesu evropskih integracija.

MONITOR: Nakon izbora postali ste meta Informera, što je bio jedan od najprljavijih obračuna sa kritičarima vlasti. Opet ste na naslovnicama tog tabloida.
ĆALOVIĆ: Bolesne montaže i do sada nezabilježena prljava kampanja koju vode protiv mene je najbolji dokaz da rad MANS-a ima efekta i da nas se plaše korumpirane i kriminalne strukture.

Ponosna sam što su tu kampanju osudile sve zdrave snage u crnogorskom društvu, ali i Evropska komisija, Evropski parlament, ambasade SAD i drugih država, Savjet Evrope, OEBS, UN, mnoge međunarodne organizacije i kolege iz regiona. To pokazuje da oni cijene naš rad i rezultate koje postižemo, uprkos svim pritiscima, prijetnjama, zastrašivanjima, hapšenjima i podmetanjima.

Cilj tih monstruoznih podmetačina je ne samo da MANS prestane da radi svoj posao, već i da se zastraše i svi drugi koji se usuđuju da ukažu na korupciju i organizovani kriminal, jer svako od njih može postati meta slične prljave kampanje. Poručujem im još jednom da me neće slomiti, šta god mi podmetali, sve dok živim i dišem. MANS će nastaviti da se bori za vladavinu prava, slobodnu i demokratsku Crnu Goru, a takav cilj je vrijedan svake žrtve, pa i života.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

INTERVJU

BRANO MANDIĆ, PISAC I NOVINAR: Potvrda da je imalo smisla pisati

Objavljeno prije

na

Objavio:

Koliko god bizaran bio ovaj slučaj policijske zloupotrebe, on se uklapa sa svjetskim trendom. Naglašena autoritarna politika osnažena kapitalom koji kontroliše tehnologiju i suštinski uređuje medijski prostor, nadvila se kao prijetnja sa obje strane Atlantika

 

 

MONITOR: Napisali ste da ste pomislili da je to nevjerovatno, kad ste dobili papir Uprave policije da je protiv vas pokrenut postupak  zbog  kolumne u kojoj ste kritikovali javni nastup profesora Aleksandra Stamatovića. Zaista je nevjerovatno. Pomalo i jezivo. Šta ste još pomislili kad ste pročitali dokument?

MANDIĆ: Pomislio sam da je policijsko pismo najbolja moguća reklama koja se može desiti jednom piscu i da ću morati da ubrzam objavu moje knjige sabranih eseja i kolumni “Zbogom novine”. Baš ovih dana radim na tom rukopisu, prilično obimnom, i ova prijava nekako savršeno zatvara krug. Dvije se misli smjenjuju. Prva, da sam sve dosad u životu pisao uzalud, i druga, da je možda ovo što se dešava upravo potvrda da je imalo smisla pisati, neka vrsta priznanja da sam neke stvari makar dodirnuo.

Zapravo, kad sam dobio to plavo pisamce, trebalo mi je malo vremena da shvatim da nije riječ o privatnoj tužbi, nego da je država procijenila da je moj teskt opasan po javni red i mir. Situacija je bizarna i zato izgleda neozbiljno i upravo tu vidim najveću zamku percepcije. To što izgleda neozbiljno, ne abolira nas da cijeli slučaj tretiramo kao ozbiljan pritisak na novinara i podrivanje slobode govora, što na koncu cijela ova situacija jeste. A što se smiješne strane tiče, kažu da se Kafka smijao dok je čitao djelove Procesa, mislio je kako je to jako zabavno i komično djelo.

MONITOR: Osim što je ovaj postupak policije prijetnja  slobodi govora, državne institucije  se stavljaju u zaštitu profesora koji je  u medijima iznio najprizemnije seksističke komentare, a smatraju da vi remetite javni red i mir jer kritikujete takvo ponašanje profesora, kao i Etički odbor UCG koji ga je zaštitio?

MANDIĆ: O slučaju seksističke opaske profesora Stamatovića nisam imao namjeru da pišem, sve je tu bilo dovoljno jasno i jadno da bi se javnost dalje edukovala. Mislim da je profesor svojim ponašanjem sam sebi naškodio, pokazao se u svijetlu koje je samo po sebi karikaturalno i ne ostavlja mnogo prostora za satiričnu intervenciju. Ali kad je Etički odbor Univerziteta Crne Gore porodio nekakvu jeftinu pseudifilozofiju u vidu odbrane našeg profesora “zavodnika”, stvar je postala sistemska. Tek onda sam krenuo da pišem, jer je riječ o zanimljivoj i značajnoj temi – lažnom moralu akademske zajednice. Presuda Etičkog odbora nije bila ni objavljena na sajtu Univerziteta, dobio sam je od jedne NVO koja je pratila slučaj. Zgranut sam bio tim jezikom, farisejskim konstrukcijama o dobrom profesoru koji hvali duh ispod majice i novinarku gleda kao cilj a ne sredstvo. Jednom riječju, mrak. Mrak bez trunke svjetla, tim prije što je Odbor imao nekoliko elegantih načina da profesora opomene, da se ogradi, nije uopšte morala ničija glava da leti. Ipak, autoritarne strukture ne dozvoljavaju ni najmanju pukotinu za kritiku, sve tu mora biti ugašeno, splasnuto, bezgrešno, kako bi podržalo simulakrumu od koga žive armije pokornih, gotovo anonimnih profesora, nespremnih za bilo kakav javni istup.

Da, upravo sam to htio da kažem, naš Univerzitet dobrim dijelom funkcioniše kao autoritarna struktura i samo nečiji autoritet, pretpostavljam rektorov, učinio je da se odmah nakon Stamatovićevog gafa Univerzitet jednim nepotpisanim saopštenjem ogradi od njegovog ponašanja. Međutim, kad je stvar predata na rješavanje po proceduri, Etički odbor je pokazao kakva je zapravo klima na Univerzitetu, kako se ubija zdrava misao tamo gdje bi trebalo da se uči sloboda.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE I POTPREDSJEDNIK PARTIJE SRBIJA CENTAR: Režim se ljulja,  postoji  jedna vrsta predustaničkog stanja u Srbiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Podjele u društvu koje je režim preobučenih radikala stvarao tokom više od decenije, sada prijete da dovedu i do nasilja, za što će svu odgovornost snositi vlast

 

 14

MONITOR: Za 15. mart se očekuje veliki skup studenata i građana koji bi trebalo da dođu iz čitave Srbije. Vučić najavljuje-za isti datum, „kraj obojene revolucije“. Da li bi taj dan mogao da znači i kraj dosadašnjih vidova otpora?

LOPANDIĆ: Treba razlikovati Vučićevu propagandu od realne situacije. Srbija je u dubokoj političkoj krizi, režim se ljulja, postoji  jedna vrsta predustaničkog stanja sa desetinama protesta koji se dešavaju svaki dan i koji su do sada obuhvatili preko 400 gradova i sela. Neki od njih, poput skupova u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu okupili su i više stotina hiljada građana. Svo nezadovoljstvo stanovnišva nepočinstvima režima sada se izlilo na ulice. Ono ne bi dostiglo ovolike razmere da već duže ne postoji proširen osećaj nezadovoljstva i nepravde u narodu na koje „šef“ i grupa na vrhu nisu u stanju  niti imaju nameru da odgovore. Vučić je u toku četiri protekla meseca pokušao potpuno bezuspešno sve moguće taktike kako bi zaustavio studentski i narodni bunt, od represije, laži, pretnji i kontramitinga do pomirljivosti, kampanje „borbe“ protiv korupcije, uzaludnih pokušaja da podmiti studente… U poslednje vreme intenzivirao je neuverljivu priču o „obojenoj revoluciji“ koja će se završiti 15. marta. Ali to je samo njegova pusta želja. Podele u društvu koje je režim preobučenih radikala stvarao tokom više od decenije, sada prete da dovedu i do nasilja, za što će svu odgovornost snositi vlast. Studenti su najavili, „dugoročnu borbu radi sistemskih promena“ kao i trodnevni generalni štrajk nakon 15. marta, uključujući i blokade nekih od ključnih državnih kompanija, poput EPS-a i dr.

MONITOR:  Kako  gledate na dinamiku u odnosima studenata u blokadi i ostalih društvenih aktera, posebno opozicionih političkih partija?

LOPANDIĆ: Podržavamo sve studenstke zahteve ali istovremeno smatramo da oni ne mogu sami (u ovom herkulovskom poduhvatu promena), i u kome bi – kao uostalom i građani u protestima – trebalo da učestvuju i svi drugi organizovani politički subjekti. „Netransparentnost“ studentskog pokreta kada se radi o načinu da se stigne do krajnjeg cilja, široj ideologiji ili kontaktima sa drugim društvenim grupama koje se već godinama zalažu za promenu sistema (od opozicije do organizacija civilnog društva) do sada je bila najveća originalnost, ali potencijalno i moguća slabost protesta. Studenti se zalažu za ispravne ciljeve, poput jadnakosti i pravde, borbe protiv korupcije, vladavine prava, primene zakona itd., ali nije baš sasvim jasno kako će do tog cilja i doći nasuprot žilavom i ukorenjenom režimu koji se svom snagom i na svaki način opire promenama. Zahtev da „institucije rade svoj posao“ je nerealan u uslovima zarobljene države koju je zgrabila kleptokriminalna hobotnica.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DŽEVDET PEPIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA: Prošlost ne smijemo šminkati

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Crnoj Gori se većinski prema istoriji ponaša kao prema samoposluzi. Iz nje se uzima samo što kome odgovara

 

 

MONITOR: Prošle sedmice obilježene su 32 godine od zločina u Štrpcima. Da li primjećujete kod nove vlasti drugačiji odnos prema zločinima iz devedesetih ili se na njih samo podsjeti prilikom sličnih obilježavanja?

PEPIĆ: O strašnim i veoma teškim 90-im se puno priča. Mnogi se tog perioda i prisjećamo i podsjećamo. Uglavnom,  osuđujemo takvo zlo. I oni koji su u tom periodu dizali glas i osuđivali te zločine, a bogami sada i oni koji su ćutali. Mnogo je onih koji su u tom zlu na  direktan  ili indirektan način  učestvovali. Na žalost, dobro je poznato da je u tom periodu, većinska Crna Gora bila na strani onih ,,Crnom Gorom teče Zeta, uskoro će i Neretva” u odnosu na one ,,Sa Lovćena Vila kliče, oprosti nam Dubrovniče”.

Prošle sedmice smo obilježili tužan, tragičan i sraman događaj otmice putnika iz voza 671 na pruzi Beograd – Bar. Kada su zločinci  u ,,ime srpstva” 27.02.1993. oteli u mjestu Štrpci 20 putnika, koji su imali ,,pogrešna imena ” i odveli ih u smrt. Od tih otetih i ubijenih, većini ni kosti nijesu pronađene. Rekao bi neko, pa ,,šta se tu moglo uraditi”,  to se desilo na drugoj teritoriji. Moglo se.

Što reći i o tome što je ondašnja crnogorska vlast, u maju 1992. izvela monstruoznu akciju, hvatanja i deportacije bosansko hercegovačkih izbjeglica, Bošnjaka,koji  su poslati u smrt. Tada je bio premijer isti ovaj čovjek koji je sada Počasni predsjednik DPS- a.

Ne mogu da ne pomenem ime sada pokojnog Slobodana Pejovića, koji je kao ondašnji policijski inspektor, prvi javno o tome progovorio.  I šta je taj ČOVJEK,  u pravom i punom smislu te riječi, doživio nakon toga, naročito od ,,zaštitnika lika i djela” i ,,perača” biografije Đukanovića. Na sve i svakakve načine su pokušavali i pokušavaju da ocrne Slobodana Pejovića. A Slobodan Pejović je heroj.

O tim i takvim devedesetim nije odgovaralo mnogima koji su bili na vlasti do 30.08.2020. da se priča i  ,,razjasni” uloga nekih od kojih su u tom periodu zla u tome  saučestvovali.  Ni kod ovih ,,novih” ne vidim iskrenu želju, da se time na pravi način bave. Podsjećanja i obilježavanja tragičnih  događaja iz 90-ih, više služe za ,,dekor”.

MONITOR: Kako gledate na inicijativu o rehabilitaciji golootočkih žrtava?

PEPIĆ: Inicijativa o rehabilitaciji golotočkih žrtava u suštini nije loša. Naprotiv. U suštini ovaj i ovakav potez predsjednika Milatovića je i konkretan i korektan. Ali postavlja se pitanje  zašto  to nije urađeno do sada.  Naročito ako se zna da su ostale Republike bivše Jugoslavije donijele neke vrste rehabilitacije.

Ako se uz to zna da je u ovom zloglasnom koncentracionom zatvoru, bio veliki broj zatvorenika i žrtava iz Crne Gore, koji su sredinom prošlog vijeka zbog Rezolucije IB, slati da u više nego nehumanim uslovima, budu zatvarani, zlostavljani, prebijani, maltretirani, ubijani… Ko ih je tamo slao, pa najvećim dijelom  Crnogorci? Njihovi ratni drugovi, komšije, braća…

Možda nam i primjer Golog otoka  najbolje govori o tome kako se i mi većinski ponašamo prema istoriji. Kao prema samoposluzi. Iz nje uzimamo samo što nam treba, tj.samo ono što nam odgovara.

Prošlost trebamo da prihvatimo bez šminkanja i uljepšavanja. Mi prošlost ne možemo promijeniti, ali moramo na valjan način ukazati na ono što je bilo dobro, a i što je bilo loše.

MONITOR: U Skupštini je formiran Anketni odbor za crne trojke. Najavljeno je rješavanje mnogih do sada nerasvijetljenih ubistava i napada. Koliki su dometi ovog odbora?

PEPIĆ: Ko zna, možda se držeći i one stare  – ako nešto nećeš da riješiš, ili ako hoćeš da nešto prolongiraš, formiraj komisiju.

Naravno da je formiranje odbora od strane Skupštine, koja će se baviti osvjetljavanjem nekih teških događaja iz naše nedavne prošlosti  legitimno. No, istovremeno, tako se i priznaje da su mnoge naše institucije slabe, ili da ih nema.

Da smo imali institucije, ovaj odbor nam i ne bi trebao. Ali, moram da primijetim,  ni ,,ovi” nakon avgusta 2020. nijesu praktično ništa ni uradili da one ojačaju.

Zato imam pravo na sumnju, koliko ovaj odbor može da doprinese. Uz sve to, veliku sumnju kod mene izaziva najava da predsjednik ovog odbora, može biti neko iz DPS-a!? Da li se  ovakvom tematikom na valjan način može,  i prije svega da li hoće, da se bavi neko ko je bio vlast  kada se to događalo?

MONITOR: Krize ni u regionu ne nedostaje, a dio političara svako malo ide do Beograda, sada i u Banja Luku da daju pomoć Vučiću, Dodiku. Da li takva praksa i koliko opterećuje političku scenu u Crnoj Gori?

PEPIĆ:  Svi su izgledi da Vučićev režim, bez obzira na sva činjenja i nečinjenja, nema adekvatan način da se suprotstavi protestima koje predvode studenti u Srbiji, koji su mu dobrano uzdrmali vlast.

Da bi mu pomogli, i da bi skrenuli pažnju sa onoga što traže studenti,a to je njegov politički odlazak,  Vučiću su u pomoć ,,priskočili” njemu više nego ,,odani Srbi ” iz regiona. Prije svega Milorad Dodik, predsjednik RS- a, kao i crnogorski političari iz  prosrpskih partija.

Naravno da to opterećuje i crnogorsku političku scenu. Dobro se zna da je Balkan počesto zbog nečijih ličnih interesa, znao da upadne u veliko nevolje i zlo! Ipak, ne očekujem neke velike nestabilnosti kod nas. Vjerujem da su se građani, poučeni nedavnom prošlošću, većinski ,,opametili”.

MONITOR: Vidite li izlaz i rješenje političke krize u Crnoj Gori i mogući dogovor vlasti i opozicije?

PEPIĆ: Što se tiče sukoba pozicije i opozicije u parlamentu, rekao bih –  ništa novo. Ništa što već nije viđeno. Bilo je i ranije bojkota i opstrukcije rada parlamenta.

Mislim da  razlog koji je naveo DPS, a kojem se priključila URA, da je to zbog navodnog kršenja Ustava od strane Ustavnog odbora, zbog slanja jedne sutkinje Ustavnog suda u penziju, ne stoji. Nije to toliko zbog ustavnosti, koliko zbog toga ko je poslat u penziju.

Vidim mogućnost dogovora opozicije i pozicije oko daljeg i nesmetanog rada i djelovanja parlamenta. Ne zato što je DPS ponudio svojeg kandidata za mjesto predsjednika Anketnog odbora. Već zbog  pritiska međunarodnog faktora. Prije svega ambasadora KVINTE.  Za  ,,pomirenje i saradnju”  koji će, čini se, ubrzo uslijediti, od domaćeg  veće zasluge imaće međunarodni faktor.

Građani će i dalje biti u ,,vrzinom kolu”. Zbog uspostavljenog partitokratskog sistema, gdje poslanici i odbornici nemaju odgovornost prema građanima, već isključivo prema svojim partijskim šefovima. Zato nam i trebaju otvorene izborne liste, da znamo i koga i ko nas bira.

MONITOR: Kako biste kao istoričar analizirali trenutno stanje u svijetu. Nakon  genocida u Gazi, rata u Ukrajini, moguće je  novo pregrupisavanje velikih sila. Ima li sličnosti sa istorijskim događajima u prošlosti?

PEPIĆ:  Opet bih reko –  već viđeno.

Nova američka administracija promijenila  je retoriku i odnos prema ratu u  Ukrajini. Razlog vidim u tome što taj rat sve duže traje i što ukrajinski režim nije baš ,,trčke” pristao na ponudu pragmatičnog i bahatog ekonomiste Trampa, da mu potpiše ,,blanko” korištenje prirodnih ukrajinskih bogatstava. Ljudi poput Trampa i ne pomišljaju da nešto, bez obzira na cilj i situaciju, rade džaba!

Odnosi Amerike i Rusije, za očekivati je da će biti na nekoj većoj ili bolje rečeno, pristojnoj razini. Ali ostaje pitanje šta će biti sa EU.

Svijet će naravno i dalje biti nepravedan. Naročito je nepravedan u odnosu prema onome što je radio i što radi izraelski režim koji sprovodi zločine i genocid nad Palestincima.  Tramp čak iznosi i ,,genijalno”, krajnje nehumano rješenje o iseljavanju Palestinaca iz Gaze. O tome skoro pa čitav ,,miroljubiv i pravedan” svijet, pa i naši političari i mnogobrojni ,,vajni” borci za ljudska prava i slobode ćute. To je  sramno i licemjerno!

Predrag NIKOLIĆ

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo