Povežite se sa nama

INTERVJU

VASILIJE MILIČKOVIĆ, PREDSJEDNIK KLUBA MANJINSKIH AKCIONARA EPCG: Spriječeli smo jednu, a oni spremaju novu pljačku

Objavljeno prije

na

„Očekujem da će se na predstojećoj Skupštini akcionara EPCG nastaviti sukob, bolje reći ‘tuča’, između mene sa jedne strane te Borda direktora i menadžmenta EPCG uz podršku korumpiranog tužilaštva i drugih državnih organa sa druge strane da se ne desi još jedna velika pljačka građana i države u visini od 100 miliona eura”, kaže u razgovoru za Monitor Vasilije Miličković, predsjednik kluba manjinskih akcionara EPCG.
MILIČKOVIĆ: Nevjerovatno mi je da se tolika državna sila upregla kako bi nas italijanski partner A2A opljačkao po četvrti put uz podršku zloupotrebljenog akcionara Aca Đukanovića. Je li moguće da Bord direktora i menadžment najjačeg i najznačajnijeg privrednog subjekta u CG namjerno želi da podrži organizovanu pljačku EPCG. Da li je moguće da ti ljudi, umjesto da donesu odluku da investiraju 15 miliona eura u najsavremeniju rudarsku opremu: buldožere, trakaste transportere, rovokopače, dampere, bagere i ostalu potrebnu mehanizaciju čime bi drastično smanjili cijenu koštanja rude uglja, što bi donijelo i nižu proizvodnu cijenu električne energije za sve građane, domaćinstva i privredu, rade sve da se opljačka firma za cca 100 miliona eura i to uz teški konflikt interesa.

Ako se preuzme izraubovani i opljačkani postojeći Rudnik uglja Pljevlja to bi izazvalo novo povećanje cijene električne energije za potrošače. Moguće je da je ova ,,nepotrebna investicija” ili bolje reći pljačka ukalkulisana i kod regulatora pa je iz tih razloga i najavljeno poskupljenje struje od nove godine. Koliko znam “kiša” kao osnovna sirovina nije poskupila. Da li je menadžment i Bord EPCG svjestan da preuzimanjem postojećeg RUPV preuzima i plaćanje 16 miliona eura zamrznutog-reprogramiranog duga za poreze i doprinose, za neplaćenje koncesije… Koji su im to motivi da preuzimaju tuđe dugove na štetu građana, da ne govorim o preuzimanju ostalih bankarsko-kreditnih dugova, dugova raznim dobavljačima i da se na sve to mora uložiti maker 15 miliona eura za novu opremu.

MONITOR: Alternativa?
MILIČKOVIĆ: Predsjedniku Borda direktora u EPCG sam predlagao i drugo zakonsko rješenje, da se RUPV može kupiti isključivo u stečaju za jedan euro i u takav investirati 15 miliona za novu opremu što je svakako manje od 115 miliona. Tako bi spriječio pljačku svoje firme i zadržao u radnom odnosu sve zapošljene rudare u Pljevljima.

Da se ne bi manipulisalo kako sam neprijatelj radnika u RUPV, da ih želim ostaviti bez posla, javno im se obraćem sa tvrdnjom da ih lažu jer bi i u eventualno novom rudniku koji bi osnovala EPCG bili zapošljeni rudari iz Pljevalja. Ne bismo uvozili rudare iz Francuske ili Italije.

Oni koji zagovaraju da Elektroprivreda Italijanima isplati 15-ak miliona za akcije u RUPV, treba da znaju kako će A2A i nakon toga, preko EPCG, ostati akcionar u RUPV, a samo će biti opljačkana EPCG. Zato se nadam da na tako suludu ideju neće niko pristati jer se radi o teškom konfliktu interesa, pa bi u konačnom za tako nešto odgovorna lica i krivično odgovarala.

No u zemlji u kojoj je vladavina prava odavno zamrla, u kojoj u državnim institucijama sjede partijsko poslušno-podobni vojnici, moja bitka pa i agonija svih nas će se nastaviti a ja ću kao zviždač biti uporan da se ovaj kriminalni scenario ne ostvari.

MONITOR: Da li će se na Skupšini komentarisati činjenica da su, poslije vaše krivične prijave, Italijani u EPCG vratili novac koji im je isplaćen na krajnje problematičan način?
MILIČKOVIĆ: To je bio izuzetno mukotrpan proces, da se spriječi ta smišljena pljačka EPCG od strane A2A. Oni su u startu 2009., osmislili ideju da kroz izmišljene i lažne konsultanske usluge, bez objave tendera, svake godine izvlače – kradu novac sa žiro računa EPCG. Ovdje je od samog starta, kada sam otkrio pljačku, pružan ogromni otpor, ne samo od menadžmenta A2A, već i od Borda direktora, od tužilaštva, opstrukciju sam imao i od Komisije za javne nabavke koja je lažno tumačila Zakon o javnim nabavkama. Dakle imao sam svu silu ovoga svijeta protivu sebe.

Kažnjavan sam i sa 1000 eura zbog navodnog vrijeđanja suda i tužilaštva. Prijetnje su stizale i iz Italije, da lažno optužujem i klevećem navodno uglednu firmu A2A, da ću zbog toga biti i procesuiran. Suđeno mi je i kod sudije za prekršaje čak su me opstruirali i poslanici CG Skupštine, ali i sve to me nije zaustavilo da istrajem u borbi da se opljačkani novac vrati,

Krajnji epilog moje mukotrpne borbe je potpisivanje Ugovora o poravnjanju između A2A i EPCG 23. oktobra ove godine kojim se A2A obavezala da povuče sve fakture (više od 7,75 miliona) i da vrati na račun EPCG 4,34 miliona eura na osnovu naplaćenih lažnih faktura . Taj novac je uplaćen na račun EPCG početkom novembra. Pljačka koju sam spriječio iznosi 12.090.280 eura.

MONITOR: Ko vas je iz EPCG i Vlade, kao njenog većinskog vlasnika, zvao da se zahvali što ste državi sačuvali toliki novac?
MILIČKOVIĆ: Iskreno, nijesam ni očekivao, posebno ne od Vlade CG, bilo kakvu zahvalnost ali sam iz izvora bliskih menadžmentu EPCG saznao da će me častiti sa pet odsto vrijednosti spriječene pljačke. Zato ću im dostaviti žiro račun NVO ,,Za žrtve režima” kako bi se toj, najviše ojađenoj i opljačkanoj grupaciji našeg stanovništva, društvo bar malo odužilo za zločin koji im je napravljen, čime ću ja na najljepši način biti čašćen.

MONITOR: Godinu na izmaku obilježila je i dilema – da li je EPCG pod rukovodstvom menadžera A2A minulih godina ostvarila 300 miliona profita ili 200 miliona gubitka?
MILIČKOVIĆ: Od menadžmenta A2A koji su u korupciji, na silu, doveli Milo Đukanović i Vujica Lazović nije se ni moglo očekivati drugo osim proizvodnje gubitaka. Veoma kratak period A2A je poslovala kao energetske kompanije, oni su dominantno komunalno preduzeće sa stogodišnjom tradicijom pa su posledice bile konstantna proizvodnja gubitaka koji su unazadili naš energetski sektor za čitavi vijek.

MONITOR: Zvaničnici su nedorečeni i kada je pitanje preuzimanje Rudnika uglja, gradnja drugog bloka TE, buduća vlasnička struktura EPCG?
MILIČKOVIĆ: Prije bih rekao da su zvaničnici opredijeljeni da kroz tešku korupciju i konflikt interesa opljačkaju 100 miliona eura i međusobno taj iznos podijele. Da u CG ima vladavine prava da su nam državne institucije profesionalne i nezavisne, oslobođene od glibavih partijskih dresova mi na temu preuzimanja ovog RUPV kroz korupciju i pljačku ne bismo govorili. Parlament koji bi bio izabran slobodno izraženom voljom naroda na izborima gdje bi se umjesto partija glasao čovjek, naš sugrađanin, imenom i prezimenom, prepoznat kao stručan sa adekvatnim radnim iskustvom, sa moralnim karakteristikama, na ponuđenim otvorenim listama. Neko tako izabran ne bi donio kriminalni i diskriminatorski Zakon o reprogramu poreskog duga, pa bi iz tih razloga nelikvidni RUPV davno bio u stečaju. Imamo drugu sliku – Crna Gora je privatna država i ovako funkcioniše.

MONITOR: Ako smo dobro razumjeli nedavno saopštenje iz vlade, oni ne razmišljaju o povraku akcija A2A u državno vlasništvo?
MILIČKOVIĆ: Vlada Duška Markovića nije poslušala moju sugestiju da raskine ugovor sa talijanskom kompanijom A2A u EPCG i isplati ih jednokratno sa 200 miliona eura. Time bi se otvorila nova strana ekonomskog razvoja đe bi EPCG bila lokomotiva privrednog razvoja u koju bi se investiralo stranog kapitala minimum milijarda eura i to sve u proizvodnju ,,zelene” energije: HE Kruševo, HE Komarnica, vjetroelektrane… moguće i drugi blok u Pljevljima. Kompletna proizvodnja bila bi unaprijed prodata poznatom kupcu u Italiji od čega bi i naša djeca imala sjajnu perspektivu.

Vlada koja je izabrana na dan državnog udara i na neslobodnim izborima – samim tim je i njen legitimitet nesporno ugrožen – zloupotrebljava situaciju najavljujući ovih dana da traži kupca za 41,7 odsto akcija A2A. To je zločin prema ovom narodu. Vlada obmanjuje javnost i prijeti velika opasnost da će ući u novu zonu visoko koruptivnog posla. Ovo je drugi put da upozoravam Duška Markovića da pod hitno otkupi akcije A2A jer ako se desi da Italijani odustanu od sporazuma ili da se kojim slučajem desi da je Vlada našla drugog akcionara kako su najavili, čeka ih etiketa ,,veleizdajnika” ali i teška robija. Markovića i njegovu vladu ne bi opravdalo nikakvo izvinjenje ili pravdanje da se ne razumiju u ekonomiju, u finansije, u privredu… Priča da su njegovi ministri najobičniji partijski vojnici koji se takođe ništa ne razumiju ne bi ih opravdala odgovornosti za eventualni zločin.

MONITOR: Ima li indicija ko bi mogao biti srećni dobitnik tih akcija?
MILIČKOVIĆ: To treba pitati Duška Markovića i njegovog šefa Mila Đukanovića koji je zadužen za rasprodaju državne imovine i resusra. Ja ću sve učiniti da ih ovaj put spriječim i da ih natjeram da EPCG u ovom trenutku zadržimo u sto posto državnom vlasništvu, kao ,,zlatni resurs” za našu budućnost.

Obračun s partokratijom

MONITOR: Najavljuje se vaša kandidatura na predstojećim predsjedničkim izborima. Imate li političke ambicije i vjerujete li da ekonomske teme mogu nadjačati priče o naciji, jeziku, crkvi, Rusiji i Americi…
MILIČKOVIĆ: Kako lideri opozicionih političkih partija nijesu prihvatili ponudu da izaberu jednu nestranačku ličnost, pa da sa 200.000 glasova svih opozicionih birača srušimo jedan važni stub mafijaškog DPS režima, bio sam prinuđen da pozitivno odgovorim na inicijative NVO sektora, grupe građana, Građanske akcije iz Budve i partije PIR. Prihvatajući tu kandidaturu kao prvi cilj sam postavio rušenje sebičnih i sujetnih lidera opozicije koji su korumpirani i glavni krivci što su nama građanima lisice na rukama, što su sa mafijaškim liderom DPS brutalno pokrali slobodnu volju naroda, ono najvrednije u čovjeku, njegovo ja, njegov glas.

Takvi lideri partija nama 27 godina ulijevaju lažnu nadu da će nam otključati lisice sa ruku i da će nam vratiti državu vladavine prava. Ulazim u misiju ,,buđenje naroda” kako bih sa prevarenim opozicionim biračima uz glasove DPS porodica koje žive u neviđenom strahu i teroru od njihovog šefa pobijedio ovu aždaju na predsjedničkim izborima i okrenuo novi list istorije.

Građani moraju sad i odmah, naćerati tzv. lidere opozicije i njihove poslanike da u parlamentu iniciraju izmjenu seta izbornih zakona, usklade ih sa Ustavom CG kako bi vratili pravo glasa narodu da on odlučuje na izborima, da bira slobodnom voljom svoga predstavnika u parlamentu i da se taj sa pravom zove narodni poslanik. Ako danas neki poslanik za sebe kaže da je narodni – on ne govori istinu – jer je on partijski poslanik ili liderski poslanik, jer ga je lider njegove partije birao. Ja ću učiniti sve da se konačno obračunamo sa partokratskom vladavinom u Crnoj Gori.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

INTERVJU

DŽEVDET PEPIĆ, PROFESOR ISTORIJE I POLITIČKI ANALITIČAR: Partijski  „predizborni brakovi“  zbog straha od izbornog kraha

Objavljeno prije

na

Objavio:

Naravno da će  rezultati izbora u Podgorici  biti na svoj način i ” lakmus papir ” stanja na republičkom nivou.  No, očekujem, ovi izbori neće baš u potpunosti razbistriti  podgoričku političku scenu

 

MONITOR: Bliže se podgorički izbori. Kako vidite saveze koji su za tu utrku napravljeni i kampanju koja je u toku?

PEPIĆ: Ovi  vanredni podgorički izbori privukli su najveći broj učesnika do sada . Primijetno je i  da u njima učestvuje najviše predizbornih koalicija. Naravno, one su legalne i legitimne, u nekim situacijama moglo bi se reći i poželjne, ali mislim da su ove i ovakve koalicije ” predizborni brak” većini političkih subjekata koji sačinjavaju, spas od njihovog političkog kraha . Prije da se udružuju zbog straha od birača. Slobodan sam reći, da se ove koalicije  stvaraju najviše iz ličnih razloga. Ako su već, kako nam se prikazuju, toliko  uvjereni  u svoje vizije i misije , dobro bi bilo da samostalno učestvuju, pa da se vidi koliko je onih koji ih podržavaju. Ovako,  kada se postigne neki izborni rezultat, na scenu  stupa njihovo pregovaračko i ucjenjivačko umijeće.
Što se tiče kampanje između učesnika , ona može da djeluje žestoko. Ali, ja sam očekivao još žešću. Poznato je da su ove podgoričke izbore  proizveli ne međupartijska  već unutarstranačka prepucavanja. Oni koji su se do nedavno kleli u ” vječna prijateljstva i saradnju ”  imaju i imali bi što reći jedni o drugima. Ostaje utisak bez obzira na ponekad žešću retoriku i prepucavanje , da i nijesu baš spremni da iznesu sve jedni o drugima. Drago mi je što su , bez obzira na prepucavanja političara , građani  sve imuniji na te pojave . Neka se taj i takav trend i nastavi.

MONITOR: Jesu li izbori u Podgorici „sve samo ne lokalni“, kako je kazao Saša Mujović, ministar energetike koji predvodi kampanju za PES i Demokrate?

PEPIĆ: Pa dobro, zbog broja birača izbori u Podgorici, nemaju samo lokalni  već  širi značaj.   Podsjećam  da su  vanredne izbore u glavnom gradu  proizvela unutarpartijska pucanja u PES- u. Ovi izbori su poseban  test za PES , i tu sam saglasan sa g. Mujovićem. Mislim da je onaj prošlogodišnji uspjeh na junskim republičkim izborima  dobrano uzdrman.  Predviđam  da će PES izgubiti značajan broj birača na ovim podgoričkim izborima. Ne samo zbg nekih pogrešnih političkih poteza, već i zbog primjetno iznevjerenih očekivanja i nejasnoća oko primjene i programa Evropa sad 2.
Naravno da će  rezultati izbora u PG biti na svoj način  lakmus papir stanja na republičkom nivou. No očekujem da ovi izbori neće baš u potpunosti ” razbistriti ” podgoričku političku scenu. Smatram da bi bilo jako dobro da pokret Preokret  postigne dobar rezultat. Iskreno mislim da je Srđan Perić daleko najbolja ponude za ove izbore!

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR RASTKO MOČNIK, SOCIOLOG IZ LJUBLJANE: Završetak rata u Ukrajini je u interesu Njemačke, ali o tome neće odlučivati ni EU ni Njemačka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kada je Zapad potkopao rusko-ukrajinski sporazum, rat je poprimio svjetsko-političke razmjere. A igrači koji odlučuju na tom planu su Kina, BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) i SAD

 

 

MONITOR: Njemački kancelar, Olaf Šolc, smatra da je neophodno brzo sazvati novu međunarodnu mirovnu konferenciju o prestanku rata u Ukrajini, ali na kojoj bi sada učestvovala i Rusija. Mogu li se predvidjeti rezultati tog novog pokušaja, s obzirom na Vaše stanovište da Rusija sada ratuje za novi svjetski poredak a ne – kao na početku, za „novu sigurnosnu arhitekturu u Evropi“?

MOČNIK: Izgleda da su ratni ciljevi Ruske federacije na početku bili da brzim udarom sruši režim u Kijevu, postigne neutralnost Ukrajine, zaustavi širenje NATO pakta i osigura ugodno rešenje za pobunjene oblasti na istoku Ukrajine. Režim nije pao, ali su se Rusi na pregovorima sa njegovim predstavnicima u Istanbulu početkom marta 2022. dogovorili više-manje u tom smislu. U tom trenutku je Zapad (tj. SAD sa saveznicima) hitno intervenisao preko Borisa Džonsona, zabranio ukrajinskoj vladi da se bilo šta dogovara sa Rusima i verovatno obećao izdašnu pomoć Ukrajini da protera rusku vojsku sa svoje teritorije. Evropska unija se smesta – i protiv svojih interesa – svrstala uz SAD i uključila u njihov „posrednički rat“ protiv Rusije. To je gurnulo EU u recesiju, a posebno je pogodilo Nemačku i njenu strategiju uvoza energenata i sirovina iz Rusije i izvoza visokotehnoloških proizvoda u Rusiju i Kinu. Nemačka sada vojnom industrijom pokušava da spase svoju privredu, pa nameće svoje oružje saveznicima, ali to nije dovoljno. Završetak rata u Ukrajini je u interesu Nemačke, ali o tome neće odlučivati ni EU ni Nemačka. Šolc rešava spoljnopolitički i unutrašnjepolitički debakl svoje vlade. Ali sumnjam da će uspeti. Kada je Zapad potkopao rusko-ukrajinski sporazum, rat je poprimio svetsko-političke razmere. A igrači koji odlučuju na tom planu su Kina, BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) i SAD.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGOLJUB VUKOVIĆ, NOVINAR: Sjaši Kurta, da uzjaše Murta

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svakodnevna politička praksa  pokazuje da su političke partije interesne grupacije kojima je prva rupa na svirali lični interes njihovih rukovodstava i prvih ešalona klijenata, a javni interes ona deveta. Vezivno tkivo u takvim interesnim grupacijama mogu biti i nacionalna, religiozna i ko zna još kakva osjećanja, ali ona su tu da zamagle suštinu.  To je malograđanska politička šema koja sve više udaljava Crnu Goru od ideje građanske države

 

 

MONITOR: Boris Raonić opet je izabran na poziciju generalnog direktora RTCG. Očekivano?

VUKOVIĆ: Da, nažalost, opet ćemo na neodređeno vrijeme imati nezakonito izabranog generalnog direktora nacionalnog javnog medijskoj servisa i, sljedstveno, nezakonite ishode svega što on bude činio, čak i ako to, nekim čudom, na dobro izađe. I ko zna koliko dugo će trajati to neodređeno vrijeme – možda onoliko koliko je Borisu Raoniću trebalo da okonča studije prava na crnogorskom državnom univerzitetu. (Pohvalno je što Raonić nije kupio diplomu, nego je marljivo godinama učio i spremao se za ovako odgovornu funkciju.)

Raonić i njegovi politički mentori skrivaju od javnosti da je ovdje riječ o namjeri da se obori neki Ginisov rekord. Red bi bio da nam makar kažu koji rekord napadaju.

Da li je bilo očekivano? Naravno da je bilo. Organizovanu grupu lovaca na Ginisove rekorde nije mogla omesti javna kritika niti sudske presude. Za njih ne važe pravila ni zakoni. Oni uvode revolucionarne novine u naš pravni sistem i društveno-politički život. Ej, za revolucionare važe samo zakoni koje oni vaspostavljaju.

MONITOR: Kako vidite stanje RTCG nakon avgusta 2020.?

VUKOVIĆ: Sjaši Kurta da uzjaše Murta… To bi, u najkraćem, bila slika medija koji je u javnom vlasništvu i od koga građanke i građani (koliko god da ih ima s pravom da se tako zovu) očekuju da bude nezavisan, u njihovoj službi i radi u njihovom interesu. Od nove vlasti se očekivalo da ne ponavlja loše prakse svojih prethodnika i ona je tako nešto i najavljivala, ali se vrlo brzo viđelo da od suštinskih promjena na bolje neće biti ništa. Kada je u pitanju RTCG, to je odmah bilo vidljivo kroz kadrovsku politiku koja je vonjala na partijske katakombe. Novi, nezakonito izabrani, menadžment je nastojao da zasjeni navodnom otvorenošću, povećavajući u programima politička laprdanja na entu, a zanemarujući suštinske novinarske sadržaje koji bi trebalo da svestrano, produbljeno i kritički izvještavaju o svemu što se tiče života i perspektiva obične crnogorske čeljadi.

Novi menadžment nije, čak, promijenio ni glupi redosljed informacija u meteo prognozi, koji je naslijedio od prethodnika, a po kome ispada da je publici RTCG važnije da prvo čuje kakvo će vrijeme biti u Skandinaviji nego u Crnoj Gori. Time se, valjda, zaklinje da se neće skrenuti s euroatlantskog puta. Sprdnja!

Posebno je indikativno to što Skupština, kao formalni osnivač RTCG, nije našla za shodno da otvori debatu povodom sudski potvrđenog kriminalnog ponašanja menadžmenta nacionalnog javnog emitera. Sve partije, izgleda, od toga imaju neke koristi.

MONITOR: A generalno, rezulatate vlada koje su se izmijenile nakon pada DPS-a? Nedavno je obilježeno četiri godine od tog datuma.

VUKOVIĆ: Jedini rezultat koji je vrijedan pažnje je nova politička dinamika koja, na duži rok, možda izrodi neke pozitivne rezultate. Promućkali smo političku retortu i sada nam preostaje da čekamo i vidimo krajnji rezultat toga procesa.

MONITOR: Vidite li promjene?

VUKOVIĆ: Suštinske ne, a jedino su one važne. Suštinske u smislu da se uspostavi sistem institucija koje će garantovati ostvarivanje strateških ciljeva, zapisanih u Članu. 1 Ustava – „Crna Gora je nezavisna i suverena država, republikanskog oblika vladavine. Crna Gora je građanska, demokratska, ekološka i država socijalne pravde, zasnovana na vladavini prava“.

MONITOR:  Bliže se podgorički izbori. Kako vam izgledaju svakodnevne međusobne optužbe većine političkih aktera u ovoj skoroj utrci?

VUKOVIĆ: Nedavno sam na svome FB profilu, inspirisan aktuelnim političkim dešavanjima, napisao da su naši političari članovi legalizovanih bandi od kojih društvo, za sada, nema efikasnu zaštitu! Moja FB prijateljica i koleginica je rekla da je to definicija za udžbenike. Možda je ovo pregruba definicija, ali svakodnevna politička praksa – i ne samo kod nas – pokazuje da su političke partije interesne grupacije kojima je prva rupa na svirali lični intres njihovih rukovodstava i prvih ešalona klijenata, a javni interes ona deveta rupa. Vezivno tkivo u takvim interesnim grupacijama mogu biti i nacionalna, religiozna i ko zna još kakva osjećanja, ali ona su tu da zamagle suštinu.  To je malograđanska politička šema koja sve više udaljava Crnu Goru od ideje građanske države. Tako kontaminirana politička podloga je prirodno tlo za ogovaranja i svađe, a te svađe odličan predložak za svakodnevno palanačko ispiranje usta, koje dodatno podstiču mediji i društvene mreže.

MONITOR: Koliko je često ugroženo funkcionisanje institucija zbog političkih borbi unutar vlasti?

VUKOVIĆ: Mi imamo fasadne institucije i one su takve zahvaljujući malograđanskom shvatanju politike koja zanemaruje javni interes i opštu dobrobit.

MONITOR: Šta  to govori?

VUKOVIĆ:  Da mi tek treba da izgradimo institucije koje će biti armatura na kojoj počiva društveni dogovor o onim ciljevima koji su definisani na početku aktuelnog Ustava.

MONITOR: Popis, odnosno nacionalni identitet i jezik i dalje su teme koje su u fokusu i koje dijele crnogorsko društvo.  Kada ćemo izaći iz tog narativa?

VUKOVIĆ:  Nesporno je da je pitanje identiteta važno. Takođe je nesporno da u Crnoj Gori žive ljudi koji se različito nacionalno samoidentifikuju, pri čemu nacionalna binarnost (dvojediničnost) nije karakteristična samo za ljude koji pripadaju tzv. pravoslavnom korpusu (Crnogorci/Srbi) već je ima i u grupaciji koja se samoidentifikuje preko islama (Bošnjaci/Muslimani). Nesporno je i to da politička klasa ova pitanja posmatra iz malograđanske perspektive koristi i štete, i njima manje ili više vješto manipuliše.

Bojim se da nećemo ni brzo ni lako izađi iz te i takve priče. Preduslov za izlazak je napuštanje neustavnog modela koji podsjeća na takozvanu konsocionalnu demokratiju, karakterističnu za Liban, gdje se političke funkcije popunjavaju na osnovu vjerske pripadnosti. Preduslov je, takođe, bataljivanje priče o potrebi pomirenja, pri čemu se prvenstveno misli na mirenje Crnogoraca i Srba. Pojam pomirenja je manipulativan, samim tim što nikada nije postojao nacionalni sukob između Crnogoraca i Srba, pa se čini da se ovdje četništvo potura crnogorskim Srbima, a partizanstvo vezuje za Crnogorce ili – da odemo dalje u prošlost – bjelaštvo vezuje za Srbe, a zelenaštvo za Crnogorce. Pomirenje bi trebalo da znači traganje za zajedničkim imeniteljem, za kolektivnim MI koje će afirmisati sve, a neće unižavati nikoga. To kolektivno MI treba da bude izraženo i kroz naziv jezika i kroz državne simbole.

MONITOR: I dalje slušamo optimistične najave zvaničnka da bi mogli uskoro ući u EU. Krećemo li se suštinski ka društvu evropskih vrijednosti?

VUKOVIĆ: Jedina vizija koju dijeli naša politička klasa sastavljena od predstavnika svih nacija i konfesija je ulazak Crne Gore u Evropsku uniju, ali nikada nije jasno objašnjeno ni analizirano u čemu se tačno sastoji korist od toga ulaska i je li ta korist taktička i kratkoročna ili strateška i dugoročna. Sada, recimo, na primjeru odnosa prema Srbiji kada je u pitanju rudarenje vidimo da EU, tačnije jedna od njenih viđenijih članica (Njemačka) gleda na Srbiju iz perspektive kolonizatora. Da li to znači da bi sjutra, kada Crna Gora postane članica EU, naša politička klasa lakše pretvorila planinu Sinjavinu u vojni poligon ili u najveće balkansko pasište za preživare?  Bojim se da bi se prije desilo ovo prvo, ako geopolitički interesi Brisela i NATO-a budu to zahtijevali.

Kada je ova vizija artikulisana, EU je djelovala kao nešto što je vječno i u stalnom napredovanju. Sada je ta iluzija razbijena – EU ne izgleda ni vječno niti je u napredovanju. Prije bi se reklo da je riječ o ozbiljnom nazadovanju. To bi podrazumijevalo strateško preispitivanje odnosa Crne Gore prema EU, ali tako nešto se od ove i ovakve političke klase ne može očekivati.

„Proces pridruživanja EU na kraju može razočarati javnost“, skorašnja je izjava bivšeg euroatlantiste i doskorašnjeg ’sve i svja’ Crne Gore Mila Đukanovića.

Kada govorimo o evropskim vrijednostima, treba vidjeti da li je sadašnja EU na tragu vrijednosti koje mi podrazumijevamo kao evropske. Naša mila Evropa je kao kolonizator pljačkala druge kontinente, dva svjetska rata je zametnula, genocidom je rješavala jevrejsko pitanje, a onda, perući savjest, zajedno sa Amerikancima, otela Palestincima dio teritorije i darovala ga Jevrejima, koje sada podržava u njihovom genocidnom pohodu na Palestince.

Mislim da je Ustav Crne Gore pisan u duhu najviših civilizacijskih, što znači i evropskih vrijednosti. Na nama je da tu ustavnu formu ispunimo sadržajem. Ako mi nijesmo za to sposobni, ne očekujmo da će nam taj sadržaj oktroisati Brisel i njegova plutokratska birokratija.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo