Demokratska partija socijalista sa partnerima, Socijaldemokoratskom i Liberalnom partijom osvojila je apsolutnu vlast na lokalnim izborima u Budvi 14. oktobra, što koaliciji Evropska Crna Gora nije pošlo za rukom ni na parlamentarnim niti na izborima u Nikšiću i Kotoru.
Iako tijesna, izborna pobjeda u Budvi bez sumnje je lični trijumf Budvanina Svetozara Marovića, potpredsjednika DPS-a. Na teritoriji budvanske opštine koju suvereno kontroliše, Marović je bio uspješniji od partijskih drugova u centrali i svog šefa Mila Đukanovića, nosioca izborne liste koja je apsolutnu većinu u republičkom parlamentu, izgubila.
Vlast je osvojena jedino u Budvi, u gradu u kome je DPS kompromitovana brojnim aferama u koje su umiješani visoki opštinski i partijski funkcioneri. Dvadesetak istaknutih članova DPS-a, među kojima bivši predsjednik Opštine Rajko Kuljača i potpredsjednik Dragan Marović, poslanici i odbornici, direktori i saradnici, osuđeni su na višegodišnje kazne zatvora zbog zloupotreba službenog položaja, što nije omelo građane Budve da ovoj partiji ponovo ukažu povjerenje, istina u mnogo manjem broju nego na prethodnim izborima.
Blijeda pobjeda tročlane koalicije svojevrsna je satisfakcija Marovića koji je uprkos brojnim problemima u posljednje dvije godine uspio da zadrži svoj partijski status i zauzme treću poziciju na izbornoj listi koalicije Evropska Crna Gora – Milo Đukanović. Činilo se da su problemi sa aferama i spektakuarnim hapšenjima čelnika Budve koji su gotovo pola godine odležali u istražnom zatvoru, tokom izbora ostavljeni po strani. Na završnoj izbornoj konvenciji u Budvi Rajko Kuljača srdačno se rukovao sa Milom Đukanovićem. Međutim, samo nekoliko sati nakon zatvaranja birališta, inspektori Specijalnog tužilaštva za suzbijanje organizovanog kriminala posjetili su bivšeg predsjednika Kuljaču radi provjere poslovnih knjiga firme njegove supruge.
Svako rukovanje sa partijskim šefom po Kuljaču postaje kobno. Ono čuveno hapšenje u zoru uoči Božića 2011. uslijedilo je noć nakon što je Kuljača iz ruku Đukanovića primio nekakva priznanja na svečanosti na Cetinju.
Lista Evropska Crna Gora osvojila je u Budvi 5.274 glasa ili 50.08 procenata ukupnog broja glasova. Disciplinovani DPS birači glasali su gotovo identično na oba nivoa, sa 20 glasova manje za listu kandidata za poslanike.
Slično su postupili i glasači opozicije. Strankama koje su samostalno nastupile davali su više glasova na lokalu nego na republičkom nivou gdje su se opredjeljivali za ujedinjenu opoziciju i podržali listu Demokratskog fronta.
Koalicija DPS-SDP-LP osvojila je tijesnu većinu od 17 odborničkih mjesta u skupštini Budve koja broji ukupno 32 odbornika. Izgubili su šest odborničkih mjesta jer su u prethodnom sazivu, bez odbornika LP, imali 22 mandata, što je gubitak oko 1.500 glasova u odnosu na lokalne izbore 2009. godine.
Sa samo jednim odbornikom koji garantuje skupštinsku većinu, DPS je izgubila onu moć i snagu iz perioda apsolutne vladavine koja nije zavisila od volje odbornika iz redova koalicionih partnera. Formiranje skupštinskog kvoruma i većine za donošenje odluka zavisiće u narednom periodu od SDP i nejakih liberala, partija kojima se otvorio prostor za ucjene svakojake vrste.
Lista Evropska Crna Gora izgubila je većinsku podršku građana u gradskom jezgru Budve. Stanovnici Starog grada i naselja Gospoština uskratili su povjerenje DPS-u i njenim satelitima, čime su izrazili nezadovoljstvo načinom na koji su vršili vlast.
DPS je izgubio uticaj u Paštrovićima, odnosno na Svetom Stefanu i u Bečićima gdje su građani većinom glasali za Demokratski front, SNP i Pozitivnu CG.
Opozicione stranke dobile su više glasova i u naselju Jaz, na granici Budve i opštine Kotor.
Zanimljivo je da je koalicija DPSDPLP izgubila izbore i u naselju Brajići, rodnom mjestu poslaničkog kandidata na listi Evropske Crne Gore iz redova Liberalne partije, Dragana-Purka Ivančevića.
Pad povjerenja birača zabilježila je i Socijalistička narodna partija. U gradu u kome živi lider SNP-a Srđan Milić ova je stranka osvojila svega tri mandata, jedan manje nego na izborima 2009. i izgubila status najjače opozicione stranke. SNP je osvojio 1.092 glasa za lokalni parlament, dok je Milićeva republička lista dobila povjerenje 849 građana Budve.
Pristalice SNP-a u Budvi platile su ceh pogrešnih političkih poteza šefa stranke, njegovih nezakonitih građevinskih poduhvata i koketiranja sa lokalnim funkcionerima DPS-a.
Za ime Srđana Milića vezuje se netransparentna privatizacija budvanskog Zavoda za izgradnju iz vremena kada je njegova stranka vršila vlast u ovom gradu kao i drugi projekti koje birači ne opraštaju.
Vodeća opoziciona stranka u turističkoj Budvi postao je Demokratski front sa osvojenih osam odborničkih mjesta i 2.605 osvojenih glasova, dok je za sastav parlamenta Front dobio podršku 2.719 Budvana.
Treća po snazi politička stranka u Budvi postala je Pozitivna Crna Gora osvojivši četiri mandata u lokalnom parlamentu. Za Pozitivnu, koja je na ovim izborima debitovala, glasali su mahom razočarani depeesovci i raniji neopredijeljeni birači. Politička scena u vodećem turističkom centru znatno je izmijenjena. Odnos vlasti i opozicije mjeren mandatima je 17:15.
Moć DPS-a značajno je opala i to se u gradu osjeća. Mnogi Budvani ocjenjuju da je snaga partije koja je gradom vladala dvije decenije realno manja nego što osvojeni mandati to pokazuju. Aktivisti DPS-a vršili su neviđen pritisak na građane Budve, zaposlene u lokalnoj upravi, javnim ustanovama i preduzećima, hotelima, školama, državnim firmama Pošti, Elektrodistribuciji i medijima čiji je osnivač Opština.
Pritisak na birače bio je uočljiv i na biračkim mjestima na dan izbora. Članovi biračkih odbora iz DPS-a budno su pratili izlaznost „sigurnih” glasača tako što su sa biračkog spiska zapisivali imena onih koji do određenog doba dana nisu glasali i o tome izvještavali izborni štab da lijene pozovu telefonom i „opomenu” kako moraju obaviti tu građansku dužnost.
U tom nečasnom poslu isticali su se službenici lokalne uprave i članovi njihovih familija čija će imena biti navedena u primjedbama predstavnika opozicije na regularnost izbora.
Pobjeda kapitala
Izbore u Budvi dobio je građevinski lobi koji u ovom gradu ima velike projekte i planove. Izborna pobjeda „proslavljena” je otvaranjem gradilišta i izlaskom velikog broja građevinskih mašina, bagera i kranova na ulice Budve odmah nakon izbora. Iako je građevinska sezona počela 1. oktobra investitori su mirovali čekajući rezultate izborne trke. Da bi dva dana kasnije, kao po komandi, startovali na više lokacija u gradu. U samo jednom danu, 16. oktobra, srušene su dvije porodične kuće u centru Budve, koje će zamijeniti nove višespratnice.
Počele su pripreme za rušenje poznatog hotela i restorana Fontana, na atraktivnoj lokaciji pored mora, nadomak gradske Pošte na kojoj počinje gradnja čudovišnog stambenog kompleksa sa dvije kule od 11 spratova i par nešto nižih zgrada.
Istog dana počelo je rušenje objekata na Jadranskom sajmu na kome se planira gradnja niza višespratnica i solitera sa 25 spratova. Riječ je o investiciji Atlas grupe Duška Kneževića i partnera, gradnji hotela, stambenih zgrada i novog sajmišta.
Branka PLAMENAC