Povežite se sa nama

DRUŠTVO

V.d. pravda

Objavljeno prije

na

Nakon sudske vlasti i tužilačka organizacija će de iure 10. aprila biti obezglavljena. Vrhovnoj državnoj tužiteljki (VDT) će tog datuma otkucati petogodišnji mandat a nema zvaničnih i konačnih vijesti što će se desiti: da li će u penziju, hoće li na reizbor, nastavlja li kao „vršiteljka dužnosti”?

„Dobro bi bilo da se Tužilaštvo poštedi v.d. stanja, zato bi trebalo da se vrlo brzo uđe u proceduru imenovanja novog tužioca”, kazala je Ranka Čarapić 29. marta na Televiziji Atlas. No, odluku da li će se kandidovati, rekla je, „donijeću nakon 10. aprila” i zaključila da „odluka zavisi da li će se VDT birati po starim ili novim ustavnim rješenjima”

Nacrt amandmana na Ustav Crne Gore, izglasan 28. maja 2012. u parlamentranom Odboru za ustavna pitanja i zakonodavstvo, predviđao je da kandidat za VDT prolazi ukoliko dobije prostu većinu glasova – za razliku od predložene dvotrećinske podrške za izbor nosilaca najviših funkcija sudske vlasti.

Međutim, sredinom decembra je Venecijanska komisija (VK), autoritetom savjetodavnog tijela Savjeta Evrope, preporučila da se – uz pronalaženje mehanizma koji ne bi omogućio ni vlasti ni opoziciji da blokira taj proces – takođe i VDT bira dvotrećinskom parlamentarnom većinom.

Ekspertizi VK-a nije promakla predložena „korisna nejasnoća” izglasana od DPS-SDP poslanika: da se u čl. 82 Ustava riječi „Vrhovni državni tužilac” brišu sa liste koje imenuje i razrješava Skupština, a da čl. 135 Ustava ostaje nepromijenjen i navodi da Skupština imenuje VDT-a, ali i sve druge državne tužioce.

O preporukama VK-a će nadležni Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo nastaviti raspravu na sjednici zakazanoj za 9. april – svega dan uoči isteka mandata Ranki Čarapić. Sasvim je sigurno da se ustavni amandmani, koje je ona pomenula u citiranom intervjuu kao glavne za odluku da se opet kandiduje, ne mogu usvojiti u par dana – sve i da postoji dvotrećinska kvota glasova.

Takođe nije pokrenuta ni procedura izbora VDT-a po sadašnjem ustavnom šablonu, premda je nezvanično lansiran kandidat – Veselin Vučković, sadašnji zamjenik VDT-a i predsjednik Tužilačkog savjeta. Prema verziji objavljenoj u štampi, Čarapićeva je sa (neimenovanog) mjerodavnog mjesta „već oba¬vi¬je¬šte-na da vi¬še ne¬će po¬kri¬va¬ti tu funk¬ci¬ju”.

Navodno će urbi et orbi po isteku man¬da¬ta sa¬op¬šti¬ti da od¬la¬zi u pen¬zi¬ju. Ali kako ni¬je ste¬kla za¬kon¬ski osnov za penzionisanje – tek u oktobru puni 60 godina – pod¬nijeće za¬htjev za pri¬je¬vre¬me¬nu. U svakom slučaju, tužilačka organizacija – i to u periodu kada je u središtu najglasnije polemike od kada postoji – od 10. aprila ulazi u v.d. stanje.

Suštinski identična, a u nekim bitinim aspektima i opasnija je situacija u sudskoj vlasti. Vesna Medenica, predsjednica Vrhovnog suda (VS), ukoliko se ne izglasaju ustavne promjene može, blagoslovom „korisne nejasnoće” iz čl. 127 Ustava, doživotno ostati na toj poziciji. Izabrana je davnog 19. decembra 2007. i jedini je nosilac javne funkcije bez vremenski ograničenog mandata (npr. svi drugi predsjednici sudova biraju se na pet godina).

I dok je Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o državnom tužilaštvu – stupio na snagu sredinom 2012. – propisano da VDT nije kao do tada istovremeno i predsjednik Tužilačkog savjeta već samo član po položaju, te da neće moći biti predsjednik, niti član bilo koje komisije, Medenica ne samo da je šefica VS-a, već automatski i Sudskog savjeta (SS); takođe, upravlja i organizuje rad Konferencije sudija.

Medenici je prošle godine izglasan drugi četvorogodišnji mandat predsjednice SS-a. To je bila i prilika da se, kako je primjetio dr Blagota Mitrić, „pravna praznina” o trajanju mandata predsjednice VS-a i SS-a popuni primjenom ustavne odredbe, po kojoj je SS viši organ vlasti od VS-a: raspuštanjem prvog saziva SS-a prestaje i njen mandat predsjednice VS-a. Niko se nije ni osvrnuo na to, čak ni opozicija – koja je uredno delegirala svog člana u taj organ (Nevena Gošovića, SNP).

Medenici su na raspolaganju snažni instrumenti kontrole kojim izigrava ustavnu odredbu o nezavisnosti u radu sudija i sudova, jer njoj podložan SS bira i razrješava sudije i predsjednike sudova; utvrđuje prestanak sudijske funkcije; odlučuje o imunitetu sudija; obavlja kontrolu rada sudija i sudova; pokreće disciplinske postupke protiv sudija, itd.

S obzirom na takvo stanje – u kojem Medenica i Čarapićeva kontrolišu sudske i tužilačke efektive – da li su prepucavanja između VDT-a i Apelacionog suda (AS) zapravo njihov sukob?

Presude viših sudova, bjelopoljskog i podgoričkog u predmetima Šarić- Lončar i Zavala su oborene u kratkom roku i sa, za Tužilaštvo, veoma bolnim obrazloženjima. VDT je ocjenila da AS donosi „akademske odluke o teškim predmetima” i da bi taj „Sud trebalo da se pozabavi stanjem, jer imamo neujednačenu sudsku praksu”.

Predsjednica AS-a Svetlana Vujanović je uzvratila ocjenom da je „neprimjereno da VDT, mimo pravnih sredstava, javno komentariše nepravosnažne sudske odluke”.

U njenom saopštenju se detaljno ponavlja zbog čega je AS oslobodio Duška Šarića od optužbi za stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćenu proizvodnju, držanje i stavljanje u promet opojnih droga – tvrdi da u tužbom naznačenom periodu to krivično djelo nije bilo definisano zakonom.

No, iako je i laicima jasno kako slučaj Šarić- Lončar nije okončan – ponovo im se sudi – Vujanovićeva je obznanila da se, zbog javnih kritika VDT-a, „o predmetu Zavala krivično odjeljenje AS-a neće izjašnjavati, jer je u pitanju nepravosnažna sudska odluka”!

Malo je vjerovatno kako se radi o njenom previdu da u oba predmeta nema pravosnažnih presuda. Zbog čega Vujanovićeva ne komentariše Zavalu?

Morala bi se i javno odrediti prema odluci njenog Suda da, zbog pronevjere opštinskih 821.599 eura, ukine prvostepenih pet godina zatvora Rajku Kuljači i četiri Draganu Maroviću, te manje ukinute presude njihovim ortacima, pod obrazloženjem da je „prvostepena presuda nerazumljiva”.

Naime, Svetlana Vujanović, kao v.d. predsjednica AS-a, 14. marta 2012. je sebi uskratila obavezu odlučivanja po zahtjevu odbrane optuženih – a ima ih ukupno tridesetak! – u predmetu Zavala za izuzeće Mušike Dujovića, odnosno Valentine Pavličić, predsjednika Višeg suda u Podgorici i postupajuće sutkinje.

Ona je kao razlog samoizuzeća „navela porodično prijateljstvo” a nezvanično, objavile su Vijesti, to je zato što su Vujanovići, Svetlana i Filip, prijatelji sa Svetozarom Marovićem, čiji je brat Dragan optužen u ovom predmetu. Marović je, proteklih neđelja, bio istaknuti govornik na Vujanovićevim predizbornim skupovima.

Odluku je donijela lično Medenica – prihvatila je obrazloženje Vujanovićeve ali i odbila zahtjev za izuzeće Dujovića i Pavličićeve. Nakon toga, 11. aprila prošle godine, Svetlana Vujanović je izabrana za predsjednicu Apelacionog suda, dok je Medenica tim povodom o njoj govorila biranim riječima.

Zauzvrat, nekadašnji karijerni pravnik Filip Vujanović, nije reagovao na činjenicu da je prestankom mandata u SS-u Medenici de facto istekao i mandat predsjednice VS-a. U prividu potpune regularnosti je za članove novog saziva Medeničinog SS-a iz „iz redova uglednih pravnika” izabrao dvojicu penzionisanih sudija.

Tako je sa javne scene na određeno vrijeme skrajnut konflikt bez nevinih ili djevica, iniciran Zavalom a prikriven potpuno drugim narativima. Na zajedničkom kolegijumu svih sudija VS-a i AS-a, koji je održan marta 2011, Radule Kojović – Medeničin zamjenik u VS-u i SS-u i šampion sudstva u prihodima po osnovu vanrednih angažmana – obrušio se na AS. Upravo tada je bio aktuelan zahtjev AS-a upućen Višem sudu da se Maroviću, Kuljači i drugima ukine pritvor.

Ukoliko preispitamo hronologiju, podsjetićemo se da je slučaj Zavala javno eksplodirao hapšenjima onda kada je za vicepremijera i ministra pravde izabran Duško Marković. Oko spekulacija da će Ranka Čarapić i Vesna Medenica biti zbog loših rezultata razriješene, Marković je početkom 2012. odbačio takav rasplet jer „ostaju na svojim funkcijama do kraja mandata”.

„Za to ih, prije svega preporučuje odgovoran i profesionalan odnos”, ocijenio je Marković, „i rezultati koji su prepoznati u Izvještaju Evropske komisije”. U pomenutom Izvještaju im se odaje priznanje upravo zbog – Zavale!

U međuvremenu, potvrđeno je da su, od kraja prošle godine – zbog procjene bezbjednosnih službi da su ugroženi zbog funkcije koju obavljaju – povećane mjere obezbjeđenja Markoviću i Medenici. Danonoćno ih čuvaju po četiri službenika Sektora za obezbjeđenje ličnosti i objekata Uprave policije (UP).

„Policija preduzima mjere zaštite u skladu sa čl. 3 Odluke o određivanju ličnosti i objekata”, saopštilla je 3. marta UP.

Po funkciji, UP na „mjestu rada, stanovanja i u pokretu” štiti predsjednicu VS-a i VDT; vicepremijer i ministar pravde nije po funkciji štićena ličnost.

Pomenuti čl. 3 predviđa da UP „štiti ličnu sigurnost i drugih ličnosti kada to odredi Vlada, po prethodnoj bezbjednosnoj procjeni o ugroženosti”.

Vladimir JOVANOVIĆ

Komentari

DRUŠTVO

HAOTIČAN POČETAK ZIMSKE SEZONE: Kad se turizam dešava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Početak zimske sezone sa brojnim problemima i stupanje na snagu dvostrukog povećanja PDV-a na smještaj siguran su znak da će crnogorski turizam sa olovnim nogama trčati narednu 2025. godinu. Vapaje turističkih radnika nema ko da čuje. Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

 

 

rošlogodišnja zimska sezona je u Crnoj Gori propala jer nije bilo snijega. Ove godine pao je već krajem novembra i iznenadio sve na sjeveru.  U Ski centru Kolašin 1600 mjesec dana nema struje, a tu  je i hronični problem sa vodosnabdijevanjem i nedostatak adekvatnih puteva i parkinga, da se ne govori o visokim cijenama. Pritom, za samo nekoliko sedmica kreću novogodišnji praznici i đački raspusti.

„Vremenski uslovi omogućili su skijanje već prije 15 dana, ali zbog nepostojanja sistema za osnježavanje staze su neiskorištene. To je apsurd u 21. vijeku“, kaže Dragana Bećirović iz Privredne komore Crne Gore.

U državi gdje se turizam u kontinuitetu dešava, logično je da prihodi padaju. I to ove godine zvanično – po pokazateljima Centralne banke Crne Gore za 50 miliona eura su manji nego 2023. godine ili za četiri odsto. Pad posjeta još veći – više od pet odsto. To je prvi put od obnove nezavisnosti, isključujući 2020. odnosno godinu korone, da je u turizmu žetva opala.

Finansijski rezultati bi bili još gori da ove godine nijesu značajno povećane cijene usluga, praktično u rangu sa svim evropskim mediteranskim zemljama. Baš kao i one u vanpansionu i u supermarketima. Crna Gora više nije jeftina destinacija, svakako ne za goste iz našeg regiona koji su najbrojniji. U situaciji kada se pogoršava ekonomsko stanje i u zapadnoevropskim zemljama, to onda vrijedi i za te goste. Istraživanja pokazuju da oko 80 posto Evropljana mijenjaju navike putovanja zbog klime, sigurnosti i cijena.

Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

RATNI ZLOČINI: Crna Gora još bez optužnica protiv ,,vikend ratnika”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Specijalno državno tužilaštvo je  do sada podiglo samo tri optužnice zbog učeća dobrovoljaca iz Crne Gore u ratnim zločinima u BiH i na Kosovu

 

 

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije učinilo dovoljno u istragama o učešću tzv. vikend ratnika iz Crne Gore u ratnim zločinima i pljačkama počinjenim u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu tokom ratova devedesetih, tvrde sagovornici BIRN-a.

Izraz ,,vikend ratnici” se često koristi da opiše dobrovoljce koji su iz Crne Gore i Srbije putovali u BiH i učestvovali u ratnim zločinima tokom devedesetih.

Pravna savjetnica u Akciji za ljudska prava (HRA), Bojana Malović, tvrdi da SDT još nije samoinicijativno istraživalo djelovanje tzv. vikend ratnika, iako indicije o učešću crnogorskih državljana u silovanjima u istočnoj Bosni postoje od 1996. kada je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu podignuta prva optužnica zbog seksualnog zlostavljanja.

,,Specijalno državno tužilaštvo od novembra 2020. izviđa dokazni materijal koji se može odnositi na ‘vikend ratnike’, budući da obuhvata više od 15 crnogorskih državljana osumnjičenih za teške zločine − uključujući ubistvo, mučenje, seksualno ropstvo i silovanje na području Foče. Međutim, kako je taj postupak u fazi izviđaja njihovi identiteti nisu poznati javnosti”, kazala je Malović BIRN-u.

Crna Gora je, kao dio Jugoslavije, direktno učestvovala u ratovima devedesetih u Hrvatskoj i BiH, a cnogorski građani su, kao pripadnici Vojske Jugoslavije, učestvovali u ratu na Kosovu. U Crnoj Gori nije bilo ratnih dejstava, ali su na njenoj teritoriji zabilježeni ratni zločini.

U sudskim procesima u BiH, na Kosovu i Hrvatskoj pominju se crnogorski državljani koji su u tim državama kao dobrovoljci učestvovali u ratnim zločinima i pljačkama. U Crnoj Gori su do sada podignute tri optužnice protiv crnogorskih državljana zbog ratnih zločina u susjednim državama, od kojih se jedna završila osuđujućom presudom.

Apelacioni sud je u decembru 2019. potvrdio presudu kojom je bivši pripadnik Vojske Jugoslavije iz Nikšića, Vlado Zmajević, osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva 4 albanska civila u selu Žegra kod Gnjilana tokom rata na Kosovu 1999.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BUDVA POSLIJE IZBORA: Poslovi ne smiju da stanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve. Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini

 

 

Deset dana nakon lokalnih izbora u Budvi i proglašenja konačnih rezultata, nema naznaka da se uskoro može očekivati dogovor političkih grupacija koje su učestvovale na njima. Postupci dvije vodeće stranke, koalicija Demokratskog fronta koju predvodi kandidat za predsjednika Opštine, Mladen Mikielj i grupa građana Budva naš grad, Nikole Jovanovića, takođe pretendenta za fotelju gradonačelnika, istovjetni su onima koje su vodili nakon majskih izbora, na kojima je rezultat u broju mandata bio neriješen. Njihove liste osvojile su oba puta po devet odborničkih mjesta u Skupštini grada, nedovoljno da same formiraju izvršnu vlast.

Pregovore pokreće Jovanović, uz uslov da njemu pripada predsjednička fotelja. On  poziva  na dogovore pojedine partije iz DF  SNP i Demokratsku narodnu partiju.. Prošlog puta  iz DF-a mu je stavljeno do znanja da to neće proći. Sasvim izvjesno neće ni sada.

Upućeni tvrde da Jovanović ima podršku aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića iz pritvorske jedinice u Spužu. To je i podrška moćnog građevinskog lobija, zainteresovanog da unosni poslovi ne presahnu.

Za eventualno  pravljenje postizborne koalicije sa DPS-om, Jovanović bi morao ubijediti odbornike sa svoje liste, Budva naš grad, nekadašnje sledbenike jedinstvenog DF-a. Tokom junskih pregovora to mu nije pošlo za rukom, nekoliko njih odbilo je takvu saradnju. Sada je dovoljno  da tri odbornika to učine,  da otpadne mogućnost  povratka DPS-a u izvršnu vlast u Budvi, poslije osam godina.

Upućeni navode da je uslov DPS-a koji donosi sedam mandata, da dobije opštinska preduzeća na upravljanje. Treći partner, Evropski savez, sa dva mandata, čiji je lider Petar Odžić traži funkciju predsjednika lokalnog parlamenta. Fotelja predsjednika Opštine Budva bila bi Jovanovićeva.

Iz te vruće stolice tri gradonačelnika turističke metropole završila su u Spužu. Prva dvojica, Rajko Kuljača i Lazar Rađenović kao pripadnici OKG Budva, pravosnažno su osuđeni. Milo Božović, uhapšen u aprilu 2023. godine i dalje je predsjednik Opštine i čeka ishod sprovedenog istražnog postupka u pritvoru.

Uprkos svemu, u gradu bez parlamenta i funkcionalne vlasti, unosni poslovi nimalo ne trpe. Ugovore o javnim nabavkama za izvođenje raznih građevinskih radova, po odobrenju Višeg suda u Podgorici, potpisivao je u Spužu, predsjednik Milo Božović, sve do imenovanja potpredsjednice Opštine Jasne Dokić.

Pregled podataka Službe javnih nabavki, pokazuje kako su pojedine građevinske firme postale stalni pretplatnici na opštinski budžet. Obećane ekskluzivne  kapitalne investicije u gradu svele su se na izgradnju lokalnih puteva i ostale saobraćajne infrasturkture. Na razne atmosferske kanale, podmorske ispuste, sanaciju ili modernizaciju postojećih trotoara i saobraćajnica. Samo u 2024. godini na pomenute radove utrošeno je oko šest miliona eura. Većinu ugovora parafirala je potrpedsjednica Dokić.

Privilegovane firme, odabrane na tenderima na kojima se po pravilu pojavljuju kao jedini i najpovoljniji ponuđači, jesu poznati Bemax sa podugovaračem BB Solar, u vlasništvu Blaža Đukanovića, sina bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, zatim kompanija Carat vlasnika Dragana Perovića, kuma i poslovnog partnera Mila Božovića. Tu je i neizbježna firma Asfalt beton gradnja iz Podgorice, bliska bivšem predsjedniku Marku Batu Careviću, Hidromont inženjering iz Podgorice i druge.

Tokom 2024. godine firma Asfalt-Beton, koju zastupa izvjesni Vladimir Mirković, realizovala je osam ugovora o javnim nabavkama, vrijednim oko 3,5 miliona eura, bez obračunatog PDV. Ova firma debitovala je u Budvi u doba predsjednikovanja Bata Carevića. Asfalt beton gradnja u jednoj godini od Carevića je dobila poslove vrijedne preko 2 miliona eura. Kako bi se u posao, kao podizvođač, ugradila firma Carinvest. Asfalt beton gradnja od tada čvrsto drži monopol u izvođenju javnih radova na teritoriji Opštine.  Carević javno podržava  Jovanovića i njegov tim.

Pojedinačno najjači ugovor u tekućoj godini dodijeljen je kompaniji Hidromont za sanaciju ispusta u Bečićima i na Zavali, vrijedan 2,5 miliona eura.

Potpredsjednica Dokić potpisala je početkom novembra drugi ugovor sa Bemaxom o izradi atmosferskog kanala u centru Budve, kod gradske Pošte, vrijedan 720 hiljada eura. Podugovarač BB Solar dobija svojih 1,2 procenta za izvođenje elektrotehničkih radova.

Podsjećamo, u decembru 2023. godine, Božović je potpisao prvi ugovor sa Bemax-om  vrijedan 2.924.681 eura za rekonstrukciju ulice 22 Novembar i Mediteranske, u centru Budve. Podugovarač u ovom poslu bila je firma mladog Đukanovića BB Solar, koja je na ime procenta od 16,27 odsto inkasirala 488.000 eura. Nakon završenih radova koji su trajali tokom turističke sezone, glavni problem tog dijela grada, stvaranje velikih poplava tokom obilnih padavina, nije riješen. Poplave su i dalje tu, ulice su neprohodne nakon prvih kiša uprkos utrošenim milionima.

Bemax je ponovo angažovan, da napravi novi atmosferski kanal koji će vodu sa ulice odvesti dalje, u more. Za popravni rad, Bemax i BB Solar prihodovaće 600.000 eura.

Najvrjedniji ugovor u poslednje dvije godine parafirao je predsjednik Božović u julu 2023., tri mjeseca nakon hapšenja, sa konzorcijumom kojeg čine firme Carat doo, Asfalt-Beton doo, Geotim MNE doo,  za izvođenje radova na komunalnom opremanju za izgradnju tri saobraćajnice u naselju Dubovica. Vrijednost ovog posla je vrtoglavih 4,5 miliona eura.

Istog dana Perović i Božović potpisuju još jedan ugovor za igradnju saobraćajnice A 75-75 u Bečićima, na iznos od 347.000 eura. U jednom danu blizu 5 miliona eura iz gradske budžeta prelilo se u ruke budvanskog biznismena Dragana Perovića.

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve.

Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini.

Branka PLAMENAC

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo