Dvogodišnje nesuglasice između kolašinskih ribolovnih klubova, okončao je Vrhovni sud. Ministarstvo poljoprivrede ponovo konkursom traži klub koji će gazdovati ribljim fondom na području te opštine, nakon što je sud prethodni izbor proglasio nezakonitim
Rješenje kojim je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja prije dvije godine dodijelilo upravljanje ribljim fondom na područku kolašinske opštne Sportsko ribolovnom klubu (SRK) Tara i Morača nezakonito je. Tako je odlučio Vrhovni sud, nakon što je Sportski flaj fišing klub (SFFK) Maniro, koji je ranije gazdovao kolašinskim vodama, osporio rješenje resornog ministarstva.
U tužbi tog kluba je istaknuto da je u postupku odlučivanja Ministarstvo zanemarilo činjenicu da je SRK Tara i Morača još 2016. godine isključeno iz članstva Saveza sportsko-ribolovnih organizacija Crne Gore. Članstvo u tom savezu obaveza je za sve koji se kandiduju za gazdovanje vodama.
Iako je 2018. Ministarstvo poljoprivrede povjerilo gazdovanje vodama SRK Tara i Morača na šest godina, pritisnuti sudskim odlukama, u tom resoru ponovo konkursom traže „domaćina“.
Javni oglas će trajati do sredine narednog mjeseca.
„Očekujemo da će ovog puta resorno ministarstvo postupiti kako je presudom naloženo. Dokazali smo da SRK Tara i Morača nezakonito upravlja vodama. Gupa ljudi, okupljenih u tom klubu, godinama ruši svaki pokušaj da se na kolašinskim vodama uvede red, da se ribolov obavlja u skladu sa zakonom, da se u našem gradu razvija i ribolovni turizam“ – kazao je Mile Lazarević iz SFFK Maniro.
U SRK Tara i Morača nijesu željeli da komentarišu najnovije sudske odluke, ali, tvrde, da daju sve od sebe da štite kolašinske rijeke. Iako im Lazarević zamjera mali broj ribočuvara, u tom klubu tvrde da su danonoćno na rijekama.
„Sudske odluke neću komentarisati, jer je u toku javni oglas Ministarstva, pa ćemo vidjeti kava će odluka biti. Prepuštamo nadležnima da odluče. Ne može nam se zamjeriti neažurnost i nebriga, to je očigledno svima koji su na kolašinskim rijekama“ – kaže Momir Živković, predsjednik SRK Tara i Morača.
Kolašinske rijeke su, tvrdi Lazarević, opustjele i u gorem su stanju nego prije pet godina. Navodno, uništen je i trogodišnji trud SFFK Maniro da u Kolašinu zaživi sportski ribolov. Lazarević problematizuje i mali broj ribočuvara, devastaciju rijeka, krivolov…
„To je razultat rada grupe koja je smatrala da se u čuvanju rijeka kriju velike pare i da će gazdovanjem vodama zaraditi. Sve vrijeme dok smo mi čuvali riblji fond, imali smo samo troškove. Međutim, imali smo i velike planove vezane za ribolovni turizam, od kojeg bi Kolašin imao velike koristi. Našim nasljednicima to nije padalo na pamet, pa je sada situacija katastrofalna“ – objašnjava Lazarević.
U SFFK Maniro su, naposredno prije što su izgubili upravljanje vodama, kako objašnjavaju, finalizovali pripreme kandidature Kolašina za domaćina Svjetskog prvenstva u mušičarenju. Smatraju da je gubljenjem prilike da organizuje to takmičenje, grad izgubio od 300.000 do 400.000 eura. Dugoročno, ribolovni turizam bi Kolašinu, tvrdi Lazarević, donio oko 1,5 miliona eura.
Prije dvije godine on je, sjeća se, obavijestio Ministarstvo da je imao namjeru da izgradi ugostiteljski objekat kapaciteta 40 ležaja, namijenjen posebno ribolovcima. Odustajanjem od tog projekta, objašnjava, grad je izgubio i 15-ak radnih mjesta.
Lazarević nije kazao da li će njegov klub ponovo konkurisati za gazdovanje vodama.
U SRK Tara i Morača očekuju da će im resor Milutina Simovića ponovo ukazati povjerenje. To su, tvrde, zaslužili radom i odgovornošću.
„Reviri Tare su opet puni ribe i to je očigledno. Prije nekoliko dana dobili smo i nezvanično priznanje od ribolovaca za izuzetnu brigu o ribljem fondu u Kapetanovom jezeru. Tom jezeru posvetili smo mnogo pažnje i danonoćan nadzor ribočuvarske službe. Uspjeli smo i da sačuvamo „zlatovčicu“, jedinstvenu vrstu pastrmke, koja je pred nestankom“ – kazao je Živković.
On podsjeća kako su minule dvije godine uložili mnogo truda da sačuvaju Taru od uništenja prilikom izvođenja radova na auto putu, ali i riblji fond rijeke Morače od krivolovaca. Prizaje da ima situacija kada su nemoćni.
„Ubijanje ribe eksplozivnim sredstvima, strujom, podvodnim puškama ili na druge nedozvoljuene načine, veliki je problem. Uglavnom smo minulih mjeseci nalazili kratere u vodi i druge dokaze koji ukazuju da je na taj način ubijana riba. U kanjonu Morče to se radi na jako nepristupačnim mjestima, a krivolovci su dobro organizovani“ – objašnjava Živković.
Klubovi, koji budu konkurisali za gazdovanje ribljim fondom, prema uslovima Ministarstva trebalo bi da imaju godišnji plan zaštite, očuvanja i unapređenja te oblasti. Takođe i minimum dva zaposlena ribočuvara sa najmanje godinu dana radnog iskustva na tim poslovima. Među uslovima je i posjedovanje najmanje jednog motornog vozila za kontrolu i nadzor ribolovnih voda.
Nijednom od kolašinskih klubova neće biti teško ispuniti te uslove. Iskusni ribolovci kažu da bi kriterijumi Ministarstva trebalo da budu znatno stroži.
Klub koji gazduje ribljim fondom na području kolašinske opštine zadužen je za vode Tare, Morače, Mrtvice, Sjevernice, Plašnice, Svinjače, Pčinje, kao i Kapetanovog jezera. Vrste riba i vodenih organizama koje će štititi su: mladica (Hucho hucho), lipljen (Thymallus thymallus), potočna pastrmka (Salmo trutta), kalifornijska pastrmka (Oncorhynchus mykiss), potočna mrena (Barbus balcanicus), skobalj (Chondrostoma nasus), gaovica (Phoxinus phoxinus), klen (Squalius cephalus), peš (Cottus gobio). To je, kažu ljubitelji rijeka, obiman posao, a da bi se uspješno realizovao treba više i kadra i opreme od one koje je kao uslov odredilo Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ