Podgoričanin Vukašin Labović ostao je početkom septembra bez polovine kuće i poslovnog prostora u naselju Zagorič zbog, kako tvrdi, fiktivnog i nevraćenog kredita bivšoj Ekos banci u stečaju. On kaže da je kredit još 2003. godine odobren na njegov zahtjev, ali ne u njegovu korist, već u korist daljeg rođaka iz Peći, biznismena Ranka Labovića, kome je i isplaćen.
Vukašin Labović, vojni penzioner, tereti se da je podigao 80.000 eura kredita u gotovini koji nikada nije vratio. On je krajem marta za Monitor izjavio da je riječ o podvali – fiktivnom kreditu i fiktivnoj isplati.
Za svoje nedaće optužuje prezimenjaka Ranka Labovića, koji je imao stalno prebivalište u Peći, a koji je stajao iza Ekos banke, koja je osnovana 2001. godine, a zatvorena, odlukom Centralne banke Crne Gore, 2003. godine zbog nepravilnosti u radu i neregularnosti.
Između Vukašina Labovića i te banke već 13 godina traje sudski spor. Presudom Osnovnog suda iz 2009. godine on je obavezan da Ekos banci isplati na ime duga po osnovu stambenog kredita 80.000 eura sa zakonskom zateznom kamatom. Osnovni sud u Podgorici je 7. septembra odlučio da na Ekos banku bude upisano 50 odsto površine dva stambena prostora koji se nalaze u Labovićevoj kući, kao i polovina poslovnog prostora i potkrovlja, za ponuđenu cijenu od 37.690 eura, odnosno za polovinu procijenjenog potraživanja Ekos banke.
Stečajna uprava Ekos banke ni u više pokušaja nije uspjela da te prostore proda na javnim nadmetanjima. Kupaca vjerovatno nije bilo zato što 50 odsto tih nekretnina pripada supruzi Vukašina Labovića.
Labović kaže da je pravosnažno izgubio sve sudske sporove u Crnoj Gori iako, navodno, zbog neuredne dostave nijednom nije prisustvovao suđenjima, niti je znao da mu je upisana hipoteka na imovinu sve do 2011. godine
,,Sve što sam stvorio za čitav radni vijek oteli su mi kriminalci i crnogorski moćnici”, tvrdi Labović.
On sumnja da u Crnoj Gori više od deceniju, na svim nivoima, neko štiti Ranka Labovića, uprkos podnijetim krivičnim prijavama. Takođe tvrdi da je Ranko Labović 2003. godine podmetnuo njemu i još jedanaestorici građana fiktivne kredite od oko 850.000 eura i novac uzeo za svoje potrebe.
,,Centralna banka 28. marta 2003. oduzima dozvolu za rad Ekos banci, a navodno sjutradan nas šest podižemo 515.000 eura na ruke. Među navodnim korisnicima kredita sam i ja, a nikada nijesam podigao sporni kredit, niti sam na bilo koji način koristio taj novac”, tvrdi Labović.
Preostalih 10 dužnika Ekos banke, među kojima su, po riječima Vukašina Labovića, bili Rankovi rodbina i prijatelji zaposleni većinom u njegovim firmama u Crnoj Gori, izbjegli su vraćanje obaveza jer im je predmet sudski zastario.
,,I meni je Ranko dao izjavu, ovjerenu u Beogradu, da nikada nijesam podigao pomenuti kredit, ali nijesam oslobođen obaveze”, kaže Vukašin Labović.
Vlasnik banke Ranko Labović je, 19. februara 2015. godine u Beogradu dao izjavu da Vukašin Labović nikada nije primio novac po osnovu stambenog kredita i izjavio je da je spreman da navedene činjenice potvrdi i na sudu! Ali, ni to Vukašinu nije pomoglo pred sudom da ga oslobodi optužbi.
,,Nijesam vjerovao s kim imam posla. Ekos banka je obavljala sumnjive poslove. Kada je trebalo da dođe do zatvaranja banke, odnosno do oduzimanja dozvole za rad od strane regulatora, Centralne banke, Ranko Labović me je zamolio da sa nekoliko njegovih prijatelja podnesem zahtjev za kredit samo kako bi iz Centralne banke vidjeli da se posluje i da bi, kako je tada tvrdio, spasili banku”, ispričao je Vukašin Labović novinaru Monitora krajem marta ove godine.
Dan nakon što je Ekos banci oduzeta dozvola Vukašin Labović i još pet osoba navodno podižu kredit od oko 500.000 eura. Neposredno ispred te uplate još pet osoba navodno podiže kredit tako da je samo tom prilikom Ekos banka isplatila oko 850.000 eura. I to – na ruke.
Logično se nameće pitanje ako je Ekos banka likvidirana 28. marta 2003, kako je moguće da se sjutradan podigne kredit na ruke?, pita se Vukašin Labović.
,,U tom periodu banka nije imala pravo da obavlja bilo kakve transakcije niti da radi. Svi krediti su navodno na blagajni isplaćeni gotovinski. Blagajnik Ekos banke bio je šurak Ranka Labovića koji je osuđen na dvije godine zatvora, jer je bio odgovorno lice za humanitarnu organizaciju preko koje je prao novac”, objasnio je ranije Vukašin za naš list.
Od svih njih koji su navodno podigli kredit i koje je prevario Ranko Labović, jedino je pravosnažno osuđen Vukašin. Niko od njih 11 nikada nije vraćao kredite, koji su, kako kaže fiktivni, i koji su, navodno, služili da Ranko Labović podigne novac iz trezora za isplatu tih kredita.
Vukašin Labović je 2006. godine otkazao punomoćje prvom advokatu, tvrdeći da ga on ne zastupa shodno njegovim intresima. Nikada, tvrdi, nije dobijao pozive za ročišta, uz obrazloženje suda da poziv ,,nijesu mogli da mu uruče”. Zbog toga Vukašin, kaže, nije imao mogućnost da se brani i objasni svoj slučaj.
Stečajni upravnik Ekos banke Milan Rakočević kazao je nedavno Vijestima da će Centralna banka okončanje stečajnog postupka predložiti kad, na osnovu Zakona o stečaju i likvidaciji banaka, procijeni da se za to ispunjavaju uslovi. Na pitanje, da li je po službenoj dužnosti ikad obavještavao državno tužilaštvo o sumnjivim i moguće kriminalnim aktivnosti u ovoj banci, Rakočević je odgovorio da su podnijete sve tužbe i krivične prijave, a koje su bile u domenu stečajne uprave.
Predsjednik stečajnog odbora Petar Drakić izjavio je Vijestima da je Vukašin Labović trebalo ,,ako nije uzeo kredit, svoje pravo ostvari u sudskom postupku, jer stečajna uprava mora postupati u skladu sa krajnjim sudskim rješenjem”.
Sud je, eto, odlučio kako je odlučio. Vukašin ostaje bez kuće i poslovnog prostora, dok glavnog aktera skoro milionske malverzacije neko moćan šiti u Crnoj Gori.
Veseljko KOPRIVICA