DRUŠTVO
Zašto Zavala a ne i Avala

Na jednoj strani Budve Zavala, na drugoj Avala. Kao paradigma korupcije i bespravne gradnje sa akterima iz redova crnogorske političke elite, svjetskih tajkuna i kompanija sa adresama na devičanskim i inim ostrvima širom svijeta.
Na Zavali gradi ruski Mirax, kompanija moskovskog milijardera Sergeja Polonskog, zajedno sa firmom Moninvest u vlasništvu Svetozara Marovića, podpredsjednika vladajućeg DPS-a.
Avalu gradi Bepler i Džejkobson, britanska firma nepoznatog vlasnika, iza koje, nezvanično, stoji najbliža familija premijera Mila Đukanovića prvog čovjeka DPS-a.
Na jednom kraju poznatog zaliva moć demonstriraju Marovići, na drugom Đukanovići.
Moćne investitore na Zavali i Avali, osim mora, partijske pripadnosti i političke moći, povezuje istovjetan model ponašanja. Na ekskluzivnim lokacijama turističke metropole gradili su divlje, bez potrebnih odobrenja za gradnju.
Prepoznatljivi vid „investiranja” u oba slučaja ogledao se u bahatom zanemarivanju svih postojećih urbanističkih normi, prostornih planova, svojinskih i autorskih prava, bezobzirnom uništavanju prirode i graditeljskog nasljeđa, ignorisanju sudskih odluka i naloga građevinskih inspekcija, rušenju državnih pečata…
Logistiku nelegalnoj gradnji na Zavali i Avali davali su organi lokalne uprave u Budvi i Ministarstvo za ekonomiju svjesnim nepreduzimanjem predviđenih zakonskih mjera za sankcionisanje nelegalne gradnje. Čak ni tokom one čuvene akcije ministra Branimira Gvozdenovića – Stop divljoj gradnji!
BEPLER MOŽE – MIRAX NE: Dvije najveće investicije realizovane u Budvi od početka investicionog buma, upravo su one na Zavali i Avali, uz koje se, posredno ili neposredno, vezuju imena dvojice najmoćnijih političara u državi, Svetozara Marovića i Mila Đukanovića, odnosno premijerove familije. Ono po čemu se Zavala i Avala razlikuju jeste selektivan odnos crnogorskog pravosuđa prema nosiocima građevinskih poduhvata. Dok je slučaj Zavala postao predmet pažnje vrhovnog državnog tužioca Ranke Čarapić, zahvaljujući krivičnoj prijavi MANS-a, za bespravnu gradnju Avale niko ne odgovara.
Ono što u Crnoj Gori može da radi „britanski” Bepler ne može i ruski Mirax.
Zbog nelegalne gradnje vila na Zavali, koordinator MANS-a Dejan Milovac podnio je u aprilu prošle godine krivičnu prijavu protiv Svetozara Marovića i protiv njegovog brata Dragana Marovića, opštinskog sekretara za finansije, zbog zloupotrebe službenog položaja, te direktora podgoričke kompanije Miraks Balkan,Vječeslava Lejbmana, ruskog državljanina, zbog skidanja i povrede službenog pečata, kojim je gradnja po nalogu republičke građevinske inspekcije bila zapečaćena.
Prema nedavnom saopštenju državnog tužioca predmet Zavala proslijeđen je Odjeljenju za suzbijanje organizovanog kriminala i specijalnom tužiocu Stojanki Radović, po čijem je nalogu saslušan izvjestan broj aktera tog projekta, među kojima, u svojstvu svedoka sam Svetozar Marović kao i gradonačelnik Budve Rajko Kuljača.
Razlozi za podizanje krivičnih prijava protiv braće Marović, djeluju kao dobra šala u odnosu na težinu krivičnih djela počinjenih tokom gradnje Avale za koje odgovornost nije tražena jer su u pitanju članovi moćnije familije. Sudski dosije Bepler i Džejkobsona, oko hotela Avale poprilično je deblji od dosijea Zavale.
Tokom izgradnje hotela, Bepler nije posjedovao građevinsku dozvolu. Nema je ni danas, iako trostruko uvećan hotel sa vilama već drugu godinu radi.
Republička građevinska inspekcija, u vrijeme tadašnjeg ministra za uređenje prostora Bora Vučinića, zabranila je izvođenje radova na Avali i pečaćenjem zatvorila gradilište u maju 2006.godine. Vlasnik Avale međutim, neometan od bilo kojeg državnog organa, ruši državni pečat i neovlašćeno nastavlja sa radovima!
Republička građevinska inspekcija u januaru 2007.donosi rješenje po kome se vlasniku hotela Avala nalaže rušenje bespravno podignutih spratova.
I u slučaju Avala MANS podnosi krivičnu prijavu protiv vlasnika hotela zbog povrede službenog pečata. Tek nakon toga, u januaru 2007, Republički građevinski inspektor Suzana Lacković podnosi krivičnu prijavu protiv firme Bepler i Džejkobson, koja je ostala bez ikakavog efekta.
Protiv dogradnje Avale izjasnio se i Republički zavod za zaštitu spomenika rješenjem iz 2006. godine, na koje se baš niko nije obazirao!!
Uprkos svim zabranama koje su stizale od nadležnih republičkih i sudskih organa, u vrijeme ministrovanja Branimira Gvozdenovića Bepler je nastavio sa divljom gradnjom.
Zabranu gradnje u dva navrata naložio je i Osnovni sud u Kotoru, izricanjem privremnih mjera obustave radova, koje ni od samog Suda nisu ispoštovane i sprovedene.
Tadašnja državna turžiteljica, Vesna Medenica nije našla za potrebno da se pozabavi slučajem Avala, kako to njena nasljednica čini kada je u pitanju Zavala, iako je sa nezakonitim ponašanjem investitora bila upoznata.
FALSIFIKATOM DO HOTELA NA PLAŽI: Vlasnik (ili vlasnica) Avale ima neograničenu moć u Budvi zahvaljujući kojoj uspijeva da svoje divlje podignute objekte naknadno unosi u urbanističke planove, da ih prekraja i falsifikuje prema svojim potrebama.
Kompaniji Bepler i Džejkobson izdat je nedavno falsfikovani izvod iz
DUP-a Budva-Centar, koji ne odgovara originalnom primjerku tog plana kojeg su usvojili odbornici SO Budve.
Nakon usvajanja DUP-a i njegovog stupanja na snagu kao važećeg zakonskog akta, neko je uspio da izmijeni planske odrednice u dijelu koji se tiče pozicije u prostoru zgrade starog hotela Avala.
Kao što se na priloženoj skici može vidjeti, zgrada hotela je na nelegalan način pomjerena na mjesto nekadašnje poznate kamene terase bivšeg hotela, na korak od pjeskovite obale.
Na falsifikatu se može vidjeti kako se postojeće zgrade u okruženju nalaze na pozicijama na kojima inače nisu.
Moćni vlasnik betonskih gromada, niza novih crnih zgrada, koje sada čine hotel Avalu, uspio je da novi-stari hotel smjesti gotovo na samu plažu.
Niko od nadležnih ne reaguje. Bilo bi zabavno vidjeti ko to smije u Podgorici, u crnogorskom pravosuđu postaviti pitanje zakonitosti rada opštinskih i republičkih organa u vezi izgradnje najpoznatijeg budvanskog hotela.
Činjenica je da se po pravosuđu za svu divlju gradnju na budvanskoj rivijeri provlače samo imena braće Marović. I to na njihovom terenu. Uoči republičkih i lokalnih izbora u Budvi. To prilično govori o gradaciji moći u crnogorskom vrhu. Radi poređenja: na Zavali je 36 bespravno podigntih vila. Za čitavo jedno rusko selo koje je divlje podignuo Bepler niko ne odgovara.
Graditelji Zavale i Avale promovisali su svoje hotele kao buduće graditeljske simbole turističke Budve i Crne Gore. Umjesto toga, i hotel Avala i stanovi za tržište na ogoljenoj Zavali, postali su simbolom ružnoće, pohlepe, bespravne gradnje i korupcije od lokalnog nivoa do najvišeg državnog vrha i sudskih organa jedne države.
Branka PLAMENAC
Komentari
DRUŠTVO
TRIDESET I DVIJE GODINE OD NAPADA NA DUBROVNIK: Oprema sa Ćilipa kao podsjećanje na zločin

Ukradena aerodromska oprema, kako najavljuje premijer, doći će pred tužilaštvo. Zbog ratnih zločina tokom opsade Dubrovnika tužilaštvo u Crnoj Gori još nije pokrenulo nijedan krivični postupak
Predsjednik Vlade Dritan Abazović objavio je u utorak da je pronađena i evidentirana oprema koja je ukradena sa Aerodroma Ćilipi, tokom napada na Dubrovnik 1991-1992. Premijer-glasnik je obznanio da je oprema završila u tužilaštvu.
,,Nakon 30 godina, zahvaljujući rukovodstvu Aerodroma Crne Gore, prilikom popisa imovine ove državne kompanije, pronađena je i evidentirana oprema za koju se sumnja da je ukradena sa Aerodroma Ćilipi, tokom napada na Dubrovnik 1991-1992, najsramnije stranice crnogorske istorije koju je ispisalo tadašnje rukovodstvo”, napisao je Abazović na Fejsbuku. Dodao je da za razliku od prethodnih Vlada, ova ne bježi od prošlosti, već se sa njom suočava kako buduće generacije iste greške ne bi ponavljale.
Hrvatski mediji prenijeli su ovu izjavu uz podsjećanje da je ,,oprema koju su JNA i crnogorski rezervisti ukrali s Ćilipa jednim dijelom, kako se vjeruje, završila je u zračnoj luci Tivat, a većina u zračnim lukama u Beogradu, Nišu i Podgorici”. Ističu i da ,,vrijednost opreme koja je ukradena iz dubrovačke zračne luke, prema tvrdnjama nekadašnje uprave aerodroma Ćilipi iznosi 10 milijuna eura”.
Na Abazovićvo ,,otkriće” oglasila se bivša savjetnica direktora Aerodroma Biljana Knežević koja je objavila dokument kojim se podsjeća da je bivši direktor Ranko Bošković 2004. godine kolege u Hrvatskoj obavijestio da je oprema u Podgorici i Tivtu.
U dokumentu se navodi spisak sredstava od kojih su na aerodromu Tivat već tada neka bila rashodovana ili nisu bila u funkciji, dok su korišteni elevator, troje samohodnih stepenica, servisno i vatrogasno vozilo… Na aerodromu Podgorica sva sredstva sa Ćilipa, te 2004, bila su van funkcije ili su rashodovana.
Vlada i premijer o ovome kao da ništa ne znaju iako je ovo prvi pisani dokument kojim se priznaje da je dubrovački aerodrom opljačkan i da je dio opreme završio u Crnoj Gori. Značajan, jer je prethodna vlast, na čelu sa DPS-om, sve činjela da nametne kolektivnu amneziju na ovaj dio nečasne istorije u kojoj su njeni čelnici igrali vodeće uloge.
Epopeja o vraćanju imovine sa aerodroma Ćilipi traje duže od dvije decenije. Rukovodstvo dubrovačkog aerodroma je prvo od JAT-a, koji je bio vlasnik svih aerodroma u bivšoj Jugoslaviji, tražilo povrat svoje imovine. Kada je 2003. formirano preduzeće Aerodromi Crne Gore prepiska je nastavljena sa rukovodstvom kompanije koja gazduje aerodromima u Tivtu i Podgorici.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
DRUŠTVO
GLOBALNI INDEKS ORGANIZOVANOG KRIMINALA ZA 2023. : Na lošem glasu

„Porast tokova kokaina u luci Bar i široko rasprostranjene veze mreža sa grupama iz Latinske Amerike, EU i Zapadnog Balkana pokazuju da su organizovane kriminalne grupe porijeklom iz Crne Gore uspostavile konsolidovanu kriminalnu mrežu“, piše u Izvještaju kojim smo, prema indeksu organizovanog kriminala, rangirani kao 5. u Evropi i 54. na svijetu
Crna Gora je rangirana kao peta u Evropi na Globalnom indeksu organizovanog kriminala za 2023. godinu. Od 193 države u svijetu, Crna Gora je na 54 mjestu. To piše u Indeksu transnacionalnog organizovanog kriminala u svijetu koji je prije tri dana predstavila Globalna inicijativa za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC).
Ni ovo istraživanje nije moglo proći bez onih koji su zaslužni za ovaj (ne)zavidan položaj – kotorskih kriminalnih klanova.
“Grupe formirane u mafijaškom stilu su dominantna vrsta kriminalnih mreža u Crnoj Gori. Klanovi “Škaljari” i “Kavači” su najistaknutiji akteri i prvenstveno se bave pranjem novca i trgovinom kokainom iz Latinske Amerike. Dva klana su koristila značajne količine nasilja, koje se preko granice prelilo u Srbiju i Evropu. Vođe kriminalnih grupa ili visokopozicionirani članovi koji služe kazne u Crnoj Gori često regrutuju nove snage u zatvorima. Sofisticiranost kriminalnih mreža je u porastu. Porast tokova kokaina u luci Bar i široko rasprostranjene veze mreža sa grupama iz Latinske Amerike, EU i Zapadnog Balkana pokazuju da su organizovane kriminalne grupe porijeklom iz Crne Gore uspostavile konsolidovanu kriminalnu mrežu“, piše u Izvještaju.
Oni ukazuju i na ono što odbija da prizna vladajuća elita koja neumorno prst krivice upire u svoje prethodnike. „Kriminalne mreže su uglavnom povezane sa mafijaškim grupama i trgovinom kokainom i povezane su sa korumpiranim lokalnim političarima i policijom. Postoji značajan politički uticaj u kriminalnim aktivnostima, koji potiče iz najviših ešalona države. Policija je takođe često uključena u zaštitu kriminalnih aktera, a u nekim slučajevima i pripadnici tajne službe. Državni akteri štite imovinu kriminalaca. Široko rasprostranjen politički uticaj i veze sa organizovanim kriminalcima stvaraju strah među organima reda, čineći ih nevoljnim da efikasno djeluju protiv organizovanih kriminalaca, čime se povećava nekažnjivost. Pored toga, korupcija osigurava zaštitu kriminalnih mreža unutar javnih institucija. Čini se da je prisustvo stranih domaćih i privatnih kriminalnih aktera u Crnoj Gori nisko u odnosu na druge kriminalne aktere. Prvi uglavnom učestvuju na tržištu krijumčarenja ljudi, dok se drugi fokusiraju na finansijske zločine i šeme pranja novca.”, navodi se u izvještaju koji je, naglašavaju autori, sačinjen na osnovu podataka iz ove godine.
Kada je riječ o političarima, u Izvještaju se posebno ističe da je zemlja gurnuta u duboku političku nestabilnost otkako je manjinska vlada zbačena izglasavanjem nepovjerenja u avgustu 2022. godine.
“Uprkos kontinuiranim političkim krizama, privremena vlada je uložila napore u borbi protiv organizovanog kriminala, posebno u borbi protiv trgovine kokainom i šverca cigareta. Međutim, tenzije i nepovjerenje unutar vladajuće koalicije i nedostatak konstruktivnog učešća svih političkih partija na plenarnim sjednicama, doveli su do kašnjenja i neefikasnosti u poboljšanju ključnih zakona. Parlament tek treba da pokaže u praksi svoju posvećenost reformskoj EU agendi i da poboljša svoju koordinaciju sa vladom u pogledu zakonodavnih inicijativa”, navodi se u izvještaju.
Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. septembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
DRUŠTVO
HIRURG NIKOLA FATIĆ OPET OPTUŽEN: Istraga o navodnom uzimanju organa, Fatić se ne oglašava

Dok tužilaštvo istražuje prijavu protiv hirurga Nikole Fatića, mediji špekulišu da je po srijedi nezakonito uzimanje organa. Fatić se ne oglašava. Iz partije Alternativa tvrde da se istražuje da li je hirurg ,,odnio” medicinski otpad – tromb. Čekaju se nalazi obdukcije da se saopšti u kom će pravcu krenuti istraga. Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali on nije odgovarao na naše poruke. Izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici pokrenulo je istragu kojom je obuhvaćen vaskularni hirurg Kliničkog centra Crne Gore Nikola Fatić na osnovu krivične prijave koju je protiv doktora podnijela porodica preminulog pacijenta. Iz tužilaštva je saopšteno da će nakon utvrđivanja rezultata obdukcije tijela pacijenta koji je preminuo nakon operacije u KCCG u Podgorici, a kojeg je operisao doktor Fatić, biti utvrđen dalji tok istrage.
Na navode medija po kojima je porodica pokojnika podnijela prijavu zbog navodnog protivpravnog oduzimanja ljudskih organa ili djelova tijela, odnosno zbog navodnog nesavjesnog liječenja njihovog člana porodice iz tužilaštva se nijesu javno izjašnjavali.
Iz Uprave policije je potvrđeno da je tokom vikenda policija pretresla prostorije hirurškog odjeljenja Kliničkog centra u Podgorici, te prikupljala obavještenja vezana za navode iz krivične prijave, odnosno tužilačke istrage. Takođe je saopšteno da je policija pretresla i privatnu ordinaciju doktora Nikole Fatića.
Iz Kliničkog centra Crne Gore je saopšteno da će po dobijanju rezultata obdukcije i policijske istrage ,,biti odlučeno o svim radnjama koje će biti preduzete u vezi sa ovim slučajem, bez prejudiciranja”.
Mediji pišu da se Fatić sumnjiči da je teglu sa ostacima dijela organa, aorte, koju je operisao, neovlašćeno iznio iz Kliničkog centra i odnio u svoju privatnu ordinaciju. On se sumnjiči da je, nakon što je porodica vidjela teglu sa etiketom na kojoj je bilo napisano ime pacijenta i alarmirala policiju, to vratio u jednu od prostorija KCCG u kojoj je nađena prilikom pretresa.
Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali nije odgovarao na naše poruke. A izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji.
Dok je cijeli slučaj obavijen ćutanjem, jedina se oglasila organizacija Alternativa koja je objavila da je policija pretresala prostorije gdje borave hirurzi, ali prema njihovim saznanjima, tom prilikom nije pronađen nijedan dokaz o eventualnoj trgovini organima. Iz ove organizacije su saopštili da se ne radi o organu nego o trombu: ,,Treba da znate da taj vrsni vaskularni hirurg nema ni svoju kancelariju u Kliničkom centru. Prinuđen je da stvari ostavlja gdje stigne, da je šikaniran i proganjan od strane istih onih koji sad plasiraju aferu o ‘trgovini organima’. Optužuju ga da je kući odnio ‘tromb'(medicinski otpad) koji je izvadio pacijentu”.
Vesko Pejak iz partije Alternativa tvrdi da događaj predstavlja nastavak pritiska na ono malo ljekara koji pružaju otpor javašluku i neredu koji vlada u ,,elitnoj” zdravstvenoj instituciji Crne Gore: ,,Nije bio dio tima koji naplaćuje operacije, tima koji namjerno odlaže termine pacijentima da bi se liječili u privatnim klinikama, tima koji piše lažne prekovremene! Dr Nikola radi kao savjestan ljekar, ne uzima mito, svakog pacijenta savjesno prima i pomaže”.
U periodu kada je KCCG rukovodio Jevto Eraković, Fatić je 2018. dobio otkaz. Početkom ove godine, postala je pravosnažna presuda kojom je KCCG dužan da Fatiću isplati 32.000 eura zbog nezakonitog otkaza i suspenzije.
Prije ove Osnovni sud u Podgorici je donio presudu kojom je utvrđeno da je Fatić pretrpio zlostavljanje na radu kod poslodavca Kliničkog centra Crne Gore od avgusta 2017. do juna 2018. godine neraspoređivanjem na radno mjesto u zakonom propisanom roku, uz neosnovano obavezivanje na obavljanje probnog rada i neopravdanim izolovanjem zaposlenog.
U vrijeme kada je bio pred otkazom, Monitor je u martu 2018. pisao o problemima u KCCG: ,,Pacijentkinja J. S. primljena je u Centar za vaskularnu hirurgiju Kliničkog centra CG 9. marta. Dr Nikola Fatić procijenio je da se radi o bolesnici koja je za hitnu operaciju, jer je nakon pretraga ustanovio trombozu abdominalne aorte i kompletnog aortoilijakalnog segmenta. Međutim, nadležni zabranjuju operaciju uz obazloženje da pacijent nije hitan slučaj. Na urgenciju porodice i pismenu preporuku dr Fatića da se liječenje nastavi van KCCG, J. S. dobija uput za nastavak liječenja u Klinici za vaskularnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije. U Beogradu je tretiraju kao hitan slučaj i u roku od jednog sata primaju u operacionu salu i uspješno operišu”.
Sada se čeka nalaz obdukcije da se vidi u kojem smjeru će tužilaštvo usmjeriti ovaj slučaj.
Patoanatomski otpad
Iz Kliničkog centra Crne Gore su objasnili da se hirurški odstranjeni djelovi krvnih sudova i organa uništavaju kremiranjem ili sahranjivanjem.
,,Prema članu 167 Zakona o zdravstvenoj zaštiti, sa djelovima ljudskog tijela koji su hirurškim zahvatom ili na drugi način odstranjeni, postupa se na način koji propisuje Ministarstvo, uz saglasnost nadležnog organa opštine. Za svaki hirurški odstranjeni dio ljudskog tijela obavezno se vrši patomorfološka i histološka obrada”, navode iz KC CG. Pojasnili su da je patoanatomski otpad medicinski otpad koji uključuje djelove tijela, amputate, tkiva i organe odstranjene tokom hirurških zahvata, tkiva uzeta u dijagnostičke svrhe, fetuse, placente i drugi anatomski otpad koji zahtijeva posebne uslove zbrinjavanja.
,,Radi se o ljudskim organima i djelovima tijela koji se kasnije skladište u posebnom prostoru na niskim temperaturama do konačnog odlaganja, odnosno, sahranjivanja u grobnici u vlasništvu Kliničkog centra”, naveli su iz KCCG.
Predrag NIKOLIĆ
Komentari
-
Izdvojeno4 dana
ZORAN MIĆANOVIĆ, NIKŠIĆKA HRONIKA ISPRIČANA ULJEM NA PLATNU: Kad misliš počinjati
-
DRUŠTVO1 sedmica
HIRURG NIKOLA FATIĆ OPET OPTUŽEN: Istraga o navodnom uzimanju organa, Fatić se ne oglašava
-
Izdvojeno1 sedmica
PREGOVORI O FORMIRANJU VLADE: Evropa, kad?
-
Izdvojeno4 sedmice
RASKOL U CRNOGORSKOJ PRAVOSLAVNOJ CRKVI: Samo mitropolita ne fali
-
FOKUS3 sedmice
NADMOĆ MAFIJE: Tunel usred mraka
-
DANAS, SJUTRA3 sedmice
Rupa pravde
-
Izdvojeno4 sedmice
IZBOR DIREKTORA AGENCIJE ZA CIVILNO VAZDUHOPLOVSTVO: Reference iz DPS-a i Beograda važnije od struke
-
INTERVJU3 sedmice
DR BILJANA ĐORĐEVIĆ, DOCENTKINJA NA FPN-U I NARODNA POSLANICA U SKUPŠTINI SRBIJE: Afere u Srbiji teško da mogu biti okidač radikalnih promjena