Otac Nini Tepiedi je otpušten sa mjesta sveštenika pošto je, ovog proljeća, niz transakcija crkvenih fondova, koji je načinila njegova parohija, privuklo pažnju tužilaca koji se bave istragama protiv mafije. Poslovi, koji uključuju milione eura, datiraju još od perioda između 2007. i 2009. godine.
Tužioci sumnjaju da je Tepiedi bio umiješan u operacije pranja novca povezane sa Mateom Mesnom Denarom, kumom mafije koji je u bjekstvu. Bivše namještenje ovog sveštenika u Aklamu, blizu Trapanija, smatra se jednom od najbogatijih parohija na Siciliji, koja je uporište mafije.
Tužilac Trapanija Marčelo Viola je uputio zahtjev za otkrivanjem podataka o Tepiedijevom računu prije više od šest nedjelja. Vatikan ostaje pri tvrdnji da ovo pitanje nije povezana sa mafijom, mada potvrđuje da je zahtjev primljen.
,,Pismo koje je Vatikan primio 9. maja ne govori ni o kakvom pranju novca ili pitanjima vezanim za mafiju. U njemu se izražava zabrinutost zbog nestašica i prevara koje su počinile crkvene vlasti u biskupiji Trapani,” izjavio je portparol Vatikana za Korijere dela Sera.
Prvi izvještaji o skandalu pojavili su se u italijanskim medijima dvije nedjelje nakon što su direktora Vatikanske banke Etore Goti Tedeska, poslije tajnog glasanja, smijenili kontrolori banke.
Šezdesetsedmogodišnjeg Italijana je doveo 2009. papin državni sekretar, kardinal Tarćisio Bertone, sa mandatom da promijeni stanje u banci koja je zapala u probleme i pomogne „olakšavanju transparentnosti” kako bi bile ugušene i glasine da banka ima probleme sa nelikvidnošću. Vatikan se nadao da bi pod rukovodstovom Goti Tedeska malena država-grad napokon stekla mjesto na globalnoj „bijeloj listi” Operativne grupe za finansijsku akciju (FATF) zemalja čijem se finansijkom poslovanju može vjerovati.
Goti Tedeski sada kaže da je utvrdio da je stanje mnogo gore nego što je mogao da zamisli, i da je proveo posljednje dvije godine u beskonačnoj borbi protiv moćnih snaga u Vatikanu, za koje kaže da su blokirale svaki njegov pokušaj za transparentnost. Tedeski je demonstrativno napustio posljednji sastanak upravnog odbora Vatikanske banke i prije nego što su mu izglasali nepovjerenje.
Iz Banke kažu da su ga otpustili zbog nesposobnosti rukovođenja i „veoma čudnog ponašanja”. Goti Tedeski uzvraća da je istjeran zato što se isuviše približio istini kad je riječ o navodnim spornim sporazumima banke. „Platio sam cijenu transparentnosti”, kazao je novinaru Rojtersa ubrzo pošto je otpušten.
Sedmicu pošto je otpušten, Goti Tadeski se ponovo našao u nevolji. Njegova kuća u Pjaćenci, glavnom gradu sjeverne italijanske pokrajine Emilia Romanja, i kancelarije u Milanu pretresla je italijanska policija, pod izgovorom da tragaju za dokazima da je on „potkazivač” u vezi sumnjivih poslovnih veza sa italijanskom državnom kompanijom iz domena odbrane i vazduhoplovstva Finmekanika, čiji je predsjednik njihov dobar prijatelj.
Goti Tadeski nije uhapšen, niti se zvanično nalazi pod istragom, i u policiji tvrde da je istraga oko Finmekanike poseban predmet koji ni na koji način nije povezan sa njegovim problemima u Vatikanskoj banci. No, tokom pretrage posjeda Goti Tadeska, isljednici su navodno pronašli skrivene dokaze koji bi mogli povezati Vatikan sa raznim nelegalnim poslovima i licima iz podzemlja.
I visoke starješine Vatikana očajnički žele da se dočepaju tih dokaza. Odlučno su upozorili Italijansku policiju da, pošto je Vatikan „suverena država”, njihovi dokumenti uživaju imunitet, čak i u slučaju da budu pronađeni tokom kriminalističke istrage izvan državnih granica. „Sveta Stolica je iznenađena i zabrinuta zbog nedavnih događaja u koje je umiješan profesor Goti Tedeski”, navodi se u izjavi koju je Vatikan objavio.
U Vatikanu su zabrinuti zbog tajnog dosijea koji je Goti, kako je rekao prijateljima, sastavio „za slučaj da mi se nešto dogodi”. U izvještajima lokalne štampe stoji da dosije obuhvata 47 različitih poglavlja sa e-mailovima od pape, pismima od kardinala i bilješkama i izvještajima sa različitih sastanaka povezenih sa poslovima Vatikanske banke.
Tedeski je, navodno, planirao da preda te dosijee papi Benediktu XVI.
Dosije navodno sadrži neoborive dokaze koji bi mogli da podrže tvrdnje da je IOR umiješana u pranje novca i izbjegavanje plaćanja poreza. Postoje dokumenti koji navodno pokazuju finansijske transakcije između Vatikana i nekih „zanimljivih likova” među kojima su političari i poznati posrednici šefova mafije. Ukoliko je to tačno, to bi pružilo italijanskim vlastima rijetku priliku da istraže bankarsko poslovanje Vatikana sa imenima, brojevima računa i datumima transakcija sporazuma sa finansijskim strukturama izvan istorijski osjetljive nadležnosti Svete stolice.
Goti Tedeska i generalnog direktora IOR Paola Kiprianija su italijanske vlasti 2010. stavile pod istragu zbog sumnje za navodno pranje novca u sumnjivim transakcijama oko računa Vatikanske banke. Više od 23 miliona eura je zamrznuto i kasnije odmrznuto pošto se Vatikan navodno očistio usvajanjem zakona protiv prevara. Dosije Goti Tedeska je, navodno, sadržao listu protivnika koji bi željeli da mu naude, među kojima je i Kipriani, koga italijanski pravosudni sistem i dalje drži pod istragom zbog predmeta iz 2010. Italijanska policija ozbiljno shvata bankarevu listu neprijatelja i razmatra da mu dodijeli policijsku zaštitu.
Tedeski ima razloga da bude zabrinut za bezbjednost. Prije tri decenije, još jedan od „Božjih bankara” Roberto Kalvi, nađen je obješen o omču ispod mosta Blekfrajers u Londonu. Njegovi džepovi su bili napunjeni ciglom i novcem. Kalvi nije bio predsjedavajući IOR poput Goti Tedeskija, ali je bio blisko povezan sa tajnom bankarskom strukturom Vatikana kao predsjedavajući Banco Ambrosiano, koja je u to vrijeme bankrotirala zbog optužbi za pranje novca, saradnju sa mafijom, i uopšte diskutabilnih bankarskih poslova. Vatikan je posjedovao mali udio u banci, ali je imao veliki uticaj preko Kalvija, koji je poznavao najveće finansijske tajne Vatikana.
Misterija Kalvijeve smrti nikad nije razriješena. Prvobitno se mislilo da je u pitanju samoubistvo, dok su dokazi kasnije ukazali na ubistvo. „Postoje određene sličnosti između situacije Goti Tedeska i onoga što je moja porodica preživjela tokom suđenja za novčane prekršaje 1981,” izjavio je ovih dana sin Roberta Kalvija Karlo.
Karlo Kalvi je rekao da njegov otac nije mogao da se brani bez otkrivanja čitave strukture i to je dovelo do njegove smrti.
Karlo Kalvi je kazao kako ne poznaje Goti Tedeska. ,,No, znam da ista struktura računa koja je postojala u vrijeme mog oca, i dalje na isti način koristi IOR i da je nesrazmjerno povećana.”
Za sada, Goti Tedeski sarađuje sa italijanskim vlastima. Prema tužiocu Đuzepeu Pinjatoneu, Tedeski je rekao istražiteljima da ,,ga drže za taoca jer je želio transparentnost, pogotovo kada su u pitanju određeni računi Vatikana. Sve je započelo kad sam zatražio da dobijem informacije u vezi računa koji nisu na ime crkve.”
Nered u sistemu
Skandal sa Goti Tedeskom je zasijenio raniji uzbudljivi let gavrana nad krovovima Rima, sa kljunom punim pokradenih pisama. Izgleda da je identitet osobe koja je otkrila desetine povjerljivih dokumenata, koji su uznemirili Vatikan posljednjih mjeseci, otkriven, pošto je uhapšen batler pape Benedikta. Niz otkrivenih pisama koji razotkrivaju Vatikan iznutra dominira u udarnim vijestima u Italiji ove godine.
Paolo Gabrijele, oženjeni svetovnjak koji je od 2006. lično služio 85-ogodišnjeg pontifa, zatvoren je u jednoj od vatikanskih tamničkih ćelija, pošto je uhvaćen na djelu u vezi sa ,,tajnim dokumentima”. Batleru će se vjerovatno suditi u Italiji, a prijeti mu kazna do 20 godina zatvora zbog krađe pisama od šefa države.
U medijima su ubrzo počela nagađanja da je Gabrijele, u stvari, ,,Marija”, cinkaroš koji se sastaje sa poznatim italijanskim novinarem Đanluiđi Nuzijem u sada već zloglasnom praznom tajnom stanu, u kome je tokom prošle godine odavao visoke povjerljive dokumente.
Nizijevi članci, i skandalozna knjiga koja je izdata prošle nedjelje, su zaljuljali Vatikan, prikazujući Svetu Stolicu kao zmijsko gnijezdo suparništava i korupcije na čelu sa nesposobnim Papom koji nije u stanju da disciplinuje one za koje je odgovoran.
Benedikt je žigosao knjigu kao ,,kriminalnu”, i obećao da će podnijeti tužbu.
Mnogi od dokumenata koje je Nazi otkrio su pisma adresirana lično na njegovu svetost, a pošto je jedan od nekolicine ljudi koji imaju stalni pristup papinim odajama, Gabrijeli se smatra najvjerovatnijim krivcem. Međutim, neki smatraju da je ,,Marija” više od usamljenog izvora. Do sada je Vatikan uložio više energije da utvrdi ko je ,,cinkaroš” nego da se pozabavi optužujućim tvrdnjama koje je pokrenuo novinar Nazi. Vatiliks pisma prikazuju precijenjene ugovore kojima su nagrađivani pajtaši, sumnjive bankarske transfere i ogromne donacije koje su poklanjali biznismeni i poznate ličnosti u zamjenu za prijem kod pontifa.
Čitajući italijansku štampu, više od svih konkretnih činjenica, upečatljiv je sveopšti utisak o Svetoj Stolici kao tajnom, nepouzdanom i haotičnom svijetu samom za sebe, koji može nanijeti dugoročnu štetu reputaciji u sjedištu katoličkog svijeta. ,,Osjećaj dezorijentisanosti u katoličkoj crkvi nikada do sada nije dosegao ovaj nivo”, piše Korijere dela Sera. ,,Ali sada postoji još nešto – osjećaj nereda u sistemu.”
Milan BOŠKOVIĆ