Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Zlatna Marija

Objavljeno prije

na

Iako je crnogorska sportska javnost i ranije znala za nju, Marija Vuković je postala „ličnost broj 1“ u posljednjih sedam dana, nakon iznenađujuće, ali potpuno zaslužene pobjede na 13. Svjetskom juniorskom šampionatu u atletici, održanom u Kanadi. Osvojila je prvu medalju za Crnu Goru, bilo koje vrste, na bilo kom zvaničnom atletskom takmičenju do sad, preskočivši 191 cm u finalu skoka u vis, ujedno popravivši svoj i crnogorski rekord. Zahvaljujući njoj, okupljena publika je prvi put čula crnogorsku himnu!

PONOS CRNE GORE: Takmičenje je bilo puno preokreta i spašavanja u zadnji čas, iako su do visine od 178 cm sve atletičarke ostale u igri. Na toj visini su ispale Vitobello (Italija) i Kwasniewska (Poljska). Sljedeće ,,čišćenje” je bilo na visini od 182, kada su ispale još četiri skakačice (Dronsfield iz Švedske, Pejković iz Australije, Lamb iz Novog Zelanda i Paul iz Francuske). Na kraju su ostale samo tri takmičarke: Litvanka Airirne Palsyte (sa dva puta oborenom letvicom na 186 i uspješnim pokušajem na 189), Vuković koja je iz prvog pokušaja preskočila 189 cm, i Italijanka Elena Vallortigara koja je tu visinu preskočila iz drugog skoka. Već u tom trenutku je naša atletičarka imala prvo mjesto, jer je imala manje skokova na visini 189 cm. Pobjedu je potvrdila skokom preko 191 cm, na visini koju nijesu uspjele da preskoče druge dvije atletičarke. Vuković je imala i tri pokušaja na 194 cm, ali nije uspjela da poboljša rezultat. Nije bilo ni potrebe. Uslijedilo je slavlje, nje i njenog trenera, proslavljenog srpskog skakača u vis Dragutina Topića, a potom brdo poziva i telegrama čestitki. U biranim riječima nadmetali su se premijer Milo Đukanović, predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić, ministar odbrane Boro Vučinić, predsjednik Socijalističke narodne partije Srđan Milić, predsjednik Opštine Bar Žarko Pavićević… Sam Topić je to jednostavno iskazao: „Ponosan sam na Mariju, ona s punim pravom treba da bude ponos Crne Gore“.

BEZ MINIMALNIH USLOVA: Međutim, do prije samo deceniju i po, stvari za Mariju nisu izgledale tako ružičaste. Iz rodnog Knina stigla je na Cetinje sa svega tri godine, a prošle zime se preselila iz prijestonice u Bar, u atletski klub Mornar, i pored ponuda iz zemlje i inostranstva, i to zbog odličnih uslova za treniranje. Karakteristična građa, gotovo klasična i tipična za vrhunske atletičarke u disciplini skoka u vis, bila je njena karakteristika još u najranijem periodu. Još u šestom razredu je, kaže, znala kojim će se sportom baviti. Njen tadašnji nastavnik fizičkog vaspitanja Ivo Popović prepoznao je u njoj potencijal za bavljenje ovom atletskom disciplinom. Ko bi danas rekao da je do prije samo tri godine skakala u učionici na Cetinju, bez minimalnih uslova za rad, bez patika i sunđera za doskok, uz nastavnikovu pomoć. „Iako sam bila malo skeptična u početku, vrlo brzo sam zavoljela ovaj sport. Sa mojom visinom se takođe može biti uspješna košarkašica ili odbojkašica, ali je nastavnik Popović imao taj osjećaj da me uputi u pravom smjeru. Naravno da sam mu neizmjerno zahvalna zbog toga”, govorila je Vukovićeva za barske medije.

PIONIRKA SA SENIORSKIM REKORDOM: Vatreno krštenje imala je 2004. godine, kada je na prvenstvu organizovanom za mlađe kategorije uspjela da preskoči 145 cm. Već tada je skrenula pažnju na sebe, iako su pravi rezultati došli tek kasnije. Vrijedno je radila, pa je dvije godine kasnije, na Pionirskom prvenstvu Crne Gore, preskočila 169 cm, što je tada bio novi rekord naše zemlje u seniorskoj konkurenciji. U 2007. je ova mlada i izuzetno darovita atletičarka ispunila normu za SP za mlađe juniore u Češkoj. Ovaj šampionat je bio odskočna daska, jer je prva velika medalja stigla u septembru 2007. godine. „Prvu veliku medalju osvojila sam na Prvenstvu Balkana za juniore. I to onu srebrnog sjaja sa preskočenih 178 cm. Svega nedjelju dana kasnije ponovo sam popravila lični rekord, i sa preskočenih 179 cm osvojila srebro na igrama Jugoistočne Evrope. Naredne godine sam nastavila da napredujem u pravom smjeru. Moram istaći, uz veliki broj odricanja i konstantno ulaganje u sebe i individualni trening. Tu, 2008. godinu pamtim po novom ličnom rekordu -180 cm, i početku rada sa jednim od najboljih skakača u vis sa ovih prostora Dragutinom Topićem”, rekla je Vuković. Nastavak karijere uslijedio je prelaskom u Bar, i dokazivanjem punog sportskog potencijala na Evropskom prvenstvu za juniore u Novom Sadu, na kojem je sa preskočenih 189 cm osvojila novu srebrnu medalju. Treba li istaći da je, po ko zna koji put, oborila i nacionalni rekord.

BLANKINIM STOPAMA: Vuković je naša najveća nada za predstojeće Olimpijske igre u Londonu, ali se njena potpuna atletska afirmacija očekuje u godinama koje su pred nama. „Glavni cilj i pokretač su Olimpijske igre u Londonu 2012. Nastup na OI je san svakog sportiste, o medalji je izlišno i pričati. Znam da je preda mnom vrijeme, da imam još dosta toga da naučim. Trudim se da svakoga dana napredujem u pravom smjeru i usavršavam sebe. Trudiću se da opravdam sva ulaganja i ukazano povjerenje i da na pravi način dobrim rezultatima u narednom periodu stignem do zacrtanog cilja”, govorila je ova skromna djevojka, koja je u prethodnoj godini oblačila i dres barskog košarkaškog kluba Antivari, skupa sa sestrom Jovanom. U Monktonu se ljestvica zaustavila na 191. To je ista visina koju je 2000. godine preskočila hrvatska kraljica skokova u vis Blanka Vlašić, kada je prvi put postala juniorska prvakinja svijeta. I dvije godine kasnije Blanka je bila na krovu svijeta u juniorskoj konkurenciji, preskočivši pet santimetara više. Uslijedila su takmičenja sa seniorima i titula prvaka svijeta 2007. i 2009. godine, uz srebro na OI u Pekingu. Ako naša atletska kraljica nastavi stopama svoje slavne prethodnice, a nema potrebe da sumnjamo u to, još će se dugo slušati Oj svijetla majska zoro i podizati crveni barjak na stadionima i u halama širom svijeta. Vrijeme radi za „zlatnu Mariju”.

Željko MILOVIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo