Advokat Zoran Piperović podnio je tužbu Specijalnom državnom tužilaštvu protiv sutkinja Vesne Vučković, Ane Vuković i Marijane Pavićević jer su produžile pritvor Zoranu Lazoviću
Otkad je u julu 2022. uhapšen Petar Lazović, a potom u aprilu, dvije godine kasnije, i njegov otac, Zoran Lazović, visoki funkcioneri u sektoru bezbjednosti, vodi se velika borba u sudnicama, vladinim institucijama, biznis sektoru i medijima da se njih dvojica brane sa slobode. Posljednje ponuđeno jemstvo za Petra Lazovića iznosilo je preko devet miliona eura, i odbijeno je u aprilu, malo nakon hapšenja njegovog oca. Posljednje produženje pritvora Lazoviću završilo je tužbama protiv sudija koje su takvu odluku i donijele.
Zoran Lazović je dugogdišnji visoki funkcioner Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) i, kasnije, Uprave policije. Više puta je u medijima i tekstovima istraživačkih novinara povezivan sa bezbjednosno interesantnim licima i kriminalnim organizacijama upletenim u šverc cigareta, distribuciju narkotika i ubistva.
Zahvaljujući razbijanju komunikacije na platformi kriptovane aplikacije SKY ECC, policija Europola identifikovala je njegovog sina Petra Lazovića, koji je u to vrijeme kao agent ANB bio dodijeljen Upravi policije, sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala. Prema nalazima Europola i Specijalnog državnog tužilaštva, mlađi Lazović je direktno posredstvom aplikacije komunicirao sa pripadnicima kriminalnog klana, u medijima poznatijeg kao „kavački“. On je sa odbjeglim kolegom – inspektorom iz Kotora Ljubom Milovićem i odbjeglim šefom „kavačkog“ klana Radojem Zvicerom dogovarao krijumlčarenje kokaina, šverc cigareta, oružja, otmice, ubistva i mučenja pripadnika suprotstavljenog klana. Nerijetko su komenarisali i političke prilike u zemlji. Povremeno se u razgovore uključivao i pljevaljski šef narko kartela Darko Šarić, koji je tada robijao u Srbiji. Na osnovu tih dokaza mlađi Lazović je uhapšen prije dvije godine, dok su Milović i Zvicer i dalje u bjekstvu.
Zoran Lazović, koji je u to vrijeme vodio sektor za borbu protiv organizovanog kriminala i, samim tim, bio nadređen svom sinu, u komunikacijama se pominje direktno, ali on lično ne šalje poruke. Mlađi Lazović ga oslovljava sa „Z“ i navodno prenosi njegova naređenja i poruke ostalim kriminalcima. Povremeno pošalje i neku fotografiju svog oca, ali sam Zoran Lazović se nikad direktno nije uključio ni u jedan razgovor.
Međutim, putem posrednih dokaza, koje prikupilo Specijalno državno tužilaštvo u saradnji sa Europolom, sakupili su dovoljno za hapšenje Zorana Lazovića u aprilu. Istog dana uhapšen je i bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić. Uhapšeni su zbog sumnje da su kao pomoćnik direktora policije i glavni specijalni tužilac samo formalno sprovodili akcije protiv pripadnika kavačkog kriminalnog klana, dok su im u stvari pomagali u kriminalnim aktivnostima. Obojica su to negirali na saslušanju.
Viši sud im je nedavno ponovo potvrdio pritvor na zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva. Prošle sedmice tu odluku potvrdilo je i Vijeće Vrhovnog suda Crne Gore. Ova odluka posebno je uzrujala Lazovićevog pravnog zastupnika, advokata Zorana Piperovića.
On je Specijalnom državnom tužilaštvu podnio krivičnu prijavu protiv sutkinja Vrhovnog suda Vesne Vučković, Ane Vuković i Marijane Pavićević koje su produžile pritvor njegovom klijentu. Ocijenio je da se na taj način Vučković i Vuković preporučuju i dodvoravaju većini na vlasti, “jer im bolje preporuke od ove nema”.
Ana Vuković je nekoliko puta konurisala za predsjednicu Vrhovnog suda i ima najbolje izglede da bude izabrana, s obzirom na to da ima najširu političku podršku. Ali do sada se to nije dogodilo. Čini se da je to dodatno razljutilo Piperovića, pa se posebno ostrvio na nju.
“A ja kažem izabrati Anu Vuković za predsjednicu Vrhovnog suda znači postaviti tempiranu bombu u pravosudni sistem i to je jasno, ako kome treba da elaboriram od strane državnih organa – stojim na raspolaganju u svako doba”, kazao je Piperović.
U prijavi navodi da su sudije izmislile okolnosti koje su im poslužile da povežu Lazovića s ubistvom iz oktobra 2020. godine u Spužu. Tamo su vođe beogradskog ogranka „kavačkog“ klana Veljko Belivuk i Marko Miljković ubili navodnog pripadnika suprotstavljenog klana Damira Hodžića i njegovog šurjaka Adisa Spahića. Lazovića terete da je dvojici kriminalaca iz Beograda nezakonito ukinuo zabranu ulaska u Crnu Goru, dok ga je Katnić sa čela Specijalnog državnog tužilaštva pokrivao u tome.
„Iako im je jasno da su (Veljko) Belivuk i (Marko) Miljković zvanično ušli u Crnu Goru u januaru 2021. godine, što na teret i sam tužilac stavlja Lazoviću konstatujući do sada neviđene stvari u pravosuđu, navodeći kako je jasno iz tog njihovog zaključka kakva je ličnost Zoran Lazović, što je s aspekta sudijskog zanata skandalozno jer njih tri nisu neuropsihijatri”, kazao je Piperović za Vijesti.
U spisima SDT-a piše da je Lazović, koristeći autoritet i hijerarhijsko ustrojstvo policijske organizacije, nalagao da se protiv pripadnika kriminalne organizacije, po zahtjevima Radoja Zvicera, ne podnose krivične prijave, a da je Katnić prihvatio da posreduje i kontroliše da SDT ne preduzima krivično gonjenje protiv šefa tog klana i istaknutog pripadnika kriminalne organizacije Duška Roganovića. Navode da su Zoran Lazović i Milivoje Katnić obmanjivali javnost da su krivični postupci koje je Specijalno državno tužilaštvo, počev od polovine 2022. godine, pokrenulo protiv pripadnika kriminalne organizacije, okrivljenog službenika Uprave policije Crne Gore na radu u Agenciji za nacionalnu bezbjednost – Petra Lazovića pokrenuti u cilju destabilizacije Crne Gore. Takođe su, po njihovom obrazloženju, obmanjivali javnost i da okrivljeni Petar Lazović nije pripadnik kriminalne organizacije Radoja Zvicera, već da je navodno na tajnom zadatku.
Prema spisima predmeta, Lazović i Katnić su u međunarodnoj policijskoj i pravosudnoj saradnji krili podatke o organizatoru kriminalne organizacije Radoju Zviceru i ostalim pripadnicima kriminalne organizacije, a da je Lazović nalagao da službenici Uprave policije Crne Gore u tom periodu samo formalno preduzimaju službene radnje prema organizatoru i pripadnicima kriminalne organizacije, kako bi se stvorio utisak da policija Crne Gore u odnosu na njih zakonito obavlja svoja ovlašćenja.
Pitanje je da li se obmani pridružuje i Zoran Piperović, stavljajući uglednu sutkinju Anu Vuković i odluku tročlanog vijeća sudija, u kojem je ona jedna od sudija, u kontekst političke borbe za funkcije u pravosuđu, a ne zbog materijala sa SKY ECC aplikacije koju već godinama čitamo u medijima? Vuković je, inače, bila istražni sudija 2002. i 2003. godine u predmetu u javnosti poznat kao „afera S.Č.“, a istraga je tada obuhvatala i Piperovića, koji je u to vrijeme obavljao funkciju zamjenika državnog tužioca.
Blokirana imovina Lazovića
Specijalno državno tužilaštvo blokiralo je milionski vrijedna dva luksuzna stana u zgradi nadomak Staroga grada u Budvi, za koje su njihovi istražitelji utvrdili da su u vlasništvu Zorana Lazovića i biznismena Aleksandra Aca Mijajlovića, jednog od nekadašnjih, neformalnih vlasnika građevinske kompanije “Bemax”. Privremene mjere upisane su na stanove od 170 kvadrata, na posljednjem 11 spratu luksuzne zgrade, kao i na komforni stan od 120 kvadrata na devetom spratu, koji su uknjiženi na kompaniju “Bemax”.
Specijalno državno tužilaštvo, međutim, utvrdilo je da su Lazović i Mijajlović stvarni vlasnici tih nekretnina.
Ivan ČAĐENOVIĆ