Povežite se sa nama

Izdvojeno

U SUSRET PODGORIČKIM IZBORIMA: Uvrijedi, pa vladaj

Objavljeno prije

na

Bla bla luzeri, politički paraziti, promoteri politike idiotizma, manipulatori, diletantska družina – samo je dio repertoara uvreda kojima se čašćavaju budući učesnici loklalnih izbora u Podgorici zakazanih za 29. septembar ove godine. Kampanja, koja je  počela iako liste još nijesu poznate, za sada se u najvećem dijelu vodi isključivo diskreditovanjem konkurencije

 

 

Dva dana prije termina za predaju  lista za učeše  na izborima u Podgorici, zakazanim za 29. septembar ove godine, još se ne zna kako će izgledati podgorička izborna ponuda. No, iako modaliteti nastupa jednog dijela političkih partija još nijesu predstavljeni javnosti, kao ni nosioci lista,  kampanja je počela i mahom se svodi na diskreditovanje konkurencije, umjesto na programe koje će partije ponuditi građanima.

Bla bla luzeri, politički paraziti, promoteri politike idiotizma, manipulatori, diletantska družina – samo je dio repertoara uvreda kojima se čašćavaju budući učesnici podgoričkih izbora. Prije početka zvanične kampanje, partije međusobno ratuju svakodnevno objavama na društvenim mrežama i saopštenjima.

Osim uvreda, nije rijetko i da se konkurenti javno prozivaju za raznorazne  navodne afere i zloupotrebe moći, ali ih oni koji potežu za tom vrstom kampanje, ostavljaju prekrivene velom tajne,  prijeteći da će  konkurente tek  razotkriti.  Iako su valjda dužni da ako imaju saznanja o  zloupotrebama, o tome obavijeste institucije.

Neki politički frontovi su gotovo svakodnevni. Jedan od takvih je onaj između dva bivša  saborca, Jakova Milatovića i Milojka Spajića. Odnosno Spajićevog Pokreta Evropa sad i od te partije otcijepljenog Pokreta za Podgoricu koji je priklonjen Milatoviću.

Vasilije Čarapić, šef poslaničkog kluba Evropa sad, imao je ove sedmice pune ruke posla. Na sve ovonedeljne kritike predsjednika Milatovića upućene politici Spajićeve vlade, kojih uobičajeno ne nedostaje, Čarapić je uzvraćao  saopštenjem, ili makar tvitom.

Tako je, nakon što je predsjednik Milatović kritikovao odluku Socijalnog savjeta koji je preglasavanjem usvojio izmjene zakona o radu, a ne konsenzusom kao do sada, odmah uslijedila Čarapićeva reakcija, kojoj nije falilo epiteta na račun bivšeg partijskog kolege.

Ovako je to izgledalo. Milatović je ocijenio da je socijalni dijalog  odlukom Socijalnog savjeta „urušen“, te pozvao da se „ne kocka sa budućnošću građana zbog malih partijskih poena“.  Istovremeno je kritikovao i program Evropa sad 2 ponovivši da je dobro raditi na povećanju zarada, ali „nije dobro  što se više od 100 miliona eura namjerava uzeti od bruto zarada građana iz Fonda PIO i transferisati kompanijama koje su ostvarile rekordne profite, pritom prebacujući teret i umanjujući konkurentnost porodičnih, malih i mikro preduzeća”.

Čarapić je uzvratio: „Ljudi koji su uspješni, koji su srećni i koji imaju istinski dobre namjere nikada neće spuštati druge zbog njihovih ideja, nekontrolisano oponirati svakom potezu svog zamišljenog oponenta, obesmišljavati svaki progres i ulaziti u zonu difamacije“. Osvrnuo se i na Milatovićevu kritiku Evrope sad 2: “Oni  koji su zahvaljujući toj politici došli do velikih privilegija i kojima je taj program donio prestiž, bi principijelno trebali da se odreknu tih privilegija ukoliko više ne podržavaju tu politiku. A ukoliko ne žele da se odreknu privilegija po principu ‘jesu li toliko vrijedne te fotelje zapalile se’ onda neka razmisle da li se isplati žrtvovati svoj integritet zbog provjerenih bla bla luzera i političkih parazita koji ih samo koriste da bi preživjeli još jedan izborni ciklus”.

Čarapić je imao posla i sa saopštenjima upućenim lideru URA Dritanu Abazoviću. To je davno otvoreni front bez primirja.

Prvo je Abazović na društvenoj mreži Iks ocijenio da je PES povukao amandmane “kojima se predviđala epska pljačka državne imovine” te poručio “vidimo se u petak na Skupštini da pojasnimo kome se ovo sve namještalo i za koga radi ova diletantska družina”.

Čarapić je na istoj mreži odgovorio da i on jedva čeka petak i isto zasjedanje.

“Taman da pojasnimo građanima zašto jedan investitor koji je uložio u poljoprivredni projekat u Tuzima kune ime Dritana Abazovića i bježi iz Crne Gore, da pojasnimo šta se to plaćalo američkom lobisti iz državnog budžeta – da li promovisanje Crne Gore ili knjige Dritana Abazovića, koji je investitor u decembru 2021. godine ostvario dječačke snove Dritanu Abazoviću i zauzvrat dobio obećanje da će se država poravnati sa njim u jednoj arbitraži,…”, ređao je Čarapić navodna saznanja koja za sada drži za sebe.

Evropski savez, lista koju čine ujedinjeni SDP, SD I LS, saopštenja mahom usmjerava na račun Anrije Mandića i Milana Kneževića, lidera ZBCG, te i Milojka Spajića i njegovog PES-a.

Ivan Vujović, jedan od lidera Evropskog saveza ocijenio je ove sedmice da su podgorički izbori  ključni za vraćanje dostojanstva Crnoj Gori. “Mandić i Spajić u jednoj ili dvije kolone? Nebitno, to je, u suštini, ista – Vučićeva kolona”, naveo je on  na mreži Iks. Njegov saborac Miloš Đuričković koristio je istim povodom malo više epiteta:  “Nakon 29. septembra, Milojko Spajić i cirkus zvani Pokret Evropa sad (PES) biće samo ružno sjećanje na period idiotizma i populizma” . Prethodno je u medijima registrovan zbog ocjene na mreži Iks da – “PES čine kockari, spekulanti, prevaranti i prije svega neznalice”.

Paralelno s uvredama, u pozadini se vodi i tiha uobičajena funkcionerska kampanja. Mediji su registrovali da su kandidat zajedničke liste Pokret za Podgoricu, URA i PzP, Luka Rakčević i predsjednik Jakov Milatović obišli vatrogasce, da je ministar zdravlja Vojislav Šimun  (PES) baš pred izbore raspisao tender za gradnju doma zdravlja, predsjednica Skupštine Glavnog grada iz koalicije Za budućnost Podgorice Jelena Borovinić Bojović  obećava mještanima Rovaca i Pipera put koji će ih povezati…

I opozicija je prepoznata na terenu. Tamo gdje vlasti bilježe minus. Na protestima zbog problema vodosnabdijevanja sela Kuće Rakića, tako su česti predstavnici  DPS-a, SD-a i nove Stranke evropskog progresa Duška Markovića.

Sve u svemu ništa novo.  Još jedna kampanja u kojoj se malo priča o potrebama građana i predstavljaju ozbiljni programi. Krhke su nade da će se bilo šta promijeniti kada trka i  zvanično počne.

 

Ko će s kim

Liste još nijesu predate, ali je dio partija i saveza koji će učestvovati na izborima u Podgorici objavio hoće li na izbore ići samostalno ili kao dio neke šire liste, te ko će biti njihovi nosioci lista.

Izvjesno je da će samostalno nastupiti lista  doskorašnjeg ministra pravde Andreja Milovića, pokret Naprijed  Marka Kovača, ministra pravde u vladi Dritana Abazovića, Stranka evropskog progresa nekadašnjeg premijera Duška Markovića, te Preokret,  Srđana Perića.  SD, SDP i LP formirali su Evropski savez .  Samostalni nastup na podgoričkim izborima ove sedmice  najavilo je i Udruženje podstanara.

Vijesti pišu da će samostalno najvjerovatnije izaći i Demokratska partija socijalista (DPS). DPS je na prethodnim izborima u Podgorici, u oktobru 2022. godine, nastupio u širokoj koaliciji. Taj savez osvojio je najviše mandata na izborima – 24, ali je DPS izgubio vlast u Podgorici nakon gotovo četvrt vijeka.

Još se ne zna da li će se vlast sa državnog nivoa preslikati i na izbore u Podgorici. Mediji pišu da još nije isključena mogućnost o formiranju velike koalicije vladajućih partija s državnog nivoa, odnosno rekonstruisane vlade,  koju bi predvodio neko iz Pokreta Evropa sad (PES). Zvanično, izjave predstavnika vladajućih partija idu od onih da je to moguće, do onih koji to indirektno negiraju.

Takođe, u javnosti se spekuliše  i da bi Bošnjačka stranka mogla na podgoričke izbore izaći sa PES-om i Demokratama, ali iz BS nezvanično tvrde da sa njima nije bilo razgovora o ulasku u neki koalicioni aranžman uoči podgoričkih izbora. Ta partija je ranije najavila mogući samostalni nastup.

Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

INFRASTRUKTURNO SIROMAŠTVO: Samo smeća ne fali

Objavljeno prije

na

Objavio:

Suve česme, fekalije teku rijekama, ulice zatrpane smećem uz zapaljene divlje deponije, opasan otpad krišom se prebacuje iz opštine u opštinu i zatrpava na tuđim imanjima… Kada govori o planiranim investicijama u infrastrukturu  vlast, uglavnom, nudi vizije budućih autoputeva i brzih cesta

 

Desetak dana Moračom, praktično od centra Podgorice pa do njenog ušća u Skadarskom jezeru, teče fekalna kanalizacija. Iz gradskog kolektora u rijeku se izliva prečišćena, poluprečišćena i neprečišćena kanalizacija. Novina je da smo, zbog kvara na gradskom kanalizacionom sistemu koji je u međuvremenu otklonjen (kažu), dobili još jedno izvoršite zagađenja kod Vezirovog mosta  – uzvodno od centra grada i pristojno posjećenih gradskih plaža. Uz boju vode uz desnu obalu rijeke, o zagađenju svjedoči i nesnosan smrad koji se širi ulicama i bulevarima  uz obalu, sve do kružnog toka gdje se račvaju magistrale za Nikšić i Cetinje. Visoke temperature i nizak vodostaj Morače samo su potpomogle  da se najnovije zagađenje bolje vidi i osjeti.

Stara je priča: gradski kolektor nije u stanju da prečisti otpadne vode koje u njega doprema postojeći sistem gradske kanalizacije. O gradnji novog, priča se godinama. „Prečišćavanje otpadnih voda je najznačajniji infrastrukturni projekat u istoriji grada, a samo postrojenje najvažniji segment budućeg sistema“, kazao je bivši gradonačelnik Ivan Vuković, sredinom 2022., prilikom potpisivanja ugovora o izgradnji glavnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Posao je trebalo da počne početkom prošle godine, a EU je do tada izdvojila skoro 33 miliona bespovratnog novca da bi pomogla projekat. Međutim, početak izgradnje (prema prvobitnom planu taj posao bi trebalo da traje 36 mjeseci) neprestano se odlaže zbog protivljenja mještana Botuna. Oni tvrde da će „po cijenu života“ spriječiti izgradnju kolektora u blizini svojih domova i imanja. Prema poslednjim, proljetošnjim, najavama posao je trebalo da počne ovog mjeseca. Izvjesno je da se to neće doseti. Makar do formiranja narednih gradskih vlasti.

„Realizacijom sistema za prečišćavanje otpadnih voda, u vrijednosti od 47,3 miliona eura, biće sačuvane podzemne vode Ćemovskog polja, zetske ravnice, rijeka Morača, a samim tim i vodoizvorište Bolje sestre i Skadarsko jezero“, objašnjavao je prije više od dvije godine tadašnji direktor podgoričkog Vodovoda Filip Makrid. U međuvremenu nije urađeno ništa. Podzemne i nadzemne vode i dalje se zagađuju a cijena budućeg kolektora raste. Od sve priče o novom kolektoru izvjesno je samo jedno: on mora biti napravljen nizvodno od Podgorice.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

NOSIOCI IZBORNIH LISTA ZA PODGORIČKE IZBORE:  Dva lica kampanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ove političke jeseni, kada je u pitanju predizborna  promocija,  na cijeni su oni koji u svojim biografijama nemaju samo političke funkcije, već i stručne reference. Nosioci lista i potencijalni budući gradonačelnici/ce nerijetko su ljekari i profesori.  No, kampanju uglavnom vode iskusni političari i vlastodršci.  Reklama je jedno,  život drugo

 

 

Izbornoj komisiji Glavnog grada predato je 13 lista za učešće na lokalnim izborima, od kojih je do sada potvrđeno osam. To je saopštio predsjednik komisije Vladimir Filipović.  Dvije liste vraćene su na doradu – lista  Crnogorska evropska partija – Novak Adžić i Pokret podstanara Podgorica Naš grad – naš dom,. Posljednje tri  predate liste još su u obradi.To su liste Bošnjačke stranke na čijem je čelu Edin Tuzović, lista Evropa sad – Demokrate – Još jače – Profesor doktor Saša Mujović i lista koalicije Za Budućnost Podgorice, na čijem je čelu Jelena Bojović Borovinić.

Osam potvrđenih lista su: Demokratska partija socijalista koju predvodi Nermin Abdić, Podgorička lista Andreja Milovića, Stranka evropskog progresa Duška Markovića na čijem je čelu Ilija Mugoša,  Evropski savez na čijem je čelu Boris Mugoša, Pokret Preokret  Srđana Perića i Pokret Naprijed Vuka Kadića, lista  koalicije Za bolju Podgoricu Jakov Milatović koju predvodi Luka Rakčević, kao i Crnogorska građanska akcija  Stanka Đuričića.

Nosioci potvrđenih i predatih listi potencijalni su gradonačelnici/ce Podgorice. Centar za ženska prava primijetio je da su samo dvije žene na čelu izbornih listi, iako su partije mahom ispunile kvotu od 40 posto žena na listama. Dosadašnja gradonačelnica Olivera Injac prva je na listi čije je lice za javnost ministar energetke Saša Mujović, a koju su predali PES i Demokrate. Druga žena koja je prva na listi je Jelena Bojović Borovinić dosadašnja je predsjednica Skupštine Glavnog grada.  Listu koju Bojović Borovinić  vodi čini koalicija –  Nova srpska demokratija Andrije Mandića, Demokratska narodna partija Milana Kneževića, Socijalistička narodna partija Vladimira Jokovića, Ujedinjena Crna Gora Gorana Danilovića, Radnička partija Maksima Vučinića, Slobodna Crna Gora Vladislava Dajkovića i Prava Crna Gora Marka Milačića.

Nakon dvije godine njihovog rukovođenja gradom, a nakon pregrupisanja i usitnjavanja političke scene, izglasano je skraćenje mandata lokalnoj Skupštini, što je dovelo do vanrednih izbora, koji će se održati 29. septembra ove godine. PES je potom odlučio da kao lice predizborne kampanje u Podgorici predstavi ministra energetike, iako je prva na listi Injac.

Među nosiocima lista, odnosno  potencijalnim budućim gradonačelnicima Podgorice ima i novih lica, koja međutim nastupaju u ime iskusnih i poznatih političkih lidera. Tako je, recimo, na čelu liste  nove partije Duška Markovića, bivšeg premijera i dugogodišnji šefa tajne policije, je  Ilija Mugoša,  magistar ekonomskih nauka i asistent na Univerzitetu Donja Gorica..

“Dokazaćemo da politika ne mora značiti svađe, podmetanja, nepotizam, partijska zapošljavanja. Ljudima je dosta toga. To koči razvoj našeg grada”,kazao je Mugoša na predstavljanju liste.  Možda je Mugoša zaboravio da je ljudima  toga bilo dosta i onda kada je na izborima 2020. izgubila Demokratska partija socijalista, čiji je Marković bio dvodecenijski visoki funkcioner. Kako god, obećao je drugačiju praksu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IZMJENE ZAKONA O UNUTRAŠNJIM POSLOVIMA: MUP će viriti u džepove policajaca

Objavljeno prije

na

Objavio:

Skupština Crne Gore usvojila je zakon kojim se detaljnije utvrđuje postupak prijave i kontrole imovine službenika policije

 

Bivši policijski službenik Petar Lazović u aprilu je Višem sudu u Podgorici ponudio 9,3 miliona eura kao jemstvo da ga puste iz zatvora. To je najveća ponuđena suma u istoriji crnogorskog pravosuđa, pred kojim su gonjeni neki od najvećih svjetskih narko bosova.Ipak, najveću sumu ponudio je bivši pripadnik policije. Optužen da je dio kriminalne organizacije koja je krijumčarila drogu, švercovala cgarete, ubijala, prebijala i mučila druge ljude.

Sud je odbio jemstvo i u obrazloženju, između ostalog, naveo da je Lazović raspolagao računom od preko 40 miliona eura. Međutim, do danas nije poznato da li neko od nadležnih provjerava njegovu imovinu i povezanost sa firmama i licima koja su stala iza ovog jemstva.

O policijskim službenicima i njihovoj djeci sa zavidnom imovinom pisalo se decenijama. Mnoge nevladine organizacije, od kojih se najviše isticala Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), godinama pišu o značajnoj disproporciji zvaničnih prihoda i imovine policijskih funkcionera i njihove djece, ali i najobičnijih policijskih službenika.

U posljednje četiri godine, od razbijanja kriptovane aplikacije za komunikaciju SKY ECC, u Crnoj Gori je uhapšeno više desetina pripadnika policije, aktuelnih i bivših, koji su bili na vezi sa kriminalcima i pomagali im u krivičnim djelima. Mnogi od njih su nudili velika jemstva za svoju slobodu.

Iako odavno postoji potreba da se ispita imovina policajaca i njihove aktivnosti, Vlada je tek nedavno ušla u taj postupak. Do sada je postojala obaveza funkcionera u Upravi policije da prijavljuju imovinu, ali u sklopu Zakona o sprječavanju korupcije koji se odnosi na sve državne funkcionere. Postojao je i mehanizam provjere u Zakonu o unutrašnjim poslovima, kroz Odjeljenje za antikorupciju, ali taj se mehanizam do sada nije primjenjivao. Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović pokrenuo je ovo pitanje, a pred Skupštinom je izložio izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima, kojima se planira dodatno tretiranje ovog problema. Zakon je najprije predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje, a ponovo je usvojen na zasijedanju u srijedu.

„Postoje bivši, ali i neki sadašnji policijski službenici čija je imovina višestruko veća od one koju mogu opravdati i ako se to i potvrdi kroz provjere, za njih neće biti mjesta u službi“, kazao je Šaranović.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo