Povežite se sa nama

Izdvojeno

ODGOVOR VLADE NA  DIVLJANJE CIJENA: Besmislena panika

Objavljeno prije

na

Samo da preguramo sezonu, da turisti odu, pa će Vlada skresati cijene, a u oktobru većinu zaposlenih, na državnom budžetu, očekuje povećanje plata, poručuje premijer Spajić. Građani, iako strpljivi, kad odu u prodavnicu svojim očima vide da su najavljeno povećanje plata trgovinski lanci, i ostali monopolisti, već progutali

 

 

Nema razloga za besmislenu paniku kad vas cijene u supermarketima ili na primorju šokiraju. Biće sve u redu u septembru, poručio je premijer Milojko Spajić.

Do tada se strpite, pa ,,na moru” popijte kafu od 2,5 eura ili ujutru kupite hljeb od 1,20 eura. U Podgorici su vrućine pa se ionako manje jede do septembra.

Razlog zašto se Vlada nije tokom ljeta pozabavila ,,divljanjem” cijena i nastavila martovski program ograničenja marži trgovinskim lancima, Spajić je objasnio ovako: ,,Mi nismo mogli tokom turističke sezone da sprovodimo taj program zato što nije logično da mi na neki način iz državnog budžeta dotiramo strance”. Domaći će već istrpjeti ljetnju sezonu, pa i septembar. A u oktobru zaposlene čeka –  prosječna plata od 1000 eura, minimalna u prosjeku 700 eura, 600 za zaposlene sa osnovnom i srednjom školom, a 800 za visokoobrazovane…

,,U junu imamo najnižu stopu inflacije od oktobra 2021. godine. Mi se bavimo realnom ekonomijom, a ne populizmom – od septembra država neće dozvoliti da divljaju marže u trgovinskim lancima, tako da će sva povećanja u oktobru kroz Evropu Sad 2 biti potpuno održiva za naše građane”, naveo je Spajić na mreži X.

Inflacija je početkom prošle godine bila visoka oko 20 procenata, pa se stabilizovala na 10 odsto, onda je u junu pala na 3,9 odsto, a prosjek u Evropskoj uniji je niži od tri odsto, hrabri premijer građane i objašnjava im komplikovana ekonomska pitanja.

Oglasio se potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj, koji je kazao da je Odluka Vlade o ograničenju marži pri kraju i da će obuhvatiti više stotina artikala: ,,Naš cilj je da savremenim i evropskim metodama postignemo procvat životnog standarda naših građana i puni ekonomski razvoj”.

Što prosječni građanin da čini nego da se strpi i sačeka renesansu. Kako premijer tvrdi ima i zlonamjernih pojedinaca koji nisu strpljivi i ne haju za savremene metode, i kojima obećanja padnu u vodu kada odu u prodavnicu i vide da im na sedmičnom nivou treba više novca za iste proizvode.

Da cijene već dva mjeseca unaprijed jedu obećana povećanja plata, govore isto tako egzaktni podaci, kao i Vladina svakodnevna marketinško-ekonomska statistika. Mediji i društvene mreže su puni objava u kojima se vide drastično manje cijene proizvoda u Albaniji, BiH, pa čak i zemljama EU od onih u Crnoj Gori.

Akruelno je upoređivanje cijena u Crnoj Gori i Njemačkoj. Do oktobra prosječna plata u Crnoj Gori je 840 eura, a u Njemačkoj oko 3.000. Potrošači u Njemačkoj plaćaju maslinovo ulje osam eura, dok se u Crnoj Gori ono trguje za 25 i više, maslac je u Njemačkoj duplo jeftiniji, kao u tuna, mocarela tri puta skuplja kod nas, a skuplje je i voće i povrće.

Spajić ima spreman odgovor i na ovu vrstu upoređivanja: ,,Sadašnja inflacija nije toliki problem, koliko je ta jako visoka baza koju smo dostigli nevjerovatnim rastom cijena u prošlosti, odnosno krajem 2022. i početkom prošle godine. I upravo to je kreiralo taj benchmark koji je jako visok, građani to vide, upoređuju cijene u supermarketima sa EU i s drugim zemljama, ja to potpuno razumijem”.

Njemačka je daleko, pa građani Crne Gore sve češće idu u Albaniju u kojoj su prehrambeni proizvodi znatno jeftiniji. Slično je i sa turistima. Nedavna analiza koju je uradio hrvatski portal Index, na osnovu podataka Eurostata, pokazuje da je Crna Gora treća u Evropi po rastu cijena u turizmu. Ispred nas su Hrvatska i Portugalija.

Crna Gora je od juna 2021. do juna 2024. godina imala rast cijena u hotelima i restoranima od 33,9 odsto, cijena u kafićima i restoranima porasle su za 27,2 odsto, a cijene fast food usluga 33,4 odsto.

Pomenuti Eurostat objavio je da su cijene hrane i bezalkoholnih pića u Crnoj Gori u prošloj godini bile na 87 odsto prosjeka 27 zemalja članica Evropske unije. S tim da je BDP po glavi stanovnika u Crnoj Gori tek  na 52 odsto prosjeka EU.

Po cijenama u grupi ,,odjeća” približili smo se cijenama u zemljama EU pa su one na nivou od 99 odsto.

Crna Gora je slobodno tržište pa za odjeću kao i za hranu, vlasnici po svome određuju cijene. Promjene su redovne i česte, a potrošači se pitaju kako neki proizvodi mogu da u par dana budu duplo ili troduplo jeftiniji.

,,Glavni uzrok je oligopol koji vlada na tržištu gdje četiri maloprodajna lanca pokrivaju 85 odsto potrošnje. Prećutni dogovor, izuzetno visoke marže, ekstremno visoke marže i navika da najveći dio ide u lični profit ili profit vlasnika”, izjavio je u septembru prošle godine tadašnji ministar finansija Aleksandar Damjanović.

Bilo je tada najava da će se trgovinski lanci naći pod lupom Agencije za zaštitu konkurenciju.

Početkom ove godine saznali smo da su crnogorski trgovački lanci Voli, HD Laković, Idea, Domaća trgovina (Aroma, Conto, City), Franca i Mega promet imali 2023. ukupne prihode od prodaje od skoro milijardu eura (tačnije 997 miliona eura) i profit od 33 miliona. Uporedo sa rastom cijena hrane višestruko je rasla i zarada velikih trgovačkih lanaca. Tako je Voli 2022 petostruko uvećao profit u odnosu na 2020.

Premijer Spajić je i tada ponudio rješenje – za sumnje da cijene hrane u Crnoj Gori ,,diže” dogovor trgovinskih lanaca on je kazao da bi to mogla da riješi njemačka kompanija Lidl.

Lidla još uvijek nema, kao ni rezultata istrage Agencije za zaštitu konkurencije o mogućim dogovorenim monopolima u trgovini, telekomunikacijama, bankarstvu, farmaciji…

I dok svi stari monopoli i dalje istrajavaju, novih ideja ne fali. Vlada će osnovati državno preduzeće koje će biti zaduženo za robne rezerve, ali i za direktnu dostavu građanima osnovnih životnih namirnica iz robnih rezervi, saopštio je premijer.

,,To je jedan održiv način da se borimo protiv visokih cijena, jer ograničenje marži će definitivno biti jedna velika pomoć budžetu naših građana, međutim moramo imati jedno dugoročno održivo rješenje za rast cijena i za stabilizaciju cijena u Crnoj Gori”, saopštio je Spajić. Objasnio je da će  pored benefita koji će se ogledati u nižim i stabilnim cijenama osnovnih životnih namirnica, velike povoljnosti biti i za osobe sa socijalnim potrebama, invaliditetom, penzionere i druge osobe koje imaju poteškoće da pješače i idu do supermarketa po namirnice.

Podsjetimo i da je krajem 2022. godine najavljeno otvaranje regionalnih otkupnih centara i garantovanje fer cijena za domaće meso, mliječne proizvode, jaja, voće i povrće. Umjesto toga dobili smo da Monstat izvještava: ,,Najveći uticaj na stopu inflacije imali su rast cijena u grupama voće, mlijeko, sir i jaja, odjeća, usluge smještaja, meso, vazdušni prevoz putnika, hljeb i žitarice, riba i morski plodovi…”.

Da je došlo do značajnog povećanja cijena konstatovao je i predsjednik države Jakov Milatović: ,,Minimalna zarada dovoljna za pola potrošačke korpe, dio građana ponovo u stanju socijalne potrebe”.

I dok građani čekaju oktobar i povećanje plata, valja djecu spremiti u školu. Udžbenici za osnovce su besplatni, što je jedna od rijetkih pozitivnih tekovine nove vlasti, ali su ostale potrepštine za školu povećane i iznose od 150 do 200 eura. Skoro pola prosječne plate. Roditelji srednjoškolaca za komplete udžbenika treba da izdvoje od 83 do 106 eura.

Spajić je poručio da će politika Vlade biti da rast zarada uvijek mora biti veći od rasta inflacije. Statistički će biti tako, a u praksi dugogodišnje monopole građani će kao i do sada skupo plaćati.

 

SAD: Potrošači odbijaju da kupuju skupe proizvode

Kao i u Crnoj Gori i u SAD se bliži kraj inflatornom talasu. Naime, američki ekonomisti tvrde da je veliki inflatorni talas koji je zahvatio SAD skoro pri kraju. Tome su doprinijeli potrošači, jer odbijaju da kupuju skuplje proizvode i usluge.

Prema pisanju Asošijed presa (AP) neke od najvećih američkih kompanija prijavljuju da potrošači sve više traže jeftinije alternative za robu i usluge; da tragaju za popustima ili jednostavno izbjegavaju proizvode koje smatraju preskupim, a da pri tom ne sasijecaju potrošnju do mjere da to izazove recesiju. Umjesto toga, ukazuju ekonomisti, čini se da se oni vraćaju svojim pretpandemijskim navikama, kada većina kompanija nije olako i previše dizala cijene jer se plašila da će ugroziti svoje poslovanje.

,,Mada je inflacija snižena, cijene su i dalje visoke, i smatram da su potrošači došli do tačke kad to više jednostavno ne prihvataju. A to je baš ono što se traži. Rješenje za visoke cijene jeste da cijena njihovog podizanja bude visoka”, izjavio je predsjednik ogranka Federalnih rezervi u Ričmondu Tom Barkin.

Nevoljnost potrošača da plaćaju više primoralo je kompanije da sporije dižu cijene ili da ih čak smanjuju, a rezultat je – hlađenje inflatornih pritisaka, piše AP.

Dobar recept, kada bi se u Crnoj Gori imalo izbora da se kupuje tamo gdje je jeftinije.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

INFRASTRUKTURNO SIROMAŠTVO: Samo smeća ne fali

Objavljeno prije

na

Objavio:

Suve česme, fekalije teku rijekama, ulice zatrpane smećem uz zapaljene divlje deponije, opasan otpad krišom se prebacuje iz opštine u opštinu i zatrpava na tuđim imanjima… Kada govori o planiranim investicijama u infrastrukturu  vlast, uglavnom, nudi vizije budućih autoputeva i brzih cesta

 

Desetak dana Moračom, praktično od centra Podgorice pa do njenog ušća u Skadarskom jezeru, teče fekalna kanalizacija. Iz gradskog kolektora u rijeku se izliva prečišćena, poluprečišćena i neprečišćena kanalizacija. Novina je da smo, zbog kvara na gradskom kanalizacionom sistemu koji je u međuvremenu otklonjen (kažu), dobili još jedno izvoršite zagađenja kod Vezirovog mosta  – uzvodno od centra grada i pristojno posjećenih gradskih plaža. Uz boju vode uz desnu obalu rijeke, o zagađenju svjedoči i nesnosan smrad koji se širi ulicama i bulevarima  uz obalu, sve do kružnog toka gdje se račvaju magistrale za Nikšić i Cetinje. Visoke temperature i nizak vodostaj Morače samo su potpomogle  da se najnovije zagađenje bolje vidi i osjeti.

Stara je priča: gradski kolektor nije u stanju da prečisti otpadne vode koje u njega doprema postojeći sistem gradske kanalizacije. O gradnji novog, priča se godinama. „Prečišćavanje otpadnih voda je najznačajniji infrastrukturni projekat u istoriji grada, a samo postrojenje najvažniji segment budućeg sistema“, kazao je bivši gradonačelnik Ivan Vuković, sredinom 2022., prilikom potpisivanja ugovora o izgradnji glavnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Posao je trebalo da počne početkom prošle godine, a EU je do tada izdvojila skoro 33 miliona bespovratnog novca da bi pomogla projekat. Međutim, početak izgradnje (prema prvobitnom planu taj posao bi trebalo da traje 36 mjeseci) neprestano se odlaže zbog protivljenja mještana Botuna. Oni tvrde da će „po cijenu života“ spriječiti izgradnju kolektora u blizini svojih domova i imanja. Prema poslednjim, proljetošnjim, najavama posao je trebalo da počne ovog mjeseca. Izvjesno je da se to neće doseti. Makar do formiranja narednih gradskih vlasti.

„Realizacijom sistema za prečišćavanje otpadnih voda, u vrijednosti od 47,3 miliona eura, biće sačuvane podzemne vode Ćemovskog polja, zetske ravnice, rijeka Morača, a samim tim i vodoizvorište Bolje sestre i Skadarsko jezero“, objašnjavao je prije više od dvije godine tadašnji direktor podgoričkog Vodovoda Filip Makrid. U međuvremenu nije urađeno ništa. Podzemne i nadzemne vode i dalje se zagađuju a cijena budućeg kolektora raste. Od sve priče o novom kolektoru izvjesno je samo jedno: on mora biti napravljen nizvodno od Podgorice.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

NOSIOCI IZBORNIH LISTA ZA PODGORIČKE IZBORE:  Dva lica kampanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ove političke jeseni, kada je u pitanju predizborna  promocija,  na cijeni su oni koji u svojim biografijama nemaju samo političke funkcije, već i stručne reference. Nosioci lista i potencijalni budući gradonačelnici/ce nerijetko su ljekari i profesori.  No, kampanju uglavnom vode iskusni političari i vlastodršci.  Reklama je jedno,  život drugo

 

 

Izbornoj komisiji Glavnog grada predato je 13 lista za učešće na lokalnim izborima, od kojih je do sada potvrđeno osam. To je saopštio predsjednik komisije Vladimir Filipović.  Dvije liste vraćene su na doradu – lista  Crnogorska evropska partija – Novak Adžić i Pokret podstanara Podgorica Naš grad – naš dom,. Posljednje tri  predate liste još su u obradi.To su liste Bošnjačke stranke na čijem je čelu Edin Tuzović, lista Evropa sad – Demokrate – Još jače – Profesor doktor Saša Mujović i lista koalicije Za Budućnost Podgorice, na čijem je čelu Jelena Bojović Borovinić.

Osam potvrđenih lista su: Demokratska partija socijalista koju predvodi Nermin Abdić, Podgorička lista Andreja Milovića, Stranka evropskog progresa Duška Markovića na čijem je čelu Ilija Mugoša,  Evropski savez na čijem je čelu Boris Mugoša, Pokret Preokret  Srđana Perića i Pokret Naprijed Vuka Kadića, lista  koalicije Za bolju Podgoricu Jakov Milatović koju predvodi Luka Rakčević, kao i Crnogorska građanska akcija  Stanka Đuričića.

Nosioci potvrđenih i predatih listi potencijalni su gradonačelnici/ce Podgorice. Centar za ženska prava primijetio je da su samo dvije žene na čelu izbornih listi, iako su partije mahom ispunile kvotu od 40 posto žena na listama. Dosadašnja gradonačelnica Olivera Injac prva je na listi čije je lice za javnost ministar energetke Saša Mujović, a koju su predali PES i Demokrate. Druga žena koja je prva na listi je Jelena Bojović Borovinić dosadašnja je predsjednica Skupštine Glavnog grada.  Listu koju Bojović Borovinić  vodi čini koalicija –  Nova srpska demokratija Andrije Mandića, Demokratska narodna partija Milana Kneževića, Socijalistička narodna partija Vladimira Jokovića, Ujedinjena Crna Gora Gorana Danilovića, Radnička partija Maksima Vučinića, Slobodna Crna Gora Vladislava Dajkovića i Prava Crna Gora Marka Milačića.

Nakon dvije godine njihovog rukovođenja gradom, a nakon pregrupisanja i usitnjavanja političke scene, izglasano je skraćenje mandata lokalnoj Skupštini, što je dovelo do vanrednih izbora, koji će se održati 29. septembra ove godine. PES je potom odlučio da kao lice predizborne kampanje u Podgorici predstavi ministra energetike, iako je prva na listi Injac.

Među nosiocima lista, odnosno  potencijalnim budućim gradonačelnicima Podgorice ima i novih lica, koja međutim nastupaju u ime iskusnih i poznatih političkih lidera. Tako je, recimo, na čelu liste  nove partije Duška Markovića, bivšeg premijera i dugogodišnji šefa tajne policije, je  Ilija Mugoša,  magistar ekonomskih nauka i asistent na Univerzitetu Donja Gorica..

“Dokazaćemo da politika ne mora značiti svađe, podmetanja, nepotizam, partijska zapošljavanja. Ljudima je dosta toga. To koči razvoj našeg grada”,kazao je Mugoša na predstavljanju liste.  Možda je Mugoša zaboravio da je ljudima  toga bilo dosta i onda kada je na izborima 2020. izgubila Demokratska partija socijalista, čiji je Marković bio dvodecenijski visoki funkcioner. Kako god, obećao je drugačiju praksu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IZMJENE ZAKONA O UNUTRAŠNJIM POSLOVIMA: MUP će viriti u džepove policajaca

Objavljeno prije

na

Objavio:

Skupština Crne Gore usvojila je zakon kojim se detaljnije utvrđuje postupak prijave i kontrole imovine službenika policije

 

Bivši policijski službenik Petar Lazović u aprilu je Višem sudu u Podgorici ponudio 9,3 miliona eura kao jemstvo da ga puste iz zatvora. To je najveća ponuđena suma u istoriji crnogorskog pravosuđa, pred kojim su gonjeni neki od najvećih svjetskih narko bosova.Ipak, najveću sumu ponudio je bivši pripadnik policije. Optužen da je dio kriminalne organizacije koja je krijumčarila drogu, švercovala cgarete, ubijala, prebijala i mučila druge ljude.

Sud je odbio jemstvo i u obrazloženju, između ostalog, naveo da je Lazović raspolagao računom od preko 40 miliona eura. Međutim, do danas nije poznato da li neko od nadležnih provjerava njegovu imovinu i povezanost sa firmama i licima koja su stala iza ovog jemstva.

O policijskim službenicima i njihovoj djeci sa zavidnom imovinom pisalo se decenijama. Mnoge nevladine organizacije, od kojih se najviše isticala Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), godinama pišu o značajnoj disproporciji zvaničnih prihoda i imovine policijskih funkcionera i njihove djece, ali i najobičnijih policijskih službenika.

U posljednje četiri godine, od razbijanja kriptovane aplikacije za komunikaciju SKY ECC, u Crnoj Gori je uhapšeno više desetina pripadnika policije, aktuelnih i bivših, koji su bili na vezi sa kriminalcima i pomagali im u krivičnim djelima. Mnogi od njih su nudili velika jemstva za svoju slobodu.

Iako odavno postoji potreba da se ispita imovina policajaca i njihove aktivnosti, Vlada je tek nedavno ušla u taj postupak. Do sada je postojala obaveza funkcionera u Upravi policije da prijavljuju imovinu, ali u sklopu Zakona o sprječavanju korupcije koji se odnosi na sve državne funkcionere. Postojao je i mehanizam provjere u Zakonu o unutrašnjim poslovima, kroz Odjeljenje za antikorupciju, ali taj se mehanizam do sada nije primjenjivao. Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović pokrenuo je ovo pitanje, a pred Skupštinom je izložio izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima, kojima se planira dodatno tretiranje ovog problema. Zakon je najprije predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje, a ponovo je usvojen na zasijedanju u srijedu.

„Postoje bivši, ali i neki sadašnji policijski službenici čija je imovina višestruko veća od one koju mogu opravdati i ako se to i potvrdi kroz provjere, za njih neće biti mjesta u službi“, kazao je Šaranović.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo