Povežite se sa nama

OKO NAS

TUŽNE PRIČE O PRIVATIZACIJI ULCINJSKIH HOTELA : Pandorina kutija zaborava

Objavljeno prije

na

Na južnim padinama brda Pinješ, neposredno iznad Male plaže, u julu 1939. godine otvoren je najluksuzniji hotelski objekat na jadranskoj obali. „Ta jedinstveno divna građevina ima sve odlike posljednje riječi hotelske arhitekture, i nema ravne na obalama Jadrana. Jedinstven konfor, divan restoran i čitaonicu sve u staklu, 66 gostinskih soba, sobe za službenike, osam kupatila i sve ostale prostorije, sa liftovima i hladnjacima najmodernije uređenim”, pisala je tadašnja crnogorska štampa.

I decenijama kasnije je, uz hotel Jadran, Galeb bio ponos ulcinjske turističke industrije. Za sve Ulcinjane je bila privilegija raditi u tim objektima.

Zemljotres u aprilu 1979. godine teško je oštetio oba hotela. Jadran nikada nije obnovljen, ali Galeb jeste, 1982. godine. I ponovo je bio možda ne najljepši, ali svakako jedan od najluksuznijih hotela na istočnoj obali Jadrana.

No, sa tzv. privatizacijom počinje prava kalvarija tog ulcinjskog simbola. Hotel je u septembru 2006. godine, u vrijeme dok se Hotelsko-turističko preduzeće Ulcinjska rivijera nalazilo u stečaju, kupila kompanija Rokšped iz Podgorice za 5,75 miliona eura. Osnovnim ugovorom kupac, koji nije imao iskustvo u turizmu, se obavezao da u hotel uloži 15,4 miliona eura i da on ima pet zvjezdica.

Kako je pisalo u ugovoru, prva investiciona godina trebalo je da počne u januaru 2007. godine. Umjesto toga, hotel je srušen u martu 2008., a javnost je uvjeravana da će prve goste hotel primiti već naredne, 2009. godine. ,,Smještajni dio objekta imaće 250 lux soba, 100 de lux apartmana, predsjednički penthaus apartman i rojal apartman. U sklopu hotela planirana je gradnja vodenog parka s kompleksom otvorenih bazena od 1.500 kvadrata, kao i zatvoreni wellnes bazen. Hotel će imati i teniski teren, objekat jaht-kluba s marinom za manje jahte, heliodrom, kazino, diskoteku, italijanski kafe-restoran, kongresni centar. U ponudi hotela naći će se i uređena plaža s otvorenim bazenima sa slanom vodom, uređeni park uz plažu, kao i helth i wellnes kompleks za dame – koji obuhvata ljekovitu Žensku plažu, najpoznatiju na Mediteranu i cjelokupni zdravstveno-estetski centar za žene”, objavili su mediji u martu 2008. godine.

Jedanaest godina nakon privatizacije i devet nakon rušenja, investitor nije ispunio nijednu odredbu iz osnovnog ugovora, niti je poštovao rokove iz naknadno zaključenog aneksa iz 2008. godine!

U čitavom tom periodu ministri turizma u crnogorskim vladama nijesu htjeli da javnosti daju na uvid te dokumente, dok su u nastupima pravdali Rokšped što nije ispoštovao preuzete obaveze. Najčešće se navodilo da Opština kasni sa donošenjem planske dokumentacije, pa je iz tih razloga Vlada u julu 2009. godine preuzela obavezu da izradi Prostorno-urbanistički plan Ulcinja. To joj je uspjelo tek nakon više od sedam godina, istina uz asistenciju nesposobnih vlasti koje su se mijenjale ili bile instalirane na lokalnom nivou.

Jedina izgledna šansa da se hotel izgradi propuštena je početkom 2012. godine kada su iz Rokšpeda osigurali podršku Ljubljanske NLB banke, ali je saglasnost na urbanistički projekat lokalna vlast dala krajem te godine. Tada je već sve bilo kasno.

Tri godine kasnije Rokšped je kod jedne crnogorske banke podigao kredit u iznosu od 29,5 miliona eura, a kao hipoteku založio hotel Galeb sa pripadajućim zemljištem!? Slična situacija se desila sa Solanom.

U crnogorskoj vlasti našli su se u čudu. U akciju su nedavno krenuli istražitelji kako bi utvrdili da li je založeno zemljište vlasništvo države, odnosno da pokušaju odgovoriti na pitanje da li je Rokšped samo korisnik.

U julu prošle godine je tadašnji vicepremijer Milorad Vujović podsjetio da je taj nekadašnji elitni hotel trebao da počne sa radom 2009. godine. ,,Naknadno je aneksom ugovora predviđeno da se otvori u avgustu 2016. godine. Nameće se pitanje zašto nijesu realizovane zaštitne klauzule, a hotel ponovo uknjižen na prodavca”, pitao je javno potpredsjednik Vlade izbornog povjerenja.

Pola godine kasnije Vlada Crne Gore je ovlastila zastupnika imovinsko-pravnih odnosa da utvrdi sve činjenice koje su dovele do toga da državnu imovinu pod hipoteku založi privatna firma, koja je njen korisnik. Kabinet premijera Duška Markovića je takođe saopštio da će angažovati pravnog savjetnika koji će odlučiti šta dalje u ovom slučaju.

U maju su iz Vlade saopštili da ,,ugovor za Galeb još nije raskinut, ali se tim pitanjem intenzivno bavi nadležno ministarstvo, Sekretarijat za razvojne projekte i zaštitnik imovinsko-pravnih interesa. „Nije lako raskinuti ugovor zbog teških raskidnih klauzula. U ugovorima stoji da se mora vratiti 70 odsto uložene investicije. To zahtjeva novac u budžetu”, rekao je sekretar Ministarstva održivog razvoja i turizma Zoran Tomić. Nije jasno o kakvom se novcu radi, jer na mjestu gdje je nekada bio hotel je danas samo velika rupa.

A prije desetak dana ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović je optužio lokalnu vlast da zbog kašnjenja u donošenju urbanističkih planova i realizacije ugovorenih obaveza nije krenula gradnja hotela Galeb i Lido. On je u Skupštini Crne Gore rekao da se priprema raskid ugovora sa Rokšpedom i da je urađena pravna analiza koja sadrži obaveze i eventualne posljedice.

Hronologija čitave ove tužne priče pokazuje da sada niko ne želi preuzeti odgovornost za poražavajuće rezultate: hotela nema i neće ga zadugo biti, radnici su rašćerani ili rade na trafikama te podgoričke kompanije, a država i lokalna samouprava nemaju nikakvih prihoda. Imaju samo velelepnu maketu projektovanog objekta nazvanu „Luksuz i sjaj u srcu Ulcinja”.

Ostaje tek da se vidi kakve će domete imati istraga o čitavom ovom slučaju, koja je krenula u Osnovnom državnom tužilaštvu u Ulcinju, a u okviru koje su, u svojstvu građana, početkom ove sedmice dali izjave bivši gradonačelnik Ulcinja Gzim Hajdinaga i sekretar za urbanizam i planiranje prostora Nazif Hodžić. Mediji navode da će biti saslušani i neki bivši ministri i pojedinci iz ulcinjskog katastra.

Iz ulcinjskog odbora Građanskog pokreta URA su kazali da bi to moglo da znači konačno otvaranje „Pandorine kutije” o uništenju turističke privrede u ovoj opštini.

,,Pozdravljamo početak akcije na rasvjetljavanju svega što se dešavalo, ali je broj umiješanih aktera u propale privatizacije isuviše veliki tako da postoji realna sumnja da će pravda doći do najodgovornijih. Dok je DPS na vlasti pravde nema, ona može biti samo selektivna i služi kao palica za disciplinovanje svojih političkih podanika”, kazali su iz te stranke.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo