Povežite se sa nama

Izdvojeno

ALBANIJA I CRNA GORA: Novi početak uz novi most na Bojani

Objavljeno prije

na

U Ulcinju se s velikom nadom očekuje izgradnja mosta i zbog toga što će on skratiti put od ovog grada do aerodroma u Tirani na samo 75 minuta. „Na taj način otvara se još jedna povoljna mogućnost za dolazak turista na ulcinjsku rivijeru i preko te zračne luke, uz Tivat i Podgoricu”, kaže Ismet Karamanaga

 

Predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari kaže da Ulcinjani imaju najviše razloga za zadovoljstvo nakon zajedničke sjednice vlada Republike Albanije i Crne Gore u Podgorici, nakon što je na tom sastanku potpisan sporazum o gradnji mosta preko rijeke Bojane, koji će povezivati Ulcinj i Velipoju. Koštaće 20 miliona eura, a finansiraće ga obje države.

Premijeri Dritan Abazović i Edi Rama najavili su da će ubrzo biti otvoren tender za najboljeg ponuđača. „Nama je na ovaj način otvoreno još jedno ‘plućno krilo’, odnosno mnogo veće šanse za iskorišćavanje svih naših potencijala. Most će omogućiti da se napravi novi turistički proizvod i za Crnu Goru i Albaniju, odnosno za Ulcinj i Velipoju, gradove koje imaju duge pjeskovite plaže. Uz novi granični prijelaz Sv.Nikola–Puljaj, to će omogućiti turistima da, na primjer, ručaju na našoj Adi, a večeraju u Albaniji”, ističe Bajraktari.

Prema njegovim riječima, cilj svih ovih dogovora je da građani, gosti i posjetioci lakše prolaze s jedne strane ka drugoj i obratno, te da se smanje gužve, naročito u ljetnjim mjesecima. Zajednički granični prijelaz Sukobin–Murićan, između Ulcinja i Skadra, je već godinama najfrekventniji prijelaz u državi kojim prolazi preko dva miliona putnika, a tokom avgusta čak i preko 20.000 dnevno.

U Ulcinju se sa velikom nadom očekuje izgradnja mosta i zbog činjenice što će on skratiti put od ovog grada do aerodroma u Tirani na samo 75 minuta. Naime, Albanija već dvije godine marljivo radi na izgradnji moderne saobraćajnice koja će povezivati lučki grad Šenđin sa Velipojom. „Na taj način otvara se još jedna povoljna mogućnost za dolazak turista na ulcinjsku rivijeru i preko te zračne luke, uz Tivat i Podgoricu”, kaže poznati turistički radnik Ismet Karamanaga.

On smatra da Abazović sa Ramom treba da dogovori mogućnost korišćenja nekadašnjeg vojnog aerodroma Đadr, nedaleko od Skadra, u civilne svrhe, odnosno za goste koji bi čarter letovima dolazili na ulcinjsku rivijeru. „Ako već kreće gradnja velikih hotela u Ulcinju, onda treba svakako razmišljati i o ovoj mogućnosti, jer naš aerodrom u Štoju može biti osposobljen samo za slijetanje malih aviona”, dodaje Karamanaga.

I izvršni direktor Monitoring grupe Ulcinj (MOGUL) Džemal Perović je uvjeren da će izgradnja mosta preko Bojane i spajanje dva velika turistička centra imati izuzetan značaj za Ulcinj i za razvoj turizma. „Savremeni turizam je putujući. Turisti sa Zapada i sa Istoka gledaju na Balkan kao na jedinstvenu destinaciju. Oni sada mnogo kraće borave na jednom mjestu u želji da posjete što više destinacija”, kaže on.

Iz albanske vlade je saopšteno da novi most, ipak, neće biti zamjena za onaj koji je planiran u okviru Jadransko–jonske magistrale, a koji bi, po njihovom planu, trebao da bude nešto sjevernije. Ono što je takođe veoma značajno jeste da su već preduzete mjere da se omogući nesmetano kretanje plovila rijekom Bojanom, ali je preduslov tome da ona postane plovna cijelim tokom. Za tako nešto treba izdvojiti velika sredstva, što je jedino za sada realno ostvariti uz podršku evropskih fondova.

„Nakon Drugog svjetskog rata prestala je da postoji ta morska, odnosno rječna linija između Ulcinja i Skadra. Zato ćemo sve učiniti da ona ponovo bude uspostavljena nakon skoro 80 godina”, rekao je Abazović napominjući da to znači i mogućnost da se linija održava i sa drugim mjestima na Skadarskom jezeru. S tim u vezi u ponedjeljak je potpisan je i Sporazum o zajedničkom održivom upravljanju ribarstvom na Skadarskom jezeru i rijeci Bojani, čiji je cilj, kako se navodi, ekološki, ekonomski i društveno održiv ribolov na ovim vodama, uz istovremeno njegovanje dinamičnog sektora ribarstva i obezbjeđivanje dostojnog životnog standarda ribarskim zajednicama.

„Po projektu Svjetske banke radiće se takođe regulacija korita rijeke Bojane, a na zahtjev Vlada Crne Gore i Albanije”, izjavio je crnogorski vicepremijer i ministar poljoprivrede Vladimir Joković. On je rekao da su postignuti svi dogovori i da se očekuje da će taj posao brzo krenuti.

Regulacija korita Bojane je jedan od preduslova da se pokuša spriječiti dalja erozija obalnog područja u delti te jedinstvene rijeke, fenomena koji je postao veliki problem za obje države.

Nešto manji problem o kojem se tokom ovog sastanka nije govorilo, ali na koji je u svom izvještaju upozorila i Evropska komisija (EK), je razgraničenje na moru između Crne Gore i Albanije. „Odnosi sa Albanijom ostaju dobri sa nekim daljim poboljšanjima u infrastrukturi i prekograničnoj saradnji. Razgraničenje na moru između ove dvije zemlje ostaje otvoreno. Prvi sastanak Međudržavne komisije za upravljanje vodama održan je u septembru 2019. godine“, naveli su iz EK.

Takođe, nije mnogo pažnje posvećeno ni otvorenom pitanju koje godinama, pa i decenijama tišti građane Krajine. Riječ je, naime, o konačnom puštanju u promet graničnog prijelaza Ckla–Zogaj za međunarodni drumski putnički i jezerski saobraćaj, odnosno povezanost tog zapuštenog regiona sa Skadrom. Radovi na projektu idu sporo, dok se Krajina ubrzano prazni. Na tom prostoru, u neposrednom zaleđu Jezera, živi sada tek oko hiljadu stanovnika, ili pet puta manje nego prije četiri decenije.

Inače, Crna Gora trenutno ima četiri granična prijelaza sa Republikom Albanijom, od kojih su dva zajednička, dok je prije devet decenija, samo na potezu od Ade do Skadarskog jezera, bilo pet graničnih prijelaza.

                                                                                                                                               Mustafa CANKA

Komentari

FOKUS

CETINJE, PONOVLJENA TRAGEDIJA: Kontinuitet neodgovornosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Da li će i opomene ove tragedije, kao one u avgustu 2022. ostati uzaludne ? Osim što niko od nadležnh i dalje ne vidi odgovornost, mjere koje Vlada najavljuje  da će preduzeti, iznesene su prilično ad hok, i bez konsultacije struke i društva

 

 

Dvanaest osoba: dvoje djece, tri žene i sedam muškaraca ubio je na Cetinju mještanin Aco Martinović (45), prvog januara ove godine. Još četiri je teško ranio, od kojih je jedna osoba preminula 9. januara. Ubica je iz pištolja u nelegalnom posjedu pucao na pet različitih lokacija u gradu, međusobno udaljenih od nekoliko desetina metara do 2-3 kilometra. Potom je pred ponoć, kada je konačno lociran i opkoljen od pripadnika policije, izvršio samoubistvo. Motivi zločina nijesu poznati. Ubica je mahom pobio bliske rođake,  kumove i prijatelje.

Nepojmljivi zločin  počinjen je prije nepune dvije i po godine, nakon što je Vuk Borilović (34) u cetinjskom naselju Medovina, 12. avgusta 2022. godine, hicima iz lovačke puške ubio 10 i ranio šest osoba – mahom svojih komšija. Borilović je ubijen nakon razmjene vatre sa pristiglim policajcima i mještanima. Naknadne analize pokazale su da je smrtonosne rane zadobio iz policijskog oružja.  To je, uglavnom, sve što smo od ovdašnjih zvaničnika saznali za prethodne dvije godine i četiri mjeseca.

Nameću se brojne paralele između ova dva zločina i načina na koji su postupali pripadnici crnogorske policije.

Borilovićeve žrtve ubijene su iz lovačkog oružja, uredno prijavljenog i registrovanog. U zimu 2022. godine Borilović je napao kolegu s posla, povrijedio ga, oštetio mu automobil i kamenovao kuću. Priveden je u policiju ali mu oružje nije oduzeto, iako su Uprava policije i MUP imali zakonski osnov za takvu odluku.

Oružje je ostalo u posjedu budućeg masovnog ubice i  nakon što je  osuđen zbog  napada.  Presuda nije postala pravosnažna, ali je bila dovoljna da mu se u zakonom propisanom postupku oduzme oružje kojim je, koji mjesec kasnije, ubio desetoro. Niko zbog tog propusta nije odgovarao.

Iz Uprave policije su tada ponudili poduku: “Ne treba dovoditi u uzročno-posljedičnu vezu izvršenje ovog teškog zločina sa bilo kakvim protivpravnim ponašanjima iz prethodnog perioda.” Olako smo prešli preko iskazane nebrige i neodgovornosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV PREMIJER U MOJKOVCU MIMO PROTOKOLA: Novo sijanje magle i nepoštovanja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kao i mnogi drugi sporni datumi i događaji koji se u Crnoj Gori i šire različito tumače i politički rabe, tako je i komemoracija Mojkovačke bitke poslužila za novo političarenje. Vijence na spomenik nespornim junacima Mojkovačke bitke položili su predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokatratije (NSD) Andrija Mandić i formalni premijer Srbije Miloš Vučević koji je navodno došao na poziv Mandića. Premijer Spajić Vučevića nije pozvao u Mojkovac, niti se vidio sa njim dok je bio u Crnoj Gori

 

Obilježen  je dan mojkovačke opštine koji pada na Božić po julijanskom kalendaru i koji se poklopio sa komemoracijom Mojkovačke bitke (6-7 januara 1916.) iz Prvog svjetskog rata. Tada je oko 6500 slabo naoružanih i opremljenih vojnika kraljevske crnogorske vojske pod zapovjednikom generalom Jankom Vukotićem zaustavilo prodor tri puta brojnije austro-ugarske vojske generala Vilhelma von Rajnera. Kao i mnogi drugi sporni datumi i događaji koji se u Crnoj Gori i šire različito tumače i politički rabe, tako je i ova komemoracija poslužila za novo političarenje i poentiranje. Vijence na spomenik nespornim junacima Mojkovačke bitke položili su predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokatratije (NSD) Andrija Mandić i formalni premijer Srbije Miloš Vučević koji je navodno došao na poziv Mandića. Prisutni su bili i NSD-ov predsjednik opštine Mojkovac Vesko Delić, predsjednik Skupštine opštine Marko Janketić i Marko Kovačević, javnosti poznati Mandićev nacionalno ostrašćeni gradonačelnik Nikšića.

Mandić je istakao da “želimo da gradimo budućnost Mojkovca, Crne Gore i boljih odnosa sa bratskom Srbijom sa kojom smo sto godina bili u istoj državi”. U tih “100 godina nismo imali ni najmanjih sukoba ni nesporazuma” izjavio je, ne trepnuvši. Potom je napomenuo da u našoj zemlji “živi više od trećine građana koji su Srbi, isti narod kao i u Srbiji, većina građana govori srpskim jezikom a to su važne niti koje nas povezuju“. Onda se Mandić okrenuo pohvalama gradonačelniku (kojim osim partijske pripadnosti i tvrdnje da je Srbin nema nikakvu drugu zvaničnu biografiju) rekavši da je Delić “izložio važne projekte a nadam se da će ovo o čemu smo pričali biti podržano od strane Vlade Republike Srbije“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

ANKETA

MONITOROVA ANKETA: Odgovornost, suočavanje, društveni dijalog

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pitali smo: Šta nakon ponovljenog zločina na Cetinju?

 

RADOJE CEROVIĆ, KLINIČKI PSIHOLOG
Uzroci duboko u socioekonomskom raslojavanju i identitetskom cijepanju

Ovo masovno ubistvo nije izolovani slučaj, već dio šireg trenda povećanja nasilja u Crnoj Gori. Podaci ukazuju na to da su uzroci ovakvih fenomena duboko ukorijenjeni u “socioekonomskom raslojavanju”, ali i “identitetskom cijepanju”. To izaziva nagli rast jaza i nepovjerenja izmedju socijalnih klasa, ali i identitetskih jedinica (vjera, nacija i političkih opredjeljenja).

 

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA
Društvo bez utvrđene odgovornosti, kada tad će uništiti sebe

Kada jednom pokušamo da sakrijemo tragove zločina, tragovi se otisnu iznova. Negirali smo devedesetih zločine učinjene u ime svih nas. Obje politike koje su od višestranačja u Crnoj Gori negirale su i zatirale tragove. Te politike imaju sada rezultat u ponovljenom nasilju na Cetinju. Žrtve pokazuju da je poricanje uzaludno a da je užas neizreciv.

 

BOŽIDAR IVANOVIĆ, ŠAHOVSKI VELEMAJSTOR
Političke turbulencije koje traju decenijama

Svaki tragičan događaj mora se ozbiljno shvatiti i učiniti sve da se ne bi ponovio. To nije urađeno poslije zločina 2022. g. i tek sad se traži krivac. Generalno gledano krive su političke turbulencije koje se kod nas odvijaju već više decenija…

 

MAJA RAIČEVIĆ, CENTAR ZA ŽENSKA PRAVA
Potrebno je mnogo više od ad hoc mjera

Prije svega želim da izrazim saosjećanje sa porodicama nastradalih i sa građanima i građankama Cetinja, koji su u dvije i po godine doživjeli dva masovna ubistva.  Posledice zločina ovakvih razmjera iziskuju empatično i mudro liderstvo i preuzimanje političke odgovornosti ne samo za stanje u sektoru bezbjednosti nego i za evidentni kolaps institucija…

 

SERGEJ SEKULOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR
Treba hladne glave identifikovati probleme

Teško je bilo sto reći nakon ovakve tragedije. Što god da se kaže nedovoljno je, pogrešno…Jednostavno ovakvi događaji ostavljaju u čuđenju, zbunjenosti, konfuziji. Da probam, svjestan nedorečenosti stava…

 

STEFAN ĐUKIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA
Društveni dijalog ili dezintegracija

Iako je paradoksalno, smatram da odgovara istini to da je lakše “prepisati” šta treba raditi nego kako naše društvo “nagovoriti” da to radi. Toliko smo, kao cjelina, pogrešno nasađeni, razvučeni sitnim partijskim interesima koji preko svojih mreža utiču na javnost da je teško gledati na bilo koji događaj van partijskih naočara. Ako pak i pogledamo, kako prevazići njihove interese i nametnuti temu? To je pitanje koje bih postavio prije onog šta treba uraditi, pitanje “kako”? Na žalost, ne vidim odgovor, zahvat političke klase je toliko sveobuhvatan, i materijalno i medijski i zakonski…

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo