Povežite se sa nama

Izdvojeno

ANKETA: Favoriti i saputnici

Objavljeno prije

na

Pitali smo: šta je specifičnost ovih predsjedničkih izbora i kandidata?

 

ANA NENEZIĆ, CEMI
Borba dvije političke vizije

Specifičnost predstojećih predsjedničkih izbora simbolički se ogleda u borbi između dvije političke vizije: prošlosti i budućnosti, predstavljene kroz isti ideološki pravac, nacionalpopulizam, odnosno centristički populizam, i dva tipa poruka, obećanja i optužbe.

S jedne strane imamo dva višedecenijska politička lidera koji sa različitih pozicija simbolišu prevaziđene politike podjela, i predstavnike nove mlađe generacije koji obećanjima pokušavaju nametnuti narativ promjena, pomirenja i napretka.

Međutim, brzo se pokazalo da Milatović i Bečic svojom mladošću nose i političku nezrelost, te su odbijanjem da ispred ličnih političkih interesa stave stratešku saradnju, uveli sebe u prostor rizika, a direktno otvorili prostor za Mandića i Đukanovića u drugom krugu.

Dodatno, naruku im ide i nereformisani izborni okvir, koji karakterišu brojne pravne praznine, a time i prostor da se pravnim tumačenjima proces oblikuje na način kako to odgovara kandidatima najačih partija, DPS-a i DF-a.

Takođe, vrlo je indikativno da partije koje nose izvršnu vlasti i drže poluge moći, nemaju svog kandidata. Mislim da je to zaista rijetkost u političkoj praksi, koja potvrđuje neophodnost vanrednih parlamentarnih izbora.

Kad je u pitanju kampanja, vjerujem da je ovo zapravo priprema pred očekivane parlamentarne izbore, te da će se većina tema kretati u tim okvirima. Međutim, ako učesnici drugog kruga budu Mandić i Đukanović, možemo očekivati vraćanje na predreferendumsku retoriku, jak pronacionalni izraz, dodatno guranje u podjele, od kojih su građani umorni, pa se nadam da smo ipak dostigli dovoljan stepen demokratskog razvoja da građani neće dozvoliti da i ovog puta budu oruđe zarad ostvarivanja političkih ciljeva pojedinaca.

 

MILOŠ BEŠIĆ, METODOLOG
Odmjeravanje tri kandidata

Krenimo od onoga što je gotovo izvesno. Prvo, izvesno je da ćemo imati drugi izborni krug. Naprosto, niti jedan kandidat nema potencijal da osvoji više od polovine glasova u prvom krugu. Drugo, izvesno je da će u prvom krugu aktuelni predsjednik osvojiti najveći broj glasova, pa je prema tome izvesno da će on biti kandidat i u drugom krugu. Ono što je najvažnije i najzanimljivije u prvom krugu predsedničkih izbora, a svakako je neizvesno, jeste raspored snaga, odnosno procenta glasova, kada je reč o tri kandidata: Andrija Mandić, Aleksa Bečić i Jakov Milatović.

Kada je reč o gospodinu Mandiću, on ima jedan deo čvrstog biračkog tela, ali upravo čvrstina tog biračkog tela jeste rezultat čvrstine nacionalne politike koju je vodio, i jednako ta čvrstina jeste ključni ograničavajući faktor uzimanja glasova izvan granica tog biračkog tela. Uostalom, to i kandidat jako dobro zna, imajući u vidu njegovu kampanju koja šalje poruke pomirenja sa ’drugom stranom’. Da li ovaj ’luping’ može da rezonuje kod birača ostaje da se vidi, tek očito je da kampanja gospodina Mandića pokazuje snagu i kapacitet, a iskreno, sva je prilika da se oslanja na snažne finansije, što je faktor koji se nikako ne sme zanemariti.

Kandidatura Bečića predstavlja na neki način ponudu koja je najumerenija i najprihvatljivija za glasače svih strana. Mišljenja sam da sa stanovišta potencijalnih kapaciteta, Bečić može više nego što to izgleda na prvi pogled. Razlog je taj što on ima najviše kapaciteta da se obrati glasačima na svim stranama, i da izvan i iza etničkih i drugih političkih podela dobije podršku. Pored toga, iza njega nema političke prošlosti koja bi ga na bilo koji način negativno opterećivala. Narodski rečeno, niko prema njemu nema razloga da oseća naročiti animozitet, osim realno malog broja ratnički raspoloženih DPS glasača. Početak njegove kampanje se, takođe, čini prilično vitalnim i ostaje da vidimo koji je krajnji doseg koji može da ostvari.

Gospodin Milatović ima nekoliko značajnih prednosti, ali i neke nedostatke. Najveća prednost je ista ona koju je imao, ili bolje rečeno, trebao imati Spajić, a to je program Evropa Sad, koji građani očito visoko vrednuju. Osim toga, gospodin Milatović je novo lice u politici, a novija politička istorija izbora u Crnoj Gori nam je pokazala da ’novi igrači’ solidno rezonuju u biračkom telu (Medojević, Pozitivna, Demokrate, URA). Dve su ključne, međutim, slabosti njegove kandidature. Prvo, to je još uvek nerazvijena partijska infrastruktura, koja je svakako važan faktor za uspešnu kandidaturu. Dodatno, signali koji su se mogli videti u javnosti ukazuju da PES kao partiju karakteriše kakofonija koja vlada unutar partijske elite Pokreta Evropa Sad, a ovo je jednostavno ’dečija bolest’ svake partije koja je relativno mlada i nekonsolidovana. Drugo, gospodin Milatović nema političkog iskustva, i ovo nije fraza ili poštapalica kojom se mogu uspešno koristiti njegovi protivkandidati, već je realna činjenica usled koje se mogu povući pogrešni i nepromišljeni politički potezi, a koji mogu koštati nemali broj glasova. Upravo je cenu ovog neiskustva platio gospodin Spajić čija je kandidature bila veoma potentna. Kada se ova dva restriktivna faktora objedine, u praksi imamo činjenicu da njegova kampanja zapravo još uvek nije ni počela, a svaka kampanja traži određeni profesionalizam i organizaciju, i to je mesto gde u najvećoj meri nedostatak iskustva može da ima negativne efekte.

Dakle, izbori u prvom krugu, po mom sudu, jesu odmeravanje između tri kandidata i čekanje koji će od njih biti u drugom krugu. Kampanja je tek počela, i ne treba prerano donositi zaključke i proglašavati favorite, stoga što na ovim izborima, više nego ikada, efekat kampanje biće mnogo značajniji od starih dobrih strukturalnih faktora koji su do 2020. godine bili ključna determinanta izbornih rezultata.

 

PREDRAG ZENOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR
Izbori koji će odrediti političku sudbinu DPS-a

Specifičnost ovih predsjedničkih izbora je u činjenici da oni dolaze nakon prve demokratske smjene vlasti u Crnoj Gori i dvije godine nefunkcionalne kohabitacije, u prelomnoj tački ozbiljne institucionalne krize vezane za Ustavni sud – koja još uvijek suštinski nije okončana.

Ovi izbori odrediće političku sudbinu Demokratske partije socijalista i njenog lidera, ali i mogućnost da se demokratski procesi i politička dinamika konsoliduju u minimum ustavno-demokratskog okvira neophodnog za temeljni nacionalni interes Crne Gore: sveobuhvatne društvene i državne reforme i ubrzan proces evropskih integracija.

Istovremeno, partije će ove izbore vidjeti kao pripremu za parlamentarne u koje će ući sa oštrijom i otvorenijom retorikom tako da će javno polje nakon predsjedničkih izbora opet biti poprište društvene i političke polarizacije.

 

DUŠKO VUKOVIĆ, NOVINAR
Poraz Đukanovića, šta god da bude

Sve se opet vrti oko Mila Đukanovića i to je, kakav god bio rezultat izbora, poraz njega kao političara i, ujedno, poraz ideje o nezavisnoj Crnoj Gori, koja nije sposobna ni tri decenije od referenduma da iznjedri nove lidere, svježu političku misao i realnu perspektivu svima, a posebno crnogorskoj mladeži svih vjera i etnija. I ono što se na ovim izborima predstavlja kao novo je, nažalost, više ponavljanje već viđenih obrazaca nego njihovo smisleno osvježavanje.

O nečemu novom govoriti ne možemo, jer suštinskog novog nema. Nadati se da to novo negdje zrijeva ispod dugotrajuće tranzicione mutljage koja je razorila ekonomiju, srušila mostove među ljudima, a na površinu izbacila amoralnu lakomost ovdašnjih sitnih buržuja, njihovih mecena i saveznika iz bijeloga svijeta.

 

DEJAN MILOVAC, MANS
Ogoljeno miješanje druge države

Jedna od ključnih specifičnosti ovih predsjedničkih izbora jeste što moža po prvi put imamo ogoljeno i direktno miješanje zvaničnih inistitucija druge države u izborni proces u Crnoj Gori, i to na način da se kroz „nanovo probuđenu” kooperativnost između zvaničnog Beograda i zvanične Podgorice, pokušalo uticati i na sam ishod izbora.

Kada se po strani stavi predsjednički kandidat Spajić i očigledna nesposobnost pokreta Evropa sad da na vrijeme odradi takozvanu provjeru osobe koju kane kandidovati za predsjedničku trku, mnogo veći problem i za ove, ali i za sve sljedeće izbore predstavlja presedan koji je postavila Državna izborna komisija (DIK) u postupku razmatranja kanidature koju je podnio ovaj politički subjekt. To je direktna posljedica nepostojanja političke volje da se ta institucija profesionalizuje i sve dok se to ne desi.    (što će biti „dok se to ne desi”????)

Kada godovorimo o samom izbornom procesu, on se nažalost odvija po pravilima koje je u zadnje tri decenije uspostavio DPS, i to će možda biti najvidljivije na primjeru nesređenog biračkog spiska. U javnosti već imamo najave organizovanog dolaska dijaspore (sa obje strane političkog spektra) i davanja političke podrške svom kandidatu, dok atmosfera koja se kreira sve više poprima obrise one predreferendumske. Očekujem da će to posebno biti izraženo ukoliko u drugom krugu budemo imali Mila Đukanovića i Andriju Mandića kao predstavnike prije svega nacionalnih ideologija.

Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

MILO ĐUKANOVIĆ – ZNACI NERVOZE: Sam na slobodi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svi njegovi ljudi su na optužnicama. Nakon hapšenja Lazovića i Katnića, Đukanović je sam na slobodi i uplašen da to možda neće tako i ostati.  No pravo pitanje je – kome se to obraća dugogodišnji vođa? Koga želi da animira svojim vatrenim govorom i prizivanjem crnogorske krvave tradicije, kojoj je upravo vladavina prava jedini branik

 

 

Dugugodišnji vođa  poručio je ljutito, preko prijateljskih medija,  da je vrijeme da se podvuče crta.  Nakon što su uhapšeni gotovo svi njegovi ključni ljudi, a on ostao sam na slobodi.

“U Crnoj Gori je na sceni politički revanšizam, kao nova stranica tradicije crnogorskih osveta”, ocijenio je Đukanović nakon hapšenja nekadašnjeg visokog funkcionera bezbjednosnog sektora Zorana Lazovića  i bivšeg specijalnog tužioca Milivoja Katnića, poistovjećujući rad Specijalnog državnog tužilaštva sa krvnom osvetom, institutom običajnog prava koji je upravo suzbijan institucionalnom pravdom. No, Đukanović nije slučajno napravio omašku.  Zna trodecenijski vođa šta je krvna osveta, a šta vladavina prava. I ne plaši se on krvne osvete, već upravo suprotno –sistema koji isporučuje pravdu i sprovodi zakon.  Crnogorsko pravosuđe, koje je kontrolisao, još je živo. No,  Specijalno državno tužilaštvo pod Vladimirom Novovićem, uspjelo je nakon decenija nepovjerenja u crnogorsko zarobljeno pravosuđe da promijeni percepciju javnosti.  Pokrenulo je važne procese uz pomoć EUROPOL-a.  Koji ispada, slušajući Đukanovića, ima neke  veze sa  crnogorskom tradicijom  osveta.

“Jako griješi onaj ko u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra”, kazao je dugogodišnji vođa, dajući na volji svojoj uznemirenoj mašti.

“Živimo u jako zatrovanoj atmosferi. Atmosferi koja govori da će se ćeranija po Crnoj Gori nastaviti. Zašto na to upozoravam? Crnogorsko društvo je društvo osvetnika. Nije to karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta. Treba da se prisjetimo da u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina. E, ko to ne zna taj ne razumije kako je opasno kada vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete”, pojasnio  je svoj stav doskorašnji šef države.

No nije tu stao.  On je u intervjuu za Antenu M zlokobno priprijetio i poručio  da “onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta”.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠTA ČEKA SADAŠNJE I BUDUĆE PENZIONERE: Različite priče premijera i ministra finansija

Objavljeno prije

na

Objavio:

Odgovorno osmišljena, detaljno pripremljena i brižljivo provedena reforma sistema penzionog osiguranja nudi priliku. Otaljana na brzinu, bez zajedničkog promišljanja i pripreme, može donijeti katastrofu nepojmljivih razmjera. Za sada smo bliži lošijoj opciji

 

Priča o reformi (zapravo – korjenitoj izmjeni) postojećeg sistema penzionog osiguranja ponovo je top tema. Premijer Milojko Spajić našao je za potrebno da izađe pred kamere, što baš ne voli da radi, kako bi ubijedio javnost da penzije neće pobjeći. “Građani uopšte ne treba da strahuju za svoje penzije”, kazao je pokušavajući da primiri rastuću nervozu koju je, koji dan ranije, proizveo ministar finansija Novica Vuković.

Govoreći o korekciji postojećeg penzionog sistema (sistem međugeneracijske solidarnosti) ministar Vuković je u razgovoru za Glas Amerike najavio rješenje u kome će zaposleni upravljati “sa svojom bruto platom, odnosno sa svojim doprinosima i zaradom”, dok će se država brinuti da to bude urađeno “kroz zakonski okvir”. To ne zvuči kao korekcija nego temeljna izmjena i prelazak na sisteme kapitalizacionih fondova i individualnog penzijskog osiguranja.

I to nameće podugačak niz pitanja na koja se moraju ponuditi istiniti i detaljni odgovori. Koji će sadašnjim penzionerima, zaposlenima i onima koji se tek spremaju (školuju) za budući izlazak na tržište rada, pružiti čvrsta uvjerenja kako iz tog reformskog posla neće izaći finansijski oštećeni ili uskraćeni za neka od postojećih i Ustavom garantovanih prava. Trenutno to nije slučaj.

Najjednostavnije je to vidjeti poređenjem nedavnih izjava premijera i ministra finansija. Govoreći o budućoj reformi sistema penzionog osiguranja, koja kao prvi vidljivi efekat treba da donese obećano povećanje prosječne i minimalne (neto) zarade, ministar Vuković kaže “može se desiti jedino korekcija kada govorimo o doprinosima”. Na potpitanje novinara o kakvim korekcijama je riječ, lakonski odgovara kako je to “…nešto s čim je upoznata javnost”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

KOSOVO, SREBRENICA, SRPSKI SVET –  VUČIĆEVE IGRE BEZ KRAJA: Klišei za čuvanje fotelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prošle nedjelje je održana na Pešteru i završnica vojne vježbe Vihor 2024. Poredpredsjednika Srbije, i drugih srbijanskih dužnosnika prisustvovali su i komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš, predsjednik Republike Srpske (RS), ali i predsjednik Skupštine (i lider Nove srpske demokratijeAndrija Mandić i lider Demokratkse narodne partije (DNP) Milan Knežević. Mandić i Knežević su najavljeni u svojstvu „lidera srpskog naroda u Crnoj Gori“. Vježba je bila sa bojevim gađanjem

 

Ako je vjerovati režimskim medijima u Srbiji i njihovim razglasnim stanicama u regionu, Srbiju i srpski narod čekaju teški i odsutni dani za odbranu prava na postojanje i slobodu. Stanje je skoro pa ratno. Prvo je krajem marta gospodar Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će 5. i 6. maja „u Beogradu i drugim delovima Srbije biti održan veliki Vaskršnji sabor Srbije i Republike Srpske“. To je odlučeno „posle višesatnih razgovora” koje je imao s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, u prisustvu Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija. „Na tom saboru biće donete važne odluke o opstanku srpskog naroda na svojim ognjištima, njegovom ekonomskom napretku, očuvanju srpskog jezika i ćiriličkog pisma…” istakao je Vučić.

Prošle nedjelje je održana na Pešteru i završnica vojne vježbe Vihor 2024. Pored predsjednika Srbije, ministra odbrane i drugih srbijanskih dužnosnika prisustvovali su i komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš, predsjednik Republike Srpske (RS), ali i predsjednik Skupštine (i lider Nove srpske demokratijeAndrija Mandić i lider Demokratkse narodne partije (DNP) Milan Knežević. Mandić i Knežević su najavljeni u svojstvu „lidera srpskog naroda u Crnoj Gori“. Vježba sa bojevim gađanjem održana je „sa ciljem daljeg unapređenja obučenosti i osposobljenosti komandi i jedinica Vojske …tokom pripreme i izvođenja borbene operacije“ kako je navelo Ministarstvo odbrane Miloša Vučevića, uskoro novog premijera. Na vježbi su učestvovali kopnena i vazduhoplovna komponenta vojske i specijalne snage. Dodik je rekao da je srbijanska vojska „pokazala da je sposobna i spremna da očuva Srbiju, njenu teritoriju i slobodu“ dok je Milan Knežević uočio još jednu opasnost po srpstvo. Na twitteru je kasnije napisao da „stavovi (predsjednika) Jakova Milatovića Mila Đukanovića o Srbiji, Srebrenici, Kosovu, Rusiji“ su isti i da zapravo Milatović ima „još rigidniji stav i isključiviji od njegovog prethodnilka“.

Skoro se navršilo 11 godina od Briselskog sporazuma koji su potpisale vlasti u Beogradu i Prištini uz posredovanje EU. Predsjednik Srbije ih je nazvao „11 godina brutalnih laži“ i da je to bilo „vreme svakodnevnih besmislica, izmišljanja i pravdanja, neispunjavanja onoga što su potpisali i Beograd i Priština, ali i EU“. Po srbijanskoj vlasti, Srbija je ispunila sve što je do nje bilo. Nakon priča o Kosovu i davanja pogrdnih etiketa antimafijaškoj vladi Albina Kurtija koja se drznula da udari na laboratorije za drogu i kripto valute narko bosova u službi Beograda priča je opet prebačena na drugu vječitu temu – Srebrenica.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo