Povežite se sa nama

INTERVJU

ALEKSANDAR KRAUS, PREDSJEDNIK SAVEZA ANTIFAŠISTA SRBIJE: U Srbiji je dominantan populizam koji čini sve da zadrži vlast

Objavljeno prije

na

Osnovni, svrsishodan cilj izbora u Srbiji trebao bi da bude  približavanje zeleno-lijevih i socijal-liberalnih političkih opcija -i ne samo njih

 

MONITOR: Nedavno je prošlo 80 godina od Drugog zasjedanja AVNOJ-a. Tih dana se u Teheranu održavala i konferencija glavnih savezničkih lidera-Staljina, Ruzvelta i Čerčila. Tvrdi se da je tada izdejstvovano priznanje Titovog pokreta kao dio kompromisa između trojice lidera. Kako  ocjenjujete značaj ovog događaja i njegov legat danas?

KRAUS: Da, pre nekoliko dana, tačnije, ove godine 26.11. u Jajcu je svečano obeležena 80-ta godišnjica od održavanja II zasedanja AVNOJ-a. I na teritoriji Jugoslavije, kao i na međunarodnom planu, 1943. godina je bila prelomna godina II Svetskog rata. Te godine su vođene najveće bitke u NOB-u, na Neretvi i Sutjesci. Posle bitke na Neretvi, praktično je bio poražen kolaboracionistički četnički pokret, a tokom bitke na Sutjesci je Čerčilov šef britanske vojne misije Bil Dikin imao jasan uvid ko se i kako bori protiv Nemaca. Dikin je prisustvovao i II zasedanju AVNOJ-a, na kojem su donete istorijske odluke, pa i one o tzv.avnojevskim granicama i federativnom uređenju zemlje, kao i budućem ustrojstvu države kao republike. Velika trojica su u Teheranu, prihvatajući partizanski pokret kao saveznički, samo potvrdili stvarno stanje na terenu. Nije to bila nikakva diplomatska pobeda jednog pokreta otpora već savezničko prihvatanje jedinog narodno-oslobodilačkog pokreta, koji u to vreme broji oko 300.000 naoružanih i u vojne formacije organizovanih boraca i borkinja. Socijalistička Jugoslavija je razbijena dejstvom mnogobrojnih unutrašnjih i spoljašnjih činilaca, u kojima je tema granica bila samo jedna-doduše kobna kao okidač za ratove 90-tih odnosno za aktuelizovanje ideologije Velike Srbije. Bez avnojevskih granica, danas svakako jedan broj postojećih država ne bi postojao.

MONITOR: U Firenci je ovih dana održan samit ultra desnih partija. Domaćin je bio Mateo Salvini, potpredsjednik Vlade Italije. Inspirisala ih je  pobjeda ultra desnog Gerta Vildersa u Holandiji. Pripremaju se da na  izborima za EU parlament u 2024-oj budu treća grupacija po brojnosti. Postoji li opasnost da se to desi?

KRAUS: Povodom nedavne pobede Vildersa u Holandiji i pomenutog skupa u Firenci, postoje veoma opravdani strahovi, i to ne samo u Evropi. Mislim da je stanje alarmantno. Izbori u Poljskoj su ohrabrenje, a do izbora 2024-e, verujem da će doći do nekih inicijativa kako bi se ovaj prodor ekstremne desnice zaustavio. U biti, radi se o krizi kapitalizma, a levica još ne nudi stvarnu alternativu.

MONITOR:  Smatrali ste da bi lijeve opcije u Srbiji trebalo da se približe socijal-liberalnim. I ovi izbori će, izgleda, pokazati da su političke vrijednosti postale žrtve dominantnih populizama. Kako se, u tom kontekstu, može dati odgovor na problem Kosova koji kao predizborna tema izbija u prvi plan, a da opozicija „ne padne“ na tom izazovu SNS-a?

KRAUS: Da, Srbija je u predizbornoj kampanji, kampanji u kojoj se po ko zna koji put vodi potpuno neravnopravna borba za glasove birača. Srbija je potpuno podeljeno društvo, ako se o društvu uopšte i može govoriti. Koalicija Srbija protiv nasilja je nastala kao posledica dogovora tzv. “ tehničkih organizatora “ višemesečnih protesta. Još smo dosta daleko od jasnije ideološke artikulacije „ za šta smo “, dok je za predstojeće izbore osnovni naglasak na ono „ protiv čega smo “ odnosno protiv koga smo.

Što se tiče pojavljivanja na političkoj sceni nekadašnjih pokreta a danas stranaka, kao što su Zeleno-levi front i Zajedno, biće potrebno ulagati još dosta rada kako bi se došlo do toga šta bi preciznije to bilo „ levo “ uz, recimo, nešto jasnije „ zeleno “. Za sada ta pitanja ostaju potpuno otvorena, i odgovori na njih  u velikoj meri zavise od rezultata izbora. Osnovni, svrsishodan cilj izbora u Srbiji trebao bi da bude,  približavanje zeleno-levih i socijal-liberalnih političkih opcija -i ne samo njih.

Više od trideset godina traje stanje nesuočavanja sa sopstvenom prošlošću-pre svega, sa ratovima 90-tih. U tom periodu su stasale nove generacije, koje su obrazovane u jednom iskrivljenom obrazovnom i vrednosnom sistemu, u sistemu potpune revizije istorije. Ako se tome doda medijska blokada  i ogromna medijska manipulacija, dolazimo do toga što kvalifikujete kao gubitak osnovnih političkih ideologija. U Srbiji je dominantan jedan populizam, koji čini i činiće sve da zadrži vlast.

Tema politike prema Kosovu jeste „vruć krompir“ i za opoziciju, možda i više nego za vladajući režim. Imam utisak da u Srbiji svi svesno izbegavaju da temu Kosova povežu sa temom Jugoslavije. Sa druge strane, prilično sam siguran, da se status Kosova kao autonomije unutar Srbije-ali i sa zastupljenošću na nivou SFRJ, posebno naglašava. Opozicija u Srbiji sada nema više vremena da toj temi priđe celovitije. Tokom izborne kampanje mogla bi da podseti na zločine prema albanskoj populaciji tokom rata koji je Milošević vodio na Kosovu. Mada mislim da ni za to nema snage ni jedinstva.

MONITOR: Bajdenova administracija upozorava javnost da SAD mogu doći u situaciju da će se obustaviti pomoć Ukrajini jer Republikanci u Predstavničkom domu Kongresa još nisu glasali, uslovljavajući odobrenje pojačanjem bezbjednosnih mjera na granici sa Meksikom. Da li 2004-a može biti prelomna za pravac rješavanja ratnih sukoba i sudbinu naroda – jer je to izborna godina u SAD i EU?

KRAUS: Svakako se svet približava prelomnim trenucima. Izbori u SAD i EU su u tom pogledu od ogromnog značaja. Rat na Bliskom istoku je vrlo brzo bacio u drugi plan rat u Ukrajini. Treba se zapitati da li je i kome to bilo u interesu. Ovih dana Zapad se ponovo vraća Ukrajini, pokušavajući da joj pomogne da pregura zimu. I u SAD i u EU čine sve i sve više će se činiti veliki napori kako bi se što spremnije izašlo na predstojeće, presudne izbore. Jasno je da dominacija SAD, koja traje od kraja II svetskog rata ulazi u završnu fazu, ali nije baš jasno kakav odnos snaga u svetu će zameniti taj monopolarni sistem. Rađa se višepolarni svet, ali u osnovi svega se nalazi kriza neoliberalnog kapitalizma koji više nije u stanju da isporučuje zadovoljavajuća rešenja za većinu čovečanstva. Ako se tome dodaju stalni prodori u oblasti tehnologija, kao i klimatske promene, jasno je da će izbori 2024-e imati ogromnu važnost.

MONITOR: Smatrate da bi rješenje za najnoviji sukob Izraela i Palestinaca bio predlog UN iz 1947-e o dvije države. Na terenu Izrael već vlada teritorijom bez naznaka da bi skoro sjeo za pregovarački sto. I izraelski zvaničnici su potvrdili da je u Gazi stradalo više od 15.000 ljudi.. Da li bi smjena ili ostavka Netanjahua omogućila da se stradanje civila zaustavi i označila mogućnost postizanja mirovnog a onda i teritorijalno-političkog rješenja?

KRAUS: Rešenje sa dve države jeste, po meni, najrealnija opcija. Nažalost, sada traje rat- sa katastrofalnim žrtvama, pre svega civilnog stanovništva Gaze, uz ogromna stradanja dece. Pre nego što je ratni kabinet Izraela ujedinio sve raspoložive ljudske resurse u svrhe vođenja rata, stanje u Izraelu je bilo sasvim drukčije. Natanijahu je napravio vladu sa najekstremnijom desnicom u Izraelu, i pokrenuo reformu pravosuđa. Mesecima su trajali veliki protesti širom Izraela protiv Natanijahua i svakako se očekuje da se traži njegova odgovornost, odmah posle završetka rata. Postoje informacije i da je Natanijahu ignorisao obaveštajna upozorenja da se sprema neka operacija velikih razumera. Ubeđen sam da bi smena Natanijahua koju traži Jair Lapid bila dobra vest u pravcu diplomatskog rešavanja sukoba i postizanja mirovnog i teritorijalno-političkog rešenja.

 

Vječito vraćanje fašizma

MONITOR: Svjedočimo da se riječima „fašizam“ i „antifašizam“ u mnogome izgubilo  „istorijsko“ značenje, da  je  i savremena upotreba tih pojmova u označavanju aktuelnih pojava u politici i društvu, pokazala osnovna neznanja o njihovom vrijednosnom sadržaju. Upotrebljavaju se inflatorno i pompezno. Šta bi bila savremena „vodilja“ u razumijevanju i upotrebi ovih pojmova?

KRAUS: Do skora, u savremenom svetu, niko za sebe ne bi javno rekao da je fašista. Nažalost, stvari se ubrzano menjaju. U Evropi, pre svega, značajno su narasli populistički i ekstremno desni pokreti, a za neke od njih sa pravom bi se moglo reći i da su fašistički. Za ovu temu vrlo je korisno uputiti čitaoce na autora Roba Rimena i na njegovu izvanrednu knjigu Večito vraćanje fašizma. Istorijski je tačno da su stravični zločini počinjeni tokom II svetskog rata vezani-pre svega, uz italijanski fašizam i nemački nacizam. Tokom nekoliko decenija posle II svetskog rata uglavnom se reč fašizam  koristila za ukazivanje na te poražene ideologije. Posle pada berlinskog zida, situacija počinje radikalno da se menja. Da bi zadovoljila zahteve baltičkih zemalja i Poljske, EU- iz pragmatičnih razloga, prihvata koncept o „dva totalitarizma“ i time, u zemljama bez ozbiljnih tradicija parlamentarne demokratije, otvara prostor za postepeni razvoj i jačanje desnih populističkih pokreta i stranaka. Kriza neoliberalnog kapitalizma još više pomaže ovim procesima, tako da je danas situacija dramatično pogoršana. Imamo ponovo fašizam na otvorenoj političkoj sceni. Danas se fašizam opet može prepoznavati u politici i društvu kroz upotrebu nasilja i laži, ali i kroz neke novije oblike. Odnos prema migrantima, prema pripadnicima i pripadnicama LGBT zajednice, veliko nasilje nad ženama i femicid, samo su neke od savremenijih oblika fašizacije društava.

 

Ljevica da se vrati iskustvima jugoslovenskog samoupravljanja

MONITOR: Prošlogodišnji predsjednički i parlamentarni izbori u Francuskoj, pokazali su veliku snagu Žan-Lik Melanšona,  koji se kvalifikuje kao ultra ljevičar. Aktuelne globalne ratne  i migrantske krize , stavile su na veliki ispit centrističke, socijalističke i koalicione socijal-liberalno-zelene vlade u EU.  Da li su „ultra“ opcije lijevog ili desnog predznaka buduće rješenje?

KRAUS: Francuska je uvek bila zemlja sa velikom tradicijom levice. Od napuštanja evrokomunizma, traje pad levice u Francuskoj, Italiji i Španiji. Sada se situacija radikalizuje, i verovatan je novi-jači odgovor levice, ne samo u Francuskoj. Potsećam na Korbina i Sandersa. Problem je u tome što levica još uvek ne nudi atraktivnu ponudu biračima kroz parlamentarnu demokratiju, te tako jačaju ultra levi pokreti nasuprot ultra desnim. Mislim da ultra pokreti nisu rešenja, i da levica treba da se vrati iskustvima jugoslovenskog samoupravljanja.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

ANA VUKOVIĆ, SUTKINJA VRHOVNOG SUDA: Politika želi  pravosuđe po svojoj mjeri

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osam neuspjelih  pokušaja izbora predsjednika Vrhovnog suda samo su  dodatna potvrda urušenosti crnogorskog sudstva. Odbijanjem da  vlastitog vođu izabere iz reda svojih kolega, crnogorsko sudstvo negiralo je sopstveni autoritet, dostojanstvo i poštovanje

 

 

MONITOR:  Od šestoro sudija Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici, četvoro se prijavilo u Apelacioni sud, nakon što  je Sudski savjet  raspisao konkurs. Kao kandidatkinja za poziciju predsjednice Vrhovnog suda ocijenili ste da to ne bi trebalo dozvoliti. Šta bi to značilo za Specijalno odeljenje i neke od ključnih procesa koji traju?

VUKOVIĆ: Značaj Specijalnog odjeljenja u ukupnim društvenim reformama nije potrebno posebno objašnjavati. Nedovoljan kadrovski potencijal Specijalnog odjeljenja mora  se hitno ojačati. U suprotnom, odliv kadra će neminovno dovesti do  zastoja u funkcionisanju ovog odjeljenja, a svaka sporost  je ozbiljna prijetnja pravdi.

MONITOR: Šta se može uraditi da Odeljenje koje inače ima problem sa kadrovskim kapacitetima ostane bez sudija?

VUKOVIĆ: Pravosuđe je u brojnim problemima. Nije ih moguće sve riješiti, ali  neke je moguće spriječiti. Napredovanje sudija  Specijalnog odjeljenja u višu instancu,u ovom trenutku,  sigurno nije  dio rješenja problema. U nove  procese izbora sudija ne smijemo  ući uz loše i sporo sprovođenje pravde. Ceh loše kreirane kadrovske politike,  koji već plaćamo, ne ostavlja puno mogućnosti da se upražnjena sudijska mjesta blagovremeno popune kadrovima odgovarajućih stručnih i iskustvenih kompetencija.

MONITOR: Kazali ste da ste čuli da je većina sudija koji su konkurisali to učinila iz inata, kako bi dobili reakciju na težinu posla i stanja u kom se nalaze.   Gdje leži odgovornost za takvo stanje, i na kome je da to riješi?

VUKOVIĆ: Specijalno odjeljenje Višeg suda u Podgorici, već duže  funkcioniše u smanjenim kadrovskim i prostornim kapacitetima,  što se uz veliki priliv predmeta složene strukture odrazilo na dugo trajanje sudskih postupaka i mali broj prvostepenih presuda. Predstojeća izmjena  procesnog zakona (ZKP)omogućiće veću efikasnost u  postupanju i  eliminisati brojne zloupotrebe koje su  značajno uticale na ažurnost procedura. Ipak,  i u postojećim uslovima organizaciju rada  ovog odjeljenja moguće je unaprijediti  brižljivim planiranjem  svih aktivnosti sa jasno definisanim rokovima, uz uspostavljanje mehanizama kontrole djelotvornosti sprovedenih aktivnosti.

Odgovornost je na svakom sudiji pojedinačno. Profesionalac je onaj koji daje sve od sebe i  onda kada su postojeći uslovi za to daleko od zadovoljavajućih. Integritet, stručnost i lična posvećenost svakog sudije ponaosob, dodatna su  afirmacija garancije nezavisnog sudstva, čiju  potvrdu u hijerarhiji sudske vlasti, svojim ličnim primjerom mora obezbijediti Predsjednik suda.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

ADNAN ĆERIMAGIĆ, INICIJATIVA ZA EVROPSKU STABILNOST, BERLIN: Važno je da EU kompenzuje promjene koje će doći iz Vašingtona

Objavljeno prije

na

Objavio:

Držim da za razliku od prije pet i deset godina, u Evropskoj komisiji i ključnim zemljama članicama, postoji značajan broj donosioca odluka koji vjeruju kako je za budućnost EU politika proširenja izuzetno važna. Vjerujem i da će se veliki broj njih iskreno boriti da to svoje viđenje nametnu svima koji odlučuju. Zemlje mogu biti dio EU ili dio problema koji slabi EU

 

 

MONITOR: Na lokalnim izborima u BiH pobijedile su nacionalne stranke, ali su građanske dobile važne gradove. Koliko su ovi izbori „uvertira“ za opšte izbore u 2026. i koliki je danas pomak u odnosu na uticaj nacionalnih stranaka na izbore u davnoj 1990.?

ĆERIMAGIĆ: BiH se često opisuje kao zemlja permanentne neizvjesnosti. Ukoliko prihvatimo da je to tačno onda je jedna iznimka kalendar održavanja izbora. BiH ne poznaje institut prijevremenih izbora, pa se svake dvije godine u oktobru održavaju lokalni ili opći (parlamentarni i predsjednički) izbori. U prošlosti, lokalni izbori su često bili dobar pokazatelj trendova, ali su rijetko bili preslika općih izbora. Zbog fiksnog kalendara, za političare i stranke vrijeme nakon lokalnih, predstavlja drugo poluvrijeme za opće izbore.

Milorad Dodik, Dragan Čović i Bakir Izetbegović su pobjednici ovih izbora. Dodik i Čović su time zauzeli dobre pozicije za drugo poluvrijeme, a Izetbegović je učvrstio svoju poziciju unutar SDA. Prije dvije godine on je izgubio izbore za Predsjedništvo BiH, a SDA je ostvarila najbolji rezultat među strankama. Poruka glasača bila je da žele SDA ali ne nužno i Izetbegovića. Neki su smatrali da će to dovesti do promjena u stranci. Međutim, do toga nije došlo i zbog nepromišljenog miješanja visokog predstavnika Christiana Schmidta. On je-koristeći tzv. bonske ovlasti, omogućio opoziciji da u vladi na entitetskom nivou zaobiđu SDA. Time je Izetbegović od individualnog gubitnika preko noći postao žrtva.

Današnja politička scena u BiH je neuporediva s onom iz 1990. Tada su tri najjače stranke, SDA, SDS, i HDZ BiH, osvojile utrke za svih sedam članova Predsjedništva BiH, i 85 posto mjesta u oba doma parlamenta. Danas, tri najjače stranke, SDA, SNSD, i HDZ BiH, imaju tek jednog od tri člana Predsjedništva, a u oba doma parlamenta imaju manje od pola poslanika. Od 14 vlada, u samo dva mala kantona, HDZ BiH može vladati samostalno. U svim drugim vladama sjedi po četiri-pet i nerijetko više stranaka. Međutim, nacionalne agende i uz to povezana ustavna pitanja, još uvijek dominiraju političkim narativima u BiH. Zbog toga se čini kako je sve isto, bez obzira što glasači često i rado glasaju i za nedominantne nacionalne stranke.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

SARA KURGAŠ – KURGASHIAN, HIP-HOPERKA: Kroz muziku odgovaram na sopstvena pitanja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Hip hop kao žanr ne bi trebao da ide niz dlaku okolini i da bude ono što je očekivano. Ova vrsta muzike ukazuje na svu problematiku u društvu, ili je sam izvođač neka vrsta problema tom društvu. Mislim da smo ovdje, u Crnoj Gori, nedavno skupili dovoljno hrabrosti da istupimo kao pojedinci, bez mnogo razmišljanja o tome šta će ko reći ili ko će kako vidjeti naš nastup

 

 

Crnogorska hip-hop scena je izuzetno aktivna poslednjih godina. To samo po sebi ne znači puno, ali kreativnost koja izbija iz nje i pjesme i materijali koji se nižu su ono što se računa. U tom talasu kvaliteta stigao nam je i prvi materijal jedna domaće hip-hoperke. Nije ona prva koja se uhvatila u koštac sa bitovima i rimama, ali je prva koja je uspjela doći do objavljenog materijala, u ovom slučaju EP-a. Sara Kurgaš, poznatija pod umjetničkim imenom Kurgashian najavila je svoj dolazak pjesmom „Sara Tonin”, nastavila singlovima “Halal” i “Lukavo”, da bi se uz pomoć DJ Mona udružila sa koleginicama – crnogorskim reperkama Jutro, Apro, Labia i Marijom B u numeri Anemoi. Valjda je normalan nastavak takve muzičke trajektorije bio i taj pomenuti prvi EP jednostavnog, a intrigantnog naziva Mudra. O svemu ovome i još nekim temama smo popričali sa Sarom Kurgaš.

MONITOR: Tvoja priča je počela nedavno. Prije dvije godine objavila si singl Sarah Tonin i sve je krenulo. Pošto prvi put predstavljamo tvoj rad našim čitaocima, možeš li nam reći više o tom singlu i onome što je nakon njega došlo.

KURGAŠ: Sarah Tonin je moj prvi umjetnički pokušaj i čini mi se da je bio prilično uspješan. Nisam uopšte razmišljala o nekom kontinuitetu kada sam objavila ovu pjesmu, jednostavno se od mene očekivao neki nastavak. Sada nema nazad. Nakon tog singla, za koji sam entuzijastično pisala tekst, morala sam da otkrijem i neki drugi dio mog identiteta kroz pjesmu Halal. Tako se nastavlja priča i kroz Lastiš gdje govorim o tome kako se od malena osjećam u društvu. Jednostavno, kroz ovaj vid izražavanja pronalazim sebe i odgovaram na sopstvena pitanja.

MONITOR: Učestvovala si i na dva važna projekta. Domaća rabota i Anemoi su pokazali svu jačinu i autentičnost domaće hip hop scene. Kako sa distance vidiš ova dva muzička projekta?

KURGAŠ: Domaća rabota je definitivno bio jedan vrlo važan projekat za crnogorsku rep scenu. Kroz ovu kompilaciju mogu se čuti razni dijalekti, što uljepšava cijelu priču. Čuju se i razlike u flowu koje nas čine posebnima, izbor instrumentala koji takođe ukazuje na dodatne subkategorije koje se nalaze unutar hip hopa.

Anemoi je sam početak projekta Vibin wit DJ Mono i izuzetno mi je drago što sam dio trake koja je oslikala ženski rep u Crnoj Gori, gdje se takođe može čuti posebnost u versovima svake od nas.

MONITOR: Rijetko se autori odluče da singlove ne uvrste u debi materijal, ipak tvoj korak je bio djelimično takav. Sve što je objavljeno nije ušlo na EP Mudra. Reci nam nešto više o izdanju i odluci da ne uvrstiš sve singlove u njega.

KURGAŠ: Kao što sam negdje to već izjavila, neke uspjehe moramo ostaviti iza sebe. Mislim da je uspjeh numere Sarah Tonin bio samo puka sreća i vjerujem da mogu da iznesem nešto mnogo bolje i ozbiljnije od toga. Što se tiče EP-a, on kao proizvod prema mom mišljenju mora da ima neki konkretan redosljed i smisao. Potrudila sam se da uvrstim sve ono što ide jedno sa drugim i, primjera radi, da prva pjesma na albumu bude pjesma bez hooka jer to mora da bude neki intro. Generalno, kad želim da upoznam izvođača kroz muziku, odslušam cijeli album od početka do kraja i shvatam da uglavnom druga pjesma bude ona na kojoj se album zasniva tj oslikava cijelu ideju, a treća  negdje najslušanija. Onda plejlista polako pada u smislu tempa, i feat često bude na kraju. Ovakav koncept je imao najviše smisla za mene. Naravno, to je samo početak, pa će EP prerasti u nešto više od malog formata.

MONITOR: Zanimljiv mi je bio i dio najave “Ono što na rep sceni izdvaja Kurgashian jeste lirika bez prostih riječi i vulgarnosti, koja zadržava domaći sleng i izgovor”. I bez vulgarnosti  se može biti oštar i kritičan. Koliko je ovakav pristup važan onima koji slušaju hip hop?

KURGAŠ: Mislim da je važno da uživamo u muzici koju možemo da slušamo pred bilo kim. Sjećam se da sam pri porodičnim putovanjima često imala slušalice i roditelji nisu mogli da dopru do mene. Onda sam počela da puštam muziku naglas i pred njima, ali je to uglavnom bila strana muzika, pa nisu mogli sve baš da razumiju, pogotovo sleng. Vjerujem da je bolje da snimam nešto što mogu da pustim bilo kome i bilo gdje.

MONITOR: Posljednjih godina ovaj žanr ne samo da dominira u muzici Crne Gore već možemo reći i da konačno ima veliki broj kreativnih i autentičnih reprezenata. Čini  se da po prvi put umjetnici traže svoj izraz u svojoj okolini i iskustvima, a ne po značajnim regionalnim centrima te scene. Kako vidiš stanje u hip hopu, pa i muzici kod nas?

KURGAŠ: Hip hop kao žanr ne bi trebao da ide niz dlaku okolini i da bude ono što je očekivano. Za mene, ova vrsta muzike ukazuje na svu problematiku u društvu ili je sam izvođač neka vrsta problema tom društvu. Mislim da smo ovdje, u Crnoj Gori, nedavno skupili dovoljno hrabrosti da istupimo kao pojedinci, bez mnogo razmišljanja o tome šta će ko reći ili ko će kako vidjeti naš nastup. Ovo što ja radim zaista radim iz ljubavi, bez ikakvog materijalnog i socijalnog interesa.

MONITOR: Možeš li zbog onih koji bi se tek okušali u ovim vodama, bilo kao slušaoci ili stvaraoci, otkriti koje su to autorke ili autori najviše uticali na tebe. Naravno, ne moraju biti muzički.

KURGAŠ: Na mene su najviše uticale ličnosti koje su se usudile da se bave onim što ih najviše ispunjava. Važno mi je bilo da shvatim kako je najbolje ostati na pravom putu. Sazrijevajući, moje ambicije su se mijenjale ali i očekivanja su svedena na minimum, i to ne samo po pitanju muzike. Čitajući dosta knjiga, analizirajući tekstove pjesama, a upijala sam i mnogo filmova, dokumentaraca – bilo mi je jasno da život koji sanjam moram odnekud započeti sama. Odavno sam shvatila da mogu mnogo da izgubim ukoliko nezrela i premlada uđem u svijet muzičke industrije. Zato sada mogu da priuštim sve svoje greške i uglavnom svoje odluke donosim tako što prije toga dobro izračunam moguće gubitke. Vjerujem da je ovo recept za uspjeh, kada saberem sve legende, odnosno svoje uzore i njihova iskustva, pogotovo njihove greške jer su brojni i oni koji su me razočarali.

MONITOR: Šta misliš kakva je budućnost žanra?

KURGAŠ: Ne vjerujem da možemo da izmislimo “toplu vodu”. Prema mojoj skromnoj procjeni, vjerujem da će u budućnosti samo izranjati novi hibridi. Nevjerovatno je kakvi se sve žanrovi danas preklapaju i uklapaju. To jeste novi zvuk, ali često bude miks osnovnih taktova različitih žanrova.

MONITOR: Za kraj reci nam nešto o muzičkoj budućnosti  Sare Kurgaš.

KURGAŠ: To uglavnom zavisi od publike. Dokle god mogu da računam na barem jednu osobu koja će sa zadovoljstvom da sluša moju muziku, ja ću nastavljati da je stvaram.

Dragan LUČIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo