Povežite se sa nama

INTERVJU

ALEKSANDAR KRAUS, PREDSJEDNIK SAVEZA ANTIFAŠISTA SRBIJE: U Srbiji je dominantan populizam koji čini sve da zadrži vlast

Objavljeno prije

na

Osnovni, svrsishodan cilj izbora u Srbiji trebao bi da bude  približavanje zeleno-lijevih i socijal-liberalnih političkih opcija -i ne samo njih

 

MONITOR: Nedavno je prošlo 80 godina od Drugog zasjedanja AVNOJ-a. Tih dana se u Teheranu održavala i konferencija glavnih savezničkih lidera-Staljina, Ruzvelta i Čerčila. Tvrdi se da je tada izdejstvovano priznanje Titovog pokreta kao dio kompromisa između trojice lidera. Kako  ocjenjujete značaj ovog događaja i njegov legat danas?

KRAUS: Da, pre nekoliko dana, tačnije, ove godine 26.11. u Jajcu je svečano obeležena 80-ta godišnjica od održavanja II zasedanja AVNOJ-a. I na teritoriji Jugoslavije, kao i na međunarodnom planu, 1943. godina je bila prelomna godina II Svetskog rata. Te godine su vođene najveće bitke u NOB-u, na Neretvi i Sutjesci. Posle bitke na Neretvi, praktično je bio poražen kolaboracionistički četnički pokret, a tokom bitke na Sutjesci je Čerčilov šef britanske vojne misije Bil Dikin imao jasan uvid ko se i kako bori protiv Nemaca. Dikin je prisustvovao i II zasedanju AVNOJ-a, na kojem su donete istorijske odluke, pa i one o tzv.avnojevskim granicama i federativnom uređenju zemlje, kao i budućem ustrojstvu države kao republike. Velika trojica su u Teheranu, prihvatajući partizanski pokret kao saveznički, samo potvrdili stvarno stanje na terenu. Nije to bila nikakva diplomatska pobeda jednog pokreta otpora već savezničko prihvatanje jedinog narodno-oslobodilačkog pokreta, koji u to vreme broji oko 300.000 naoružanih i u vojne formacije organizovanih boraca i borkinja. Socijalistička Jugoslavija je razbijena dejstvom mnogobrojnih unutrašnjih i spoljašnjih činilaca, u kojima je tema granica bila samo jedna-doduše kobna kao okidač za ratove 90-tih odnosno za aktuelizovanje ideologije Velike Srbije. Bez avnojevskih granica, danas svakako jedan broj postojećih država ne bi postojao.

MONITOR: U Firenci je ovih dana održan samit ultra desnih partija. Domaćin je bio Mateo Salvini, potpredsjednik Vlade Italije. Inspirisala ih je  pobjeda ultra desnog Gerta Vildersa u Holandiji. Pripremaju se da na  izborima za EU parlament u 2024-oj budu treća grupacija po brojnosti. Postoji li opasnost da se to desi?

KRAUS: Povodom nedavne pobede Vildersa u Holandiji i pomenutog skupa u Firenci, postoje veoma opravdani strahovi, i to ne samo u Evropi. Mislim da je stanje alarmantno. Izbori u Poljskoj su ohrabrenje, a do izbora 2024-e, verujem da će doći do nekih inicijativa kako bi se ovaj prodor ekstremne desnice zaustavio. U biti, radi se o krizi kapitalizma, a levica još ne nudi stvarnu alternativu.

MONITOR:  Smatrali ste da bi lijeve opcije u Srbiji trebalo da se približe socijal-liberalnim. I ovi izbori će, izgleda, pokazati da su političke vrijednosti postale žrtve dominantnih populizama. Kako se, u tom kontekstu, može dati odgovor na problem Kosova koji kao predizborna tema izbija u prvi plan, a da opozicija „ne padne“ na tom izazovu SNS-a?

KRAUS: Da, Srbija je u predizbornoj kampanji, kampanji u kojoj se po ko zna koji put vodi potpuno neravnopravna borba za glasove birača. Srbija je potpuno podeljeno društvo, ako se o društvu uopšte i može govoriti. Koalicija Srbija protiv nasilja je nastala kao posledica dogovora tzv. “ tehničkih organizatora “ višemesečnih protesta. Još smo dosta daleko od jasnije ideološke artikulacije „ za šta smo “, dok je za predstojeće izbore osnovni naglasak na ono „ protiv čega smo “ odnosno protiv koga smo.

Što se tiče pojavljivanja na političkoj sceni nekadašnjih pokreta a danas stranaka, kao što su Zeleno-levi front i Zajedno, biće potrebno ulagati još dosta rada kako bi se došlo do toga šta bi preciznije to bilo „ levo “ uz, recimo, nešto jasnije „ zeleno “. Za sada ta pitanja ostaju potpuno otvorena, i odgovori na njih  u velikoj meri zavise od rezultata izbora. Osnovni, svrsishodan cilj izbora u Srbiji trebao bi da bude,  približavanje zeleno-levih i socijal-liberalnih političkih opcija -i ne samo njih.

Više od trideset godina traje stanje nesuočavanja sa sopstvenom prošlošću-pre svega, sa ratovima 90-tih. U tom periodu su stasale nove generacije, koje su obrazovane u jednom iskrivljenom obrazovnom i vrednosnom sistemu, u sistemu potpune revizije istorije. Ako se tome doda medijska blokada  i ogromna medijska manipulacija, dolazimo do toga što kvalifikujete kao gubitak osnovnih političkih ideologija. U Srbiji je dominantan jedan populizam, koji čini i činiće sve da zadrži vlast.

Tema politike prema Kosovu jeste „vruć krompir“ i za opoziciju, možda i više nego za vladajući režim. Imam utisak da u Srbiji svi svesno izbegavaju da temu Kosova povežu sa temom Jugoslavije. Sa druge strane, prilično sam siguran, da se status Kosova kao autonomije unutar Srbije-ali i sa zastupljenošću na nivou SFRJ, posebno naglašava. Opozicija u Srbiji sada nema više vremena da toj temi priđe celovitije. Tokom izborne kampanje mogla bi da podseti na zločine prema albanskoj populaciji tokom rata koji je Milošević vodio na Kosovu. Mada mislim da ni za to nema snage ni jedinstva.

MONITOR: Bajdenova administracija upozorava javnost da SAD mogu doći u situaciju da će se obustaviti pomoć Ukrajini jer Republikanci u Predstavničkom domu Kongresa još nisu glasali, uslovljavajući odobrenje pojačanjem bezbjednosnih mjera na granici sa Meksikom. Da li 2004-a može biti prelomna za pravac rješavanja ratnih sukoba i sudbinu naroda – jer je to izborna godina u SAD i EU?

KRAUS: Svakako se svet približava prelomnim trenucima. Izbori u SAD i EU su u tom pogledu od ogromnog značaja. Rat na Bliskom istoku je vrlo brzo bacio u drugi plan rat u Ukrajini. Treba se zapitati da li je i kome to bilo u interesu. Ovih dana Zapad se ponovo vraća Ukrajini, pokušavajući da joj pomogne da pregura zimu. I u SAD i u EU čine sve i sve više će se činiti veliki napori kako bi se što spremnije izašlo na predstojeće, presudne izbore. Jasno je da dominacija SAD, koja traje od kraja II svetskog rata ulazi u završnu fazu, ali nije baš jasno kakav odnos snaga u svetu će zameniti taj monopolarni sistem. Rađa se višepolarni svet, ali u osnovi svega se nalazi kriza neoliberalnog kapitalizma koji više nije u stanju da isporučuje zadovoljavajuća rešenja za većinu čovečanstva. Ako se tome dodaju stalni prodori u oblasti tehnologija, kao i klimatske promene, jasno je da će izbori 2024-e imati ogromnu važnost.

MONITOR: Smatrate da bi rješenje za najnoviji sukob Izraela i Palestinaca bio predlog UN iz 1947-e o dvije države. Na terenu Izrael već vlada teritorijom bez naznaka da bi skoro sjeo za pregovarački sto. I izraelski zvaničnici su potvrdili da je u Gazi stradalo više od 15.000 ljudi.. Da li bi smjena ili ostavka Netanjahua omogućila da se stradanje civila zaustavi i označila mogućnost postizanja mirovnog a onda i teritorijalno-političkog rješenja?

KRAUS: Rešenje sa dve države jeste, po meni, najrealnija opcija. Nažalost, sada traje rat- sa katastrofalnim žrtvama, pre svega civilnog stanovništva Gaze, uz ogromna stradanja dece. Pre nego što je ratni kabinet Izraela ujedinio sve raspoložive ljudske resurse u svrhe vođenja rata, stanje u Izraelu je bilo sasvim drukčije. Natanijahu je napravio vladu sa najekstremnijom desnicom u Izraelu, i pokrenuo reformu pravosuđa. Mesecima su trajali veliki protesti širom Izraela protiv Natanijahua i svakako se očekuje da se traži njegova odgovornost, odmah posle završetka rata. Postoje informacije i da je Natanijahu ignorisao obaveštajna upozorenja da se sprema neka operacija velikih razumera. Ubeđen sam da bi smena Natanijahua koju traži Jair Lapid bila dobra vest u pravcu diplomatskog rešavanja sukoba i postizanja mirovnog i teritorijalno-političkog rešenja.

 

Vječito vraćanje fašizma

MONITOR: Svjedočimo da se riječima „fašizam“ i „antifašizam“ u mnogome izgubilo  „istorijsko“ značenje, da  je  i savremena upotreba tih pojmova u označavanju aktuelnih pojava u politici i društvu, pokazala osnovna neznanja o njihovom vrijednosnom sadržaju. Upotrebljavaju se inflatorno i pompezno. Šta bi bila savremena „vodilja“ u razumijevanju i upotrebi ovih pojmova?

KRAUS: Do skora, u savremenom svetu, niko za sebe ne bi javno rekao da je fašista. Nažalost, stvari se ubrzano menjaju. U Evropi, pre svega, značajno su narasli populistički i ekstremno desni pokreti, a za neke od njih sa pravom bi se moglo reći i da su fašistički. Za ovu temu vrlo je korisno uputiti čitaoce na autora Roba Rimena i na njegovu izvanrednu knjigu Večito vraćanje fašizma. Istorijski je tačno da su stravični zločini počinjeni tokom II svetskog rata vezani-pre svega, uz italijanski fašizam i nemački nacizam. Tokom nekoliko decenija posle II svetskog rata uglavnom se reč fašizam  koristila za ukazivanje na te poražene ideologije. Posle pada berlinskog zida, situacija počinje radikalno da se menja. Da bi zadovoljila zahteve baltičkih zemalja i Poljske, EU- iz pragmatičnih razloga, prihvata koncept o „dva totalitarizma“ i time, u zemljama bez ozbiljnih tradicija parlamentarne demokratije, otvara prostor za postepeni razvoj i jačanje desnih populističkih pokreta i stranaka. Kriza neoliberalnog kapitalizma još više pomaže ovim procesima, tako da je danas situacija dramatično pogoršana. Imamo ponovo fašizam na otvorenoj političkoj sceni. Danas se fašizam opet može prepoznavati u politici i društvu kroz upotrebu nasilja i laži, ali i kroz neke novije oblike. Odnos prema migrantima, prema pripadnicima i pripadnicama LGBT zajednice, veliko nasilje nad ženama i femicid, samo su neke od savremenijih oblika fašizacije društava.

 

Ljevica da se vrati iskustvima jugoslovenskog samoupravljanja

MONITOR: Prošlogodišnji predsjednički i parlamentarni izbori u Francuskoj, pokazali su veliku snagu Žan-Lik Melanšona,  koji se kvalifikuje kao ultra ljevičar. Aktuelne globalne ratne  i migrantske krize , stavile su na veliki ispit centrističke, socijalističke i koalicione socijal-liberalno-zelene vlade u EU.  Da li su „ultra“ opcije lijevog ili desnog predznaka buduće rješenje?

KRAUS: Francuska je uvek bila zemlja sa velikom tradicijom levice. Od napuštanja evrokomunizma, traje pad levice u Francuskoj, Italiji i Španiji. Sada se situacija radikalizuje, i verovatan je novi-jači odgovor levice, ne samo u Francuskoj. Potsećam na Korbina i Sandersa. Problem je u tome što levica još uvek ne nudi atraktivnu ponudu biračima kroz parlamentarnu demokratiju, te tako jačaju ultra levi pokreti nasuprot ultra desnim. Mislim da ultra pokreti nisu rešenja, i da levica treba da se vrati iskustvima jugoslovenskog samoupravljanja.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

DINA BAJRAMSPAHIĆ, GRAĐANSKA AKTIVISTKINJA: Iza Srebrenica nema –  „ ali“

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nacionalističke snage u Crnoj Gori su postale dovoljno jake i glasne da upravljaju odlukama Vlade. A u njoj nema dovoljno onih koji bi postavili granice retrogradnim politikama i pokazali šta je minimum koji se ne smije preći

 

 

„Uz punu svijest da zvuči naivno, ali kada smo prije skoro mjesec dana pisali prvo javno pismo premijeru sa zahtjevom da Crna Gora kosponzoriše Rezoluciju o Srebrenici, mislili smo da Vladu samo treba podsjetiti na njenu dužnost. Htjeli smo samo da stavimo do znanja političkoj eliti da je to pitanje otvoreno na međunarodnoj sceni, da pomno posmatramo kako će postupiti i da očekujemo da Crna Gora bude na pravoj strani istorije“, kaže Dina Bajramspahić u razgovoru za Monitor.

BAJRAMSPAHIĆ: U tom trenutku smo očekivali da u Vladi ima minimum zdravih snaga da razumiju naš zahtjev u dobroj mjeri i bez ikakvih fantazmagorija o tome šta se „krije“ iza Rezolucije. Nije nam palo na pamet  kako će Vlada iz dana u dan tonuti sve dublje i dublje. Naprotiv, smatrali smo da je ovo mali potez za Vladu, koji za nekoliko nas i grupu NVO koje decenijama zastupaju suočavanje sa prošlošću, znači mnogo.

MONITOR: Djeluje kao da ste se iznenadili onim što je slijedilo?

BAJRAMSPAHIĆ: Prvo pismo smo završili riječima „učinite nas ponosnim građankama i građanima Crne Gore”. Cijela stvar se strmoglavila vrlo brzo i ogolila da su problemi veći nego što smo i mi, koji kritički mislimo o sadašnjosti, očekivali.

Stotinu šest nevladinih organizacija i 376 istaknutih ličnosti potpisalo je inicijativu u međuvremenu. Do danas nije bilo odgovora. Vlada, koja je obećala da će biti demokratska, da će se rukovoditi principima dobrog upravljanja, ne nalazi za shodno da odgovori svojim građanima.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

IVICA PULJIĆ, DOPISNIK AL DŽAZIRE IZ VAŠINGTONA: Crnogorski amandmani su, praktično, već u nacrtu Rezolucije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ne može nikakva inicijativa više odgađati glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici . Njen je nacrt predat   u sekretarijat  Generalne skupštine i sve je sada u njihovim rukama. Ne može se mijenjati tekst rezolucije, ali mogu se predložiti amandmani što se obično čini dan prije glasanja, a mogu se amandmani predložiti i na sam dan glasanja. Crnogorski amandmani se praktično već nalaze u nacrtu rezolucije. To nije ništa novo

 

 

MONITOR: Vlasti u Banja Luci visoko drže tenziju otkako je najavljeno glasanje u GS UN o Rezoluciji koja se odnosi na genocid u Srebrenici. Da li se u Vašingtonu i Njujorku razmatra i mogućnost da se tenzije koje već duže traju –kao i prijetnje otcepljenjem RS, pretvore u  pobunu?

PULJIĆ: Oprez je uvijek prisutan kada je zapadni Balkan i Bosna i Hercegovina u pitanju. Zbog toga se često mogu čuti ili pročitati izjave američkih diplomata ili zakonodavaca da Sjedinjene Države neće dopustiti da dođe do podjele Bosne i Hercegovine, niti će biti dopušteno bilo kakvo nasilje. Bilo kakva pobuna od strane RS-a ne bi bila spontana nego podrobno pripremljena u Beogradu i Banja Luci s odobrenjem iz Moskve. Nema spontanosti. Dakle, mogućnost nasilja se uvijek razmatra kao jedna od opcija, ali se razmatra i odgovor na nasilje, odnosno njegovo efikasno zaustavljanje.

MONITOR: Još nije zakazan datum glasanja o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici . Saznalo se da Crna Gora namjerava da podnese dva amandmana na Rezoluciju koja se tiču individualizovanja krivice i neupitnosti Dejtonskog sporazuma.  Može li ova inicijativa da još jednom odloži glasanje i ima li podršku SAD?

PULJIĆ: Ne može nikakva inicijativa više odgađati glasanje o toj rezoluciji. Njen je nacrt predan u tajništvo Generalne skupštine i sve je sada u njihovim rukama. Dakle, ne može se mijenjati tekst rezolucije, ali mogu se predložiti amandmani što se obično čini dan prije glasanja, a mogu se amandmani predložiti i na sam dan glasanja. Što se tiče crnogorskih amandmana, koliko je do sada poznato, oni se praktično već nalaze u nacrtu rezolucije. To nije ništa novo.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DEJAN MILOVAC, MANS: Zabrinjava što će Knežević pred nereformisane sudove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Biće posebno zanimljivo vidjeti kakve će političke implikacije imati ponovno otvaranje predmeta Koverta, i da li će tužilaštvo ovog puta u istrazi ići dalje od Slavoljuba Stijepovića, za koga se sigurno ne može reći da je bio „mozak operacije“

 

 

MONITOR: Kako komentarišete  ekstradiciju  Duška Kneževića Crnoj Gori, te njegove tvrdnje da je došao dobrovoljno, uz ponovno pominjanje plave torbe?

MILOVAC: Knežević je izgubio proces pred Visokim sudom u Londonu kada je odbijena njegova žalba na odluku da bude izručen i to bi trebao da bude početak procesa pred crnogorskim pravosudnim organima koji bi do kraja trebalo da rasvijetli ulogu Kneževića u poslovima čiju zakonitost naše tužilaštvo dovodi u pitanje.

Dakle, ne radi se o dobrovoljnoj odluci Kneževića da se vrati u Crnu Goru, a još manje treba na njegov dolazak gledati kao na zaslugu ovdašnjih političara koji već počinju da presuđuju i za to sebi pripisuju zasluge.

Pred crnogorskim tužilaštvom se nalaze zaista kompleksni predmeti koji će zahtijevati značajne kapacitete kada su u pitanju prije svega finansijske istrage, naročito za onaj dio imovine i poslove Kneževića koji se odvijao na offshore destinacijama i van granica Crne Gore.

MONITOR:  Ima li crnogorsko pravosuđe kapacitete da te procese izvede do kraja?

MILOVAC: Nažalost, ti kapaciteti su ujedno i najslabija karika u istragama, na što je više puta ukazivano i iz Evropske komisije u njenim izvještajima o napretku Crne Gore.

Posebno zabrinjava to što će kompletan postupak biti sproveden pred sudovima koji nisu reformisani i gdje nije do kraja otkrivena mreža korumpiranih sudija koji su radili  po političkom diktatu, a ne slovu Ustava i zakona. Postupak protiv Kneževića je samo jedan od mnogih koji tek treba da  epilog dobiju na sudu. Zbog toga se MANS snažno zalaže za proces vetinga u pravosuđu koji bi trebalo da rezultira zdravim osnovama za vođenje ovako kompleksnih predmeta.

Za sada ne ohrabruju najave iz Vlade Crne Gore, a prije svega iz Ministarstva pravde, da bi mogli u skorom roku da očekujemo takozvanu katarzu u pravosuđu, iako su javno data  brojna obećanja koja su uključivala i značajno unaprijeđen zakonski okvir.

Ovo je posebno važno za predmete kao što je predmet Duška Kneževića gdje će tužilaštvu biti potrebna svaka moguća pomoć u, prije svega, finansijskoj istrazi. Nažalost, za očekivati je da će kod predmeta koji uključjuju veliki broj aktera, međunarodnu istragu i značajan protok vremena, postati bolno očigledan nedostatak takozvanog „italijanskog modela“ koji bi značajno olakšao posao tužilaštvu i ubrzao kompletnu finansijsku istragu.

MONITOR: Može li Kneževićevo izručenje otvoriti neke druge procese?

MILOVAC: Biće posebno zanimljivo vidjeti kakve će političke implikacije imati ponovno otvaranje predmeta Koverta , i da li će tužilaštvo ovog puta u istrazi ići dalje od Slavoljuba Stijepovića, za koga se sigurno ne može reći da je bio „mozak operacije“ i nalogodavac kada je u pitanju korišćenje takozvanih crnih fondova za finansiranje izbornih kampanja Demokratske partije socijalista.

Iako je to tek jedan od nekoliko postupaka koje tužilaštvo vodi protiv Kneževića, predmet Koverta ima posebnu težinu, imajući u vidu da se radi o političkoj korupciji sa mnogo dugoročnijim štetnim efektima po crnogorsko društvo. Svi smo svjedočili predaji novca i snimku koji je poslužio kao konačna potvrda da se DPS finansira iz nelegalnih izvora.

Druga potvrda je došla od samog tadašnjeg predsjednika te partije, Mila Đukanovića, koji je još početkom 2019. godine priznao da je predsjednik Atlas Grupe finansijski pomagao njegovu partiju: „Sve to što je rađeno je završavalo na odgovarajućoj adresi u Demokratskoj partiji socijalista, dakle u računovodstvu. Tamo je pažljivo evidentirano, a prema državnim organima su pravljeni onakvi izvještaji kakve su ti organi tražili.“

MANS je od tadašnjeg Glavnog specijalnog državnog tužioca, Milivoja Katnića,  tražio da se ispitaju sumnjive donacije DPS-a, ali to nikada nije urađeno.

Sa druge strane, bilo bi naivno vjerovati da je sve ono što je do sada otkrio javnosti, Duško Knežević uradio kao izraz nekog patriotskog čina, uključujući i najavu dokaza vezanih za “plavu torbu”. Radi se prosto o pokušaju da se ojača pozicija u onome što je neminovan krivični postupak protiv njega pred crnogorskim institucijama. Tako treba gledati i najave mogućeg statusa svjedoka-saradnika. Biće zanimljivo vidjeti kako će tužilaštvo cijeniti ono što Knežević najavljuje kao dokaze protiv samog vrha prethodnog režima, u prvom redu bivšeg predsjednika, Mila Đukanovića.

MONITOR: Kritikovali ste neke od akata na kojima Vlada radi u susret eventualnom dobijanju IBAR-a, a koji se tiču aktikorupcijskih politika, te mehanizama borbe sa kriminalom. Radi li vlast suštinski na reformama koje se tiču poglavlja 23, 24 ?

MILOVAC: Za sada nemamo potvrdu političke volje da je vlada Milojka Spajića ozbiljna u namjeri da zakonski okvir upodobi onome što su ne samo međunarodni standardi, već prije svega realne potrebe Crne Gore kada je u pitanju borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. To je sasvim vidljivo iz onoga što predstavlja paket reformi koje je Ministarstvo pravde predstavilo pod nazivom Pravda Sad, ali i sasvim očigledno kada je u pitanju nova Strategija za borbu protiv korupcije koja već u formi ne ispunjava čak ni prilično niske standarde koje su postavile prethodne vlade pod vlašću DPS-a.

Ogromno neznanje i nerad su dominantna karakteristika onoga što se građanima nudi kroz izmjene ključnih zakona, u prvom redu Zakona o sprečavanju korupcije, Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom, te Zakona o tužilaštvu. Korak dalje je  Strategija za borbu protiv korupcije koja ne tretira ključne izazove sa kojima se nosi crnogorsko društvo. MANS  godinama ukazuje na probleme u ovoj oblasti i predlaže rješenja, dajući komentare i obezbjeđujući pomoć međunarodnih eksperata. Komunikacija sa nosiocima vlasti u posljednje četiri godine je dodatno intezivirana, nakon svih obećanja koja su, iz tada opozicionih klupa, data kada je u pitanju borba protiv korupcije.

Nakon četiri godine apsolutnog nerada kada je u pitanju antikorupcijska reforma, smatram da više ne možemo govoriti samo o neznanju koje jeste dominantna prepreka, već i o značajnom nedostatku političke volje da se u ovoj oblasti stvari pomjere sa mrtve tačke. Poseban izazov će predstavljati odbrojavanje dana do momenta odlučivanja o tome da li će Crna Gora dobiti pozitivan odgovor na IBAR, te količina prečica za koje postiji sumnja da će administracija Spajića napraviti kako bi ispunila formu, dok će suština kao mnogo puta do sada ostati u drugom planu.

U svakom slučaju, sve ono što sada budemo pogrešno postavili kada je u pitanju borba protiv korupcije, biće izuzetno teško kasnije ispraviti, a već smo izgubili previše vremena.

MONITOR: Kako vidite prošlonedeljnju Đukanovićevu izjavu, kojom je hapšenja Milivoja Katnića i Zorana Lazovića poistovijetio sa krvnom osvetom?

MILOVAC: Radi se o veoma nepromišljenim izjavama, koje nisu strane bivšem predsjedniku države Crne Gore, Milu Đukanoviću, naročito onda kada ocijeni da je potrebno “podići moral” u teškim trenucima za njegovu partiju. Nakon svega što smo mogli da pročitamo u Skaj prepiskama, ostaje malo prostora za sumnju da su Milivoje Katnić i Zoran Lazović bili čuvari jednog potpuno paralelnog sistema koji je Đukanovića održavao na vlasti i van domašaja bilo kakve političke ili krivične odgovornosti.

Znog toga ne iznenađuje potreba da se javno oglasi i sam Đukanović koji i nakon odlaska u takozvanu političku penziju, nastavlja da biva svojevrsni stožer DPS-a, sa očitim uticajem ne samo na političko tkivo te partije, već i na ono što se često u javnosti naziva kriminalnim. Izjava Đukanovića može se čitati i kao direktna poruka Katniću i Lazoviću, da kao vjerni vojnici pomenutog sistema nisu zaboravljeni ili otpisani.

Đukanović i njegova partija su već neko vrijeme bez tradicionalnih poluga moći zahvaljujući kojima su vladali prethodne tri decenije. Sa druge strane, ako je vjerovati onome što smo mogli da pročitamo u SKAJ prepisakama, a odnosi se na učešće kriminalnih struktura u izbornim procesima, to može biti posljednja poluga moći na koju Đukanović računa i zbog čega njegove poruke kakve smo imali prilike da čujemo mogu biti opasne.

MONITOR: Ko sve vrši pritisak na Specijalno državno tužilaštvo?

MILOVAC: Nakon trideset godina DPS režima, sasvim je realno očekivanje građana Crne Gore da konačno pravda bude zadovoljena, ali taj proces nikako ne bi trebao da bude u službi i pod uticajem bilo koje partije na vlasti. Nažalost, rezultati u borbi protiv korupcije su očigledno percipirani kao politički kapital koji pojedine političke partije žele da prigrabe za sebe i potpuno neosnovano sebi pripišu zasluge za rezultate kojima su malo ili nimalo doprinjele.

Sa druge strane, iako smo i ranije imali hapšenje javnih funkcionera koji su bili članovi DPS-a ili bili percipirani kako njihov poslušnici, do hapšenja Milivoja Katinića i Zorana Lazovića, nismo imali izražen otvoren pritisak na tužilaštvo od strane te partije. Ovakvo ponašanje predstavnika DPS-a u javnosti ne samo da ukazuje da od “reformisanog DPS-a” nema ništa, već daje za pravo i onima koji sumnjaju da su veze sa organizovanim kriminalom bile duboko utkane u sve ono što je ta partija radila, a da su Katnić i Lazović bili među glavnim kopčama sa tim strukturama.

Kada se stvari stave u tu perspektivu, nije iznenađenje što glavna poruka DPS-a više nije da “prepustimo institucijama da rade svoj posao”, već ona koja direktno crta metu na GST Vladimiru Novoviću, nazivajući ga “skaj tužiocem”.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo