Povežite se sa nama

MONITORING

ANKETA: Ujedinjeno protiv krađe

Objavljeno prije

na

Izborni dan, rezultate izbora i aktuelnu situaciju na političkoj sceni za Monitor komentarišu – Vanja Ćalović Marković, direktorica MANS-a, Filip Kovačević, profesor, Bojan Baća, sociolog, Omer Šarkić, bloger i Milica Kovačević, direktorica CDT

VANJA ĆALOVIĆ MARKOVIĆ, DIREKTORICA MANS-a
Na pragu nove krize

Na žalost izborni zakoni nijesu dali veće rezultate u praksi, a nakon onakvog izbornog dana i nepriznavanja rezultata od strane opozicije, na pragu smo nove političke krize i povjerenje u izbore je dodatno urušeno.

Na dan izbora MANS-u je prijavljeno skoro 500 slučajeva mogućih krivičnih djela i kršenja prava građana a mi smo uspjeli da prikupimo dokaze i svjedoke za 117 slučajeva koje smo dostavili Specijalnom tužiocu. Ni dva dana nakon izbora javnost nema informacije da li je Specijalni tužilac uopšte postupao u tim predmetima i kakvi su mu rezultati. Podsjećam i da kontroverzno djelovanje tužilastva i policije na dan izbora u spornom slučaju navodnog terorizma takođe nije razjašnjeno javnosti, pa se postavlja pitanje motiva Specijalnog tužioca da netransparentnim radom dodatno uruši povjerenje u izbore.

Državna izborna komisija i Agencija za sprečavanje korupcije su nedvosmisleno pokazale da donose političke, a ne na zakonu zasnovane odluke, što je uništilo kredibilitet tih ključnih institucija zaduženih za sprovođenje izbornih zakona. MANS je dokazao da birački spisak sadrži na hiljade fantoma i preminulih lica, kao i da su institucije, na čijem čelu su bili kadrovi vladajućeg DPS- a, uoči izbora upumpali najmanje 18.5 miliona eura za predizborno zapošljavanje, izgradnju infrastrukture, kredite i subvencije, koji su poznati mehanizmi kupovine glasova iz afere Snimak. Zbog svega toga vjerujem da je ovaj izborni proces pokazao da su politički kontrolisane institucije dodatno produbile nepovjerenje građana u izbore i dovele državu u stanje političke krize.

FILIP KOVAČEVIĆ, PROFESOR
Bojkotovati sve institucije

Fašizam koji se povampiruje u svim istočnoevropskim državama je, eto, poslije ovih izbora dobio i jasnije nego ikad izraženu crnogorsku varijantu. To, nažalost, nije bilo neočekivano. Đukanovićev režim doživljava svoju terminalnu metamorfozu i spreman je da žestoko uzdrma političku i ekonomsku budućnost države radi opstanka na vlasti. Očigledno je da će režim sve češće upotrebljavati nasilje protiv oponenata i kritičara što može rezultirati tragičnim posljedicama. Sukob je lako otpočeti, ali ga je teško zaustaviti. Situaciju dodatno komplikuje i to što je Đukanović, vodeći privatnu spoljnu politiku usmjerenu na sopstveni interes, a ne na interese većine građana i građanki, Crnu Goru doveo u poziciju monete za potkusurivanje između velikih sila.

Sve opozicione snage su pred velikim testom. Da bi se izbjeglo najgore, opozicija se mora hitno objediniti i djelovati kao jedan blok. Nepriznavanje izbornih rezultata je samo prvi korak i nema smisla ukoliko se takođe ne otpočnu i bojkoti Skupštine i ostalih državnih institucija, građanski protesti, osmišljene međunarodne aktivnosti protiv Đukanovićevih lobista u Briselu i Vašingtonu itd. Cilj treba da bude nadstranačka vlada nacionalnog spasa koja će pripremiti i organizovati fer izbore. Sve ovo će zahtijevati jedan novi kvalitet međusobnih odnosa u opoziciji i potpunu posvećenost opštoj stvari. Mora se pobjediti Đukanovićeva cinična taktika ,,zavadi, pa vladaj”. Bilo kakav post-izborni aranžman sa DPS-om u ovom trenutku teško bi narušio kredibilitet opozicije za duži vremenski period.

OMER ŠARKIĆ, BLOGER
Svi naši „izbori”

„Izbori” u Crnoj Gori su jednom rječju – farsa. Farsa bili, farsa ostali. I što je najgore, iz ciklusa u ciklus ti „izbori” su sve veća farsa.

Pritisci, ucjene, kupovina glasova, zastrašivanja, medijske manipulacije, sprej i UV lampa, afis i drugi sistemi, Vlada izbornog povjerenja (poslije 25 godina višestranačja i „izbora”!); birački spiskovi koji to nijesu, čarter letovi za „birače”, dnevnice, putni troškovi, novčane „nagrade” biračima, afere Snimak u kontinuitetu…To su naši „izbori”.

Ustaše koji nas napadaju iz pravca Debelog brijega, odbrana SFR Jugoslavije, odbrana SRJ Jugoslavije, ratno stanje, vanredno stanje, akcija Lim (hapšenje lidera SDA), akcija Orlov let, teroristi iz Srbije na izborni dan…, stalna odbrana države(a) i „tekovina” od neprijatelja, stalna zastrašivanja i prijetnje – to su svi naši izbori i referendumi. Pink, Informer, Prva TV – mediji iz Srbije koji pukoše u odbrani Crne Gore od tobošnje agresije iz iste te Srbije, ili Rusije – nebitno, i to su naši „izbori”. Kriminalci koji prijete, mafija koja finansira izbore, nesmjenjiva vlast, nesmjenjivi premijer, nesmjenjivi decenijski profesionalni opozicionari – su naši „izbori”.

Na našim „izborima” DPS zna tačan broj koliko će ko dobiti glasova: koliko fali njima, koliko njegovim satelitima. Zato će im, ako treba, pomoći svojim glasovima da pređu cenzus i tako osvoji većinu: „vas 500 ćete glasati tzv. BS, a vas par hiljada SD. Izgubićemo pola mandata a dobiti četiri, i opet imati apsolutnu vlast”. Orvel – to su naši „izbori”.

Ovakvi „izbori” izgleda odgovaraju velikoj većini, svakom iz svojih interesa: i DPS-u i opoziciji po profesiji, dijelu NVO sektora, a posebno našim „međunarodnim prijateljima” – Vašingtonu i Briselu. Zato po njihovoj ocjeni „stalno napredujemo u svim oblastima i poglavljima, šampioni smo demokratije i primjer u regionu”. Međunarodna zajednica, jednom riječju, podržava krađu na crnogorskim „izborima” i daje legitimitet toj krađi, jer njihov ucijenjeni namještenik bez pogovora mora izvršavati svaki nalog koji mu ispostave.

Građani koji izlaze da „biraju” su kolateralna šteta u svemu tome. Kao i resursi države koji su uništeni, prodati, ili izdati u zakup na (samo) 99 godina. Države koja je sva pod hipotekama i dužna do guše zahvaljujući „izborima” na kojima pobjeđuje onaj ko nema većinsku podršku građana. Protekli „izbori” su kruna svega gore navedenog.

BOJAN BAĆA, SOCIOLOG
Raspadanje DPS mašinerije

Sve što se desilo na dan izbora samo je još jedan pokazatelj raspada(nja) tzv. ,,DPS mašinerije”: planiranje i organizovanost sve se manje naziru u njihovim postupcima, dok panika i nepromišljeni potezi postaju sve vidljiviji u zahvatima koji su samo do juče bili puka rutinska procedura. Pogledajmo naprasno onesposobljavanje aplikacija kao što su Viber i WhatsApp. Ozbiljna organizacija, koja pri tom želi da održi iluziju demokratičnosti u očima međunarodne javnosti, nikada to sebi ne bi dozvolila, jer bi bila svjesna nenamjeravanih posljedica jednog takvog čina. Naime, Đukanovićev imidž na zapadu nije diktatorski, ali je ovim postupkom sebe svrstao u onu kategoriju „kako zapadna javnost vidi udžbenički primjer diktatora iz egzotične zemlje”. Takve se stvari ne rade u demokratskim društvima, a posebno ne na dan izbora.

Pored toga, tu je i unošenje nemira pričom o pokušaju državnog udara. A kako dani odmiču, postaje sve jasnije da su građani bili toliko odlučni u namjeri da glasaju protiv vladajuće partije i njenih satelita, jer, kako vidimo, više ni oni suptilniji metodi izborne prevare nijesu mogli da proizvedu dovoljno glasova za DPS pa se prešlo na blatantnu krađu.

Ako su politički subjekti, kao i igrači iz civilnog sektora, spremni da pređu preko ovakvih stvari i ponašaju se kao da se ništa nije desilo, bojim se da ćemo zaći u situaciju gdje zarad normalnog administrativnog funkcionisanja države i ostvarenja njenih strateških ciljeva zanemarujemo činjenicu da temelji ove države nisu samo ne-demokratski, već antidemokratski. Priznanje nečeg takvog nije ništa drugo do negiranje državnosti Crne Gore i njeno afirmisanje kao feuda jednog čovjeka. U tom slučaju, džaba EU, džaba NATO, džaba sve, jer dominantni društveni odnosi i svijest ostaju feudalni, ma gdje god bili.

MILICA KOVAČEVIĆ, DIREKTORICA CDT
Hapšenje je moglo imati uticaj na birače

Izborni dan je protekao u prilično tenzičnoj atmosferi. Tome je doprinijelo više faktora. Prvo, uslijedio je nakon neobično dugotrajne, skupe i intenzivne kampanje, u kojoj je javnost maksimalno polarizovana. Pored toga, u izborni dan se ušlo sa velikom neizvjesnošću jer, zbog promjene zakona, nije bilo kredibilnih rezultata istraživanja javnog mnjenja. Konačno, i hapšenje grupe osumnjičene za terorizam u pokušaju neposredno pred glasanje, osim krivično-pravne ima i političku dimenziju, i moglo je imati uticaj na birače. Zbog toga je važno da se u nastavku ovaj proces vodi na najtransparentniji mogući način koji dozvoljavaju interesi istrage i pravila postupka. Tokom samog izbornog dana i posmatrači, među kojima i posmatrači CDT-a, su prijavili veći broj nepravilnosti. Odavno u Crnoj Gori dan izbora nije pratilo ovoliko posmatrača, pa je logično da je uočen najveći broj propusta. Međutim, nijesu sve ove nepravilnosti od istog značaja za izborni proces, i samo neke među njima mogu ozbiljnije uticati na ishod izbora. Osim onih nepravilnosti koje su dovele do poništavanja glasanja na nekim biračkim mjestima, kao posebno problematično izdvaja se prisustvo partijskih aktivista u blizini jednog broja biračkih mjesta, što smatramo vršenjem pritiska na birače. CDT će pratiti i proces prigovora i žalbi koji je još uvijek u toku, nakon čega ćemo dati konačnu ocjenu kompletnog izbornog procesa.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

Izdvojeno

DONACIJE VLADE I DRŽAVNIH PREDUZEĆA SPC: Blagoslov koji nas košta milione 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od 2011. do ove godine Eparhiji budimljansko nikšićkoj iz budžeta je isplaćeno 1,9 miliona eura. Mitropoliji Crnogorsko primorskoj uplaćeno je 1,6 miliona eura. Najveći dio u posljednje četiri godine: 2021. godine 437 hiljada, 2022. – 654 hiljada eura, tokom protekle 208 hiljada i ove godine 106 hiljada eura

 

Vlada Crne Gore je u junu prošle godine odobrila 220.000 eura Eparhiji budimljanko-nikšićkoj za rekonstrukciju Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću. Državna revizorska institucija (DRI) je, u svom nedavnom Izvještaju o Budžetu za 2023, ustanovila da nema priložene propratne dokumentacije, kao i da nije navedena obaveza izvještavanja o utrošku navedenih sredstava.

U izvještaju DRI se navodi da im je Ministarstvo pravde proslijedilo dopis Eparhije budimljansko-nikšićke u kom je navedeno da je do 1. jula 2024. godine, utrošen iznos od 60.000, dok će se preostalih 160.000 eura biti utrošeno u narednom periodu.

Iz DRI su naveli da je ovim prekršeno niz pravila, te da su ,,Vlada i resorna ministarstva dužni da prije usvajanja zaključaka i plaćanja iz tekuće budžetske rezerve obezbijede relevantnu dokumentaciju kojom se vrši pravdanje odobrenog iznosa, kako je i predviđeno aktom o bližim kriterijumima za korišćenje sredstava tekuće i stalne budžetske rezerve i uputstvom o radu državnog trezora”.

U posljednje četiri godine, Vlada je za finansiranje vjerskih zajednica za četiri godine isplatila milion i 975 hiljada eura. Najviše novca je izdvojila za Mitropoliju crnogorsko-primorsku Srpske pravoslavne crkve – 930 hiljada, potom za Islamsku zajednicu u Crnoj Gori – 331 hiljadu, dok je Eparhiji budimljansko-nikšićkoj SPC dala 278 hiljada eura. Crnogorska pravoslavna crkva je za isti period dobila 231 hiljadu eura. Ostalih 13 vjerskih zajednica dobilo je između hiljadu i po i 55 hiljada eura, koliko je dobila Jevrejska zajednica.

Raniji izvještaj DRI-ja je pokazao da je posebno sporno finansiranje srednjih vjerskih škola, za što je iz budžeta isplaćeno 4,9 miliona eura. Čak tri miliona i sto hiljada eura dobila je Medresa ,,Mehmed Fatih” Islamske zajednice u Tuzima, a milion i 800 hiljada Gimnazija ,,Sveti Sava” Mitropolije crnogorsko-primorske u Podgorici.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je proteklog mjeseca podnio Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv NN lica koja su od 2019. do 2023. godine odobrili isplatu 4,9 miliona eura za finansiranje srednjih vjerskih škola u Crnoj Gori. ,,To je urađeno suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, što je utvrdila i Državna revizorska institucija (DRI) i dala negativno mišljenje na usklađenost finansiranja srednjih vjerskih škola sa ovim zakonom, a što ukazuje i na zloupotrebu službenog položaja sa ogromnom štetom za Budžet Crne Gore”, naveli su iz CGO.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PREUZIMANJE VLASTI U BUDVI: Smjena  iz  Spuža

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon što je potvrdio optužnicu tužilaštva protiv gradonačelnika Budve  Mila Božovića, Viši sud je istovremeno dao odobrenje da se u spuški zatvor unesu službena dokumenta Božoviću na potpis. Omogućeno mu je da potpiše dva rješenja – o razrješenju Jasne Dokić i imenovanju Nikole Jovanovića za potpredsjednika Opštine Budva

 

 

U utorak, 03.decembra ,udaljena je sa radnog mjesta  potpredsjednica Opštine Jasna Dokić, od strane grupe građana predvođene Nikolom Jovanovićem, liderom političke grupacije Budva naš grad, nakon što ju je rješenjem iz  Spuža smijenio gradonačelnik Milo Božović, kome se sudi za organizovani kriminal i šverc narkoktika. Božović je, istovremeno,  postavio Jovanovića za potpredsjednika.

“Kada sam došla na posao i ušla u kancelariju Službe predsjednika pored kabineta, okružili su me nepoznati ljudi. Nijesu mi dozvolili da uđem u kabinet u kojem je Jovanović već sjedio. Kancelarija i predvorje bili su puni ljudi od kojih su mnogi bili meni nepoznati jer nisu zaposleni u Opštini. Tražila sam da uđem u kabinet kada mi se obratio Jovanović  uvredama,  govoreći “ti si niko i ništa, ti si obična nula, idi odavde… Pokazivao je rješenje o razrješenju sa funkcije uz konstataciju da se on sada za sve pita. Cijelo vrijeme iza mojih leđa stajali su pripadnici privatnog obezbjeđenja…” opisala je potpredsjednic Dokić. Ona je, kako navodi, bila prinuđena da pokupi svoje lične stvari i napusti kabinet.

Jovanović je demantovao da ju je vrijeđao i omalovažavao. Dokić se, kako je on naveo, u kabinet predsjednika Opštine  pojavila sa dvojicom pripadnika obezbjeđenja. “ Saopšteno joj je da je razriješena i da kod sekretarke kabineta preuzme rješenje o razrešenju. Nakon što je odbila da preuzme rješenje, omogućeno joj je da preuzme lične stvari iz kancelarije predsjednika” – kazao je novopostavljeni potpredsjednik opštine Budva.

Iako je Viši sud u Podgorici tri dana ranije potvrdio optužnicu tužilaštva protiv Božovića, istovremeno je  dao odobrenje da se u spuški zatvor unesu službena dokumenta  Božoviću na potpis, čime mu je omogućeno da potpiše dva rješenja –  jedno o razrješenju Jasne Dokić, i drugo o imenovanju Nikolu Jovanovića za potpredsjednika Opštine Budva. Jovanović je sjeo u fotelju potpredsjednika i bez stava odborničke većine, preuzeo vlast u Budvi.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SLUČAJ BORISA RAONIĆA, GENERALNOG DIREKTORA RTCG: Kikiriki servis

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon što je tužilaštvo podiglo optužni prijedlog protiv dijela Savjeta zbog Raonićevog nezakonitog drugog izbora za generalnog direktora, on je odlučio da im uzvrati –  preko RTCG.  Kao jedini gost emisije televizije kojom rukovodi. Ništa druga strana, neugodna pitanja, istina i bakrači. Zategneš kravatu i obrvu i pričaš svom zaposlenom šta ti je volja. Dok javnost ubjeđuješ da vodiš javni servis

 

 

Boris Raonić, dva puta nezakonito izabrani generalni direktor RTCG, slikovito  je ove sedmice demonstrirao kako izgleda  javni servis koji se to samo pravi da jeste. Domaći, balkanski model. Za koji svi znamo da to baš i nije, a napredak mjerimo po tome koliko liči na to što treba da bude.

Nakon što je obznanjeno da je Osnovno tužilaštvo u Podgorici podiglo optužni prijedlog protiv više članova Savjeta RTCG zbog Raonićevog nezakonitog drugog izbora na čelo te kuće u junu prošle godine, on je odlučio da im odgovori, kako drugačije, nego –  preko RTCG.  Kao jedini gost emisije televizije kojom rukovodi. Ništa druga strana, nezavisni stručnjaci, neugodna pitanja, istina i bakrači. Sjedneš lijepo, zategneš kravatu i obrvu i pričaš svom zaposlenom šta ti je volja. Dok javnost ubjeđuješ da vodiš javni servis.

No i Raonić zna da RTCG treba da liči na javni servis, pa na prvo pitanje novinara hoće li podnijeti ostavku nakon optužnog prijedloga, prigodno uzdahne: „Prvo pa muško.Drago mi je da ste se odlučili za takav pristup.U nekim drugim vremenima bi vjerovatno rekli – nijesmo se tako dogovorili“.  Pošto se nisu dogovorili, slijedi pola sata priče o uspjesima Raonića i  opstrukcijama „medijskih i političkih struktura protiv RTCG“, koje i novinar lično primjećuje. Pa o tome kako RTCG već sad može „rame uz rame sa evropskim javnim servisima“. Idila.

Napokon, opet pitanje o optužnom prijedlogu. “Ne postoji šansa da će bilo koji sud potvrditi ovaj optužni prijedlog”, saopštava  sigurno  Raonić, diplomirani pravnik od 2018. godine, zbog čega, a ne samo zbog konflikta interesa kako to želi predstaviti, nije mogao biti zakonito izabran na čelo RTCG  u avgustu 2021.  Novinar normalno – ništa.  Ni pomena o tome da  Raonić,  da su se sprovodili zakoni,  nije mogao biti tu gdje je sve do  2028. godine, kada bi ispunio tadašnji uslov od deset godina radnog iskustva u odgovarajućoj spremi. Vlada mu je, u međuvremenu, priskočila i smanjila uslov na – pet godina.

Nije Raoniću samo to išlo na ruku. Srećna zvijezda ili neka druga sila, tek optužni prijedlog tužilaštva o kom pravnik Raonić samouvjereno danas govori iz fotelje  RTCG, zakasnio je taman toliko da ga neometano izaberu i treći put na čelo Javnog servisa u septembru ove godine.

ODT je predmet formirao 3. juna 2023. godine, zbog neizvršenja pravosnažne presude Osnovnog suda u Podgorici, kojom je utvrđeno da je Raonić u avgustu 2021. godine izabran nezakonito jer je bio u konfliktu interesa kao član Savjeta Agencije za elektronske medije (AEM). Proces je vođen po tužbi Nikole Markovića, jednog od kandidata, koji takođe nije mogao biti izabran na čelo RTCG zbog uslova o radnom iskustvu u odgovarajućoj spremi. Predmet se šetao skoro  godinu i po dana, od ODT do SDT, pa opet nazad. ODT ga je još izviđao u vrijeme kada je Raonić i treći put izabran na tu poziciju. Ni Raoniću danas eto nije jasno zašto je to toliko trajalo.

Presuda zbog čijeg neizvršenja tužilaštvo sada tereti dio članova i predsjednika Savjeta, postala je pravosnažna 10. maja 2023. godine, odlukom Višeg suda, koji je Savjetu RTCG  tada naložio da postupi u skladu sa njom.  Savjet je, međutim, 1. juna iste godine, većinom glasova, za generalnog direktora RTCG ponovo izabrao nezakonito izabranog Raonića, čemu se javno usprotivila samo Marijana Camović Veličković, članica Savjeta i predsjednica SMCG.

Da je Savjet i tada Raonića  izabrao nezakonito,  utvrdio je Osnovni sud u Podgorici  u prvostepenoj presudi u aprilu ove godine.  Po ocjeni suda,  Raonić nije mogao ni drugi put  biti izabran, jer je Savjet morao cijeniti da li ispunjava  uslove u trenutku kada je konkurs raspisan. A ne, kako bi Boris volio a Savjet i uradio, nakon što je podnio ostavku na funkciju u AEM-u.

Raonić tvrdi da je sve urađeno zakonito: „Vi imate odluku suda, pravosnažnu, po tužbi Nikole Markovića koja kaže da se može birati novi direktor od svih prijavljenih kandidata, uključujući i mene”.  Pa ono, može se birati, al se ne može izabrati ako ne ispunjava uslove, a Raonić nije. Što zbog konflikta interesa, što zbog radnog iskustva.  Novinar, opet – ništa.

„Ne postoji pravni stručnjak koji mi nije rekao u prethodnom periodu da je ovo budalaština“, nastavlja Raonić dalje o optužnom prijedlogu.  Koji su do sada javno kritikovali samo njegovi branioci advokati Danilo Milović i Nebojša Aasanović. Na RTCG u zadnja dva dana.

Generalni direktor RTCG potom kaže da on poštuje pravosnažne presude, al da  mu je ova nelogična. Valjda poštuje samo one koje su mu logične.  “Ukoliko se sjutra, kada ja odem odavde, prijavi, recimo, pet direktora lokalnih javnih emitera, to po ovoj presudi suda znači da svi oni moraju da daju ostavke, a samo jedan će biti izabran. Ostala četiri će ostati bez posla”, pojašnjava.  Raonić, pritom,  egzistencijalno i materijalno obezbijeđen, ne bi baš ostao bez posla da je napustio funkciju u AEM-u prije kandidature.  Ostao bi direktor Građanske alijanse (GA), u okviru koje funkcioniše Škola demokratskog rukovođenja, kroz koju su kroz decenije prošle gotovo sve partije vlasti i opozicije. Ili što bi  Raonić rekao: „Sreo sam bukvalno svakog ko nešto znači u Crnoj Gori“.

Agencija za sprječavanje korupcije (ASK) nije  našla ništa sporno u tome što su tri člana Savjeta koji je prvi put izabrao nezakonito Raonića – Milica ŠpajakAmina MurićBojan Baća  bili u poslovnim vezama sa GA.  Murić je i danas  u GA,  Špajak je  programska direktorka NVO Inicijativa mladih za ljudska prava, koja je prema registru nevladinih organizacija jedan od dva osnivača GA, dok je  Baća u vrijeme prvog izbora  bio član Savjeta GA. Podnio je ostavku neposredno pred drugi nezakoniti Raonićev izbor. O tome Boris i Marko, kako je svog zaposlenog pri kraju emisije Raonić počeo da zove, nijesu razgovarali.

Raonić je, umjesto toga,  iznio Marku „nevjerovatno tešku optužbu“.

„Ja imam dokaze da su  brojni ljudi, čak  i postupajući tužioci u ovim predmetima  radili negativne i nezakonite stvari. Tužioci koji su bili postupajući, više ih je bilo, su imali bliske kontakte sa organizovanim kriminalnim grupama..U narednim danima ćemo iznositi te informacije“, kazao je Raonić.  Zašto ih RTCG, kao javni servis rame uz rame s evropskim servisima,  nije iznosila prije optužnog prijedloga, što joj je medijska obaveza, nijesu objašnjavali.  Ostalo je nejasno i zašto bi navodni tužioci u spregama s kriminalom htjeli da sruše Raonića, obzirom da  RTCG prethodno nije ni pomenula da postoje.

Raonić je, sve u svemu, poslao  poruku da ko god tvrdi da je nezakonito na čelu RTCG, spada u kategoriju kriminalaca, zavidnih, korumpiranih i prodanih. Dok je uz njega  „najbolje što Crna Gora ima“. Tu su  i novinari RTCG koji mu kažu da nikad „nijesu bili tako slobodni“. On im, zauzvrat, oprašta sitne greške.  Kao da se ne daj Bože miješa u  uređivačku politiku, primijetio je i da je u Markovoj emisiji bilo grešaka, ali oprostio mu je.  Ne oprašta jedino zaposlenima koji ga lažno optužuju. O istinitosti optužbe sudi on.  To je ta sloboda.

„Mnogi su u Crnoj Gori optuživani za teške stvari od strane tužilaštva, pa se pokazalo da to možda nije bilo tako“, kazao je direktor RTCG, podsjećajući na slučaj državni udar. U odnosu na to ovo je kikiriki, zaključio je.

Kikiriki su, kad je u pitanju Raonić, do sada bile i sudske presude koje su ukazivale na njegove nezakonite mandate. Iako su se smijenile i vlasti i tužilački vrh.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo