Izborni dan, rezultate izbora i aktuelnu situaciju na političkoj sceni za Monitor komentarišu – Vanja Ćalović Marković, direktorica MANS-a, Filip Kovačević, profesor, Bojan Baća, sociolog, Omer Šarkić, bloger i Milica Kovačević, direktorica CDT
VANJA ĆALOVIĆ MARKOVIĆ, DIREKTORICA MANS-a
Na pragu nove krize
Na žalost izborni zakoni nijesu dali veće rezultate u praksi, a nakon onakvog izbornog dana i nepriznavanja rezultata od strane opozicije, na pragu smo nove političke krize i povjerenje u izbore je dodatno urušeno.
Na dan izbora MANS-u je prijavljeno skoro 500 slučajeva mogućih krivičnih djela i kršenja prava građana a mi smo uspjeli da prikupimo dokaze i svjedoke za 117 slučajeva koje smo dostavili Specijalnom tužiocu. Ni dva dana nakon izbora javnost nema informacije da li je Specijalni tužilac uopšte postupao u tim predmetima i kakvi su mu rezultati. Podsjećam i da kontroverzno djelovanje tužilastva i policije na dan izbora u spornom slučaju navodnog terorizma takođe nije razjašnjeno javnosti, pa se postavlja pitanje motiva Specijalnog tužioca da netransparentnim radom dodatno uruši povjerenje u izbore.
Državna izborna komisija i Agencija za sprečavanje korupcije su nedvosmisleno pokazale da donose političke, a ne na zakonu zasnovane odluke, što je uništilo kredibilitet tih ključnih institucija zaduženih za sprovođenje izbornih zakona. MANS je dokazao da birački spisak sadrži na hiljade fantoma i preminulih lica, kao i da su institucije, na čijem čelu su bili kadrovi vladajućeg DPS- a, uoči izbora upumpali najmanje 18.5 miliona eura za predizborno zapošljavanje, izgradnju infrastrukture, kredite i subvencije, koji su poznati mehanizmi kupovine glasova iz afere Snimak. Zbog svega toga vjerujem da je ovaj izborni proces pokazao da su politički kontrolisane institucije dodatno produbile nepovjerenje građana u izbore i dovele državu u stanje političke krize.
FILIP KOVAČEVIĆ, PROFESOR
Bojkotovati sve institucije
Fašizam koji se povampiruje u svim istočnoevropskim državama je, eto, poslije ovih izbora dobio i jasnije nego ikad izraženu crnogorsku varijantu. To, nažalost, nije bilo neočekivano. Đukanovićev režim doživljava svoju terminalnu metamorfozu i spreman je da žestoko uzdrma političku i ekonomsku budućnost države radi opstanka na vlasti. Očigledno je da će režim sve češće upotrebljavati nasilje protiv oponenata i kritičara što može rezultirati tragičnim posljedicama. Sukob je lako otpočeti, ali ga je teško zaustaviti. Situaciju dodatno komplikuje i to što je Đukanović, vodeći privatnu spoljnu politiku usmjerenu na sopstveni interes, a ne na interese većine građana i građanki, Crnu Goru doveo u poziciju monete za potkusurivanje između velikih sila.
Sve opozicione snage su pred velikim testom. Da bi se izbjeglo najgore, opozicija se mora hitno objediniti i djelovati kao jedan blok. Nepriznavanje izbornih rezultata je samo prvi korak i nema smisla ukoliko se takođe ne otpočnu i bojkoti Skupštine i ostalih državnih institucija, građanski protesti, osmišljene međunarodne aktivnosti protiv Đukanovićevih lobista u Briselu i Vašingtonu itd. Cilj treba da bude nadstranačka vlada nacionalnog spasa koja će pripremiti i organizovati fer izbore. Sve ovo će zahtijevati jedan novi kvalitet međusobnih odnosa u opoziciji i potpunu posvećenost opštoj stvari. Mora se pobjediti Đukanovićeva cinična taktika ,,zavadi, pa vladaj”. Bilo kakav post-izborni aranžman sa DPS-om u ovom trenutku teško bi narušio kredibilitet opozicije za duži vremenski period.
OMER ŠARKIĆ, BLOGER
Svi naši „izbori”
„Izbori” u Crnoj Gori su jednom rječju – farsa. Farsa bili, farsa ostali. I što je najgore, iz ciklusa u ciklus ti „izbori” su sve veća farsa.
Pritisci, ucjene, kupovina glasova, zastrašivanja, medijske manipulacije, sprej i UV lampa, afis i drugi sistemi, Vlada izbornog povjerenja (poslije 25 godina višestranačja i „izbora”!); birački spiskovi koji to nijesu, čarter letovi za „birače”, dnevnice, putni troškovi, novčane „nagrade” biračima, afere Snimak u kontinuitetu…To su naši „izbori”.
Ustaše koji nas napadaju iz pravca Debelog brijega, odbrana SFR Jugoslavije, odbrana SRJ Jugoslavije, ratno stanje, vanredno stanje, akcija Lim (hapšenje lidera SDA), akcija Orlov let, teroristi iz Srbije na izborni dan…, stalna odbrana države(a) i „tekovina” od neprijatelja, stalna zastrašivanja i prijetnje – to su svi naši izbori i referendumi. Pink, Informer, Prva TV – mediji iz Srbije koji pukoše u odbrani Crne Gore od tobošnje agresije iz iste te Srbije, ili Rusije – nebitno, i to su naši „izbori”. Kriminalci koji prijete, mafija koja finansira izbore, nesmjenjiva vlast, nesmjenjivi premijer, nesmjenjivi decenijski profesionalni opozicionari – su naši „izbori”.
Na našim „izborima” DPS zna tačan broj koliko će ko dobiti glasova: koliko fali njima, koliko njegovim satelitima. Zato će im, ako treba, pomoći svojim glasovima da pređu cenzus i tako osvoji većinu: „vas 500 ćete glasati tzv. BS, a vas par hiljada SD. Izgubićemo pola mandata a dobiti četiri, i opet imati apsolutnu vlast”. Orvel – to su naši „izbori”.
Ovakvi „izbori” izgleda odgovaraju velikoj većini, svakom iz svojih interesa: i DPS-u i opoziciji po profesiji, dijelu NVO sektora, a posebno našim „međunarodnim prijateljima” – Vašingtonu i Briselu. Zato po njihovoj ocjeni „stalno napredujemo u svim oblastima i poglavljima, šampioni smo demokratije i primjer u regionu”. Međunarodna zajednica, jednom riječju, podržava krađu na crnogorskim „izborima” i daje legitimitet toj krađi, jer njihov ucijenjeni namještenik bez pogovora mora izvršavati svaki nalog koji mu ispostave.
Građani koji izlaze da „biraju” su kolateralna šteta u svemu tome. Kao i resursi države koji su uništeni, prodati, ili izdati u zakup na (samo) 99 godina. Države koja je sva pod hipotekama i dužna do guše zahvaljujući „izborima” na kojima pobjeđuje onaj ko nema većinsku podršku građana. Protekli „izbori” su kruna svega gore navedenog.
BOJAN BAĆA, SOCIOLOG
Raspadanje DPS mašinerije
Sve što se desilo na dan izbora samo je još jedan pokazatelj raspada(nja) tzv. ,,DPS mašinerije”: planiranje i organizovanost sve se manje naziru u njihovim postupcima, dok panika i nepromišljeni potezi postaju sve vidljiviji u zahvatima koji su samo do juče bili puka rutinska procedura. Pogledajmo naprasno onesposobljavanje aplikacija kao što su Viber i WhatsApp. Ozbiljna organizacija, koja pri tom želi da održi iluziju demokratičnosti u očima međunarodne javnosti, nikada to sebi ne bi dozvolila, jer bi bila svjesna nenamjeravanih posljedica jednog takvog čina. Naime, Đukanovićev imidž na zapadu nije diktatorski, ali je ovim postupkom sebe svrstao u onu kategoriju „kako zapadna javnost vidi udžbenički primjer diktatora iz egzotične zemlje”. Takve se stvari ne rade u demokratskim društvima, a posebno ne na dan izbora.
Pored toga, tu je i unošenje nemira pričom o pokušaju državnog udara. A kako dani odmiču, postaje sve jasnije da su građani bili toliko odlučni u namjeri da glasaju protiv vladajuće partije i njenih satelita, jer, kako vidimo, više ni oni suptilniji metodi izborne prevare nijesu mogli da proizvedu dovoljno glasova za DPS pa se prešlo na blatantnu krađu.
Ako su politički subjekti, kao i igrači iz civilnog sektora, spremni da pređu preko ovakvih stvari i ponašaju se kao da se ništa nije desilo, bojim se da ćemo zaći u situaciju gdje zarad normalnog administrativnog funkcionisanja države i ostvarenja njenih strateških ciljeva zanemarujemo činjenicu da temelji ove države nisu samo ne-demokratski, već antidemokratski. Priznanje nečeg takvog nije ništa drugo do negiranje državnosti Crne Gore i njeno afirmisanje kao feuda jednog čovjeka. U tom slučaju, džaba EU, džaba NATO, džaba sve, jer dominantni društveni odnosi i svijest ostaju feudalni, ma gdje god bili.
MILICA KOVAČEVIĆ, DIREKTORICA CDT
Hapšenje je moglo imati uticaj na birače
Izborni dan je protekao u prilično tenzičnoj atmosferi. Tome je doprinijelo više faktora. Prvo, uslijedio je nakon neobično dugotrajne, skupe i intenzivne kampanje, u kojoj je javnost maksimalno polarizovana. Pored toga, u izborni dan se ušlo sa velikom neizvjesnošću jer, zbog promjene zakona, nije bilo kredibilnih rezultata istraživanja javnog mnjenja. Konačno, i hapšenje grupe osumnjičene za terorizam u pokušaju neposredno pred glasanje, osim krivično-pravne ima i političku dimenziju, i moglo je imati uticaj na birače. Zbog toga je važno da se u nastavku ovaj proces vodi na najtransparentniji mogući način koji dozvoljavaju interesi istrage i pravila postupka. Tokom samog izbornog dana i posmatrači, među kojima i posmatrači CDT-a, su prijavili veći broj nepravilnosti. Odavno u Crnoj Gori dan izbora nije pratilo ovoliko posmatrača, pa je logično da je uočen najveći broj propusta. Međutim, nijesu sve ove nepravilnosti od istog značaja za izborni proces, i samo neke među njima mogu ozbiljnije uticati na ishod izbora. Osim onih nepravilnosti koje su dovele do poništavanja glasanja na nekim biračkim mjestima, kao posebno problematično izdvaja se prisustvo partijskih aktivista u blizini jednog broja biračkih mjesta, što smatramo vršenjem pritiska na birače. CDT će pratiti i proces prigovora i žalbi koji je još uvijek u toku, nakon čega ćemo dati konačnu ocjenu kompletnog izbornog procesa.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ