Povežite se sa nama

OKO NAS

BERANE: JOŠ PRISTIŽU RAČUNI STARE VLASTI : Igre s mjenicama

Objavljeno prije

na

Privatno preduzeće Šćekić promet blokiralo je nedavno račun Opštine Berane na osnovu mjenice koju je prije tri godine, neposredno prije lokalnih izbora, izdao tadašnji gradonačelnik Vuka Golubović.

U lokalnoj upravi sada strahuju da ovakvih mjenica može biti još i pozivaju Vrhovnog državnog tužioca da ubrza procesuiranje krivičnih prijava koje su protiv bivšeg opštinskog rukovodstva (DPS) predali još u aprilu 2014. godine.

Dok je Golubović najprije tvrdio da nije izdavao mjenice, a potom rekao da to nije ništa u odnosu na ono što je DPS učinio za Berane, iz sadašnje lokalne uprave ističu da raspoloživa dokumentacija do koje su došli jasno pokazuje da je bivši gradonačelnik, suprotno zakonskim propisima, potpisivao mjenice i mjenična ovlašćenja u toku izborne kampanje i da je to dovoljno za specijalno tužilaštvo da postupi po već podnijetim krivičnim prijavama.

,,Potrebno je da se utvrdi kako su i na osnovu čega donošene odluke i sklapani ugovori s pojedinim preduzećima i izvođačima radova, odnosno na osnovu koje zakonske odredbe je bivši predsjednik u ime Opštine Berane ‘prebijao’ određena dugovanja s firmama, od kojih su neke odavno otišle u stečaj”, kažu u lokalnoj upravi u Beranama.

Oni postavljaju pitanje kako su sklapani sumnjivi ugovori o cesijama i kako su izdavane mjenice, i da li je kolegijum kojim je Golubović predsjedavao imao pravo da donosi takve odluke, to jest da li su postojali zakonski uslovi za izdavanje blanko mjenica s potpisom bivšeg predsjednika.

,,To treba hitno utvrditi, tim prije što postoji opravdana sumnja i bojazan da će u narednom periodu Opštini Berane pristizati na naplatu neke nove nepoznate mjenice”, kažu u Opštini Berane.

Lokalna uprava u ovom gradu nedavno je dobila dokument koji ukazuje da je Golubović, u ime Opštine Berane, 13. februara 2014. godine potpisao mjenično ovlašćenje preduzeću Šćekić promet i na taj mu način omogućio da po ugovoru o cesiji od Opštine Berane naplati iznos od 84.584 eura.

Nakon toga ovom preduzeću izdata je bjanko mjenica s potpisom Golubovića kojom je omogućeno privatnom preduzeću Šćekić promet da 7. februara 2017. godine naplati taj iznos, što je prije petnaest dana i učinjeno blokiranjem opštinskog žiro računa.

Iz lokalne uprave tvrde da u spisima i arhivi u Opštini nigdje nije zavedeno da su ovo mjenično ovlašćenje i mjenica uopšte izdati.

,,Tek kada je blokiran žiro račun mi smo saznali da preduzeće Šćekić promet od Opštine Berane potražuje iznos od preko osamdeset hiljada eura, i to na osnovu mjenice, odnosno mjeničnog ovlašćenja. Bili smo frapirani ovakvim saznanjem, jer nigdje u poslovnim knjigama Opštine nema traga o izdavanju mjenice i mjeničnog ovlašćenja, niti ima podataka po kojem je osnovu izdata i koji je rok dospjeća mjenice”, tvrde u beranskoj lokalnoj upravi.

Na mjenici je, kako je utvrđeno, upisan datum 20. mart 2014. godine, što znači da je ona popunjavana desetak dana poslije lokalnih izbora, odnosno neposredno prije nego što je koalicija Zdravo Berane, poslije izborne pobjede, i formalno preuzela vlast u gradu.

,,Posebno je interesantno što je na mjenici upisano da se ovaj novac, koji nije mali, naplati od Opštine Berane tri godine nakon njenog izdavanja”, kažu u Opštini.

Nova lokalna vlast ističe da je sumnjiv način na koji je Opština Berane za vrijeme dok je njom upravljala Demokratska partija socijalista i njeni funkcioneri, donosila odluke kojom se potraživanja preduzeća Hilton Rožaje od 124.300 eura ustupaju preduzeću Šćekić promet.

Vjeruju kako preduzeće Šćekić promet, najvjerovatnije na osnovu tih odluka, sada potražuje i naplaćuje od Opštine Berane iznos od 84.584 eura. Navode da je posebno interesantno to što je Golubović na kolegijumu donosio odluke da se dug prema Hiltonu prenese na preduzeće Šćekić promet, jer je sudski spor po pitanju ovih potraživanja još uvijek u toku.

,,Pronašli smo odluku koja je, kako u njoj piše, 11.2 2014. donesena na osnovu dogovora na kolegijumu tadašnjeg predsjednika Opštine Vuke Golubovića da će Opština obavezu prema Hiltonu Rožaje izmiriti uplatom iznosa od 124.330 eura preduzeću Šćekić promet, po ugovoru o cesiji od 15. 1. 2013. godine. To je urađeno iako je sudski spor koji se vodi sa Hilton Rožaje bio u toku. To znači da je zahvaljujući ovoj nezakonitoj odluci, Opština dovedena u nezavidnu poziciju jer po ovome više preduzeća može od nje da potražuje jedan te isti dug”, ističu iz loklane uprave u Beranama.

Da u ovom slučaju postoji mogućnost da dva preduzeća po istom osnovu naplaćuju dug od Opštine Berane, upozoreno je i u izvještaju nezavisne revizije koja je pretresala poslovanje lokalne uprave nakon što je to zatražila nova lokalna vlast.

,,Uvidom u Ugovor o cesiji konstatujemo da su isti, kao ugovorne strane, potpisali Opština Berane, Integral inžinjering Podgorica i Šćekić promet Berane, pri čemu se Hilton Rožaje ne pojavljuje kao ugovorna strana saglasna da je ovom cesijom izmiren dug prema njemu, kako inače glasi odluka kolegijuma. Na ovaj način, postoji rizik da Hilton naplati svoje potraživanje po cesiji iz 2009. godine u iznosu od 124.330 eura i da po istoj obavezi Opštine i Šćekić promet naplati dug po cesiji iz 2013. godine. Šćekić promet je u 2014. godini već naplatio dio duga u iznosu od 30.000 eura”, navodi se u izvještaju nezavisnog revizora.

Izvršni direktor preduzeća Šćekić promet Stojan Šćekić potvrdio je da je od Opštine Berane u periodu kad se na njenom čelu nalazio Vuka Golubović dobio mjenično ovlašćenje i mjenicu na osnovu koje namjerava da naplati dug od 84.584 eura. On je kazao da za poslove koje je odrađivao ima svu neophodnu dokumentaciju i da smatra da u cijeloj priči, što se njega tiče, nema ničeg spornog.

Opština Berane je krivičnu prijavu protiv bivšeg gradonačelnika Vuke Golubovića „i drugih zbog krivičnog djela stvaranje kriminalne organizacije”, kao i zbog krivičnih djela „zlupotreba službenog položaja” i „nesavjestan rad u službi” podnijela još u aprilu 2014. godine.

Novi predsjednik opštine Dragoslav Šćekić tada je saopštio da se od preuzimanja lokalne vlasti uvidom u stanje i obaveze Opštine došlo do sigurnih podataka da je dug Opštine preko petnaest miliona eura, i da to nije konačna cifra.

Kako se tvrdi, krivične prijave protiv bivšeg predsjednika i njegovog brata, kao i povezanih osoba i privrednih subjekata podnesene su i „zbog toga što su u prethodnom periodu više od trista hiljada potrošili u predizbornoj kampanji za radove u mjesnim zajednicama bez raspisanih tendera i ugovora”.

Navedeni su i brojni primjeri nenamjenskog trošenja novca, među kojima i sredstava uslovnih dotacija Evropske unije, zatim novca koji je bio namijenjen Regionalnom biznis centru i sredstava Fonda PIO za rješavanje stambenih problema i pitanja penzionera.

Specijalno tužilaštvo ni poslije tri godine ne saopštava povratnu informaciju, i pored toga što sumnjivi računi i mjenice i dalje pristižu.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo