Povežite se sa nama

DRUŠTVO

BUDVA: GRAD BEZ FONTANA, ČESMI I PARKOVA: Betoniranje izvora

Objavljeno prije

na

Kažu da je grad bez fontane kao čovjek bez duše. Ta rečenica savršeno opisuje Budvu, grad koji je svoju dušu, autentični mediteranski duh i lik, izgubio u zamjenu za beton, staklo i gvožđe.

Vreli julski dani u turističkoj „metropoli” Crne Gore pokazali su koliko ovom gradu nedostaju uređeni javni prostori, prilagođeni potrebama građana i turista. Nevjerovatan je podatak da na cijeloj teritoriji opštine Budva, na potezu od Petrovca do Jaza, nema nijedne fontane. Rijetke su i javne česme na kojima bi namjernik popio kap vode, oprao ruke ili umio lice.

Fontane najčešće predstavljaju izuzetan arhitektonski ukras i simbol grada. Gotovo da nema svjetske metropole ili turističkog centra u svijetu, koji nema svoje fontane.

Budva je i u ovome jedinstvena. Takozvana turistička metropola ne nudi takvo mjesto odmora i osvježenja. Bilo je ideja u tom pravcu, ali onih megalomanskih, po kojima je budvanska lokalna vlast prepoznatljiva. Umjesto česama i fontana gradi se velelepni akva park, vodeni grad u brdima iznad grada, koji je građanima iz džepova već odnio milione eura.

Pred palanačkim duhom Budve, kafićima iz koji trešte narodnjaci ili teški tehno zvuci, pred nebrojenim stolovima i stolicama koji su poput neprobojnog prstena opasali drevne gradske bedeme, sa ogromnim tendama od koji se zidine i ne vide, uzmiču potrebe i interesi građana. U bašti restorana u centru grada decenijama je bila fontana Sunce, vrijedna skulptura poznatog vajara, rođenog Budvanina, Stevana Luketića. Vlasniku restorana, koji je po ovoj umjetničkoj instalaciji dobio ime, fontana je zasmetala, zauzimala je mjesto za par stolova i stolica, te je jednostavno srušio, bacio na đubrište odakle je odnijeta u Željezaru i pretopljena kao staro gvožđe. Ovaj nečuveni skandal još uvijek nije rasvijetljen, dok je lokalna uprava obećala izradu nove fontane, replike Luketićevog djela. To nije jedini vandalizam nad vrijednom zaostavštinom Budve.

Na prostoru Starog grada bilo je čak sedam česama sa tekućom vodom, od kojih nije ostala nijedna. Sve su polomljene ili pokradene.

Mjesna zajednica Stari grad podnijela je 2012. godine osnovnom tužiocu u Kotoru, Borisu Saviću, zahtjev da se preispita ko je odgovoran za uništenje sedam starih, istorijskih česmi, koje su postojale u prostoru kulturno-istorijskog spomenika prve kategorije. Tražili su da se pokrene odgovornost Komunalne policije, Komunalnog preduzeća i Sekretarijata za planiranje prostora, te da se izda nalog o vraćanju česama u prvobitno stanje.

Starograđani su naveli podatak, da su česme postavljenje u vrijeme vladavine Austrougraske monarhije, koja je 1909. godine sa brda Topliš dovela gradski vodovod u Budvu. Tada su postavili četiri česme, kasnije još tri, koje su vodom snabdijevale grad sve do 1945. godine.

„Velikom rekonstrukcijom Starog grada poslije zemljotresa 1979. godine, u projektu javnih prostora ulica i trgova, česme su dobile adekvatan zaštitarski status, one su istaknute arhitektonskim rješenjima kako bi dobile naglašen prostorni značaj. Komunalno preduzeće Vodovod nije vodilo brigu o njima, iako je to bila njihova obaveza”, navodi se u prijavi.

Oni su za nepoštovanje zakonske regulative, prethodnog Zakona o zaštiti spomenika kulture i Zakona o zaštiti kulturnih dobara, optužili opštinski Sekretarijat za urbanizam, koji bez odobrenja nadležnih institucija vrši promjene Urbanističkog plana Starog grada.

„Po svojoj volji i procjeni i po ukusu vlasnika kafića na prostorima česama dozovljava se postavljenje ugostiteljskih terasa. Kako javne česme smetaju stolovima i stolicama, a turisti koji koriste vodu sa njih ulaze u prostor ugostiteljskog objekta, oni su ih polomili ili demontirali, sklonili i bacili”, navodi se u obraćanju kotorskom tužiocu.

Koliko je miliona utrošeno na razne koncerte i zabavne manifestacije organizovane u Budvi, mogle su se sagraditi mnoge fontane, sa sve pozlatom na njima.

Na prostoru kamenog trga između hotela Avala i Mogren, planirana je izgradnja fontane. Izvedeni su potrebni radovi i dovedene cijevi na označeno mjesto, ali fontana nikad nije izgrađena.

Druga je predviđena na platou ispred Starog grada i hotela Mogren, na mjestu gdje su postavljene gvozdene skalamerije zvane šankovi, sa koji glasna muzika do kasnih noćnih sati teroriše cijeli grad.

Malo je poznato da je proslavljeni italijanski arhitekta Paolo Portogeze (Paolo Porthogese) prilikom posjete Budvi 1987. godine, povodom izložbe njegovih ostvarenja u hotelu Avala, u organizaciji Montenegroturista, ponudio da izradi idejnu skicu projekta fontane na trgu, bez ikakve nadoknade. Za ovu ideju nadležni nisu imali sluha.

Uz fontane, gradu nedostaju parkovi, zelene oaze za spas od vrelog asfalta i betona.

Prostoru izvan Starog grada, takozvana nova Budva, sa zgusnutim zgradama u naseljima koja liče na južnoameričke favele, kilometrima nema ni jednog drveta i hladovine za predah. Novoizgrađena nehumana naselja nisu dobila ni jedan park, mali trg ili pjacetu, nijedno igralište za djecu, javnu česmu ili fontanu. Svaki pedalj teritorije pokrile su zgrade.

Jedini gradski park u Budvi i dalje je onaj pored Starog grada, osnovan dvadesetih godina prošlog vijeka. Od čijeg prostora svako, ugostitelji ili investitori, po malo zakida.

Betonizacijom prostora znatno je izmijenjena klima u Budvi. Visoke građevine sa ogromnim površinama od stakla, zaklonile su more i blokirale svježinu koja dolazi sa pučine. Temperatura se podigla za najmanje desetak stepeni na mjestima takozvane visoke izgrađenosti.

Vrijedne parkovske zone odgajene su na prostoru turističkog naselja Slovenska plaža. Međutim, ni ova lokacija od gradnje nije pošteđena. Urbanističkim planom DUP Budva-centar, na cijelom prostoru kompleksa Slovenska plaža predviđene su građevine raspoređene u vidu blokova, čija se spratnost broji na desetine. Drveća među blokovima nema.

Kažu takođe, da grad u kome česme i fontane „presuše” postaje mrtav.

Jedno je izvjesno, grad bez bujnog mediteranskog zelenila, lijepih parkova i fontana, ne zaslužuje epitet turističkog centra ili metropole crnogorskog turizma.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo